Někdo staví ploty, aby lidé nemohli dovnitř a někdo proto, aby nemohli ven. 50. léta, Pittsburg. Bývalý nadějný baseballový hráč Troy Maxson (Denzel Washington) se snaží zaopatřit rodinu ve světě, který mu klade jednu překážku za druhou. (Magic Box)

Wacoslav1

Ty vole tohle mělo takový slimáčí tempo, že jsem si až místy říkal, že se dívám na nějakej zpomalenej film nebo jsou ti herci zaseknutí. No nic další nestravitelná oscarovka. Jestli ovšem stačí halda oduševnělých negerských keců a rádoby hereckých výkonů k tomu aby si nějakej akademik u toho vyhonil, pak je všechno ok.10% ()

gogo76

"Dobre, toto dieťa bude mať matku, ale ty už nebudeš mať ženu..." Bol som zvedavý na film, ktorý si vyslúžil nomináciu na Oscara. Určite aj bez nej by som si drámu od D. Washingtona nenechal ujsť. Keď Denzel v úvode spustil monológ a iba občas ho niekto prerušil, trvalo asi 15 minút kým sa mu klapačka konečne zavrela...Už som si vravel, že mám tých jeho kecov o ničom akurát dosť. Ešte chvíľu a možno by som to vzdal, ale to by som urobil chybu. Postupne spoznávame ostatných členov rodiny a vzťahy medzi nimi. Rodinné šťastie sa čochvíľa rozpadne pretože Denzel-ten, čo má odpoveď na každú otázku, zrazu nevie svojej žene vysvetliť, že sa stal otcom. Postava prísneho, ale spravodlivého otca mu sadla. Viac ako ukecaný Denzel mi sadela výborne hrajúca V. Davis a keď sú v zábere oni dvaja klape im to skvelo. Ako režisér to Denzel ustál, s malými úpravami to mohol byť ešte lepší film. Podal to komorne, možno až divadelne, ale hlavne druhá polovica filmu je výborná. Je však otázne či si film zaslúžil nomináciu. Po minuloročnom černošskom štrajku na Oscaroch mi to príde ako povinná nominácia. 80%. ()

Xmilden

Jistojistě oscarový kandidát jako blázen z pro mě neznámého důvodu narazil. Životní moudra tryskají všemi směry a Denzel hraje jako o život. Škoda přílišné délky. Film je vlastně taková směsice dialogů většinou dvou postav, které si navzájem vysvětlují své stanoviska. Nemusím tohle nikdy vidět podruhé, ale to rozhodně neznamená že jde o špatný film. Pro milovníky hereckých výkonů určitě povinnost. 65% ()

Real Tom Hardy

"SOME PEOPLE BUILD FENCES TO KEEP PEOPLE OUT, AND OTHER PEOPLE BUILD FENCES TO KEEP PEOPLE IN." ------------ Túto konverzačnú odyseu, kde sa jemne a hladko strieda rodinný pokoj s dialógovými vojnami značnej intenzity, dni nezištnosti s dňami postupného rodinného rozpadu, by lepšie nezahral a mnohostrannú kvalitu nepodržal na takej úrovni nikto iný, než Denzel Washington a Viola Davis. Neverím, že áno. ()

Fiftis

Pôsobivá herecká hra je koniec koncov najsilnejšia devíza Fences, Oskaroví laureáti zo seba krikom dostávajú kombináciu slín a zlých slov. Nechýba im v tom to pravé srdiečko, lenže je to na 139 minút stopáže jednoducho málo a to pre všetky možné divácke skupiny. Washington sa navyše nezdravo často topí vo výsledku nič nehovoriacich výstupoch, ktoré majú v dlhých výplachoch okrem nenápadne sebaukájajúcu tendenciou pravdepodobne demonštrovať dômyselnú techniku pensylvánskeho prízvuku. V retrospektíve z Fences zostáva rozmazaná mozaika veľmi silných scén, plus tých zvyšných sto minút. Denzel je priemerný dramaturg a skvelý herec, ktorý ale miestami akoby nepoznal mieru. ()

lamps

Kdyby nebyla mizanscéna plná černochů, nikdo po tom filmu ani neštěkne. Samozřejmě naprosto rozumím panu Washingtonovi, který po rasistickém extempore na loňských Oskarech vycítil příležitost na zisk zlatého plešouna a snaživě ukuchtil dobový příběh, kde se za 135 minut mihne jediný běloch a řeší se sociální újmy na černošském obyvatelstvu a jejich střet s tradičními rodinnými hodnotami. Tahle komorní černá prácička má však tu nevýhodu, že je stále přespříliš divadelní a přespříliš sentimentálně strojená, aby prorazila u neutrálního diváctva, a hlavně je šíleně dlouhá a monotónní, vyrušující od neustálé potřeby spánku pouze okázalými hereckými výkony Denzela a Dvisové a několika vypjatými scénami ohledně střetu zásadového otce s idealistickým synem, které jako jediné zvládnou neutrálního diváka silně oslovit. Co naplat, že je to tak pěkně a realisticky natočeno, když samotný námět se utápí v průměrnosti daleko více než letošní oskarový ceremoniál v podlézavosti a trapnosti. Po bezprostřední zkušenosti s Fences a Moonlight mi nezbývá než ještě více cinefilně milovat Samuela "Motherfucking" Jacksona, tomu jsou Oskary viditelně u zadku. ()

Pilda17

Prvotřídní nuda a vyloženě útok na Oscary, nic jiného bych ve snímku nehledal. Čekají nás více než dvě hodiny nudy s dobrým Denzelem Washingtonem, ale to je jediný klad. Nebudu lhát, jediný důvod proč tohle pouštět .. 2/10 = 20% ()

misterz

Podľa môjho si film nominácu na Oscara za najlepší film určite nezaslúži. No ale vzhľadom na minuloročné vyplakávanie afroamerickej menšiny je dosť možné, že ju aj premení na víťazstvo. Príliš ukecané, ufrflané, zamindrákované (netvrdím, že neprávom), a zbytočne dlhé. A z dialógov bolo cítiť prevažne len trpkosť na báze rasového motívu, teda pokiaľ Denzel netresol nejakú hlúposť, čo sa tu stávalo dosť často. Pekné myšlienkové perly tu utopil nie v mori, ale v oceáne nezaujímavých a zbytočných rečičiek s kadenciou novučičkého guľometu, a to až do takej miery, že ma to otrávilo. Nepopieram, Afroameričanom tých čias sa nežilo ľahko, to áno, ale mám radšej, keď je tá krivda a trpkosť opísaná vo forme nejakého deja a udalostí, ako len o tom monotónne viesť monológ. Slabší priemer. 55/100 ()

mzss1

|95%| Jedná se o ten typ žánru ukecané drama, které samozřejmě jen tak někomu nesedne. Mě to sedlo jako ulité. Podobně ukecané drama s Denzelem FLIGHT mi taktéž bravurně oslnilo. No, nyní k popisu tohoto vydařeného snímku FENCES. Hned od začátku mě to začalo bavit, Denzel Washington je pro mě naprosto skvělý herec a snad do každé role se dokáže vžít. Tohle byla jeho z nejlepších rolí, nepřehrával, uvěřitelné to bylo, prostě nemám slov. Prvních cca 30minut mě trochu z jeho žvanění bolela hlava, ale pak jsem si na to zvykl. Zaujalo mě to natolik, že mi v hlavě utkvělo dost útržků z jeho konverzací, jeho názorů, až jsem se nad tím i já osobně zamýšlel. Jeho nekompromisní konverzace s jeho mladším synem, nedokázal mu říct, že ho má rád, ale že je jeho povinnost se o něj postarat. Dále, odůvodnění jeho nevěry vysvětloval uvolnění od starostí a povinností, soužití rodiny. No, tohle je jeden z aspektů co na filmu oceňuji. Vedle Denzela tu máme snad každého, kdo zahrál na výbornou. Oba jeho synové, manželka, jeho nejlepší kamarád a i mentálně zaostalý bratr. Delší stopáž mi nevadila, i kdyby byl film o půl hodiny delší. Těším se, až si tento skvělý dramatický počin někdy zas pustím. Denzel opět exceloval a už nyní se těším na Equalizer 2! ()

dr.horrible

S odstupom rokov zvyšujem na plnú. Jeden z najlepších výkonov Washingtona; špičková Williamsovina a dnes rovnako úderná, ako počas oscarov 17’. ()

Frajer42

Nejvíce se mi v celém snímku líbila Viola Davis. Jen při jejím sledování jsem měl brutální zimomriavky. Je pro mě parádní satisfakcí, že alespoň několik letošních Oscarů skončilo v těch nejsprávnějších černých rukou. Denzel byl ve své roli rovněž vynikající. Dost se mi líbil komplikovaný charakter hlavní postavy. Kdo se rád pitvá v hlavách lidí, ten by si mohl přijít na své. Jinak celý snímek stojí a padá na dialozích. To, jestli se vám bude líbit se odvíjí právě od toho, či na vás zapůsobí dialogy. Věřím, že hranice mezi tím, či se vám budou dialogy líbit, nebo vás budou nefalšovaně srát, je převelice tenká, přičemž nějakou tu hodinku trvá, než se pořádně rozběhne děj. Denzel sice hraje postavu, která je neskutečně zajímavá. Ovšem nedovedu si představit, že by s ní chtěl někdo strávit více než pár minut. Sype ze sebe životní moudra s neskutečnou kadencí, která životními moudry ani vlastně nejsou a sem tam přidá na zpestření i nějaký kratičký příběh ze svého života, či z života nějakých jiných negrů s těžkým životem a zlým postavením ve společnosti. Hlavní dějová linie je velmi propracovaná, silná, nesmírně originální a celkově prostě dost kvalitní. I přes extrémně dlouhou stopáž snímek nedisponuje slabými místy. S nominací na Oscara nemám nejmenší problém. Snímek si ji právem zaslouží. Jeden z mála negerských filmů, který mi nejenom nevadil, on mě dokonce dost bavil. Lepší 4 hvězdy. ()

DwayneJohnson

Jedna věc jsou kvalitní, herecké výkony, věc druhá je fakt, že je film až moc dlouhý a někdy se doslova utápí v sáhodlouhých monolozích, které jsou tak trošku o ničem. Možná dostala Akademie po loňském roce strach, jinak si nedovedu vysvětlit fakt, že film byl nominován (světě div se!) v kategorii nejlepší film. Jestli nedej bože vyhraje, konvertuju k Islámu, nebo začnu pěstovat na zahradě marijánku. Fakt přísahám. ()

silentname

Denzel Washington sa v tomto filme skutočne preukázal náramne nielen ako herec, ale aj ako výborný režisér. Presne vedel ako túto rolu dať, absolútne mu to sedí a preukazuje skvelé talenty. Z filmu je cítiť, že je to spracované podľa divadelnej hry, pretože má presne ten správny feeling. Málo postáv, málo exteriérnych prostredí a všetko sa to odohráva väčšinou iba v dome, alebo na zadnom dvore. A funguje to svkele. Viola Davis je rovnako vynikajúca a rovno to posuniem von, všetci herci tu idú podľa mňa fantastický. Záver pre mňa maximálne funguje, všetko je v tomto filme skvele zvládnuté. Má to pár detailov, ako sú situácie, kedy viete, že sa stane niečo nepríjemné, alebo miestami mám problém pochopiť baseballové reči, ale to sú maličkosti. Základom je dobrý príbeh, postavy, herci a réžia. A to tu všetko je. Čeknite si tento film a myslím si, že rozhodne nebudete ľutovať. "Fences" je vynikajúcim filmovým spracovaním veľmi zaujímavej divadelnej hry a rozhodne stojí za vašu pozornosť. Hodnotenie: A- ()

eLeR

Strašne urozprávaný film, v ktorom sa skrýva príbeh jednej rodiny. Muž-manžel-otec, ktorý nehľadí napravo, ani naľavo, nepočúva a stále si rozpráva len to svoje. A vedľa neho žena-manželka-matka, ktorá sa tak veľmi snaží, aby začal počúvať. A tú ženu zahrala Viola na stodvadsať percent. Dokonalý výkon. ()

classic

Pomaly, hádam, že aj 90 % filmu Denzela Washingtona, ktorý to skúša naraz na dvoch frontoch, pričom nech si láskavo nemyslí, že je, ako Clint Eastwood, sa odohráva v černošskom dome, buď vo vnútri, alebo na dvore, kde sa neustále hádajú, kvôli nedokončenému plotu. Snímok sa v jednom kuse správa, ako v DIVADLE, podľa toho, je aj urobená divadelná hra, Augusta Wilsona. Denzel za kamerou nestačí úrovňou na Denzela pred kamerou. Jeho réžia ma akosi vôbec nenadchla, do toho občas zakomponuje rôzne formáty obrazu, ktoré rušia výsledný charakter filmu, ktorý ani so strihom, nie je ucelený, že by ma zaujalo dianie. To dejstvo väčšinou sledujem cez typicky chudobnú afroamerickú rodinu, z 50. rokov, kde OTEC, je zamestnaný, ako SMETIAR, a ten totálne sekíruje svojho mladšieho syna Coryho, ktorému nedovolí uplatniť sa v športe, po ktorom tak túži. Nevychádza si ani s prvorodeným synom Lyonsom, ktorého taktiež ignoruje, čo sa potom neskôr prejaví na jeho správaní sa. Troy Maxson je extrémne tvrdohlavý človek, ktorý si nedá ani za otca povedať, aby sa nechoval, ako debilný CHUJ, ktorým sa stal. Háda sa so svojou ženou Rose, ktorá chce svojmu jedinému synovi dobre, ale ani Ona nespraví žiadne zázraky, ktoré by ovplyvnili Troya. On je zaťatý, a tým to končí... Manželku Rose podvádza. Začal si vzťah s mladšou ženou, ktorú oplodnil. Tým sa to trochu zdramatizovalo. Film je strašne dlhý, a to je jeho veľká SLABINA ! Aspoň o 30 minút skrátiť, by veľmi prospelo. Nudil som sa, všetci mi pripadali, ako na scéne v akomsi divadle. Dalo by sa na menšom priestore vyťažiť viac, ako sa sprvoti zdá, tak ako to urobili u 12. rozhnevaných mužov... Nevyužitý potenciál. Washington lepšie hrá, ako režíruje, a to je blbé, to mi nesedí, radšej to mal prenechať niekomu skúsenejšiemu. Podáva svedomitý herecký výkon, a tak stále viem, že je toho schopný. Viola Davis mu zručne sekunduje, a je možné, že si odnesie istú nomináciu na Oscara, možno aj nakoniec dostane zlatého plešivca ? Nie som dva krát nadšený, ani z jedného výkonu, sú dobré, ale nič strhujúce, ako som si naivne zase myslel, po zhliadnutí filmovej ukážky. Tento film, už asi len ťažko, budem chcieť niekedy vidieť znovu, pretože ma málo oslovil. ()

Arsenal83

Z tohtoročných oscaroviek zatiaľ najlepšia. Denzel si to sám odrežíroval a skvele zahral. Naopak silná oscarová favoritka Viola Davis ma nejako veľmi nezaujala. Pozitívom je, že sa tu černošská otázka netlačí až tak do popredia. Je to film o v podstate nešťastnom človeku, čo si svoje nezdary vybíja na vlastnej rodine. Mohol by ho pokojne hrať aj beloch. Povedačková dráma, ako sa patrí. Záver veľmi neohúril, ale to ani nebolo cieľom. A najväčšia chvála patrí určite scenáru, toľko napísaných dialógov a monológov, to muselo dať riadne zabrať. ()

Marze

Od začátku divadelně laděné. K tomu ještě ten příšerný baseball a neúměrná délka. Ale slovní průjem má hlavu a patu.. Ale je krása sledovat oba výborné herce Washingtona a Davise. Těžko říci, kdo druhého přehrává. ()

Chrustyn

Během předávání Oskarů, Washingtonovi "Ploty" tak nějak prosvištěly bez většího povšimnutí, ale o to větší bylo moje překvapení, když se z nich vyklubal hodně poutavý film, doslova nacpaný životními moudry. Na filmu je vidět, že je podle divadelní hry, protože většina scén je o rozhovoru dvou lidí na jednom místě, ale překvapivě to funguje i ve filmové podobě. Škoda, že poslední třetina už není tak poutavá a film trochu vyšumí do prázdna. Přesto příjemné překvapení. ()

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara