Bright

V Los Angeles vládne napětí mezi druhy. Lidský policajt a jeho orcký parťák narazí na věcičku s velkou mocí a zapletou se do prorokované války o území. (Netflix)

Triple H

Prvá cca hodinka odsýpa a baví. Fikčný svet načrtnutý slušne, herci snaživí, tempo rýchle, poteší aj drsnosť. Potom ale filmu dôjde dych. Jedna priemerná akčná scéna strieda druhú, presúvame sa po permanentne tmavých, pivničných lokalitách (budget na niečo výpravnejšie evidentne nebol), psychológia/postavy/mytológia sa od úvodného nástrelu nerozvíjajú a do toho Will Smith a Joel Edgerton fuckujú a hláškujú. Toť vsjo. Na konci nie je jasné ani kto presne boli zač Noomi Rapace a Lucy Fry, v čom presne bol ich konflikt, či Edgerton je hlúpy alebo rozumný, prečo niekto je "Bright" a prečo nie, atď. Podobný problém ako pri Ayerovom Suicide Squad - dobrí herci, dobré tempo, pobaví, má to šmrnc, ale psychológia, dej a mytológia poskladané tak ledabolo a odfláknuto, že film nie je ničím viac než ako-tak zábavnou, preplácanou kravinkou. Zaujímavá je ale úvodná paralela k rasovej otázke v USA, kedy z toho mne vyšlo, že ľudia = belosi, orcovia = černosi/hispánci, elfovia = židia. Do filmu sa pod maskou fantasy prepasírovalo slušné množstvo klišé predstáv o tom-ktorom etniku, ktoré sú podané neomalene a otvorene tak, že v normálnom hranom filme si ich v dnešnej dobe podobným spôsobom nikto nedovolí odprezentovať. Možno tým tvorcovia nechali pod pokrievku nálad a názorových prúdov obyvateľov USA nahliadnuť viac ako možno zamýšľali. Nepamätám si kedy a či vôbec niekedy existoval film, kde by beloch policajt úplne otvorene a dookola komunikoval, že nechce negra parťáka, že černoch dostal prácu vďaka pozitívnej diskriminácii, že svetu vládnu prachatí židia čo serú na ľudí dole a pod. Dnes multi-kulti politická korektnosť zašla tak ďaleko, že aj dobová záležitosť ako Sedem statočných je vyskladaná zo všetkých etník a ultra vlezdoprdelkovo tak, aby sa náhodou neurazil ani jeden človiečik. O to viac prekvapí, keď niekto pod lacnou zásterou fiktívnych kreatúr do filmu napchá kolekciu tých najprevarenejších rasových predsudkov čo sa dajú zozbierať. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ  Elfové, orkové, hulky? Co to je zase za sračku? Nějakej mexičánek z místní uličky, chce nějakou zkurvenou hulku, aby si mohl zašukat se svou starou a nemusel jezdit ve svý vytuněný káře, pohaněnou pár kokoty se zbraněmi. Ta hulka je nějaká zkurvená pilulka na erekci, nebo snad nějaká droga, že jsou z ní všichni tak vycákání? A ještě nechápu proč je ten modrej smurf, považovaný za elfa, nemají snad elfové jen špičatý uši a svítící oči nebo tak něco? Nebo to je snad nějakej ork? Orkové jsou stejně zelení, jak můj xicht po shlédnutí.. Fakt nechápu, jak tohle někoho napadlo, ten týpek Maks musel mít pěkně vysmaženej mozek jako hranolku, když tohle psal. Dejvid si to ještě veme a jde to natočit.. aspoň, že to mělo nějaký ty fakt drsný slova, hlavně v podání našeho známýho negříka, který tomu dodal to kouzlo, aby se na to vůbec někdo podíval a zachránil tím život svému parťákovi.. Prostě si měli hulku strčit do prdele, mít z toho krátký film na dobrou noc a nesrat takovou pičovinu do pomalu dvou hodin mého zasranýho života. Nakonec by se mělo uznat, že měli chlapci bólz na to publikovat tohle mezi lidí, který neznají tyhle hůlky a různý gangy šmoulů s tesáky a jeblé kopz. Vykwarus! :) ()

chelseaman22

Film je jednou velkou groteskou čerpající z Pána prstenů, Harryho Pottera a Warcraftu. Poměrně slušné obsazení je v tomto produktu od Netflixu naprosto zbytečné, jelikož podobně debilní film by se divákům líbil už jen díky té groteskně infantilní myšlence. Co se povedlo je brilantně zvládnutá nerovnost ras, kde jsou privilegovanými pouze ti z velkoměsta (rozumějte Elfové) nebo ti s magickou hůlkou (rozumějte Elfové a jeden Ork). 83% ()

cocrHeLL

Hmmm... Orkové, Elfové a různé pohádkové bytosti v dnešním světě. Hmm, pojďme se mrknout na tvůrcovu interpretaci mimolidského a bájného rasismu, kterého známe z "dobových" fantasy světů Sapkowskiho a jiných. Proč bychom těmto postavičkám nemohli dát do ruky zbraně a nazývat je gangstery... stejně je kouzelnická hůlka nejsilnější zbraní vy slaboši lidskýho původu, hehe. A Elfice jsou dost ohebný teda a mydlej se líp jak Will Smith. Vcelku zajímavej myšmaš, takovej kříženec spektrem žánrů a mutant, který se objevuje jako nástupce pytlovin, kdy se do moderní AMERIKY začleňují upíři a vlkodlaci (díky, že tenhle trend už vcelku opadl - už jsem se nazvracel dost). Tohle je mnohem sympatičtější. Orkish music v podání Cannibal Corpse byla taky milá vsuvka. ()

arbitr

To byla patlanice Mizerů, Harryho Potera, Matrixu, Pána prstenů, World of Warcraftu a mnoho dalších. Totální výplach mozku na období mezi vánocemi a novým rokem. ()

BROKEN_

Tak tohle mě mile překvapilo. Orkové, Elfové a k tomu hláškující Will Smith. David Ayer po dlouhé době natočil konečně něco pořádnýho. Těším se na další filmy od Netflixu. ()

Jizni Tlapa

Je to vlastně mixka Lebkounů a toho druhýho strašně hnusnýho, na co si nejde vzpomenout. Každopádně jestli nezačnete v prvních minutách zvracet, můžete zažít netradiční mlátičku s vtipem a vážností zároveň a hlavně klasicky vykníratého Smithe.. hodně jiné to je a tím je to výjimečné! Jo a už vim, to druhý je Blade 👌🏿😀 ()

Mrkvič

Mé hodnocení je hlavně za nápad. Druhý díl si s těmito kvalitami nedovedu už moc představit - i když rezerva je pořád ještě v nasazení trpaslíků. Právě fantasy prvky zapracované do současnosti jsou tím milým a pěkným pokoukáním. Rozhodně to není Will, rozhodně to není příběh a bohužel to ani nejsou záporáci. Ayer naštěstí umí skvěle natočit akci a tak honička v autě, každá druhá přestřelka a nebo blbnutí s auťákem v sámošce (nejlepší scéna) jsou příjemným proložením slabších pokusů nastartovat novou filmovou mytologii. ()

ivan_drago

Fajnově vystavěné reálie k fádnímu příběhu... Skvělá Noomi... Celý svět, jak je předvedený v tomto filmu, mi od záčátku do konce fascinoval, a dovedu si představit celou sérii filmů zasazenou do stejného prostředí... ()

oveckaoa

Za mě spokojenost podle některé kritiky jsem to čekal daleko horší. Jinak nevěřte těm blbým sračkám, že se to odehrává vše ve tmě a nejde nic vidět (ve tmě to sice je, ale jde to dobře vidět jak postavy tak přestřelky). Jedinou výtku mám k té záporačce a jejím poskokom záporačka mě příjde buď slabá nebo nevyužitá (navíc se tam řeší 3 hůlky a ve filmu je jen jedna, ale beru to tak, že zbytek bude nejspíše ve druhém dílu) a její zhruba 3 poskoci též nic moc. Oceňuji mytologii (někomu vadí, že to tam nevysvětlí, ale já s tím problém nemám stačí vědět jen, že na světě jsou orci ,elfové,víly a jakýsi drak) brutalitu a přestřelky ,které jsou na vysoké úrovni (Všechny díly Expendebiles se mohou jít proti tomuto filmu bodnout) P.s. potěší i narážky na jiné filmy na začátku zazní jméno policista Hancock což je film kde hrál Will Smith zmiňují tam bitvu kde byl vůdce orků obyčejný farmář což je podobné jak Frodo v Pánu Prstenů a vzhled Orků je hodně podobný tomu jak vypadal Killer Croc v Suicide Squad ()

mickyreed

Když to vyšlo, říkal jsem si, že to půjde mimo mě, i přesto že mám Willa rád. Recenze mi to potvrzovaly. Několik mých známých ale chrlilo pozitivní reakce, tak jsem to riskl. Chyba. Nevtipný vtipy, nesympatickej otloukánek, hromada hovadin, nulová zápletka a žádnej hmatatelnej hlavní záporák. Ta scéna, kdy shodou všech náhod vesmíru mladej Ork nezabije hlavního Orka, aby ho nakonec zabil táta Ork a pak ho ještě nečekaně oživila magie je klenotem zbytečnosti (nebo trapně okatýho aspektu k prohlubování propasti mezi hlavníma postavama, vyberte si) ()

MikyAff

Strašně zajímavé prostředí, ze kterého by se snad dalo vytěžit víc, kdyby někdo měl trochu jinej nápad. Ale nevadí. Máme tu dva poldy, z nichž je jeden Ork, kteří se přichomejtnou k magii a elfce s hůlkou. Upřímně postavu Tikky celou dobu vnímáte, že tam někde sice je, ale nedáváte jí moc pozornosti, dokud neudělá nějakou boží čáry máry věc. Ono kdyby se tý holce dala hůlka už zezačátku a vykonala by pár abrakadabra kousků, mohla se ušetřit spousta životů, trápení a peněz. Ale budiž. I tak hodnotím lepšíma třema, protože Will Smith je jednoduše kapacita, která dokázala chvílemi upřímně rozesmát a nikdy nezklame a i to okolo nebylo nějak strašné. ()

Michi88

3,5* První půl hodina až hodina má dobrý spád a najde se v ní dost skvělých hlášek a vtipů, ale bohužel potom filmu pomalu, ale jistě dochází dech. Je to velká škoda, protože jak říkám, nájezd to mělo slušný a i propojení reálného světa s fantasy světem je dost zajímavé. ()

venalce

Au, tak tohle bolelo. Protože to mohlo být o tolik lepší! Ten svět byl doslova fantastický, jak je možné, že nemáme víc takových "moderních" fantasy? Ale škoda, přeškoda těch logických bot, rádoby hlášek, stupidních dialogů a ještě stupidnějšího chování všech okolo. Doufejme, že dvojka bude DALEKO lepší. ()

Wade

Hodně jsem se na Bright těšil ,ale nakonec jsem celkem zklamán. Nemůžu se zbavit pocitu že film mohl ukázat mnohem víc seznámit lépe diváka se světem a rozhodně dát několika postavám víc prostoru. Po skončení mi přišlo jen jako by byl Bright pilotní film před dalším pokračováním v podobě seriálu. I přes negativa se u mě ale film dostal na lepší 3hvězdy. 60% IMDb - 6/10 ()

hroubek

Tohle, že je televizní film?? Časy se mění, a Netflix tímto ukázal celému filmovému odvětí velký vztyčený prostředníček. Bright je drahá sranda, o tom žádná, ale ty prachy jsou tam vidět. Je tam taky vidět, že to točil člověk, který umí točit dobré filmy. David Ayer je hodně dobrý režisér a ještě lepší scénárista. Tedy, když má volnou ruku a moc mu do toho nekecá studio. Z mého pohledu zde Ayer odvádí velmi dobrou práci, a rozhodně film nepostrádá jeho rukopis a jeho filmařské umění. Ayer si krásně hraje s tím co mu scénář dovolí a nádherně nám prodává daný svět, který svojí originální koncepcí jasně vyčnívá nad konkurencí. Zde představený svět je pěkně propracovaný a zajímavý, a rozhodně se budu těšit až se do něj vrátím. Bohužel s postavy a s příběhem je to horší. Příběh je přesouvání z bodu A do bodu B, a pak přijde zvrat v bodě C atd. až do konce. Příběh není tolik propracovaný, ale potěší jak jsou do něho zasazené jisté aspekty přesahu(rasové předsudky, ekonomika, utlačování migrantů, vláda bohaté rasy atd.) a využití fantasy postav a pravidel. S postavy je to složitější. Hlavní hrdinové jsou dobře napsaný a zahraný, ale o zbytku to už nelze tvrdit. Will Smith je parádní a tenhle typ naštvaných policajtů umí. Joel Edgerton je snaživec a zde to znovu předvádí a jeho výkon mě bavil. Noomi Rapace, Édgar Ramirez nebo Jay Hernandez, všechno slušný herci co nemají co hrát. A je to škoda. Kdyby byly postavy propracovanější, tak by to bylo mnohem lepší. A tolik by nevadily logické lapsy a béčkovější příběh. Takhle je to dost na očí, a celé mě to připadalo jako první díl seriálu, kde se to důležité stane až v dalších dílech. Bright je dobrá podívaná, která mě bavila, a v rámci možností jsem jí ochoten něco odpustit. ()

Mishqo

70% ... Dejovo aj celkom ploché, ale nie nezaujímavé. Najviac ma oslovila paralela kastovania súčasnej spoločnosti na rasy. Až na to, že tu to neboli bieli, čierni, žltí, červení, ... ale ľudia, orkovia, elfovia, kentauri, atď. ()

Timak

Jako Will je dobrej a Joel vlastně taky, ale je to strašnej bordel a guláš. A je to celé prostě wtf. Noomi má charisma a asi bych si před ní sral do trenek, kdyby takhle na mě nastoupila. Suma sumárum, těžkej průměr se zajímavou tématikou. ()

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

07.05.2022

Pokračování Bright s Willem Smithem zrušeno

Pokračování Bright s Willem Smithem zrušeno

22.04.2022

A už je to tu zase. Po skandálu Willa Smithe (Král Richard: Zrození šampiónek) na letošním oscarovém ceremoniálu, během nějž herec neudržel nervy na uzdě a během přímého přenosu udeřil do obličeje… (více)