Na téhle cestě je něco podivného. Příliš mnoho věcí se tu vyskytuje ve dvojicích. Tenisová hvězda Guy (Farley Granger) nenávidí svou nevěrnou ženu. Tajemný Bruno (Robert Walker) nenávidí svého otce. Není to dokonalé východisko pro žertovný návrh: „Zabiji tu tvoji, když ty zabiješ toho mého?“. A teď se dívejte, jak Alfred Hitchcock posiluje dualitu lidské povahy. Čím déle se budete dívat, tím více uvidíte. „Není to fascinující?” ptával se často mistr napětí. Popravdě řečeno, je to dvojnásobně fascinující, protože Hitchcock natočil dvě verze Cizinců ve vlaku. Původní verze jje naprostá thrillerová klasika. Nedávno nalezená, delší pracovní britská kopie nabízí „překvapivé zdůraznění Brunovy okázalosti, způsobu, jakým je přitahován ke Guyovi i jeho psychotické osobnosti” (Bill Desowitz, Film Comment). Odhalování Brunovy skryté podstaty, skvělé scény (tenisový zápas, rozpadající se kolotoč) a napětí, které dokáže vytvořit jen Hitchcock, dělají z tohoto filmu prvotřídní jízdu. (Magic Box)

Yuri69

I přes viditelné nedotaženosti i po 60+ letech vynikající thriller. Psychopatický záporák, který si jde za svým se určitě vryje do paměti. ()

carter...

60% Mé představy o pojetí filmu, jeho průběhu a směřování děje se lišily jako rusko-americké názory, což ve filmové branži nemusí být nutně na škodu, ba naopak. V tomto případě se však po závěrečných titulcích oslavné Champagne neotvíralo a sáhlo se raději po rychlých špuntech. Vyzdvihnu scény s Brunem, které nastolovaly ve filmu ten správny Thriller-level a zasazení osobnosti tohoto charakteru filmu svědčí. V tvorbě A. Hitchcocka se však naleznou bezpochyby hodnotnější filmové kousky.Proč vidět: 1) Herecké obsazení a výkon Roberta Walkera coby Bruna spolu s roztomilým spestřením role Patricie Hitchcock ()

adamix

Potenciál perfektného mysteriózneho trileru sa stratí v momente, kedy vrah Bruno začne byť priveľmi nápadný a v závere aj špekulatívny ohľadom jeho pomsty. Okrem toho som čakal lepšie objasnenie celkovej pravdy o tom, kto bol skutočným vrahom. U mňa 3*. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,0/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 98%, Audience Score - 92% | FDb.cz - 80.5% | Alfred je holt mistr! Skvělý Noir, který se jen hemží napětím a hra se stíny, kterou Hitch rozehrává je mistrovská. K tomu skvělí herci, atmosféra a v pozadí náš nejoblíbenější tenis!:-) Holt pecička se skvělým koncem, která nenudí a všechny dnešní "napínavé" Thrillery s klidem strčí do kapsy! 80% ()

PlysovyMacko

Napad, ze sa dvaja cudzinci dohodnu na vrazdach je dobry, ale vo filme to tak neni. Oni sa nedohodnu, respektive dohoda je jednostranna a druhy muz je do toho zatiahnuty. Film je o tom ako sa z toho snazi dostat, kym ho ten psychopat nuti k vrazde. Scena na kolotoci sa mi pacila. ()

Johny_MH

Spolu s Claudem Rainesem a Anthony Perkinsem Hitchův nejlepší zloduch. Jejich skoro až homosexuální vztah, závěrečná scéna, a konečně taky vloupání do Brunova domu. A málem bych zapoměl. Jak se vám líbil ten úvodní záběr? ()

hasacisko

velmi slabe, tri hviezdicky len z respektu z Hitcha... film absolutne nerespektujuci fyzikalne zakony. Uplne ma dostalo ked Bruno vytahoval zapalovac z kanalu a dovnutra ledva prepchal ruku cez mrezu a vnutri kanalu ju zovrel v past a bez problemov vytiahol cez mrezu von...hotovy copperfield. Alebo ta zaverecna bitka na kolotoci tiez nemala chybu, ked sa kolotoc tocil jak sialeny a herci v pohode stali ako by sa nic nedialo, v skutocnosti by leteli aspon 10 metrov...a tych chyb tam bolo viac, len tieto boli neprehliadnutelne ()

Auvajs

Řemeslně snad dobře udělané, ale bez šťávy, bez vášně, bez jiskry - mdlé, nudné, i ty zajímavé scény (kolotoč) prkenně předvítatelné a navíc zoufale přehrávané... jakoby si Hitchcock už celý věky nevrznul a kompenzoval si to tím, že je ke všem formálně slušný... ()

BenchPress

Další mistrovské dílo Alfreda Hitchcocka. Co jiného k tomu říct, než klasika. Skvělá Hitchcockova gradující atmosféra podpořená (u mistra jak jinak) skvělým námětem a celkovým provedením. Hitch věděl, kdy film natočit barevně a kdy černobíle. Opět se trefil dokonale. Takovéhle pointy a dramatické příběhy se dokázali zrodit jen v hlavě mistra napětí. Herecké výkony jsou (jako vždy) na tu dobu naprosto přesvědčivé a profesionální. Tenhle film zařadím mezi nejlepší mistrovy počiny a to jsem od něj viděl teprve pátý film. Už se těším na další, protože můžu téměř s jistotou říct, že Alfred Hitchcock mě asi nikdy nezklame. U jeho filmů starých klidně 50-60 let běhá mráz po zádech stále. Geniální nápady. 5/5. ()

Sakulnikov

Napínavé, poutavé a vážné i přes množství vtipů. Navíc s perfektním hereckým obsazením - vyniká zvlášť Robert Walker, ze kterého je psychopat vidět v každém pohledu. Nadchly mě zvláště záběry ze začátku - pohyb nohou, vlaku, a také sestříhání tenisového utkání a hledání zapalovače. Pro mě jeden z nejlepších Hichcockových filmů. ()

BTNband

Škoda, mohla z toho být další Htchcockova geniální podívaná ale je z toho „pouze“ kvalitní film. Strangers on a train postihly dva zásadní problémy, za prvé Farley Granger působí jako by byl před kamerou poprvé a jeho výkon shazuje celou dramatickou rovinu filmu, protože když to hlavní postavě nevěříte, ani dobře gradované napětí to úplně nezachrání. Oproti tomu psychopat Roberta Wolkera je fantastický a ukradne si pro sebe celý film. Ten druhý problém je komické finále, které mě osobně neskutečně bavilo, protože mělo tu typickou Hitchcokovu nadsázku, ale zaběhlo až příliš do komedie, tím pádem částečně zabilo dobře budované napětí, film tak nějak skončí a ani vás to moc nepostihne. I tak je to ale podívaná povinná pro všechny milovníky filmu, i když si v tomto případě Hitchcock vybral trochu slabší kousek. ()

pollstro

Výměna vraždy v podání psychologického thrilleru. Skvěle ukrytá metafora demonstrující motiv prohození a křížení, jejíž rozbor by mohl trvat navěky. Motiv dvojníků, jejichž prvky bylo možné spatřit již v předchozích filmech Hitchcocka, lze identifikovat v každé minutě, ve které dává jasně najevo existenci dvou rozdílných, navzájem propojených osob. Tento rozdílný kontrast je skvěle ukryt v každé scéně. Temnota a světlo, opačné póly dobra a zla. Ty vytvářejí rozostření mezi jednotlivými liniemi postav, které naprosto skvělou prezentací narušuje jejich proud chování. Fantastická souhra světla a tmy, která má jasně definovaná pravidla, které Hitchcock používá k ovládání svých vizuálních filmových záběrů, a maximálně využívá veškerý filmový prostor podtrhující napětí, které je zde, jako ve všech Hitchcockových filmů, upřednostňováno před vším ostatním. Obyčejné místo, které se pomalu stává zlověstným, a zároveň bezchybně zrcadlí blížící se teror, který pohlcuje hlavní postavu. Rychlé a především neustále vzrušující a napínavé. Nádherný příklad Hitchcockova nezpochybnitelného talentu vedení divákovo pozornosti a současně bezchybná práce s napětím a jeho budováním ve všech jeho formách. Uškrcení ženské hrdinky patří mezi nejočekávanější a nejestetičtější momenty v kinematografii, který reprezentuje pomalé, téměř půvabné zavraždění, jenž je zobrazeno pomocí technicky náročného odrazu v brýlích samotné oběti. Nejpamátnější scéna, která je rovněž vrcholem celého filmu, tj. souboj na kolotoči, je z hlediska technického zpracování naprosto dokonalá. Filmový studijní materiál v každém směru. Učebnice, jak pracovat s napětím. "Your wife. My father. Criss-cross." ()

brasek

Čo napísať? Vynikajúce... krásne nás pán Hitchcock vťahuje do deja, excelentne rozohráva psychohru, divák súcítí s každou postavou. ()

Misterioso

Ale jo, povedený film. Hitchcock má ve své filmografii lepší, ale i tak jde o povedenou podívanou s atmosférou, která během filmu nepustí. Zajímavý příběh, nicméně trochu nedotažený, navíc čím víc se blíží závěr, tím více hapruje logika. Nicméně režie, herci a všudypřítomné napětí bodují. Docela hodně ale zamrzelo, že nepřišel žádný zvrat, což se zvlášť v tomhle žánru (údajně to měl být noir - tady je další moje výtka - mně to jako film noir moc nepřišlo) nabízelo. ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (více)