Ztratili jsme Stalina

• Irsko

• Kanada

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 106 min

Ideální film na "oslavu" výročí Vítězného února. Je to velmi vtipné, černočerné, ale zároveň i mrazivé, když si člověk uvědomí, že zachycené události nejsou realitě totalitních režimů zas až tolik vzdálené. Tak jen doufejme, že si kvůli postupné debilizaci, espédizaci a anonizaci tohodle národa nebudeme muset znovu projít něčím podobným i my. Jinak v porovnání s tímto filmem vychází dost smutně nedávná česká satira Prezident Blaník. Úplně jiná liga.(25.2.2018)

Divák sa musí smiať, aby jeho mozog nejako akceptoval absurdnosť desivej reality z obdobia stalinizmu. Klopanie na dvere počas noci spôsobovalo nočné mory u väčšiny obyvateľstva Sovietskeho zväzu. Tento snímok tomu dáva patričný nadhľad a stráviteľnosť aj pre ľudí, ktorí sa narodili po páde totality. Skvelý Buscemi, Considine a Jason Isaacs ako Žukov - rulez!(18.4.2018)

• solisoli

Keď Rusi idú napodobňovať Hollywood, to vyzerá tak isto ako, keď západ ide stvárňovať Rusov. Ak malo strápniť históriu krutovlády Stalina toto satirické dielo, tak to dokázali dokonale, ale ZO SEBA. Zhovädil sa celý filmový štáb, lebo ani temer jediný moment tu nezodpovedá niečomu ruskému. Možno kulisy, ale to je strašne málo. Absolútne trápny film na ktorý bolo zle pozerať. Réžia si mala pozrieť mnoho autentických dokumentárnych filmov ohľadne krutovlády Stalina a určite aj pohnutých časov po vykúpení ruského národa po smrti krutovládcu. Potom by možná táto satirická blamáž mohla vypadať inak. Ale to by musel byť niekto úplne iní, ako tento chorý anglo-francúzsko-belgický filmový tým. Predstavte si, že by niekto natočil satirickú komédiu na film SCHINDLEROV ZOZNAM od Steven Spielberga. Je to hlboká urážka všetkým tým miliónov nevinných ruských hlavne intelektov, ktorí zahynuli týmto chorým krutovládcom a jeho posluhovačmi. Táto historická minulosť nie je na smiech.(25.4.2018)

Není to špatný, bohužel asi i dost postavený na pravdě, ale od britské komedie jsem čekala o něco víc.(28.4.2018)

Přiznám se, že nejsem velkým znalcem ruské, respektive sovětské historie a zmíněné postavy znám spíše jen jmény, než že bych věděl, co byly zač (Malenkova jsem např. neznal vůbec), ale tohle seznámení s nimi a vykreslení jejich postav mě alespoň donutilo, abych si o nich něco přečetl. Kromě toho jsem se u toho i dost dobře bavil a přestože ty charaktery k těmhle buranům v čele sovětské mašinerie příliš neseděly, protože tihle lidi byli všichni jen brutální idioti s neomezenou mocí nad životem a smrtí, tak to rozhodně považuju za skvělý počin.(9.5.2018)

Telefonista pobavil. Chudáci ze seznamu. Okej... Hnusný Rus s krví na rukou jako komedie? ‘I´d die for the motherland.’ Tyčinka. Jak ušetřit na divácích v divadle... Jó holt Stalinistický režim šetřil kde moh.´ (‘Fat ones, we won´t need this many’.) Maria Veniaminovna byla boží, prej intensive feelings... Vtipná smrt - já ani nevim, proč. ‘S-Sliminov, sir.´‘Be here when I g-get back.´Molotov... taky na seznamu. Zdá se mi, že kdo nebyl na seznamu, jako by nebyl. Objímající se papalášové byli perfektní. Sám ocelář se měl býval rozhodnout, co s ním... Co měl Stalin s Třincem? ‘Where´s the big fella?´ Noha jako směrovka... Každej potřebuje to svý. Světlana byla vtipná. Konzílium... Hlavní je vědět, kdo má vůdčí slovo, že? Smrt má opět nucený práce... Symbolismus u obrazu bezvadnej. V Sovětským svazu nastal Chaozz... ‘I think their contract´s up.´Čistky... Chudák S-Sliminov, dělali si z něj neustálou p-prdel. Zkurvený pokrytci. A „Niki“ nabýval na síle. Nikdo nevěděl, o čem se hlasuje? Chruščov byl skvěle slizský. Jednomyslnost z donucení? Stalin „vázal“ uzel na vlastní funus? ‘Not rushed?´ ‘Rushed.´Měli ti kreténi ministra i pro vysrání? Maria nepřehrávala... Kdyby Žukova sežral medvěd, tak tejden sere metály. Nicméně generál to zhodnotil hezky. Už vim, co mi připomínal Malenkov – Vogon jak vyšitej. Opravdu si Chruščov Kaplera pamatoval? Věděl o kom se mluvilo, nebo mlel $#¡7 jako všichni Rusáci? Berja měl pravdu – na každýho něco je. Malenkov se hezky vyvlík z hádky. ‘Yes uncle Nicki´s gonna be dead if he doesn´t get a move on.´Proč synátor neřek jednoduše Soviet cubs? Jó, věřit se nedá nikomu. Rande... Pokud tím ‚rande‘ mysleli koncentraci papalášů na jednom fleku, tak OK. Berju pověsit. Taky hezký. Zábavně-krvavý film s historickým přesahem.(11.5.2018)

Už jenom pro silně předané poselství, že komunismus kočírovaly lidské zrůdy, by si to pět hvězd zasloužilo. Ale ono je k tomu dobře napsané, zahrané i zrežírované. Nedivím se, že se v tom Putin poznal. Už jen čekám, kdy si o filmu uleví M. Z.(13.5.2018)

• Patrik.Schou

Absolutně nevtipné a nudné. Vysoké hodnocení nechápu.(30.5.2018)

Mrtvejch je jak v Avengerech a střílí se taky dost. Většinou z pistole do zátylku...pěkně po "rusku". Noir komedie, kterou táhne Steve Buscemi (aka Nikita Chruščov) ...Od první minuty do poslední se děj hýbe, hluchá místa chybí. Někdo tu psal, že ho při sledování mrazilo...tak to jsem druhý. Film dovedně udržuje komediální timming (zavolejte nějakého dobrého doktora...nejde to, všechny jsme buď postříleli nebo jsou v gulagu). A to v ději, v kterém NKVD střílí "nepřátele socialismu" a také prostý lid přijíždějícíí do Moskvy a opravdu drsné konverzace členů "nejvyššího sovětu" z kterých je zřejmé, že obyčejný člověk pro tyhle zvířata byl méně, než exkrement na podrážce. Šibeniční humor v opravdu ryzí podobě. Každému, komu není toto historické téma cizí, doporučuji...s 85%....(4.6.2018)

Dívat se na tento film je zvláštní. Vtipy jsou vydařené ačkoliv jsem se spíše uchechtával než smál, ale jako komedie to postavené rozhodně není. Možná černá komedie bratrů Coenů, ale většina příběhu jsou spíše intriky a také drsnost Sovětského svazu. Jindy to zase vypadá jako vylíčení skutečných události, jindy (a napověděla mi kamera) mi to připomínalo jako by tucet prvotřídních herců zašlo na kafe a jen tak si něco s obřím balíkem peněz a scénářem natočili. Dělám si samozřejmě srandu, ale výsledný film docela sranda je. A víte co je taky sranda? Že v tom filmu není snad jediný Rus a celkově jejich anglická výslovnost jmen Chruščov a Georgij Malenkov.(25.6.2018)

Na tento film som sa veľmi tešil a zrejme to bol kameň úrazu. V podstate je to konverzačno-situačno-satirická historická komédia. Problém je ale v tom, že okolo Stalinovej smrti som prd vedel. A teda mi toho veľa uniklo a po strhujúcom a skvelom začiatku som upadol do dezorientácie. Taktiež som nestíhal čítať titulky a sledovať jednotlivé situácie. To ale nieje asi starosť tvorcov, alebo je? Film je rozhodne kvalitný ale hodnotím za seba 55%.(17.8.2018)

Príjemné prekvapenie, ono sa to zdá ako humor ale to bola realita. Aj Jozef Visarionovič mal zvláštny zmysel pre humor: "Smrť vyrieši všetky problémy. Kde nie je človek nie je ani problém." Jeho obľúbeným terčom žartíkov bol samotný Nikita Chruščov. Keď nesplnil úlohu, prišiel na koberec a Gosudar mu vyklepával popol z vyhasnutej fajky na pleš so slovami: neskoro si sypeš popol na hlavu. Na dače gosudara pár krát musel odtancovať kazačok a v krutých mrazoch keď neuhádol vokajšiu teplotu za 1°C musel vypiť 1 stakan vodky (ako aj ostatní chybní meteorológovia). Česť Nikitovi, na rozdiel od väčšiny vodke neholdoval. Priamo to nesúvisí, ale jeden z najväčších osobností WWII gen. Patton dal v rozčúlení jednemu vojakovi facku. I keď bola vojna a mal výsledky mal namále, že ho nesuspendovali a musel sa verejne ospravedlniť. Komunizmus/Demokracia(24.8.2018)

• macejko1979

Absolútne trápny humor. Nič zábavne na tom nie je. Same prihlúple keci. A koho v dnešnej dobe zaujímajú takéto paródie? Idiotov!(24.8.2018)

Film je pútavý a veľmi uveriteľný - mal som pocit, že som sa preniesol presne do atmosféry počas stalinovskej éry. Akurát zaradenie do žánru komédia som veľmi nepochopil, pretože mi tam neprišlo skoro nič vtipné. Nanajvýš mi to jemne pozdvihlo kútiky úst.(28.8.2018)

Až na ztvárnění postavy samotného Stalina (který tam ale naštěstí moc nakonec není) a pak pár odchylek od reality, které jsou pochopitelné, aby se to taky dalo nacpat do filmu a zároveň z toho nedělat dokument jde o skvělou komedii/satiru. V podstatě nejlepší je, že si ze všeho bere trochu - chvílemi jde o politickou satiru ve stylu Jistě, pane ministře, pak tam Michael Palin vnese trochu Pythonovského humoru, některé scény připomínají grotesku a z některých zase mrazí, přičemž pořád všechno zapadá do toho, co se opravdu dělo po smrti comrade Stalina. V té kombinaci směsice žánrů tak The Death of Stalin vzdáleně připomíná legendárního Kubrickova Dr. Strangelove, přičemž se ale víceméně pořád drží reálných událostí (skvělé je taky to, že podobná komedie by se dala natočit i v našich reáliích, a sice o dění po smrti Klémy Gottwalda).(30.8.2018)

Konečně !(15.9.2018)

Tleskám ... tohle se v Rusku líbit nebude, protože to ukazuje realitu, jakkoliv se nám film zdá přitažený za vlasy, takhle to tam bylo ... jen bez toho humoru.(18.9.2018)

Zajimave pojaty pohled do jedne faze hodtorie SSSR.(21.9.2018)

• PeteBuck

Tento film ma dosť zmiatol. Nevedel som, čo sa sakra deje. Prvých pár minút zo zasadania Stallina a ostatných som si povedal, že je to priemer, ale pozerať sa to dá. Ale potom, ako sa to rozbehlo, tak mi občas klesla sánka. Bolo mi nepríjemne z tohto filmu. Že si niekto strieľa zo Stalina? No, dobre. To ešte prekusnem. Satira na diktátorov tu bola vždy, či už to bol Chaplin, S. B. Cohen, alebo Tarantinto, vždy to vedeli nejako podať, aby to neurážalo. Cohen sa sústredil na osobnosť diktátora a vo svojom opise, ako funguje diktatúra, vlastne opisuje súčasnú USA a popravy vo fiktívnej krajine sa vlastne, nekonali, lebo všetci zdrhli do USA. Ale ak začnete ukazovať nechutné zatýkanie v uliciach a popravy v gulagoch, resp. vo vyšetrovacích celách bývalého Sovietskeho zväzu ako niečo zábavného, tak ste prekročili hranicu. Solženicyn sa asi obracia v hrobe. Čítal som jeho Rakovinu, Súostrovie Gulag som ešte nedočítal, ale keď som pozeral na toto, tak mi prišlo zle. Ako by sa asi cítili Američania, keby Rusi sparodovali jedenásty september alebo pozostalí obetí koncentrákov, keby niekto sparodoval splynovanie miliónov (nielen Židov) v komorách? Bolo by vtipné pozerať sa na ľudí vyskakujúcich z okien dvojičiek pred ohňom? Pre mňa tento film prekročil hranicu. Dávam dve hviezdičky za hercov a tie kulisy a za snahu, ktorá nevyšla. Pokiaľ boli tvorcovia s filmom spokojní, dávam rovno o hviezdičku dole.(25.9.2018)

Zatiaľ najlepšia politická satira a asi najlepšia komédia akú som videl. Perfekný casting, script, rejža...dokonalé. Čakal som skôr niečo vážnejšie s jemným vtipom..lenže nie. Toto je nálož jednej brutálnej hlášky za druhou. Ako inak v sovietskom zväze. Podať brutalitu tak vtipne, to snáď ani neni možné. Klobúk dole. Brutálna komédia 10/10 (4.10.2018)

označení komedie na tuhle , nejspíš satiru, nesedí, ale téměř dokonalé, postavené bohužel na historických reáliích, a Žukov ? - no comment !(16.10.2018)