Brawl In Cell Block 99

Brawl In Cell Block 99

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2017, 132 min

Zahler je rozhodně uhrančivý vypravěč, jehož filmy mají atmosféru a umí opařit diváka náhlým přívalem krutého násilí, které přitom nepůsobí ani afektovaně, ani karikaturně. Snímek se rozjíždí pomalu, lpí na zdánlivě zanedbatelných jevech (dlouhé jízdy autem, které rozšiřují pouze stopáž, nikoli komplexnost děje) a je nasnímán převážně staticky, nechávajíc manipulaci s mizanscénou pouze na svých postavách, které nejsou definovány promluvami nebo životními názory, ale výlučně aktuálními činy. Pro stoprocentní vychutnání závěrečné třetiny je bezpodmínečně potřeba, aby divák navázal s postavou Vince Vaughna bližší vztah, což se mi bohužel příliš nepodařilo (zvolená stylistická strohost a modelové chování vedlejších charakterů totiž poutaly pozornost paradoxně až příliš), ale přesto jsem byl nekompromisně přikován do židle a příběhový i vypravěčský obrat, který proměnil rozjímací depresivní kazajku v postmoderní psycho a strohost v symbolickou extravaganci, jsem jednak vůbec nečekal a jednak jsem byl natolik opařen samotným provedením, že lehce pokulhávající napojení na celkovou náladovou výstavbu díla mi vůbec nevadí. Po skončení jsem nebyl přímo v extázi, ale je mi jasné, že Zahler Tarantinovu vizuální výřečnost neimituje - on ji v závěru upgradoval na ještě rozkošnější cinefilní stupínek.(20.10.2017)

,,To jsi mu právě rozdupal hlavu?“ ,,Jo. A jestli chvilku vydržíš, tak se k té tvé dostanu taky“ Opusťme chvilku horror, ale zůstaňme u násilí. Teď se budeme bavit o násilí na zlých (i dobrých) lidech a násilí na citech. Už teď mě z toho bolí hlava. Bývalý boxer Bradley dostal výpověď, zjistil, že ho podvádí manželka a celkově má nervy v kýblu. Rozhodne se skončit s životem nicky a začne pracovat jako kurýr drog pro svého kamaráda. Najednou je vše jinak. Skvěle placená *práce*, šťastné manželství, dítě na cestě. Co se může posrat? Všechno. Nevyšla akce, Bradley se dostal do přestřelky mezi kumpány a policí. Místo aby vzal roha, tak se postavil na stranu policie. To ho i tak bude stát sedm let vězení, protože nepráskne svého šéfa. Jenže se někdo rozhodne a nenechá Bradleyho si to v klidu odsedět. Začíná kolotoč plný zlomených končetin, rozdupaných hlav a depresí nasáklý příběh, kde rodina je vždy na prvním místě. I za cenu vlastního života. Vince Vaughn. To je největší plus filmu. Vymanil se debilních komediálních rolí a tady se představuje jako chodící mašina, která nezná bolest, slitování a lidskou anatomii. Zároveň je v jádru dobrák a nechce, doopravdy nechce nikomu ublížit. Ale taky si nenechá jebat do rodiny. Když se po pár dnech ve vězení dozví, že mu unesli těhotnou ženu a plánují jí ublížit, tak přehodnotí priority. Dostane nabídku: sejmi týpka v bloku 99 a pustíme tvoji ženu. Jenže… Blok 99 se nachází v jiném vězení. V šíleném vězení, kde to řídí vězni a pokud se tam někdo dostane, nevyjde už ven. Bradley je ve vězení s minimální ostrahou a chtěl si odsedět svoje, vrátit se k ženě a žít v klidu dál. Teď se musí z jednoho vězení dostat do druhého, z bláta do louže. Jak to ten dobrák udělá? Začne lámat kosti dozorcům, spoluvězňům a vlastně komukoliv, kdo se mu dostane pod ruku. A jde se čím dál do větších extrémů. Fascinace. To je první co mě napadne. Do polovin filmu sledujeme sympatického muže, který byl ve špatný čas na špatném místě a jen si to chce odsedět. V druhé půli vidíme rozjetou lokomotivu, která ubližuje lidem jen proto, aby jeho rodině nebylo ublíženo. Na obličeji mu můžeme vidět tu bolest, kdy musí zlo vyřešit zlem. Věřil jsem mu, že to nechce dělat, prostě nechce. Ale musí. A dělá. A všechno mě u toho bolelo. Když už jsem myslel, že do větších sraček ten chlap už nespadne, tak věřte, že umístění Bloku 99 není ve vězení, ale v pekle, kde se hlavní milý hrdina rozhodne věci řešit rozdupáváním hlav. A konec je jen smutnou třešničkou na dortu, kdy si vlastně uvědomíte, že i když vlastně může zachránit svou ženu, tak sebe ne. Když se vrátím k hlavnímu představiteli Bradleyho, Vince Vaughn, tak nemůžu říct půl slova. Naprosto jsem netušil, že jeho herecký repertoár zahrnuje i ultrabrutální vážné role a že je dokáže zvládnout. Tady vlastně hraje dvě v jedné. Musculatury taky pořádně nabral. Technicky taky nemůžu nic vytknout, i když se mi zdála zvláštní choreografie boje, ale když nad tím přemýšlím… možná je to dobře. Nevypadalo to tak filmově, protože se to snažilo přiblížit nechoreografické realitě? Možná. Každopádně jim to žeru. Pěsti doopravdy padají kam mají, kosti křupou a bolest je opravdová. Pokud máte chuť na silnější emocionální příběh se silnějším násilím, tak tohle je vončo. Není to přitažený za vlasy, na nic si to nehraje. Jen to vykládá smutný příběh o lidech, kteří si začali s tím nesprávným týpkem. 5* a.k.a 95% A top #2 překvapení roku 2017.(6.11.2017)

Zahlera ako rezisera nepoznam, pre mna dost neznama velicina a to uz rozhlad v reziseroch mam, napokon, sam idem po reziseroch a po ich tvorbe, a nesledujem novodobe novinky ako Tchory a podobne "nadhery" sterilneho Blbowoodu. No nic, film ma v sebe par drsnych a extremnych scen, ale da sa dnes vobec prist s niecim sokujucim ? Vsechno tu uz bolo, vhudbe, a toboz vo filmoch, preto nastupila filmova recyklacia a ne ze ne. Brawl in cell Block 99 ma vsak par scen, u ktorych mi bolo zle od zaludka, a to mam rad Tarantinove filmy, kde sa krvou a krvavymi scenami rozhodne nesetri + milujem tu krvavu romantiku True Romance 1993. To sa mi vsak vzdy vielo na Tarantinovi, ze nasilie nie je samoucelne, ale len ako doplnok napinavemu deju. Tuto je to takisto : film ma pochopitelne nasilne sceny, ale tie su umne vlozene do pochmurneho deja - chlap pride o pracu, so zenou prestanu veci fungovat / a nemyslim len sex, skor cely chod domacnosti/ + do toho este tvorcovia riesia ilegalne ksefty. Proste geniany namet na film, hlavne v dnesnej dobe, ked tu uz vsetko bolo a tazko najst nieco originalne - teda s originalitou je tu kurevsky problem. A vsuvislosti s uvdenim Tchora Ragnarok do kin som uz ani nedufal v kvalitny tohorocny film - oslovil am napokon Baby Driver a toto. fakt rezisersky namakane, pochmurny a drsny dej, Vince Vaughn /Psycho 1998/ hrat velmi nevie, ale toto sa podarilo, Jennifer Carpenter bola vyborna . 98 %(18.11.2017)

Bone Tomahawk byla sice koukatelná záležitost, ale viděl jsem to jako promrhanou příležitost. Ovšem tady se Zahler rozjel. Poněkud rozvláčné tempo sice zůstává, což platí především pro první cca polovinu, která se věnuje především tomu, co předcházelo uvěznění hlavního hrdiny. Ale sem se to poněkud pomalejší tempo hodilo. Ve vězení už to byla trošku jiná káva. Začalo to už detailně podaným přijímačem a vše postupně gradovalo do těch nejbrutálnějších sekvencí, které jsem kdy ve vězeňských filmech viděl. Tady se Zahler vyřádil. Pomáhal i minimální či vůbec žádný hudební doprovod. Herecky zářil Vaughn kterému plešoun s vytetovaným křížem na temeni seděl jak p*del na hrnec a člověk se musí chtě nechtě ptát, proč se pořád zabíjí v laciných komediích. 90%(22.10.2017)

S touhle komediální pleškou, která na starý kolena přeřadila na kolej drsňáka mám tady vlastně dva problémy. za 1. Režisér nevysvětluje jeho zkrat v úvodu, který ho zákonitě musel poslat do lochu! Za 2. Než začne šlapat všem gringos do ksichtu, vleče se to jak nudle z rypáku! Skvělé finále se mu ale nedá vytknout..75 % a Don Johnson? Lahůdka!(23.11.2017)