Umění milování

(festivalový název)
  • Polsko Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (více)
Trailer
Životopisný / Drama
Polsko, 2017, 120 min

Maria Sadowska

Předloha:

Violetta Ozminkowski (kniha)

Krzysztof Rak

Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jaśmina Polak, Borys Szyc, Karolina Gruszka, Wojciech Mecwaldowski, (více)

Nesmírně poutavě podaný příběh slavné sexuoložky Michaliny Wisłocké (Magdalena Boczarska). Režisérka Maria Sadowska diváky neochudila o některé pikantní detaily ze života hlavní postavy. Z filmu se mimo jiné dovídáme, že Wisłocka byla v mládí součástí zamotaného milostného trojúhelníku. Wisłocka je pro tvůrce zajímavá nejen jako soukromá osoba, ale také jako vědkyně, která dokázala provést revoluci v sexuálním životě Poláků. Právě proto jednu z nejdůležitějších dějových linií filmu tvoří peripetie hrdinky při psaní kultovní příručky „Umění milovat“. Podle historky, která se objeví i na plátně, chtěli prudérní mocipáni komunistického Polska za každou cenu zabránit vydání odvážné publikace. Kniha nakonec vyšla díky zásahu manželek stranických pohlavárů. Jednou z nich byla také manželka generála Jaruzelského, kterou mistrně ztvárnila Danuta Stenka. (Kino na hranici)

Trailer

Anteia odpad!

Lepší drátem do oka než 117 minut intenzivní nudy u tohohle snímku, nechápu ten hype, ale jako halucinogen dobrý - ke konci jsem se zoufalostí z celé té špatnosti nemohla přestat smát, ale definitivně mě dorazil záběr sledující celý proces tisku knihy, který je navíc celý ohraničený květinovým aranžé. ()

Vitex

Životopisný snímek v mnohém podobný stylu Bohemian Rhapsody: Automaticky předpokládá, že divák má rád ústřední postavu a její dílo, narací je úsilí toto dílo realizovat, přitom ale pro nezasvěcené (nebo prostě citově nezainteresované) ne-fanoušky předobrazu ústřední postavy film nenabízí sám o sobě nic, pro co by si měla získat divákovy sympatie. Naopak, stejně jako při ztvárnění filmového Mercuryho se tu sází na podivnou polokomediální stylovost, cool-glorifikaci, která bez poctivého zdůvodnění samotným filmem vyznívá nuceně a "attention-whoreově" - zatímco všechna problematická místa v životopisu se přecházejí neproblematicky, snad jen se zběžným sebedojetím, že nikdo, ani já, sexuologická star, nejsem dokonalá (jak neuvěřitelně kašle na ty svoje děti! - ale důsledky takového přístupu k výchově v plnosti ukázány nejsou). Stejně jako slavný film o slavné kapele je tento snímek o jednom polském bestselleru především dobře vyrobeným produktem pro předem zaručené fanoušky, žádné psychologické drama, obraz doby nebo tak něco. ()

majky19

Tento snímek se mi velmi líbil a opět se ukazuje, že polské produkci v posledních letech ty autobiografické snímky jdou velmi dobře a výsledky jsou skutečně nadstandardní. Pí. Michalina Wislocka byla z mého pohledu velmi obdivuhodná a odvážná žena, která se nebála s relativně choulostivými tématy předstoupit na veřejnost a publikovat knihy ze své lékařské praxe o lidské sexualitě. Navíc to byla bezesporu velmi krásná a atraktivní žena, která bezesporu prožila naplněný život, a tím samozřejmě nemyslím jen ten sexuální. Oceňuji skvělý výkon Magdaleny Boczarske, která ústřední roli ztvárnila opravdu přesvědčivě a pohled na ni byl vskutku oku lahodící. ()

Arbiter

Důležité téma, příliš dlouhá stopáž. Možná je škoda, že se snímek soustředil jen na vývoj do sedmdesátých let a nenabídl ani náznak reflexe vývoje náhledu na lidskou sexualitu v období následujícím. Také mi chyběl trochu kritičtější přístup: alespoň naznačit, že i Wisłocká se v "ordinaci" setkávala s tématy, která řešit nedokázala, a ve kterých její přístup zkrátka s časem doznal potřebného vývoje. ()

• Výtisků stejnojmenné knihy Michaliny Wislocké „Sztuka kochania“ se prodalo 7 miliónů. (majky19)