Mistr napětí vykresluje v tomto psychologickém thrilleru fascinující portrét psychicky narušené ženy a muže, který se ji snaží zachránit. Marnie (Tippi Hedren), notorická zlodějka a lhářka, pracuje jako sekretářka Marka Rutlanda (Sean Connery) a snaží se ho okrást. Mark impulzivně požádá nemocnou krásku o ruku a snaží se dopátrat příčin její posedlosti. Když se vinnou strašné nehody Marnie dostane až na samý okraj smrti, Mark ji v nevyhnutelném šokujícím závěru donutí postavit se čelem svým démonům i minulosti. (Magic Box)

Freemind

Obecně jde o nadprůměrný thriller, v kontextu Hitchovy tvorby můžeme ale hovořit nanejvýš o průměru, hlavně kvůli dost plytké freudovské zápletce a toporně konstruovanému milostnému vztahu. Body za kameru, oba hlavní představitele, hudbu a několik dokonale zvládnutých gradačních scén. ()

Spike17

Marnie na jednu stranu nemůže zapřít typicky hitchtcockovskou atmosféru, nicméně zaměření se na psychologii postavy se Hitchcockovi nepovedlo vyobrazit tak bravurně, jak to míval ve zvyku. Po technické stránce film v několika scénách viditelně tápe (Hitchovo zatvrzelé používání zadních projekcí) a ty pak působí lehce směšně i ve své době. Je veliká škoda, že se v hlavní roli nepředstavila Grace Kelly, neboť Marnie vyloženě trpí účastí Tippi, jejíž chladná odtažitost je sice účelová, ale s jedním výrazem ve tváři a celkovou aurou herecké nemohoucnosti a nesympatičnosti si k hlavní postavě nelze vybudovat kladný vztah a pochopit tak její jednání. Chápu, proč dobová kritika film nevyzdvihovala do výšin, není k tomu prostě oproti Hitchcockovým předchozím snímkům, žádný zvláštní důvod. ()

swed

"Marnie" jsem z Hitchcockových filmů viděl jako poslední a nemám ho proto tak nastudovaný, jako většinu ostatních režisérových děl. Po prvním zhlédnutí musím poznamenat, že je to značně netypický snímek, který je nemožné žánrově zařadit. Hitchcockovy nejpovedenější filmy (Vertigo, Psycho, NSSL...) byly charakteristické tím, že nabízely kromě zápletky i hlubokou studii postav a jejich obsesí. Marnie je trochu jiný případ (a to doslova:). Největší důraz je tu kladen na psychoanalýzu a všechno ostatní je téměř druhořadé. Film tedy můžeme vnímat jako logické vyvrcholení Hitchcockovy tvorby, jejíž nejdůležitější motivy jsou obsaženy právě v tomto snímku. Je tedy zřejmé, že "Marnie" nemůže být tak divácky atraktivní film (žánrová nevyhraněnost), jako režisérovy ostatní klenoty. To ale vůbec nevadí. Další zajímavostí je sama hlavní hrdinka a její představitelka Tippy Hedren, jejíž ztvárnění role bylo pro film klíčové. Hedren úkol zvládla na výbornou a zařadila se vedle Kim Novak a Grace Kelly k Hitchovým nejlepším herečkám. Také musím připomenout, že žádná jiná hlavní ženská hrdinka nedostala v režisérově filmografii takový prostor, jako právě postava Marnie. Film "Marnie" je tedy Hitchcockovým posledním opravdu povedeným snímkem, na jehož plné docenění potřebuji minimálně ještě jedno zhlédnutí. ___ EDIT: Napodruhé navyšuji skóre. Dovolím si tvrdit, že "Marnie" je přesně tím filmem, u kterého se postupem let přehodnocuje jeho kritické přijetí a kvalitativně vstoupá vzhůru (viz "Vertigo"). 9/10 ()

YURAyura

4/10 Nevedet, ze to delal Hitch, tak jsem shovivavejsi, takto me to nudilo jeste vic. Notoricka a mne nesympaticka lharka Tippi zkratka nedokaze s byvalym "hezounem" zachranit pochybny scenar, co nudi a nudi ()

radektejkal

Kdo vymyslel zadní projekci, tomu by měli šlápnout na kuří oko, a tomu, kdo ji nadměrně využívá, taktéž (nemám rád honičky v autech, na koních zase ano; ale ani to tu nesedělo). Četl jsem pár komentářů; obsahují kritické k poznámky k režii, hercům, vedení příběhu, trikům (především již zmíněné zadní projekci), Conneryovské psychoanalýze atd. Všechny se mi zdají být případné. Pozn. 1: Z komentáře Faidra *** vyvozuji, že tam, kde psychoanalýza končí, skutečný příběh/život teprve začíná. I s tím souhlasím. Pozn. 2: troufalka **** nachází podrobnosti s filmem Psycho. v Marnie říká Lil: "Vždycky jsem si myslela, že nejlepším přítelem dívky, je její matka. V Psychu říká Norman: "Nejlepším přítelem chlapce je jeho matka." ()

BoredSeal

Nečekaně hluboce psychologický film, naneštěstí příběh je nezajímavý a hlavní hrdinka velmi nesympatická. Kdyby jí po boku na plátně nestál výborný Connery, ospravedlňující svým výkonem bizarní postavu Rutlanda s poněkud zvláštní vytrvalostí v úchylném koníčku, jednalo by se o ještě větší nudu. Při filmu jsem si pobaveně pomyslel, že by Sean potrhlou frigidku mohl napravit nějakou tou vynucenou souloží a fackama, jako to dělá jeho James Bond a málem mě skolil záchvat smíchu, když si opravdu tu svou svatební noc podobným způsobem vydupal. Kromě Conneryho a tradičně schopného Herrmanna to má Marnie marné, je to jedna z Hitchcockových slabých záležitosti ke konci kariéry. ()

honajz2

Upřímně, první hodina mě spíš nudila a nějak jsem se do toho nemohl dostat, ale v druhé polovině se podařilo a začalo mě to bavit a asi půl hodiny před koncem jsem byl celkem napětí, takže sláva, i když to zpočátku nevypadalo, nakonec se mi i tenhle film od Hitchcocka líbil. Kamera dobrá, herci hrají dobře. Bylo to fajn, ale na nejlepší Hitchcockova díla to nemá ani náhodou. Ona totiž Marnie obecně je celkem utahaná a na dvě hodiny není ani náhodou. 4* ()

Martin741

Maestro sa rozhodol sklbit romantiku s thrillerom...... a vydalo tak akurat na nudu. Asponze Hitchcock je majstrom zaverov : 70 % ()

roorybacky

Fuckin' Marnie! Mar-fuckin'-Nie! Fuckin' marný to je... Přesně 55 let starej zářez na pažbě a přesto takovej nářez! Hodně netradiční příběh, vrchol subverzivity thrilleru 60. let. Connery jakožto Bond trochu jinak, krásná ženská představitelka Tippi Hedren a krásně se táhnoucí příběh. Mohlo to bejt o něco kratší a svižnější a bylo by to za plnej počet, ale i takhle to byla lahůdka. Přesně jak jsem čekal dle kulervoucího názvu. EDIT 08112020: Naprosto zničující nářez. ()

M.i.k.e

pro mě osobně zatím nejslabší Hitchcock. Kombinace thrilleru/dramatu a lehce nestandardní romantiky je něco co by mistrovi mohlo/mělo sedět a ono to bohužel docela skřípe. Těžko říct jestli za to může přepálená stopáž, "nucená" změna scénáristy, nebo snad Hitchova neochota opustit svojí komfortní zónu a natočit Marnie trošku jinak, ale nebýt Tippi Hedren (která je jako "náhrada" za Grace Kelly velmi dobrá) a neodolatelného a správně nejednoznačného Conneryho asi bych se nedostal ani na ty tři hvězdy...60% ()

Elyssea

Některé filmy nestárnou nejlíp. A psychologické drama, kde muž vydíráním donutí ženu ke sňatku, protože ho fascinuje jako "případ" ke studiu, je jeden z nich. Co na tom, že je od dětství traumatizovaná (s naprosto pitomým spouštěčem červené barvy na bílé...), je to taky notorická lhářka a zlodějka. Její nezájem o muže a nechuť k sexu je také něco, co musí být napraveno, protože která by se dobrovolně nevrhla do náruče Conneryho misogynního dinosaura? Spíš by stálo za zkoumání, jak sešla ze světa první paní Rutlandová, protože Markova představa o lásce zdá se mi poněkud znepokojující. ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Marnie je psychoanalytické melodrama. Psychologická rovina nepatřila k přednostem Hitchcocka, byť byl psychoanalýzou až posedle oslněný a propagoval ji ve své tvorbě. Jeho pohled je spíše dětským pozorováním, zjednodušuje, vyhodnocuje a se svým charakteristickým jízlivým nadhledem předkládá své vědecké závěry. Marnie je poctivou filmařinou staré školy, hrdina nepostrádá šarm a pevnou pomocnou ruku, osudová žena splňuje přísná interní nařízení v podmínkách vzhledu a vystupování, sen je klíčem k objasnění celé záležitosti, intimní slabosti nejsou zapomínány. Chvilky napětí potvrzují profesní kvalitu rutiny, psychologická hloubka vzbudí spíše soucitný úsměv. Hlavní postavou melodramatického analyzování je Margaret "Marnie" Edgar (zajímavá Tippi Hedren, jako malá Melody Thomas Scott), atraktivní žena decentního chování. Zásadní zkušenost z dětství deformovala soukromé morální hodnoty do puritánské přecitlivělosti a panického strachu. Vedlejším produktem při definování úhlavního nepřítele života ženy je kriminální profese v symbolu vlastnoručního aktu genderového potrestání. Cesta k uvolnění psychického bloku vede tradičně přes pochopení sebe sama. Hlavní mužskou postavou je Mark Rutland (sympatický Sean Connery), úspěšný mladý muž dobrého původu a existenčního zabezpečení. Je fascinován osudovou přitažlivostí psychicky nevyrovnaného jedince. Odhalení provinění posiluje pozici síly, kultivovanost má humanistický základ a hledání záchrany pro předmět své vlastní touhy přijímá za své životní poslání. Výraznou postavou je Lil Mainwaring (pohledná Diane Baker), mladší setra Markovy zemřelé manželky. Žádaný mužský objekt je příčinou soupeření, pokořit nechtěnou rivalku je otázkou uspokojivého pocitu zadostiučinění. Důležitou postavou je Bernice Edgar (pozoruhodná Louise Latham), odměřená Marniina matka s omezenou tělesnou pohyblivostí. Nevyváženost vztahu přísně pohlíží na vyznání a žárlivost. Bedlivě střežené tajemství zalévá vlastní minulost studem a pocitem provinění. Z dalších rolí: Markův daňový poradce a okradený Marniin bývalý zaměstnavatel Sidney Strutt (Martin Gabel), na čísla zapomětlivý ředitel Markova podniku Sam Ward (S. John Launer), Markův okouzlující otec (Alan Napier), sekretářka a Marniina kolegyně Susan Clabon (Mariette Hartley), námořník z noční můry minulosti (Bruce Dern), či malá školačka a nevítaná soupeřka o lásku Marniiny matky Jessica "Jessie" Cotton (Kimberly Beck). Marnie je fascinovaným pohledem na psychoanalýzu, psychologie je zjednodušena ve prospěch hlavního proudu, kde filmové melodrama s charizmatickým hrdinou se jen tak neomrzí. ()

C0r0ner

Moje poslední setkání s Hitchcockem a opět je to natahaná přehlídka nudy v krásném balení s občasnou skvělou scénou, což ale není schopno vyvážit všechno to špatné. Ústřední dvojice byla moc fajn, ale podle mě se pohybovala v ději, který nebyl příliš zajímavý a navíc byl dost roztažený. 55% ()

DruidKarel

1779. hodnocený film: Tak nějak jsem se rozhodl, že si splním svoji "povinnost" a dokoukám všechny filmy Alfreda Hitchcocka. Herečku známe ze snímku Ptáci a Seana Conneryho netřeba představovat. Snímek je skutečným dramatem, kdy postava Marka hraje s Marnie snad ještě větší hru, než zlodějka se svým manželem. Trochu jsem ale čekal větší napětí a více akce pro Conneryho. Nicméně 3* dávám a tak nějak se mi asi i tenhle film vytratí z paměti. Na Hitchcocka slabší. 3* ()

MarekT

Alfred Hitchcock ve své filmové ruletě zase vsadil na svá oblíbená čísla a zase to v rámci možností vyšlo. Je tu tedy k vidění výborný scénář, moment překvapení a moment napětí. Ovšem k jednomu ze mnou jmenovaných věcí musím vznést přiměřeně velkou výtku - nějak zde cítím, že si je sám mistr vědom, že mu začíná ujíždět vlak a tak to dohání pomocí zvýšené odvážnosti - ano, ze subjektivního pánského hlediska mi je příjemné koukat na Tippi Hedren v rouše Evině, ale zde se má hodnotit film jako takový, a objektivně řečeno ona scéna spíše filmu ublížila. Hitchcock má být šokující, ale ne takto otřepaným způsobem. Když už jsem u herců - zrovna sama hlavní aktérka podává výkon výtečný, možná ještě lepší než v Ptácích, ostatně také je po Grace Kelly moje nejoblíbenější Hitchcock-girl (když vidím, jaká je v té kategorii konkurence, můžu říct, že ona je mojí černou klisnou). Dle mě výkonem zastiňuje i agenta s povolením zabíjet Seana Conneryho. Také vizuální kvalita je vysoká (u Hitchcocka jedna z nejlepších, co jsem zatím viděl) a rozuzlení je typické hitchcockovské, prostě fantastické. I díky němu zvyšuji původní hodnocení o 10% a dávám lepší čtyři hvězdy, které ovšem dělají v kontextu Hitchcockovy tvorby z Marnie to slabší z jeho tvorby. ()

sulimo

Sice ten Freud je krapet ohranej, kort od Hitchcocka, ale i tak se jedná o hodně dobrý a hlavně koukatelný film, který i přes svoji délku nenudí. Zápletka je zajímavá, i když je fakt, že feministky to budou hodně těžko snášet hlavně díky Connerymu a jeho roli nadsamce, kterej si prostě vybral a je to jeho, navzdory faktu, že se to pářit prostě nechce, ale on to pomocí amatérské psychoanalýzy přiměje....no, i na mě trochu silný kafe. Holt šedesátá léta a nová sociální hnutí teprve plenkách nebo dokonce v dělohách, dneska by to už neprošlo, nebo prošlo,ale leda tak jako námět pro porno. ()

zette

Marnie je misty celkem dost utahana a zaver mozna uplne netrefite, ale budete blizko... To jsou dve nejvetsi slabiny filmu. I kdyz Hitchcock nebyl reziser, ktery by sel s dobou (zabery s pistoli v ruce, pad z kone, jizda na koni ci v aute), tak mozna prave proto ma osobity styl, ktery me bavi. Po vytvarne strance taky dokonale, ta lod v pristavu na konci ulice, kde bydlela matka Marnie byla kouzelna a vydrzel bych se na ten zaber divat hodiny. Connery jako vzdy vyborny. Hitchcockovy filmy dokazi zaujmout. ()

Juto

Film zostáva pútavým Hitchcockovým thrillerom, ale je to pozoruhodný ústredný výkon Tippi Hedron, ktorý kradne film pre seba. 7/10 ()