Dozvědět se pravdu znamená navždy ztratit iluze. Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… Slovenský film režisérky Mariany Čengel-Solčanské je politickým thrillerem, natočeným podle skutečných událostí, jež v polovině 90. let otřásly republikou a jež mají dodnes neblahý vliv na slovenskou společnost i tamní politickou scénu. (Česká televize)

sabi369

Tento film opisuje udalosti, ktoré sa udiali v 90tých rokoch po únose prezidentovho syna. Námet priam geniálny no spracovanie mohlo byť lepšie. Je vidno, že režisérka nieje veľmi skúsená a film bol spravený veľmi skratkovito. Divák musí poznáť fakty, aby dokázal chápať filmu. Film som si ale napriek týmto negatívam som si film užil a neľutujem, že som si ho pozrel. ()

peppita

Na moje prekvapenie,vzhladom k reziserke celkom fajn.Mozno preto, ze to je to udalost, ktoru povazujem za jednu z najzaujimavejsich a najtemnejsich v novodobej historii Slovenskej republiky , doteraz si pamatam, ako som ako male decko cestovala elektrickou popri mieste vrazdy a pocuvala, co sa tam stalo. Ale spat k filmu, ano je to utrzkovite, ale mne to tam prave vyhovovalo, nestracanie casu s dlhymi pokecami a udalostami. Malo to aj atmosferu Bratislavy. Su tam chyby, kde nie su, vsak?Keby to bol zahranicny film, dam o hviezdu menej, ale ako slovensky pocin, je to to lepsie. ()

Bear52023 odpad!

Na objednávku narýchlo zošitý paskvil, pri ktorom firme Marlboro stúpli tržby takmer o štvrtinu. Ten Maroško toho Mečiara zahral úplne vynikajúco, životný herecký výkon. Čo je na tom ale dosť smutné, že po 98 minútach sledovania tohto výplodu som sa vlastne nič nedozvedel a film mi z hlavy vyfučal ešte pri záverečných titulkoch. Dal by som jednu hviezdičku za to, že som pri jednej scéne v pozadí uvidel svoj vlastný dom, ale bohužiaľ, takú radosť im nespravím. Ako tento sranec môže mať 66% asi nikdy nepochopím, to bude asi tým, že od slovenskej produkcie sa očakáva vždy len zagrcaná žumpa a v tomto prípade človek dostal len takú obyčajnú žumpu. ()

Fiffty

Nie úplne najlepšie, ale na slovenské pomery to bolo celkom dobré. Čo bolo veľkým nedostatkom filmu bolo to, že ak človek nevedel kto je kto a o čo v tom filme ide tak to musel byť preňho dosť chaos. Ale inak patrí to medzi tie lepšie slovenské filmy a stále je čo zlepšovať. ()

AmikCZ

Jsem hodně překvapený. Kauza v ČR byla v médiích tenkrát hodně povrchní. Film mě hodně oslovil jak zpracováním tak i tím, že jsem vše konečněpochopil. ()

ma.h.ma odpad!

Kedze zijem mimo Slovenska, na tento film som si musel chvilu pockat. Ked som ho konecne zhliadol, neveril som vlastnym ociam. Rovnako, ako nedokazem uverit jeho, z mojho pohladu, znacne premstenemu hodnoteniu (v case pisania tohto prispevku to je 65%), ktore si vobec nezasluzi. Ked som sa opytal znamych na ich nazor, vacsine z nich sa pacil a to hlavne kvoli jednemu dovodu - prihliadnuc na slovensku produkciu je to jeden z "najlepsich" filmov, ktory sa u nas natocil. Inymi slovami, jednookeho medzi slepymi pasovali za krala... lenze ja od filmu ocakavam viac, nie len chaoticke(?) vyrozpravanie pribehu. Pretoze tento film mi neponukol nic ine... Az sa sam sebe divim, ze som ho dokazal vobec pozriet cely, co ma stalo vela premahania. Myslim, ze som ho ale dopozeral hlavne kvoli scene, kedy dojde k vybuchu, ktory, ako som sa docital, natocili bez pomoci CGI, co mi, v dnesnej dobe pocitacmi vygenrovanymi specialnymi efektmi, prislo velmi sympaticke. Je vsak pravda, ze s kazdou filmovou minutou som od tej sceny ocakaval stale menej a menej. A presne v tomto vidim dovod, preco som bol tymto filmom sklamany - potecialne silne sceny (uz spominany vybuch, ked matka udrie Predsedu kyticou, priebeh unosu atd atd) boli natocene len preto, lebo proste natocene museli byt... ()

serbero odpad!

Niektoré scény boli zaujímavé aj celkom dobre podané divákovi, ale po tej bombastickej reklamnej kampani čo tu bola tak v kine nastalo obrovské rozčarovanie. Polovicu postáv som ani nevedel kto to je a čo tam robí, ukázal sa v dvoch - troch scénach a koniec, a poďme na ďalšiu postavu a na ďalšiu až bol z toho človek taký domotaný , že už sa ani netrápil , kto to je a len čakal na záverečné titulky. ()

LEFTFLANK

Za pálčivú tému by som neváhal ísť s hodnotením vyššie. Mám radšej keď obsah dokáže prebiť aj častokrát kostrbatú formu a nie naopak, keď hoci brilantná forma nemá čo predať ďalej. A som rád, že predsalen sú na Slovenku filmy, pri ktorých mi nie je trápne (keď už väčšine cz/sk tvoriacim zastupiteľstvom nie je) a herci sa napriek všetkým možným problémom snažia aj niečo zahrať aj keď to na prvý pohľad nevyzerá.p.s. po udalostiach roku 2018 dáva tematika rannej republiky a jej nefunkčnosti ešte väčší rozmer. Toľko rokov a jeden by sa divil či sa vlastne niečo zmenilo.... ()

ttX odpad!

Angažovaný film súčasného režimu, ktorý sa snaží pretvárať realitu. Príbeh zavlečenia M. Kováča mladšieho do Rakúska pre jeho zločiny, je známy roky. Pokúsiť sa zo zavlečenia vytvoriť "Únos" je cielenou propagandou na myseľ mladého diváka. Vo filme je množstvo technických chýb, v roku 1994/1995 neexistovala GSM sieť, len veľké NMT telefóny, napriek tomu tam každý veselo telefonuje s malými GSM telefónmi. Podobne je v jednej scéne zobrazená budova VÚB banky akože v roku 1994, ale celá oblepená s novým logom z roku 2003. Autonehoda so zle nainštalovanou LPG sústavou (ktorá spôsobila výbuch) R. Remiáša je prezentovaná vo filme ako vražda. Film bol natočený na podporu spusteného info procesu o pseudo zrušení amnestií vlády V. Mečiara. Po smrti M. Kováča st. sa objavili na verejnosti nové skutočnosti ohľadom týchto udalostí, ktoré nehrali do karát autorom. Vzhľadom na to, že film bol financovaný z daní občanov štátu, autor mal povinnosť byť čo najobjektívnejší. Film subjektívne považujem za vyhodené štátne peniaze. ()

McGuffin

Únos je rozplizlý chcípácký příběh scénáře též režírující Mariany Čengel Solčanské. Je rovnou měrou o páchání i vyšetřování zločinu v politice, únos, vraždy a tak všelijak, naředěném nějakým tím soukromým subpříběhem o rodině a přátelích, všeho ale pomálu. Pointa, jak to tak chcípáci mají, je v tom, že kolektivní hlavní postava úkol vyšetřit zločin a odhalit pachatele nesplní a scénář divákovi jako bonus vsugeruje, že není divu, protože zločiny politiků to tak prostě mají. Katarzi má dodat bůh, na jehož mlýny prý nakonec dojde. To si ale bude nutné koupit další vstupenku, v tomhle příběhu se prodává jen první fáze, beznaděj. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

r3musko

Veľké sklamanie. Zaujímavý obsah zabilo nezáživné spracovanie. Pre diváka neznalého súvislostí je to veľmi neprehľadné. Nemá to spád ani napätie. Príbehových liniek je niekoľko, ale ani jedna poriadna. Dobré možno ako TV film na STV2 v nedeľu večer, ale som rád, že som na to nešiel do kina. ()

Debreno

2 hviezdy v podstate len za zvolenú tému, inak absolútne nevyužitú. Pred diváka, ktorý to nemá naštudované, je ten scenár absolútne nezrozumiteľný, chaotický, čím stráca akúkoľvek nadčasovosť, pričom dobre spracovaná téma by mohla byť ako miniséria super-hit. Zo všetkých “fópásov”, ktoré spomenuli iní, by som rád vyzdvihol jeden, ktorý asi nikto iný nespomína, a to zanedbanie postavy M. Sýkoru, (EFENDI?), ktorý bol v skutočnosti charizmatický človek vyčnievajúci medzi vtedajśími grázlami svojou distingvovanosťou. Práve táto”śedá zóna” -obchodujem so smrťou, ale inak som slušňák - (vraj sa mu hnusilo násilie na ženách) by z neho robilo veľmi komplexný charakter, nehovoriac o tom, že mu to ľahšie otváralo cestu do sveta politiky.takých príkladov je tam mnoho. Snáď raz niekto natočí o mečiarizme poriadny film alebo seriál, ktorý bude mať čiastočne aj edukatívny charakter - v zmysle, že bude aspoň v malom akýsi informačný zdroj pre mladých o tom, aká tvrá doba to bola, film ůnos na to nestačí. ()

jethrotull odpad!

Hrozna kravina ktora prekrucuje realitu ktoru sme zazili. A vyber hercov to je stupidita najvacsieho zrna.To ze Lexa bol hajzel o tom ziadne pochybnosti,ale urobit z neho prihlupleho sedliaka je sprostost !!! Prave ze bol velmi inteligentny a preto mu dokazali velke hovno a beha si po slobode.Ako slovak sa hlboko hanbim za takuto primitivnu tvorbu od ludi,co si hovoria ze "umelci". ()

Milonak

V podstatě stejně nepovedené jako "Sviňa". Slepenec scén postrádající ucelenost, rozkouskovaný děj a film vlastně ani neměl moc co říct. Stejně jako v případě Svině jen poukázal na korupci a bordel ve státní správě - ale to přece není nic nového. První tři čtvrtiny jsou esencí nudnosti, aspoň v závěrečné čtvrtině se začne něco dít. V součtu zbytečné dílo. ()