Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Další kousek, který až příliš dlouhou dobu šel mimo mě. Možná přeceňované, ale na mě zkrátka tohle funguje. Russel Crowe dlouho patřil mezi herce, kterými jsem vesměs opovrhoval, nemůžu mu však upřít, že se upsal tolika zajímavým projektům a hlavně předvedl v každém diametrálně odlišný, a vesměs skvělý, herecký výkon. Ron Howard dnes spíš natočí jeden skvělý film ze dvou, dříve to však byla oscarová jistota, která dokázala těžkou látku pojmout jak se patří a naplno vtáhnout diváka do děje i přes trošku delší stopáž a několik velice dlouhých scén. Tento fakt však zdárně vyvažuje mnoho emotivních scén a 2 zcela strhující. Životní příběh Johna Nashe jsem neznal, takže jsem byl velice překvapený, co se z příběhu nakonec vyklubalo. A velice to na mě zapůsobilo. A ten soundtrack je boží, sice se vesměs opakuje jeden a ten samý motiv, ale baví mě to poslouchat až do konce a filmu to dodává grády a vám pak emoce...90% ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

O oprávněnosti oscarového vítězství by se sice dalo trochu pochybovat, jedno však filmu upřít nelze - brilantní výkon Russela Crowea ( a nic na to nemění ani fakt, že šlo o vděčnou, těžko přehlédnutelnou roli) Po shlédnutí filmu si už dávám větší pozor, jestli někdo z mých přátel nevypadá trochu podezřele:) ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Oscarový "Gladiátor", Russell Crowe v roli geniálního matematika Johna Nashe za svůj výkon Oscara sice nezískal, ale alespoň Zlatý Glóbus mu role vynesla. A zasloužil si ho. Když už mu "pánové akademici" zlatou sošku odepřeli. Ale to oni dělají velmi rádi. A nejčastěji hercům, kteří by si jej za danou roli zasloužili nejvíce. Klasika:) Snímek má inteligentní a velmi podnětný scénář i dialogy, spoustu silných momentů a nádhernou ústřední melodii Jamese Hornera. Čistá duše je uměleckým zážitkem, který je však úhledně a téměř nepozorovatelně zároveň zabalen do Hollywoodského stylu diváckého "hraní na city." To se neprojeví příliš viditelně ani tak v celém snímku, jako spíše v jednotlivých scénách. Těch však pár bylo, zvláště ve druhé polovině. A když se pospojují dohromady, cítila jsem v nich jistou strojenost. Jinak se však pro mě jedná o kousíčky, které nedokázaly narušit celkový dojem. Vlastně tyto drobky dokázalo s přehledem zašlapat herecké obsazení. O hlavní zásluhy se postaral Russell Crowe coby muž obdařen talentem a proklet nemocí. Jako krásný a zářící klenot jej doplňuje Jennifer Connelly a jako jeho temný "přítel", muž v černém, Ed Harris. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Film, který chytí za srdce, nejenom kvůli tomu, že je based on the true story. Je jenom škoda, že geniální lidé jsou často nepochopitelní a neuchopitelní. Měl jsem takový pocit u diváků v kině, dobrá třetina šla na ten film nevím proč. A ještě něco: když jsem vcházel do kina, měl jsem hlad. Ten mě v průběhu snímku dokonale přešel... ()

Melies 

všechny recenze uživatele

9 / 10 Asi si nepomôžem, ale takéto filmy mám rád - hlavný hrdina, génius, ktorý neustále vedie vojnu so svojim okolím, bojuje proti predsudkom a obavám z vlastného zlyhania... Neviem ako vás, no mňa takéto filmy vždy pomyselne kopnú do zadku a poriadne na mňa zrúknu: "Hej, blbeček! Čo tak robiť niečo osožné, aby si ťa ľudia pamätali aj keď už budeš brkom nahor!" Podarilo sa to Dobrému Willovi Huntingovi a do väčšej miery aj Čistej duši, aj keď sa z toho filmu vykľulo niečo celkom iné ako som čakal. Určite ale stojí za vzhliadnutie, minimálne kvôli prekvapivo vynikajúcemu Russelovi a krásnej Jennifer Connelly. Priznávam, že v istom momente filmu môžete mať pochybnosti, prečo všetky tie vysoké hodnotenia okolo, konkrétne v momente, keď 'John stretne Aliciu' a celý dej sa stane snáď až príliš preromantizovaný, no stačí chvíľu vydržať a Čistá duša vás prekvapí zvratom, ktorý by ste od nej určite nečakali... ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • John Forbes Nash zemřel se svojí ženou tragicky při nehodě taxíku 23. května 2015 ve věku 86 let. (Moiseiwitsch)
  • Skutočný John Nash nikdy nemal prejav pri odovzdávaní Nobelovej ceny, pretože organizátori pochybovali o jeho duševnej stabilite. (Greenpeacak)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno