Blok 99

• Kanada

• Austrálie

Krimi / Thriller / Akční / Drama

USA, 2017, 132 min

Obrovský skrytý klenot ve vězeňském žánru. Kdysi jsem viděl trailer, který mě vůbec ničím nezaujal a film jsem vypustil. Jenže pak jsem kouknul na hodnocení a na doporučení jsem si film pustil. A dostal jsem naprosto precizní thriller, který s každou další drásavou minutou člověka utvrzuje v tom, aby se nikdy nedostal do podobných sra*ek a spořádaně dodržoval všechny zákony. Vince Vaughn mě už v True Detective utvrdil v roli boxérské mlátičky, ale jak si to dává tady, to je opravdu neskutečné. Sám jsem vůbec nevěděl, jak je druhá půlka filmu koncpipována a je to tak dobře...jenom naznačím, že vás čekají jatka, které může i jinak skvělý Short Caller závidět. Velká lahůdka, které by byla škoda, aby jen tak prošuměla a doufám, že se dostane k co nejvíce lidem.(20.10.2017)

Stejně jako snímek "Shot Caller", je i Brawl In Cell Block 99 syrovým a šokujícím náhledem na věznice v USA, který ovšem s každým dalším záběrem posouvá živočišnost a onu syrovost do závratných výšin. Tyto scény společně s originálně řešenou kamerou, kdy všechno vypadá až děsivě reálně, podávají stupňující napětí a brutalitu s kadencí, že to místy doslova vyráží dech. Snímek totiž začíná velmi pozvolna, chce se říci, že až zvláštně, nicméně s přibývající stopáží se míra brutality stále stupňuje, což vyústí ve výborné "gore" finále, jehož styl mi lehce evokoval filmy Quentina Tarantina. S. Craig Zahler tedy po "Bone Tomahawk" stvořil další čistokrevný a brutální mezník, který ve stojatých filmových vodách působí jako čisté zjevení. Lví podíl na tomto úspěchu má i Vince Vaughn, jehož herecký výkon v tomto filmu je excelentní, přičemž si troufám tvrdit, že patří i k jeho životním. Výborná práce! PS. S bolestným úsměvem již nyní chápu chápu, co znamená hláška "vytřít s někým podlahu"!(19.10.2017)

Vzhledem ke jménu režiséra a jeho předchozího super nudného Bone Tomahawku jsem toho moc nečekal, ale musím konstatovat, že se pochlapil. I když v tom nemá smysl hledat nějakýho hlubokomyslný dílo po rozjezdový polovině, přicházi polovina druhá naprosto neskutečného a stále gradujícího ultra násilí. To se fakt v každým filmu nevidí. Nicméně i tak bych to trochu zkrátil a dal do hlavní role trochu drsnějšího geroje, jinak spokojenost i když co do realističnosti a propracování mi z vězeňských snímků přišel kapku lepší Shot Caller.70%(25.10.2017)

Zahler je rozhodně uhrančivý vypravěč, jehož filmy mají atmosféru a umí opařit diváka náhlým přívalem krutého násilí, které přitom nepůsobí ani afektovaně, ani karikaturně. Snímek se rozjíždí pomalu, lpí na zdánlivě zanedbatelných jevech (dlouhé jízdy autem, které rozšiřují pouze stopáž, nikoli komplexnost děje) a je nasnímán převážně staticky, nechávajíc manipulaci s mizanscénou pouze na svých postavách, které nejsou definovány promluvami nebo životními názory, ale výlučně aktuálními činy. Pro stoprocentní vychutnání závěrečné třetiny je bezpodmínečně potřeba, aby divák navázal s postavou Vince Vaughna bližší vztah, což se mi bohužel příliš nepodařilo (zvolená stylistická strohost a modelové chování vedlejších charakterů totiž poutaly pozornost paradoxně až příliš), ale přesto jsem byl nekompromisně přikován do židle a příběhový i vypravěčský obrat, který proměnil rozjímací depresivní kazajku v postmoderní psycho a strohost v symbolickou extravaganci, jsem jednak vůbec nečekal a jednak jsem byl natolik opařen samotným provedením, že lehce pokulhávající napojení na celkovou náladovou výstavbu díla mi vůbec nevadí. Po skončení jsem nebyl přímo v extázi, ale je mi jasné, že Zahler Tarantinovu vizuální výřečnost neimituje - on ji v závěru upgradoval na ještě rozkošnější cinefilní stupínek.(20.10.2017)

Zajímavý přístup udržet napětí bez "lekaček". Film o nutném zlu jakožto prostředku k ochraně. Odhodlání a determinace získávají nový rozměr. Film je leskem a bídou jižanského drsňáka, co by radši rodinu, ale nezbývá mu než vykostit vše, co mu stojí v cestě. Barvy a hudba bravurně navozují atmosféru otupělosti.(25.10.2017)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v americkom štáte New York. (MikaelSVK)

• - Kvôli filmu absolvoval Vince Vaughn (Bradley Thomas) trojmesačný boxerský tréning a nabral takmer 7 kíl svalovej hmoty. (MikaelSVK)

• - Poté co Vince Vaughn dostane vyhazov a odjíždí z práce, střídavě na sobě má a nemá bezpečnostní pás v autě zapnutý. (CjKukis)