Mladá žena se vášnivě zamiluje do bohatého, nedávno ovdovělého šlechtice Maxima de Wintera. Po brzké svatbě odjíždí na jeho panství, kde společně žijí na zámku Manderley. Na láskyplný vztah novomanželů však padá všudypřítomný stín první de Winterovy manželky Rebeky, která zahynula za zvláštních okolností. Dům je naplněn jakýmsi nevyslovitelným napětím a stísňující atmosférou, která na novomanželku padá doslova na každém kroku. Ta je také přesvědčena, že manžel na krásnou Rebeku neustále vzpomíná, a proto jí není schopen věnovat potřebnou pozornost a cit... Příběh napsala spisovatelka Daphne du Maurierová a do filmové podoby převedl slavný režisér Alfred Hitchcock (jenž stejně úspěšně natočil i její romány Hospoda Jamaika, Ptáci). Děj je soustředěn na starém šlechtickém sídle, kde výprava, nasvícení interiéru a důmyslná kamera (zachycující například v jediném záběru hlavní hrdinku a nehybný obličej postavy, která jí nahání strach) přispívají k stupňování napětí. Roli Maxima de Wintera ztvárnil Laurence Olivier, jeho novomanželku představuje Joan Fontaineová, hospodyni Danversovou hraje Judith Andersonová. Film v roce 1941 získal dva Oscary: za nejlepší černobílou kameru (George Barnes) a jako nejlepší film (producent David O. Selznick). (Česká televize)

dubinak

Úžasný filmařský um a nádherně adaptované melodrama, které toho v sobě skrývá opravdu hodně. Nejdříve diváka uvádí do stavu nevědomosti. co bude dál a hraje to spíše na takovou romantickou, naivní vlnu, ale zároveň se tam postupem času míchá více žánrů, které opravdu fungují a vytvářejí spletenec záhad. Hitchcock umí pomocí kamery vykonstruovat napětí a zachytit každý pohled a emoci zdejších postav přímo královsky. Neumím si v roli Rebeccy představit nikoho více nadpozemského než právě Joan Fontaine. Atmosféra je tu po celou dobu hustá až hororová a rozuzlení a závěrečná půlhodinka mě vystřelila z gauče. Naprostý filmařský skvost. ()

kusper

Pan Hitchcock sám tvrdí, že se nejedná o "Hitchcockmovie." Já sním však - vyjmečně - hrubě nesouhlasím, každý pohled paní Danversové, každý záběr na hodiny a spousta dalších detailů je výsostně hitchcockovská. Atmosféra by se dala krájet a závěr? Jedna báseň. ()

zette

Vyborny scenar podle knizni predlohy Daphne du Maurierove a tradicne dobra Hitchcockova rezie dava tusit, ze se bude jednat o skvely film. Mozna je ve filmu vypraveni az moc a sluselo by se snimek trochu prostrihat, treba uvodni pulhodinu v Monte Carlu. Na druhou stranu, Rebecca v zadnem pripade nenudi a atmosfera na panstvi Manderley se da krajet a to hlavne diky excelujici hospodyni Danversove (Judith Anderson), z te sel strach. Pusobiva je i kamera a jeji hra se stiny. Urcite jeden z tech lepsich Hitchcockovych filmu. ()

miciveres

Sluzka nahanajuca hrozu - slizky Rebeccin bratranec - tak trochu naivna novomanzelka Maxima a Maxim, ukryvajuci jedno velke tajomstvo. Po doktorovej reci mi padol kamen zo srdca... ()

mortak

Je to adaptace obsáhlé knihy a na výsledku je to znát. To, co by na dovolené u moře zabralo týden čtení, je tu komprimováno do dvou hodin. Seznámení, příjezd na Manderley, seznamování s prostředím, to vše je podáno jako z rychlíku.Ovšem i tak se Hitchcock nezapře - střední část s exkurzí do západního křídla či maškarním bálem je opravdu mistrovská, a jen díky režii je tato noční romantická můra o prosté dívce ve šlechtickém sídle zážitkem. A taky díky paní Denvers. ()

WolfR

Styl knihy mě moc nezaujal ale film mě dostal! Po neurčitém začátku se rozjede výborný kolotoč tajemna a napětí se skvěle vygradovaným závěrem! Hitchcock je kanón a mé první setkání s ním hodnotím více než dobře, 5 hvězd. ()

majo25

Typická hitchcockovka s pomalším rozjazdom, ale s velkolepým a dramatickým záverom. Fajn šmrncnuté trilerové prvky, ktoré dodávajú potrebné korenie v snobskom veľkosídle a ktoré vytvárajú onú znamu hitchockovskú atmosféru. Zápletka z dnešného pohľadu asi už nikoho neohromí, ale je vystavaná veľmi dobre, s postupne sa odkrývajúcimi tajomstvami. Obsadenie je tiež fajn, hlavne sympatická Fontainová sa v plachej a cudnej bytosti sťa by našla. Silné 3 hviezdy a nebyť zdĺhavej stopáže, niektorých slabých štúdiových scén akože v exteriéri a pomalšieho rozjazdu, išiel by som vyššie. ()

Noviik

Jistě, Hitchcock má lepší filmy s lepší atmosférou. Přesto jde stále o skvělé dílo s úžasnou gradací. Skvěle se tu snoubí dokonalost obrazu s hudbou. Práce s černobílou kamerou byla po právu oceněna. ()

vesper001

Tísnivá romance o nezlomné žínce, která je ochotna se o manžílka poprat i s mrtvou sokyní, jejíž duch se vznáší nad ledovým zámkem rodu de Winter a bydlí v hlavách ještě vřelejšího osazenstva. Přízračná hospodyně, oslizlý bratranec a pán domu, který dost dlouho vypadá stejně mužně, jako jeho pišišvorský knírek, jeden by řekl, že umí jen demonstrativně mávat hedvábným kapesníčkem. No, zdání klame a divák je dlouho klamán. Závěr překvapující, ale uspokojivý. ()

dr.fish

Po všech stránkách nadčasový film. Jen ta délka je možná trochu přestřelená, ke konci jsem už netrpělivě očekával rozuzlení. Hlavní představitelka byla velmi sympatická. Líbilo. 75% ()

hans500

První Hitchův americký film a hned tak skvělý. Laurence Olivier i Joan Fontain jsou vynikající, Hitchova režie perfektní, scénář, hudba a střih se povedly na výbornou. Oscary za nejlepší film a kameru jsou zasloužené. O dost lepší než předchozí "Jamaica Inn." Dobrých 5*. ()

chelseaman22

Těžko chápati *****, když snímek byl prakticky o ničem. Celý film se točí okolo černovlasé děvy, která avšak nebyla divákovy vůbec ukázána. Ubrečená novomanželka bulí z nedostatku sexu kudy chodí, novomanžel by měl být ihned deportován do Bohnic (nebo na Pankrác?) a místní správcová měla zjevně ve veliké oblibě pekáč zavražděné Rebeky. Ještě, že film je černobílý, jinak by nešlo dát 85%. ()

filmmovier

Velice povedené. Rebecca je film, který by v mém žebříčku nejoblíbenějších Hitchovývch filmů (který prozatím neexistuje) atakoval rozhodně TOP10: Brilantní zápletka (už od začátku), staré sídlo, postavy plné temných tajemství a nehezké minulosti (koukám hlavně na vás, paní Danversová!!), úchvatné exteriéry i interiéry, postupně gradující zápletka, skvělá hudba, perfektní herci a režie a dechberoucí, mrazivé (haha) finále s velmi sympatickou pointou. Nečekal jsem, že mi to tak dokonale sedne, nicméně stalo se a já jsem za to rád. 90%. ()

andrii

Mrtvá a živá v jednom stavení... To nebude bezpečné, ani dělat dobrotu. Vrací dech duchu první paní domu. Žahavá metrnice s ohnivou loučí. Její věčně oddaná, co plamenně se loučí. Také však nenaleť náletu zazobaných pánů, pavích ptáčků, kteří ráčí štěbetat, škubat holubičí peříčka, upíjet z fontány hrdliček. ()

Motinski

Opäť krásna hra s príbehom a tým čo všetko nás počas sledovania čaká. Zrýchlená romanca na začiatku a následný presun do honosného, ale zato tajuplného sídla ma skoro vôbec nevtiahli, no postupne som naskočil na režisérovu vlnu a užíval si to. Mrazivo nepríjemná paní Denversova, nejednoznačný Laurence Olivier a hlavne postupné odkrývania tajomstiev boli niečo čo si zaslúži aj opakované vzhliadnutia. Jediná škoda bola že Hitchcock sa tu naplno ukázal až v druhej polovici. Respektíve až v úplnom závere. ()

Mirokukii

Zklámání a nuda. Romantický úvod pěkný, poté se však film přesune do "strašidelného" rozlehlého objektu a začne vleklost a nezáživnost. Obavy a hrůzy hrdinky ze všeho kolem nic nepodpoří, a tak je ona jediná kdo se bojí. Pravý, mrazivý a napínavý zážitek přichází až v závěru při odhalovaní a objasnění událostí a potřebných detailů z minulosti. Finále a přítomnost Joan Fontaine je to, co lze na tomhle filmu vyzdvihnout. ()

danoo

Pôvodný psychologický príbeh Daphne du Maurier obohatený o napätie; avšak nejde o klasický hitchcockovský film, je totižto bez akéhokoľvek humoru! ()

Madadajo

Snad celou první polovinu jsem měl pocit, že tentokrát Hitchcock přecenil příběh a film jsem lehce odsoudil. Nicméně co následoval, když se vše začalo zamotávat, je hodno režisérova jména. Zvrat za zvratem si mě příběh omotával a vtahoval do sebe. Těsně před koncem si má intuice byla jista špatným koncem, který díky dalšímu zvratu nenastal, a víra v možnost štěstí zvítězila. Výborný příběh ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

Hitchcockovská klasika se dočká remaku

Hitchcockovská klasika se dočká remaku

15.11.2018

Britský filmař Ben Wheatley (High Rise, Křížová palba) natočí remake klasického hitchcockovského thrilleru Mrtvá a živá. Hlavní role si v gotické romanci zahrají Armie Hammer (Dej mi své jméno) a… (více)