Umění milování (festivalový název)

• Polsko

Maria Sadowska

Předloha:

Violetta Ozminkowski (kniha)

Krzysztof Rak

Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jaśmina Polak, Borys Szyc, Karolina Gruszka, Wojciech Mecwaldowski, Danuta Stenka, Katarzyna Cynke, Arkadiusz Jakubik, Wiktor Loga-Skarczewski, Artur Barciś, Katarzyna Kwiatkowska, Bartosz Wesołowski, Ludmiła Warzecha, Aleksandra Justa, Karina Kunkiewicz, Maria Pawłowska, Renata Kretówna, Krzysztof Dracz, Magdalena Maścianica, Nikodem Kasprowicz, Adrian Łabnowski, Maria Bocheńska, Piotr Bułka, Andrzej Kłak, Jan Zmit, Adam Marjański, Sonia Roszczuk, Bartosz Mikulak, Zbigniew Waleryś, Sławomir Mandes, Joanna Gajór, Patrycja Kycia, Martin Rath, Antonina Litwiniak, Maksymilian Balcerowski, Jakub Wróblewski, Julia Czuraj, Sławomir Holland, Daniel Guzdek, Maciej Marczewski, Iwona Bielska, Dorota Kolak, Ewa Konstancja Bułhak, Agnieszka Antoniewska, Kamila Kamińska, Sylwester Kozera, Wiktor Przybylski, Dymitr Hołówko, Paweł Tomaszewski, Dagny Cipora, Grzegorz Warchoł, Piotr Makarski, Andrzej Niemirski, Ryszard Jabłoński, Ewelina Serafin, Kinga Ciesielska, Jerzy Gudejko, Grzegorz Halama, Robert Ostolski, Sylwester Maciejewski, Dagmara Pawłowska, Marek Nędza, Stanisław Penksyk, Marcin Chochlew, Sebastian Skoczeń, Tomasz Kot, Mateusz Młodzianowski, Anita Jancia, Beata Schimscheiner, Ewa Prokurat, Kamil Masłowski, Ina Levska, Anna Rusowicz, Hubert Gasiul, Michał Burzymowski, Łukasz Jakubowicz, Zofia Przybył, Jakub Krukowski, Maciej Kopczyński, Mirosław Romejko, Mateusz Dobosz, Michał Szeligowski, Przemysław Witowski, Maria Sadowska

Krzysztof Terej

Scénografie:

Wojciech Żogała, Jacek Czechowski (set dekoratér)

Kostýmy:

Ewa Gronowska

Tento snímek se mi velmi líbil a opět se ukazuje, že polské produkci v posledních letech ty autobiografické snímky jdou velmi dobře a výsledky jsou skutečně nadstandardní. Pí. Michalina Wislocka byla z mého pohledu velmi obdivuhodná a odvážná žena, která se nebála s relativně choulostivými tématy předstoupit na veřejnost a publikovat knihy ze své lékařské praxe o lidské sexualitě. Navíc to byla bezesporu velmi krásná a atraktivní žena, která bezesporu prožila naplněný život, a tím samozřejmě nemyslím jen ten sexuální. Oceňuji skvělý výkon Magdaleny Boczarske, která ústřední roli ztvárnila opravdu přesvědčivě a pohled na ni byl vskutku oku lahodící.(16.5.2018)

• Anteia

Lepší drátem do oka než 117 minut intenzivní nudy u tohohle snímku, nechápu ten hype, ale jako halucinogen dobrý - ke konci jsem se zoufalostí z celé té špatnosti nemohla přestat smát, ale definitivně mě dorazil záběr sledující celý proces tisku knihy, který je navíc celý ohraničený květinovým aranžé.(7.8.2017)

• Vitex

Životopisný snímek v mnohém podobný stylu Bohemian Rhapsody: Automaticky předpokládá, že divák má rád ústřední postavu a její dílo, narací je úsilí toto dílo realizovat, přitom ale pro nezasvěcené (nebo prostě citově nezainteresované) ne-fanoušky předobrazu ústřední postavy film nenabízí sám o sobě nic, pro co by si měla získat divákovy sympatie. Naopak, stejně jako při ztvárnění filmového Mercuryho se tu sází na podivnou polokomediální stylovost, cool-glorifikaci, která bez poctivého zdůvodnění samotným filmem vyznívá nuceně a "attention-whoreově" - zatímco všechna problematická místa v životopisu se přecházejí neproblematicky, snad jen se zběžným sebedojetím, že nikdo, ani já, sexuologická star, nejsem dokonalá (jak neuvěřitelně kašle na ty svoje děti! - ale důsledky takového přístupu k výchově v plnosti ukázány nejsou). Stejně jako slavný film o slavné kapele je tento snímek o jednom polském bestselleru především dobře vyrobeným produktem pro předem zaručené fanoušky, žádné psychologické drama, obraz doby nebo tak něco.(20.6.2020)

Důležité téma, příliš dlouhá stopáž. Možná je škoda, že se snímek soustředil jen na vývoj do sedmdesátých let a nenabídl ani náznak reflexe vývoje náhledu na lidskou sexualitu v období následujícím. Také mi chyběl trochu kritičtější přístup: alespoň naznačit, že i Wisłocká se v "ordinaci" setkávala s tématy, která řešit nedokázala, a ve kterých její přístup zkrátka s časem doznal potřebného vývoje.(2.11.2017)

• - Výtisků stejnojmenné knihy Michaliny Wislocké „Sztuka kochania“ se prodalo 7 miliónů. (majky19)