Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

Lynn

Tenhle film ve mně zanechal hluboký dojem. Nikdo nebyl ani zlý ani dobrý - tohle je opravdové drama. Vlastně mi opět dochází slova... Z filmu čišela taková bezmocnost, osudu se prostě nedá vzepřít...Kdo neviděl, tak opravdu o hodně přichází. ()

Brouk

Film, který stojí a padá z výkonem herců a to všech bez rozdílu! Herci dokázali nemožné, uvěřit nereálnému scénaři, že by mohl být reálný!!! Co víc si může citlivý režisér se šťastnou volbou obsazení rolí s nevěrohodným scénářem přát... :-) ()

genetique

Ja som to vedel! Vedel som, že Kingsley po 'Zozname' ešte aspoň raz herecky silno udrie a týmto filmom mi to potvrdil. Úžasne vyvážené herectvo však nezaostáva ani u ostatných postáv a posilňuje a posúva film navyše s úžasným námetom a hlboko zamyslujúcim nápadom na výslnie. Krásny príbeh. 80%. ()

Madison

Na priemerný námet neprinášajúci zlomok kúzla sa dá okamžite a bez problémov zabudnúť. Do deja vás totiž vtiahne dokonale vypracovaná psychológia hlavných postáv, pomaly a pútavo plynúca réžia, prekrásna kamera a hypnotická hudba Jamesa Hornera. Všetky tieto aspekty vrátane hercov - talentovanej Jennifer Connelly a skvelého Bena Kingsleyho, vám na dve hodiny nedajú vydýchnuť a v závere len utierate slzy nad emocionálnym vyústením príbehu. Na film vás nepochybne prinúti myslieť ešte dlho po jeho zhliadnutí. Debutujúcemu Vadim Perelmanovi sa podaril zázrak. Malá dráma závislá na sile jednotlivých myšlienok, ktoré sú jej nepochybným pilierom. ()

Kaka

Režie je velmi rozvážná a střih vlažný. Celý film je naplňen takovou zvláštní dusnou atmosférou, která jen umocňuje celkový prožitek. Je tam sice pár hluchých míst a občas se zdá, že je to až příliš dlouhé, ale neubírá to až tak zásadně na kvalitách filmu. Dost depresivní věc, na kterou musí mít člověk náladu a chuť objevovat po filmařské stránce něco nového. ()

akisha

Poslední dobou mám samý 5* zážitky. Z nich byl ale tenhle nejmíň příjemnej. Ze začátku se zápletka jeví jednoduše, máme tu Jennifer, které zabaví dům a přirozeně chceme, aby ho dostala zpátky. Jennifer je přece Jennifer (mimochodem, hraje brilantně). Potom se objeví Ben a my pořád chceme, aby dům dostala zpátky Jennifer a plně chápeme její nenávist a zoufalství. Jenže brzy se dozvídáme, že ani Ben to neměl zrovna jednoduché, seznamujeme se s jeho rodinou (taky skvěle zahranou, jak manželka tak syn) a už v tom není tak úplně jasno, protože najednou chápeme i Benovo odhodlání a starosti. Do toho se přimotá Jennifeřin přítel, zprvu sympaťák, ale postupně se mi zamlouval míň a míň, navzdory tomu že tak jednal jen kvůli tomu, jak moc měl rád Jennifer. No a od jisté scény v autě, kde se střetne Ben s Jennifer a vezme jí k němu/ní domů se ten hořký snímek zvrhne v totální emoční peklo. Přiznávám se otevřeně, že takhle vycuclá jsem už dlouho nebyla. Film, co si vás nenápadně omotává kolem prstu, aby vás potom v závěru pěkně přiškrtil. ()

castor

Jeden starý omšelý dům může nejen poskytovat zázemí a domov, ale rovněž dokáže rozpoutat jednu na první pohled banální při. Mladá osamělá Kathy prošla protialkoholní léčbou, pravděpodobně i bolestným rozvodem a dnes žije ze dne na den. Plukovník Behrani je z Íránu, emigroval již před lety a nyní se snaží rodině zabezpečit jisté standardy, na které byli zvyklí. Koupí tak dům, který právě Kathy ze své nedbalosti (a shodě nešťastných náhod) vzali exekutoři. Plukovník si za svým snem ale hodlá tvrdě stát. Režisér se pohybuje lehounce na několika úrovních, zejména pak na rovině psychologického thrilleru. Atmosféra je hutná, budoucnost příjemně nejednoznačná. Silné charaktery všech zúčastněných tak ze snímku dělá nadprůměrnou záležitost. Divák se nemůže jednoznačně přiklonit na jednu či druhou stranu. Tragické vyústění však na sebe nenechá dlouho čekat!! Výtečná je i kamera (coenovský Roger Deakins) a hudební doprovod Jamese Hornera. Hlavní devízou je pak herecké ztvárnění – především Ben Kingsley podává v mých očích jeden z nejintenzivnějších výkonů poslední doby. Vyzrálý debut.. ()

viperblade

House of Sand and Fog je výborným snímkem, který se v první polovině bojí být excelentním. Teda, alespoň mně to tak přišlo. První hodina je vlastně nutnost, která nás má zasvětit do filmu, jenže místy je zbytečně zdlouhavá a nudná. Nicméně pak přichází druhá, tak lepší půlka a tam nemůžu najít ta správná slova pochvaly. Je opravdová škoda, že Benovi unikl Oscar, přitom tohle byl jeden z nejlepších výkonů, co jsem kdy (nejen) u něj viděl. Jennifer mi přišla mnohem lepší, než v Čisté duši (já furt nechápu, za co v tom snímku získala Oscara, ale pochopil bych, za co by ho získala zde). Na režijní debut to nebylo vůbec špatné, vlastně to bylo téměř dokonalé (některé scény ke konci byly opravdu silné) nebýt té první poloviny. 80 %. ()

Rex Mundi

Pozor, potenciálny spoiler: Toto je dosť nešťastná storka o tom, ako jedna hlúpa štetka zruinovala jedným ťahom dve rodiny. A sama z toho vyšla nakoniec len s ľahkou psychickou ujmou. Dlho ju to ale trápiť nebude, v jej malom mozočku niet veľa priestoru na racionalitu a zodpovednosť. Ani za seba, ani za iných. Ešteže (v závere trochu teatrálny) Ben Kingsley s očarujúcou rodinkou ťahali tie lepšie scény. ()

ripo

Pomaly plynúci film o ľuďoch naviazaných na jeden dom .... Režijný debut režiséra Vadima Perelmana, podfarbený krásnou hudbou Jamesa Hornera a s vynikajúcimi hereckými výkonmi Jennifer Connely, ale hlavne Bena Kingsleyho, hrdého iránskeho plukovníka, ktorý sa po prevrate presťahoval do Ameriky. Pracuje do roztrhania tela, len aby zabezpečil životný štandard svojej rodine. Rodine, ktorú kladie vysoko na prvé miesto hodnôt svojho života. Rodine, pre ktorú spraví všetko na svete. Potom však príde tragický stret s bývalou majiteľkou domu na pobreží, kde si obaja obhajujú svoje pozície nároku na dom. Tragický záver nenechá žiadne oko suché. Viac snáď už ani nie je možné prezradiť, aby ste neprišli o výbuch emócií, ktorý vás určite zasiahne, pri sledovaní tohoto filmu ... 4**** ()

Hild

Nechápu, jak mi tohle mohlo tak dlouho unikat. Ještě teď nemám slov. Dechberoucí a neuvěřitelně silný snímek. Závěr a vůbec celá poslední půlhodina je něco, co mi v hlavě zůstane ještě hodně dlouho, na takový konec se nezapomíná. Famózní výkon Bena Kingsleyho, jehož obraz, kdy běží z policejní stanice do nemocnice, jen tak nevymažu. Výborná je zde také Jennifer Connelly. Snímek je o to více depresivnější, když si uvědomím, kam až vyústila jedna malá chyba. Děkuji Perelmanovi za mimořádný filmový zážitek. ()

Davies182

Jeden z nejlepších dramatických snímků, které jsem kdy viděl, a u něhož jsem minimálně pětkrát přemýšlel nad tím, kam ho zařadit do TOP 10, má jednu z mého pohledu podstatnou vadu. Tou je dost podivný konec, kdy se chování několika charakterů promění tak nepochopitelným způsobem, že jsem to prostě nerozdýchal. Názor si musí udělat každý sám, a já nepochybuji, že snímek jako tento si najde tisíce milujících fanoušků, ovšem já se v jeho závěru nestačil divit. Přišlo mi, že inteligence postav si vzala deset minut dovolenou (že by důsledek nervového vypětí všech zůčastněných?), a Perelman najednou neví, jak to celé zakončit. JENŽE. Jak jsem podotknul, žádné jiné nedostatky nenacházím. Film je to bezvadně natočený, s nezapomenutelnými hereckými výkony, a tunami silných momentů. Na Bena Kingsleyho jako tvrdošíjného, ortodoxního arabáka nikdy nezapomenu, a Jenn Connelly se mi svými nebeskými rtíky konečně nastálo přisála k srdíčku. Herečku jsem si tímto snímkem totálně zamiloval, a jsem jí tak okouzlen, až tomu sám nerozumím :-). Connelly má dar jednoho z nejkrásnějších a nejsmyslnějších obličejů Hollywoodu, to nelze přehlédnout. Ale zpět k filmu samotnému: neudělení maximálního hodnocení mne bolí o to více, že jsem byl schopen se rozplakat hned při úvodní scéně, a během dalších 100 minut to nebylo naposledy. Je to doják, ale ne prachsprostý a ne útočící. Takže jak říkám, snad to vyjde příště, protože až na poslední dvacetiminutovku jsem nadmíru spokojen. ()

pepo

Súboj skrachovalej alkoholičky a bývalého iránskeho vojaka o jeden dom neznie papierovo ako film, ktorý by mal byť strhujúci. Opak je však pravdou. Jennifer Connelly a Ben Kingsley rozohrávajú skutočný herecký koncert a audiovizuálne aj dramaturgicky skvelá práca štábu ich v tom v obrovskej miere podporuje. Komorná dráma hraničiaca s thrillerom má skvelý drive a v závere dokáže dohnať k slzám. Malý zapadnutý klenot zasluhujúci si väčšiu pozornosť. ()

-bad-mad-wolf-

"Poletoval kolem, narážel do stěn. Cítila jsem na obličeji pohyb jeho křídel..." Jak rozehrát optimální psychologickou a emocionální hru? Dosadit na posty hráčů postavy, z nichž žádnou nebudeme moci jednoznačně odsoudit. Kathy je mladá žena, jejíž život nešlape tu nejšťastnější cestu, navíc byla zrovna díky úřednímu omylu vystěhována z domu. Dům za zlomek ceny kupuje plukovník Behrani, íránský imigrant, snažící se tvrdou prací rodině alespoň částečně nahradit zašlou prosperitu. Zatímco Kathy přes úřady usiluje o svá práva, Behrani plánuje dům opět prodat, několikanásobně dráž nad aukční cenou. První polovina filmu plynule teče především představovací rovinou. Kathy bředne v bahně vlastní zoufalosti, občasně se nadechujíc v podobě návštěv "svého" pozemku, kde však tvrdě naráží na nezdolnou zeď odmítavosti Behraniho. Jistotou se jí tak stává jen Lester Burdon, zástupce šerifa, a citové pouto, které mezi nimi roste. Behrani je cílevědomý muž, nikoliv však chladný a bezcitný. Ke své ignoraci Kathyina problému má důvody neotřesitelně pevné, jelikož dům se zdá být branou, jíž může konečně se svou ženou a synem projít opět na cestu ke klidu a štěstí. Spouští destruktivní zbraně se stává Lester. Jeho náklonost ke Kathy, stejně jako potřeba jednat, může v dané situaci mít devastující následky jak na jeho vlastní rodinu a zaměstnání, tak i na Behraniho... a Kathy samotnou. Napětí roste. Nejsilnějšími devízami filmu, spolu se scénářem, jsou herci. Ben Kingsley mě po nedávno viděné Smrti a dívce znovu odrovnal, Jennifer Connelly úspěšně sekunduje, výborní jsou i herci ve vedlejších rolích - zejména Shohreh Aghdashloo jako Behraniho žena Nadi, hotově ztělesňující dobro. Snímek je protnut řádkou atmosférických záběrů, v nichž hraje hlavní roli valící se mlha, podtržen smutnou hudbou Jamese Hornera a citově několikrát znásoben ve druhé polovině, kde aroma soukromé apokalypsy nabírá intenzitu. Sklíčenost je ve filmu přítomná od začátku, ale možná tragédie může mít několik vyústění a dlouho není jasné, které to bude... Některé scény ze závěru (běh o syna, Behrani v uniformě) jsou emotivně zdrcující. Velmi silný film, schopný člověka psychicky rozebrat na atomy. ----------SPOILER---------- Scéna zastřelení Behraniho syna mi svou vypjatostí málem vzala chuť koukat na film dál a Lesterovi jsem v ten moment přál spolykat pytel žiletek. Negativní a zkázonosně tragický vrchol filmu... Celková katarze má kořeny hlavně v uvědomění si, jak bude moci Kathy dále žít s vědomím, že ačkoliv činitelem byl Lester, celá tragédie vzešla z její neschopnosti postavit svůj život na nohy. ()

Phobia

Tragický příběh o jednom domu na pobřeží a jeho majitelích. Zápletka je pro průměrného občana ČR obehraná jak Mrazík - byrokratická chyba, podvod, případně nepozornost původního majitele a hned je tady konflikt ohledně sporného prodeje domu, ostrá slova, soudní tahanice, zkrátka spousta vystresovaných lidí. U nás záležitost na dlouhá léta, kdy každý odmítá svou odpovědnost, z filmu jsem získala dojem, že v USA podobná situace není za normálních okolností takový problém a vše se dá vyřešit v průběhu dnů či týdnů. Nikoliv v tomto konkrétním případě. Události gradují v dojemném finále, kdy takřka všichni zúčastnění změní své životní priority a hodnoty, případně stav svého bytí na nebytí. Filmu bych vytkla pomalejší tempo a přemrštěnou stopáž - nebýt silného závěru, dostal by bez váhání 3*. Takhle zdráhavě tu čtvrtou hvězdu dám, ale mezi výjimečné zážitky "Dům z písku a mlhy" neřadím. 70% ()

lesumir

Další drama, které má výbornou zápletku, ale ten zbytek do závěru je nic, prázdno, nuda, je to zdlouhavé a někdy nemístně vykonstruované. Neutíká to, ale doslova to neutíká. Přišlo mi to jako bych sledoval třeba čtyřhodinovou Ponorku.Connelly hrála hodně dobře, ale žádný extrém jsem neviděl, Kingsley je zkušenej veterán, takže tam není co řešit. Rozhodně slabé tři. ()

Gimp

Waking up from the American dream.... Celý film je kapánek nudný, zachraňuje to hezky šklebící Ben a hezky vypadající Jennifer a móóóóóc hezk kamera. Velmi vkusně natočená erotická scéna. A některé dramatické momentky mi přišly vtipné. 70% ()

kinej

Nečekal jsem, že to bude tak dobrý film. Ben Kingsley je sice dobrý herec, ale rozhodně není zárukou kvality, v jeho tvorbě převažují spíše bezvýznamné béčka. Zajímavé je že již ztvárnil Inda, žida a teď araba. Třeba si příště střihne černocha, či asiata. Jennifer je výborná a stejně tak i všichni ostatní herci. Režisér neznámého jména rozhodně překvapil. Ale na 5 hvězdiček tomu něco málo chybí. Něco mi tu ale smrdí, Kde se vzala ta nominace za hudbu? Že by z lítosti? Nezaregistroval jsem jediný silnější hudební motiv. Takovými motivacemi akademie své ocenění v mých očích devalvuje. Je tam jen pár divácky vděčných smyčců. nic víc. ()

MISSha

Film který si vás nenapadně, až plíživě omotává kolem prstu, aby si vás ve finále mohl citově rozložit na miliony atomů. U závěrečných titulek vám nezbyde nic jiného, než jen civět v němém úžasu, nad emoční katarzí tohohle povedeného melodramatu. Hodně tomu napomáhají smyčce Jamese Hornera, jemně vedená režie a prvotřídní herectví Kingsleyho a Connellyové. ()

Fiftis

Režisér Vadim Perelman natočil prekvapivo vyzretú snímku s nádychom antickej tragédie, v ktorom vedľa príbehu samotného zaujme aj jeho spracovanie a najmä herecké výkony všetkých protagonistov, medzi ktorými vyniká bývalá iránska hviezda Shohreh Aghdashloo, ktorá bola za svoj výkon nominovaná na Oscara, rovnako ako predstaviteľ hlavnej úlohy Ben Kingsley a hudobný skladateľ James Horner. Pôsobivá látka si vystačia s dômyselne gradovanou zápletkou a charakterizáciou niekoľkých postáv. Režisér len nenápadnými prostriedkami vťahuje diváka do deja. Pozornosť na seba strháva predovšetkým Ben Kingsley v detailnej štúdii hrdého Peržana, ktorý ctí východné stavovské a rodinné tradície. Nemenej presvedčivý výkon podáva aj sexica Jennifer Connelly. ()