Ztratili jsme Stalina

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 106 min

Ideální film na "oslavu" výročí Vítězného února. Je to velmi vtipné, černočerné, ale zároveň i mrazivé, když si člověk uvědomí, že zachycené události nejsou realitě totalitních režimů zas až tolik vzdálené. Tak jen doufejme, že si kvůli postupné debilizaci, espédizaci a anonizaci tohodle národa nebudeme muset znovu projít něčím podobným i my. Jinak v porovnání s tímto filmem vychází dost smutně nedávná česká satira Prezident Blaník. Úplně jiná liga.(25.2.2018)

Príjemné prekvapenie, ono sa to zdá ako humor ale to bola realita. Aj Jozef Visarionovič mal zvláštny zmysel pre humor: "Smrť vyrieši všetky problémy. Kde nie je človek nie je ani problém." Jeho obľúbeným terčom žartíkov bol samotný Nikita Chruščov. Keď nesplnil úlohu, prišiel na koberec a Gosudar mu vyklepával popol z vyhasnutej fajky na pleš so slovami: neskoro si sypeš popol na hlavu. Na dače gosudara pár krát musel odtancovať kazačok a v krutých mrazoch keď neuhádol vokajšiu teplotu za 1°C musel vypiť 1 stakan vodky (ako aj ostatní chybní meteorológovia). Česť Nikitovi, na rozdiel od väčšiny vodke neholdoval. Priamo to nesúvisí, ale jeden z najväčších osobností WWII gen. Patton dal v rozčúlení jednemu vojakovi facku. I keď bola vojna a mal výsledky mal namále, že ho nesuspendovali a musel sa verejne ospravedlniť. Komunizmus/Demokracia(24.8.2018)

• slavikzbojni

Potratový film kanálovej produkcie. naprosto ignoruje historické skutočnosti a naplno dáva priestor propagande. Briti nikdy neodpustia Rusom, že sa stzali veľmocou napriek 200 ročnej britskej snahe tomu zabrániť---A výsledkom sú takéto filmy...(14.10.2018)

• graytomcat

Zisiel by sa lepsi background a satira s tragediou su v tomto pribehu obcas v konflikte, ale velmi dobre herecke vykony ho posuvaju nad priemer.(23.2.2018)

Lahodka. Sialene spracovanie sialenej doby . Ano - moze sa to brat ako nedostojne spracovanie tyranie, barbarstva a psychozy u sudruhov alebo opacne, genialne zobrazenie realnosti a zaroven mrazivosti a stupidity imponujucou formou zmesky skecov, bonmotov, komixovych hlasok za zvuku strelby do zatylku a pachnuceho zhoreneho tela.. Ocenujem a chvalim odvahu a hereckemu ansamblu potlesk...(23.2.2018)

marsal Zukov rulezz!(4.3.2018)

Takto nehanebne si robiť srandu z báťušky Stalina a jeho šiestich trpaslíkov, no hrôza. To by to jeden v tom Rusku najradšej zakázal. A veď to aj SFZ zakáže a do súkromnej zbierky kontroverzných komédii zaradí. Vynikajúci film, v ktorom si postavy občas nie sú isté, či sa majú smiať, alebo držať hubu, aby neskončili na zozname.(8.3.2018)

Kapku zvláštní film, ne úplně snadno zařaditelný. Je to v podstatě hodně černá komedie, místama z toho až mrazí, hlavně Berija je k vězňům opravdu zvíře. Druhá polovina je už trochu moc ukecaná. Nemyslím si, že by se z toho stala nějaká kultovka.(11.3.2018)

Hoci od môjho štúdia histórie na VŠ uplynuli desaťročia, myslím, že dejiny ZSSR ovládam celkom obstojne a možno i preto, že historiografia je mojim obľúbeným čítaním. Najmä z tohto dôvodu som chcel film vidieť. Pred pozretím filmu som sa vyhýbal všetkým komentárom a recenziám, nechcel som byť nikým a ničím ovplyvnený, lebo ma zaujímalo, prečo Rusko zakázalo distribúciu filmu. Ak by ste chceli film vidieť preto, aby ste získali nejaké poznatky a poučili sa, tak to je zlý nápad, zabudnite na to a do kina kvôli tomu nechoďte. Vo filme sú totiž takmer všetky fakty, deje a reálie dopletené, vymyslené, alebo rôzne zdeformované. Súvisí to so žánrovým zaradením filmu: čierna komédia? – tragikomédia? – komédia? – kde si to mohli autori filmu dovoliť. Sedí jediný fakt, a to je 5. marec 1953, kedy Stalin zomrel. Našťastie zomrel na začiatku filmu, inak by bolo utrpením pozerať sa na zbabranú prácu maskérov na Stalinovi. Celý film vás bude sprevádzať hŕstka retardov, debilkov, idiotov a súčasne patologických zákerákov, z ktorých sa vykľujú členovia Politbyra ÚV KSSZ, t.j. najbližší spolupracovníci Jozefa Vissarionoviča. V skutočnosti to boli kurevsky nebezpeční zabijaci, každý z nich mal ruky krvavé až po lakte. Dokázali však urobiť z polofeudálneho Ruska za krátkych 30 rokov priemyslovú a jadrovú veľmoc, ale za cenu obrovských obetí. Filmu dominujú dve postavy – Chruščov – šéf moskovských komunistov (výborne ho zahral môj obľúbenec Steve Buscemi) a Berija - šéf tajnej služby (vynikajúci Simon Russell Beale) Ide o to, kto skôr zabije toho druhého. Hoci vo filme sa po Stalinovej smrti divoko strieľa a vraždí, v skutočnosti tomu tak nebolo, prestali popravy a dokonca sa z gulagov postupne začali vracať trestanci. Spočiatku som mal problém akceptovať čudesné narábanie s faktami (napr. vo filme zabili Beriju po pohrebe Stalina (tesne po 9.3.1953), v skutočnosti ho najprv zatkli v júni 1953, v decembri 1953 prebehol „súdny proces“ a 23.12.1953 bol vykonaný rozsudok smrti zastrelením. Rozhodnutiu ruskej verchušky nepovoliť premietanie filmu trocha rozumiem, autori vôbec neoddelili ťažko skúšaný a terorizovaný národ od svojich vodcov, vyliali na všetkých vedrá sarkazmu, irónie a cynizmu, a to bez akejkoľvek piety a úcty k miliónom zavraždených a trpiacich.(14.3.2018)

• eMejla

Párkrát jsem se i pousmál, hlavně nad nedostatkem úcty k obětím režimu, který západní kapitál pomohl dostat vlakem do Ruska. Přístě můžou Hollyúdští obřezové natočit veselou komedii o vyhlazování židů za Hitlera, jistě by se to taky dalo podat humornou formou, jako v případě Stalina.(18.3.2018)

• Jerry Mango

Odpad!(21.3.2018)

Nejcennější na tomto filmu je, že donutil Rusy k odkopání a přiznání, že se dosud nevyrovnali se Stalinem a dobou jeho hrůzovlády. Zákaz tohoto filmu v zemi, kterou Stalin nevratně poznamenal, je smutná zpráva o zemi, kde již včera snědli to, co měli sníst až zítra. Za pozornost stojí postava generálního tajemníka Malenkova. Kterého neúspěšného kandidáta na českého prezidenta z voleb v zimě 2018 ten člověk připomíná? Molotov v podání Michaela Palina je nezapomenutelný. Ono celé sovětské politbyro byl asi takový Monty Pythonův létající cirkus... Pro středoškoláky by to mělo být povinné. To však místní bolševici rozlezlí napříč společností nepovolí. Pět hvězdiček. Kdyby to šlo, dám víc. BACHA: Lidi, co tento film pochválí se automaticky ocitají na seznamech současných Stalinů.(5.4.2018)

Suchý, veľmi suchý humor, uťahujúci si zo sovietskeho Hitlera, rozumej Stalina, sovietskeho Goebbelsa, rozumej Beriju a iných krvilačných súdruhov. Samozrejme v Rusku zakázaný film, ako mnohé iné filmy nevyhovujúce súčasnej Ruskej vládnej demagógii a propagande, ktorá miluje prepisovanie vlastnej histórie.(5.4.2018)

• Drozdo57

Najväčšía reklama tomuto filmu je, že ho Rusko zakázalo. A preto budem označený za Rusofila, keď označím tento film za fekálnu úbohosť. Začneme dôležitým slovom a tým je: "tón". Nakoľko v jednej chvíli film zobrazuje zatýkanie a strieľanie obyvateľov ako vystrihnuté zo Schindlerovho zoznamu a za malú chvíľu už máme "vtipy" postavené na pochcanom koberci, netuším, kam mám film zaradiť. Je to komédia? Je to spoločenská kritika? Bohužiaľ všetky "vtipné" scény sú postavené na nejakom fekálnom humore, alebo nadávkach. Takže týtmto film padá niekde na úroveň produkcie Setha Rogena. Čo na tom, že Steve Buscemi je brilantný? Dej si príliš vymýšľa a odbočuje od historických udalostí na to, aby som ho bral ako historickú satiru, na druhú stranu je málo hyperbolický na to, aby som ho bral s nadhľadom, ako napríklad Nehanebných bastardov. Čakal som inteligentný humor v štýle Monty Python. Miesto toho som dostal nudu, nechuť a fekálie. Aj Chaplin robil paródiu vo filme Diktátor a dal som mu iba priemerné hodnotenie. Lebo to nebolo úplne zábavné. Ale aspoň to nebolo hlúpe. Pretože ak robíte politickú satiru a paroduje zločinecký režim, nerobí to tú satiru automaticky kvalitnou. Aj tu treba veci robiť na úrovni a s rozumom. Mŕtvy, pochcaný človek na pochcanom koberci nie je vtipný, nech je to zločinec, diktátor, alebo demokratický prezident.(6.4.2018)

• Ketska

Film zde má velmi dobré hodnocení, mnoha lidem se líbí, a dokonce má i výborné recenze na jiných serverech a tak jsem se do kina velmi těšila, ale bohužel jsem byla nesmírně zklamaná :-( Z mého pohledu jen vulgární repliky a smát se nebylo čemu. nejsmutnější "komedie", kterou jsem kdy viděla.(8.4.2018)

Je to naozaj divné... viete americký filmový priemysel sa rozhodol, že natočia film na námet, ktorý tak často nebýva využívaný... avšak nebolo to dobré... vraj to malo byť vtipné, osobne som sa za film zasmial asi 2-krát a raz to bolo vtedy keď Zhukov povedal Malenkovi či sa mu Coco Chanel vysrala na hlavu... (hej to bolo dobré) nepáči sa mi ako tam vykreslili Zhukova totiž to je americký pohľad... v skutočnosti Zhukov nebol frajer, ale skromný vojenský generál... páči sa mi, že to urobili tvrdé všetky tie "zoznamy" a že nech už sa dialo čokoľvek tak som chápal súvislosti... ale je naozaj divné počúvať ako Chruščov (Steve Buscemi) hovorí po anglicky... 65 % 3*(8.4.2018)

Co dodat, vtipne kousky byly, "fakyngů* , "bičů"a "šitů" bylo dost. Ale jinak to ani uplne tak komedialni nebylo, kdyz se zamyslim nad tim, ze to tam tak fungovalo. Radek99 to napsal dokonale. A meli jsme to i se super zakoncenim Rude volavky. 80%(10.4.2018)

Mám pocit, že takový film nemohl natočit nikdo jiný, než Angličani. Humor hustý až by se dal krájet (a možná ještě dál) a suchý jak moje stará, až to drhne... Mám pocit, že tohle moc lidí nepobere, i když si nemusím (ale můžu) myslet, že většina národa by si u toho zavzpomínala, jak tenkrát bylo dobře a jak s těma elitářema pěkně vytřeli... Chruščov a Berija a koneckonců i Malenkov jsou ztopořený jak já zamlada, když jsem viděl kozy Pamely Andersonovic - výkon opravdu hodný pořádných čůráků...(10.4.2018)

Kdyby natáh brka Putin...počítám, že by to byla stejně fraška.(11.4.2018)

Místy mi to moc komediální nepřišlo. Nebylo to špatné, ale byla tam příliš cítit britská ruka. Měli by to spíš natočit Rusáci, ale ty by z toho udělali nějakou odpornou agitku! Dlouho jsemváhal mezi 3 a 4.(12.4.2018)

Když si po chvíli zvyknete na americké herce, mluvící anglicky beze snahy o ruský přízvuk (ani Georgij či Světlana nedokáží zprávně vyslovit), je to až překvapivě dobrý a trefný film. Volba satiry a černého humoru se mohla zdát zprvu nešťastná a nevhodná, ale ono jak jinak vykompenzovat zvěrstva, vraždy a zrady, které (nejen v této době) v Sovětském svazu probíhaly? Mrazí z toho všeho v zádech, a i když se člověk občas zasměje vtipu a absurditě situace, o to víc se děsí, že toto byla realita. Skvělá volba hereckého obsazení, zručná práce s kamerou a jistá režije kvality filmu jen umocňují. 9/10(13.4.2018)