Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

KraLuban

Celkem perla..., hodně rozdílná úroveň jednotlivých dílů i fórků, ale některé stály hodně vysoko. Celkově jsem se fakt pobavil a Josefíková se v Agátě fakt našla:). ()

zeleznak

Krome prvniho dilu si to drzi vysoko nastavenou latku. Jirka Hana, kooega ustecak, ve sve zivotni roli. Mysicka nadstandard. ()

neon13hc

Já nejsem zrovna na komedie a český už vůbec, ale tohle se fakt povedlo. Břitká satira o pěti dílech je tak akorát a utahuje si ze všeho a všem v takovým tempu, že jeden žasne, co dovedli autoři stvořit. Srovnání s Jistě, pane ministře je tu naprosto na místě ()

vinducha

Asi tam malinká nepřiznaná inspirace Červeným trpaslíkem trochu bude . Škoda , že nedostala větší prostor paní Plodková. Jinak Hrabiš a jeho Kuříp , tak to  teda sedí. ()

quokam

No, dva vyborne dily a pak trochu sesup dolu. Politicke Jiste pane ministre sluselo serialu vice nez SciFi Cerveny trpaslik. Ale palec nahoru hercum v cele s Mysickou, Hanou, Koptou, Dejdarem a dvojkou Plodkova - Josefinkova. Celkovy dojem za mne 7.5/10. Update z 10.01.2024, muj maly oscar za rok 2023, cenu za: nejlepsi serial, nejlepsi rezie serialu, nejlepsi scenar serialu, nejlepsi hlaska (vyhlaseni valky polynesii),  nejlepsi komed padouch pro Vaska K. a nejlepsi komed dvojici Jane P a Eve P. ()

Vltaava

Vidím to až teď, sice trochu nárazovitě, ale to neva, bavím se...dnešní díl u mě vyvolával salvy smíchu. No kdy jsem se smála u televizi naposledy? ()

Cesty timem

Tak to mělo namále. První díl mne dost znechutil. Od půlky jsem ho pustil zrychleně a to nevěstí nic dobrého. Já jako jsem na šílenosti a podivnosti, ale to bylo tak pitomé, že tomu snad jen trochu pomohlo právě to zrychlení na 1,5 a vypadalo to jako groteska... Říkal jsem si, že tomu dám šanci do půlky druhého dílu a jinak sbohem. A hle druhý díl byl, jak mnozí píší jak z jiné planety. Pak už ty díly byly celkem vyrovnané a docela jsem se bavil. No ale na 4* to hlavně v průměru s prvním dílem není a nedosáhne. Jsem zvědav, zda budu mít chuť někdy na opáčko. Zatím myslím, že také vzhledem k počtu neskouknutých filmů, asi ani ne. ()

coulismoulis

První dva díly nešly skoro vydržet, jak to bylo amatérské. Trojka se čtyřkou měly potenciál, ale z nějakého důvodu se autorský tým rozhodl provětrat starý dobrý sexismus a misogynii. Asi je to v ČT schvalovací radě pořád velký tahák. Ta opravdová legrace, která je vlivem „přehnané korektnosti“ v poslední době na ústupu. Tak ještěže máme veřejnoprávní televizi, aby nám připomněla, kam všechny slepice patří. ()

stanslon odpad!

Je ode mne drzé, hodnotit tuhle kokotinu podle první části. Ale někteří to tu hodnotí dokonce podle pilotu, což je ještě větší blbost. Jenže já se už víc koukat nehodlám a tak mi nic jiného nezbývá. Chybí tu jen Matonoha a Čtvtníček. Nejkomičtější na tomhle sitcomu je přirovnání k Červenému trpaslíku a dalším. Takhle blbé nejsou ani české thrillery. A to už je co říct. Jistě že to není nic víc než odpad. ()

Drslw

Z článku na MF Dnes: Tvrdý osud čeká kapitánku posádky, kterou hraje Jana Plodková. „Dlouho žila ve Státech a jejím hlavním heslem je pravda. To znamená, že nerozumí ani lži, ani humoru. Je nejčistší postavou seriálu,“ říká herečka o hrdince, jejíž konkurentkou se kvůli sponzorovi stane Miss drůbežářského průmyslu. Tým je povedané takmer všetko... Ešte tomu šancu dám, potom sa možno uvidí. ()

Alagaesie

Sumec nemá kníry - Začínám mít čím dál raději Lichého (a to i ve chvili, kdy je jenom hlasem v pilotu a úplném závěru seriálu). Co jsme dali světu: bůh na čtyři na 2. místě za remoskou. Základna BRDY mi způsobila výbuch smíchu. Ten Žáčkův (Hejl) profláklej ksicht … Řetízkáč pobavil … Plodková (cpt. Musilová) je kus. Tyvole francouzskej Sumec. Studio pořadu Interview ČT24 má v „Dnešku dnes“ silného protihráče. Kasík byl vostrej. Milada Mu Petr Chro ... výborný! Repelent (a. k. a. Libor) mě umrtvil na hodně dlouho. ‚Já jsem si myslela, že slivovice je ta pasta, co se dává do buchet.‘ Přesto byl první díl asi skutečně nejníž z celé satirické minisérie. Ale pár vtipnejch gagů proběhlo, takže za mě chvalitebně. Česká škola - Pokuta(!) Kombinézy byly hezký. Tchibonaut - no tyvole. Hrabiš TOP 2. dílu. Kuskus nemusim, ale zabodoval. SRÁČ úsměvnej. Ruská mentalita? Rusové umně (asi kvůli plotu?) zaměněni s Bulharama. ČUPKA? Docela tenkej led, ale pobavila. Paralympionik, že ne? Že ne?! Závěr mě trochu nakrk, ale ne tak, abych minisérii o českém letu na Měsíc nesledoval do konce. Smrt docenta - Ta vlajka byla špatně! Hejl kapitánem zní jako fraška, ale co, má to bejt jen fiktivní let ne? Ne tyvole, výroba tramvají na lodi FAKT není znát ... Josefíková nejtragičtější osoba celý minisérie - zlatá, na zemi se upíchnuvší, Milada Mu. Myšička je ještě šáhlejší, než jsem si myslel. Preambule zákona o pozemních komunikacích výborná. Lepší vodu považuju za kurvadobře ukrytej product placement. Fakt Čínština - dobře Baldýnskej, hodně dobře. ‚Hodně snese‘ - zase mě něco uzemnilo. Prostě ty gagy jsou fakt jak prdel na hrnec. ‚SRPŠ‘ po Šnajdrovsku - poklad mezi zkratkama. Totéž ‚Rudý týden‘. Co se stalo karťákovi? Lilo. ‚Hajzlové šovinistický!‘ Reného péřovej sen dokonalej. A následný hlášení palubního počítače taky nemělo chybu. ‚René je horší než slepice!‘ Start žlučníku!! V kosmu bude s Kosmem ještě pořádná sranda. Řekl někdo kočička? - Tenhle kapitán zní skutečně líp. Blbí pšonke(!) Vliv technický soli na kvalitu potravin. Josefíková je skutečně blbá jak štoudev - pro mě jednoznačně nejslabší článek miniserie. Asi takhle: "Co je trapné, není vtipné." Souhlasil bych s Reném - Agáta na lodi je zcela absurdní fakt. Asteroid 4-6-2-8 typu "O". Chudák René. Jak se Petr křečovitě držel tý tyče(!). ‚Myslíš, že se Renému líbíš víc než já?‘ Naštěstí Petr zachoval chladnou hlavu. Že by nakonec dobrá volba kapitána? Dort byl vtipnej. (Asi jedinej světlej moment miss Kurník 2015). Dialog s Polskou lodí stál za to. Ten pes tam neměl co dělat, vždyť "Whitey" a "Little Arrow" let do vesmíru nepřežili. Komický lep - lepidlo pobavilo. Aspoň, že ten kapitán PŘEMEJŠLÍ. A kur.. Němcová a Nad tatrou sa blýská TOP tohoto dílu. Triumf - ‚Karla bolely oči.‘ ‚Slyším Vás dýchat!‘ ‚Co to jéé??‘ Slovturism pobavil. Dejdar fakt úplnej Andrej! ‚Pane ministře, s kuřátkem!‘ Na zásobovacím Posolu byli teprve amatéři ... Ta slepice byla skvělá. ‚Viděl´s někdy něco Slovenskýho, co by fungovalo??!‘ Posol byl očividně v koncích. Injekce za vlajku :-). Moldavský fíky byly vtipný. Šnajdr to zas korunoval. ‚Máte tu na hajzlu zrcadlo?‘ Dobře Agáta! Já jí snad s koncem satirické minisérie rehabilitoval. A vůbec jsem se u těch čtyř obyvatel Řípu 1 dobře bavil. Zajímal by mě projekt "České moře" o kterým na konci mluvil Lichý. Nechá se Baldýnskej přemluvit? Kosmo mě bavilo. Já se teda určitě podívám znovu. Jedinej, kdo opravdu chyběl v ministerský sestavě byli Tonda s Žížalou. () (méně) (více)

benji66

Vážení, v kontextu trapnosti téměř veškeré polistopadové tvorby musím po prvním díle říct: "Proč ne?" Plodkové to bez mejkapu neskutečně sekne, ostatní taky herecky výrazně nadprůměrní, má to celkem švih a velký potenciál do dalších dílů. Nestává se mi to často, ale normálně se na ně těším. A... až se budete rozhodovat kolik hvězdiček, vzpomeňte si na Poledňákovou a její krokodýlí polibky. V tomhle srovnání čtyři kousky a uvidíme co dál ;) ()

Jan_Hybern

První díl byl pro mne obrovským zklamáním. Po vší té reklamě, po pochvalných článcích a prostě po tom všem humbuku nakonec z TV vykoukla obyčejná slátanina... a k tomu ještě bez vtipu. NUDA! Možná jsem byl příliš rozmlsán humorem Čtvrté hvězdy. A možná kvalitou Rapla.... Možná tam prostě neumím rozpoznat ono slibované Ano, pane ministře, Červeného trpaslíka a já nevím co všechno ještě. No nic, budu čekat dál. ()

Lady_Gaga

5 hvězd natruc všem! :-) Louka pyšnící se nápisem: toto bylo financováno z peněz EU - to mě dostalo do kolen! S potěšením se podívám na další díl, případně upravím počet hvězd. ()

Lew.Ashby

Kombinace situační komedie alá Čtvrtá hvězda a satiry na způsob Tondy Blaníka... Co víc dodat? Snad jen, že ta satirická část přestává být vzhledem k aktuální situaci vtipná, jako se spíš absurdně blíží realitě nejen Pražského Hradu. ()

lacertacz

Po dvou dílech: chybí humor, plné vycpávek a hluchých míst, nevyužitý potenciál herců (Žáček se šklebí nebo padá - řachanda), slabá režie. Rád se nechám překvapit dalšími díly, ale zatím zklamání - v kontextu svých žánrů je Comeback o tři patra výš. ()

honza1

První epizoda byla jen hodně vlažný start, ale po druhé epizodě se tahle satirická podívaná dostává do hvězdných výšin. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate