Brawl In Cell Block 99

Brawl In Cell Block 99

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2017, 132 min

Kariérní vrchol Vince Vaughna. Oscara za něj nedostane, z nějakého důvodu je poněkud smolně zaškatulkován za komediálního herce, je vedlejší, že hrál i v remaku Psycha, Cele, Temném případu, v těchto nekomediálních rolích si neuřízl ostudu, po tomhle syrovém vězeňském blues, proti kterému jsou žánrově spřízněné filmy jen selankou, už má herecký respekt zjednaný. Dopomohl mu k němu pozoruhodný režisér S.Craig Zahler, který má zase smůlu v tom, že jeho filmy neberou naše kina. Filmy z vězení jsou divácky atraktivní i vděčné. Nedoufal jsem ale, že by ještě někdo někdy přišel s něčím nevídaným, neotřelým a mimořádným v daném žánru. Nemožné se stalo skutkem, jak o tom vypovídá životní pouť Bradleyho Thomase, který si cestu do tenat vězeňského pekla vydláždil obchodováním s drogami. Není to v jádru zlý člověk, na pohled nevypadá úplně vábně, na zádi holé lebky má vytetovaný kříž, ale zapletl se se špatnými lidmi, a nyní musí za svůj prohřešek pykat v lochu dlouhých sedm let. Situace je o to horší, že má doma těhotnou manželku, kterou drogový kartel po jeho nástupu do vězení unese, a použije ji jako nástroj vydírání, protože Bradley zůstal dlužný. Bradley musí bezpodmínečně splnit jejich náročný požadavek, musí se nechat přeřadit do obávané věznice Redleaf, kde musí zlikvidovat tajemného muže jménem Charles Bridge, který se má údajně vyskytovat na bloku s označením 99. Film má něco málo přes dvě hodiny a prochází třemi (žánrovými) fázemi, přičemž se mu to daří obdivuhodným způsobem. Z fáze autentického sociálního dramatu, snímaném v polodokumentárním stylu, plynule přejde do prostoru chladných cel, vše věrohodně podáváno, čeká nás ještě nejdrsnější a nejbrutálnější třetí fáze, která se odehrává v těžkém žaláři s velmi specificky nastolenými pravidly pro přežití jeho bezcitným ředitelem, kde se sice ubralo na věrohodnosti, praskají v ní ale ve zvýšené míře kosti a lebky, a Vince Vaughn svádí bitky s vězni i dozorci, natočené s minimem střihu. Film má excelentní herecké výkony. V rolích vězňů i dozorců jsou k vidění málo známí herci, vedle nich se vyskytuje i Udo Kier a skvělý Don Johnson, který také nemá žádné ceny za herectví, přesto dokáže na malém prostoru ukázat neskutečně odpudivý charakter v plné síle, aniž by někoho fyzicky napadl. V poslední řadě je Jennifer Carpenter v roli manželky, té jediné se nedařilo přesvědčit mě o svých hereckých kvalitách. Film postupně gradoval, vršil jednu lepší scénu za druhou, pomalejší tempo filmu vyhovovalo. Přátelé, usuzuji, že uživatelé ČSFD ve valné většině neustále hledají filmovou kvalitu. Ten nechce horor, ta nemá ráda akční, ten nevyhledává komedie. Tenhle film je studnice filmové kvality, byla objevena, tak čerpejte. Mohl by vyhovovat většině. Tenhle film a Vince Vaughna totiž jen tak z hlavy nevyženete. A taky vím, že nemálo uživatelů má mezi svými oblíbenými filmy i nějaký ten z vězeňského prostředí. Tak si pro tenhle udělejte místo. Nic neidealizuje, je bez příkras a je jiný. Prostě nejlepší. 10/10(19.10.2017)

3,5*. Zahler pokračuje v uplně stejném tempu, u kterého skončil s Bone Tomahawk. BICB99 má naprosto stejné rysy, jako jeho předchůdce. Film je dlouhý, klidný, táhne se jak těsto na štrůdl a přesto je neuvěřitelně brutální. Na Zahlerovi jde hrozně vidět, že chce aby jeho filmy byly atmosferické stejně jako např. Drive, Only God Forgives nebo třeba nedávné Nocturnal Animals, kde minimum dialogů a dlouhé pohledy do prázdna měli své kouzlo a tvořily celý film. Zahler sice umí vybudovat momentum, ale ta atmosféra, která by vás měla táhnout celých 130 minut tam prostě chybí. Film to rozhodně není špatný, ale jde pořád vidět, že je o ligu níže.(24.10.2017)

Steven Craig Zahler je svojrázny filmársky zjav. Už jeho celovečerná prvotina Bone Tomahawk niesla známky vysokej kvality a svojim novým počinom Brawl In Cell Block 99 ma prekvapil ešte viac. Brutalita tu totiž vygraduje do tak bizarnej podoby, že v záverečných minútach som si dokonca spomenul na hongkongskú väzenskú splatterovú šialenosť Story of Ricky. Keby bol do hlavnej role obsadený napríklad taký Scott Adkins, vznikla by z toho len ďalšia tuctová rezanica z prostredia kriminálu, no je to práve v pästiarskych súbojoch toporný komediálny herec Vince Vaughn, voči ktorému, čo by neústupnému bijcovi som mal sprvoti určité výhrady, kto v neposlednom rade robí Brawl In Cell Block 99 tak výnimočným.(24.10.2017)

Taková hezká Vaughnova dupačka. Musím se ale přiznat, že jsem čekal ještě víc. Pomalejší tempo obecně jaksi implikuje větší emocionální náboj či vyhrocenější scény, což se zde úplně nekonalo. Závěr moc fajn, kontaktní scény pěkné, ale onen pomyslný faktor, který by dělal z nového Zahlera nezapomenutelný film tam jaksi chyběl. I tak ale určitě spokojenost.(19.10.2017)

Zapletku to ma prakticky identicku ako nedavna pecka Shot Caller. Pribeh o chlapikovi, ktory je nuteny sa obetovat pre dobro svojej rodiny a tak postupne klesa v rebricku spolocnosti na to najnizsie väzenske dno. Akurat to je podane ovela priamociarejsie a neskutocne nezazivne. Uz prvy Zahlerov film ma kvôli roztahanemu pomalemu tempu absolutne nebavil. Tentokrat som to vydrzal bez pretacania len vdaka zaujimavejsej zapletke, ktoru mam rad. Ale napriek tomu som pri filme trpel. Nie kvôli obsahu ale kvôli stylu. Druha vec, ktora ma na jeho style extremne serie su pseudointeligentne dialogy. Kdejaky zdegenerovany väzen tam filozofuje nad kazdou prkotinou, co pôsobi dost nevierohodne a ani tie mudra nemaju dostatocnu hlbku na to, aby sa nad nimi zamyslel aj divak. Tretou a tentokrat prekvapivou slabinou filmu su amaterske gore sceny. Vsetky tie ocividne gumove figuriny neustale narusaju snahu o drsnu atmosferu. Namiesto toho, aby ma sokovali, tak ma zakazdym rozosmiali. Prijemnym prekvapenim bol Vince Vaughn. V traileru som mu toho drsniaka neveril a bal som sa, ze film bude o totalnom magorovi typu Bronson. Ale nastastie jeho postava jedna caly cas logicky a divak chape dôvody pre ktore sa rozhodol zahodit svoj zivot. V tejto polohe pôsobil uveritelne a dokonca som mu prvykrat veril aj vsetky tie bitky, ktore predvadza. Najviac ma bavila ta v zavere, v ktorej si to ako boxer rozda s kung-fu aziatom a dopadlo to presne tak ako vzdy tvrdil Mike. ;-) Finale je uz logickym vyustenim celej miestami nekonecnej cesty a svojim spôsobom to je dokonaly happyend. Za jedno pozretie to stalo, ale dalsi ultrapomaly filozofujuci Zahlerov film si pozriem jedine ak v nom bude hrat Mel Gibson. 5/10.(26.10.2017)