Dozvědět se pravdu znamená navždy ztratit iluze. Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… Slovenský film režisérky Mariany Čengel-Solčanské je politickým thrillerem, natočeným podle skutečných událostí, jež v polovině 90. let otřásly republikou a jež mají dodnes neblahý vliv na slovenskou společnost i tamní politickou scénu. (Česká televize)

camomilla

Velmi solidni drama, ale mozna zbytecne moc komorni. Kdyby to melo nadech Kmotra Mrazka nebo Kacka, filmu by to prospelo. Minimalze diky "vypraveci", ktery by divaka uvedl rychleji do deje (kauzu neznam) a urcite by tomu neuskodil sviznejsi dej, rychlejsi spad, mozna trosku vic akce. Nicmene velmi slusne 3*. ()

Mirssix

Film Únos prezidentového syna ako Slovenské odhalenie / o ktorom väčšina vie / niečoho čo mladým ľudom v dnešnej dobe nič nehovorí, je velmi dobrá téma na film ktorá aj dodnes vykrikuje následkami. Film s Kramárom mi prišiel miestami ako z divadla, ale miestami veľmi prekvapil. Herci boli super postavy zvládli výborne ale Maroš Kramár nieje herec ktorý sa hodí n a post Mečiara :( zo začiatku som nedel ani že je to on. 55% a to aj s jedným podareným efektom vo filme :D ()

pichta

Slovenský film, kde neviete kto je kto, lebo nepoužívajú mená, však načo?! Neviete o čo kde ide...ostáva len tak tápať. Mohlo to byť lepšie. Vadili mi niektoré detaily ako účesy, veci a podobne, ktoré neboli z tej doby... Niektoré veci treba objasniť, hlavne postavy... ()

MarekT.

V některých ohledech docela pozoruhodný film, který nastartoval proces, jenž vedl až ke zrušení tzv. Mečiarových amnestií. Samotný obsah snímku ale neumožňuje jeho pochopení lidem, co se neorientují ve slovenské historii 90. let. Možná autentické, ale nudně plytké dialogy typu: "Pojeb sa. (...) Ty sa pojeb." nemají šanci zaujmout. Pozitivní je, že Tomáš Hanák zvládne roli nasraného fotra i ve slovenštině. Je vidět, že se zpočátku scénář připravoval podle knižní předlohy od Dominika Dána. Mečiara ve filmu nikdo neosloví jménem, je to prostě "Predseda" a jeho strana je "Hnutie". So far so good, ale pak si tvůrci usmysleli několik vlastních vychytávek k ději jako např. nefunkční paralela se zjevováním Panny Marie. Nesmírný přínos tohoto filmu tkví v událostech, které následovaly. Je obdivuhodné, že se díky němu rozproudila diskuse o událostech divokého porevolučního období, jež měla dohru až před slovenským ústavním soudem. ()

Ludka11111

Takto, no na slovenské kinematografické pomery je to vysoký nadpriemer a skvelé spracovanie, na pomery svetovej kinematografie to bolo chaotické, slabo zrežírované a v podstate by som to nazvala priemerom. Vzhľadom na to, že slovenský film zažíva svoj pomalý prerod, tak hodnotím 4 * ()

JimWalker007

Škoda premrhaného potenciálu, ktorý skutočné udalosti z nedávnej histórie ponúkali. Film mohol pokojne trvať dve hodiny, nebolo by to také nesúrodé , akčné scény utrpeli neskúsenosťou tvorcov a nízkym rozpočtom, mizerný zvuk. Plusom bol Ondrík a Heriban, a šťavnaté dialógy blízke realite. Tretia hviezdička za odvahu a vytrvalosť tvorivého štábu, že to dotiahol do konca. ()

FauSSt

Vizualna typologia postav je dost zalostna....(Sykora musel z hrobu vstat, ked videl ze ho hra atrofovany Heriban, ktory bude len kolotocar so svojou skodoveckou), vykon hercov detto, domiesane piate cez deviate....picovina natocena v style Panelak, alebo Burlive vino...ale z druhej strany chapem, lebo ci uz Kovac st. aj ml., taktiez Remias neboli chlapci z nedelnej skoly ale necestní krivaci... ()

Pavlo

Zaujímavý pohľad na terajšie dianie na našom malom území. Avšak ak by to bolo štýlom dokument s menej minútami by to bolo oveľa lepšie. Takto som sa stratil vo vzťahoch a konaniach takmer všetkých postáv. V jednej scéne je zlý, v druhej je dobrý... Proste chaos. ()

rafzaw

Na slovenské poměry nadprůměrný film tohoto žánru. Nejde o fikci, nýbrž o film na bázi reálií, které se odehrávaly těsné po rozdělení republiky v polovině 90. let. Pro ty kdo si na tuto dobu nevzpomenou, a kdo neví, jak drsná to byla doba, doporučuji např. reportáž/dokument na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=y67OEb5PDRM (20 rokov od vraždy Róberta Remiáša) – kdy se mi jeví, že scénář poměrně přesně popisuje realitu, která je vykreslována v tomto dokumentu. Nutno rovněž podotknout, že stav věcí veřejných se na Slovensku vůbec nelepší, viz nedávná smrt novináře Kuciaka a následně obdobný spor prezident-premiér… ()

jarmil8

Neuvěřitelně chaotický a nepřehledný film, ovšem značně pozérsky "vystajlovaný". Což zamrzí s ohledem na silné téma, které však tvůrci spláchli do záchodu. Mnohem zajímavější a přehlednější je Mečiar Terezy Nvotové. ()

JakubAkurat

Film ma veľmi nezaujal. Napriek tomu že je podľa skutočnej udalosti, nesedelo mi spracovanie. Avšak herecky to bolo dobre zvládnuté aj kamera sa mi páčila. Takže v celku 60% ()

Hombre8

Pokud se na to bude někdo dívat jako na gangsterku, film o mafiánech, s jednoduchou přímočarou linií, záplavou brutality, honiček a stříleček, bude zklamán. Taková mafie je už jen v béčkových filmech a nebo rozvojových zemích. Taky je potřeba samozřejmě znát postavy a příběhy předem. Film možná nebyl zrovna filmařským skvostem, ale určitě si zaslouží ocenění už za to, že byl. Hnusáky je ve slušné společnosti potřeba stavět na pranýř. Navíc si myslím, že tam byla spousta dobře zahraných rolí. ()

IvanJan

Na tento film som sa moc tešil. Čiastočne som zažil toto obdobie a musím povedať že to bolo natočené bravúrne. Čo ma najviac na sebe znepokojilo bolo poznanie, že som cítil opäť strach a bezmocnosť, že sa vlastne nič nezmenilo. Obzvlášť preto, že som sa až bál za pani Solčanskú, že či nemala strach to natočiť? To ma vedie k záveru, že to stále vo mne pretrváva - tá nedôvera v tento systém a že sa nevieme dovolať spravodlivosti. To čo som v tej dobe registroval sa po 20rokoch vracia a vidíme to dnes len v inom kabáte. Netuším ako to bude vnímať mladšia generácia (možno sa im budú zdať aspoň zaujímavé "mafiánske" praktiky a sakra ono sa to fakt tak dialo. Veľmi želám úspech tomuto filmu a ktovie...možno sa aj prelomia ľady a že by sme sa dočkali spravodlivosti??? Za mňa absolútne 5* ()

trango

Súhlasím s tým, čo o filme napísal jeden z najkompetentnejších Jozef Šátek (ak neviete kto to je, vygúglite si) : "Sila príbehu je v jeho pravdivosti. Ak je pravdivé tvrdenie v článku, že "Únos rešpektuje, že ani zavlečenie Kováča ml., ani smrť Róberta Remiáša sa nevyšetruje, pretože páchateľov oboch trestných činov oslobodili Mečiarove amnestie." tak mám vážne pochybnosti o tvorcoch, že pochopili aspoň základné odborné fakty, že žiadna z vydaných Mečiarových amnestií nikdy nebránila a nebráni vo vyšetrovaniu prípadu vraždy R. Remiáša. Výsledky už vykonaného a fakticky skončeného vyšetrovania voči konkrétnym páchateľom vraždy R. Remiáša zmarili orgány prokuratúry v roku 2005 a nasledujúcich. V rámci filmových konfabulácií je možné akceptovať mnoho a možno i všetko, ale potom nemožno dielo ani vzdialene pripodobňovať s realitou ale len ako pokus o umeleckú koláž, pričom hrozí, že podstatné fakty budú chýbať úplne, alebo budú prehlušené a zaniknú v celom chaose nepodstatných postáv a scén. Ak tvorcovia nepochopili, že sa v danom čase odohrával nielen neľútostný politický a osobný boj na najvyšších priečkach politickej moci ale zároveň prebiehal pred verejnosťou síce utajený ale o to pre ich aktérov nebezpečnejší a pre vývoj demokracie veľmi dôležitý boj medzi predsedom vlády SR, štátnymi inštitúciami reprezentovanými SIS a vedením MV SR a GP SR proti malej skupinke vyšetrovateľov a operatívnych pracovníkov, čo v podstate ďalej pokračovalo inými, najmä skrytými formami aj po politickom zlome (voľbách) v októbri 1998, potom nepochopili nič a film nebude niesť tú pečať, ktorú si jej aktéri zasluhujú. Nahradiť neohrozenú a vtedy fakticky osamotenú skupinu policajtov vystavenú všeobecnej perzekúcii postavou investigatívnej novinárky je len umeleckým a nie najvhodnejším prekrytím jedného zo základných atribútov vtedajšieho boja za právo a spravodlivosť, ktoré sa stalo základom pre neskoršie pozitívne politické zmeny na Slovensku. Ako aktívny člen spomínanej skupiny policajtov verím, že sa nájde spôsob ako túto faktografickú "pravdu" príbehu pre budúcnosť uchovať. Jozef Šátek" a za seba film hodnotím ako stratenú príležitosť, ktorá sa už najskôr nebude opakovať. Odvážne nafilmovať v r.2017 podobenstvo na spôsob gruzínskeho Pokánia z r. 1984 je už len pokrok. ()

baru111

Teraz som prišla z kina. Aktívne sa venujem histórii, čo sa týka aj novodobých dejín Slovenskej republiky. To že trvalo natočiť takýto film s touto tématikou 10 rokov o niečom svedčí. Odporúčam pozrieť doku sériu od STV - Mafiáni dosť Vám to pred sledovaním dá. Ale - film vynikajúci, téma- nová tajná nehovorí sa o nej prečo ? lebo sa nesmie. Klobúk dolu že konečne sa začali venovať tomu čo sa tu dalo. Tomu o čom sa nehovorí. Herci podali slušný výkon, kamera priestory také ako sa patrí. A to že tu niekto píše o tom že medzi scénami bol dlhší časový interval ? ako sorry predsa nemôžu do filmu dať všetko. Podľa mňa to najdôležitejšie tam dali. Môj názor ? Najlepší film novodobej slovenskej kinematografie. ()

dasid

Kto sa v tom nevyzná je v prdeli. Ale inak dobré spracovanie. A aby som napravil korektný scenár tak predseda je Mečiar, chalanisko Lexa a ostatných si nájdite na google. A veľká škoda že nebol spomenutý Fico ako verná kópia Mečiara! ()

floppy4

Pokial chceme hodnoti tento film po takym tym csfd sposobom po kvalitativnej stranke tak opat zas a raz ani tento krat slovenska megaprodukcia neprekrocila tien nasej kinematografie a vyzera presne ako vsetky ostatne slovenske filmy, ktore idu do distribucie von. Recenzie to strasne prehajpovali, no bohuzial chyba tomu akakolvek slubovana drsnost a ako vsetky ostatne slovenske filmy, chyba tomu nejaky drive a tempo co by som od tzv. politickeho trileru naozaj viac cakal. Nasli sa ale aj svetle momenty ako scena znasilnenia napriklad. Kasting v hornej polovici tvoreny Kramarom, Ondrikom, Heribanom, to bolo asi najhorsie co som kedy videl. Dalsie neokukane tvare nicim extra neprekvapili, snad asi jedina ta Remiasova matka super vykon. ()

pornohavo

Na slovenský film prekvapivo dobré, aj keď nie bez chýb. Režisérka nedokázala vyťažiť z témy maximum a pritom potenciál tam je. Výborné herecké výkony, dobové prostredie a temný post-socializmus stvárnený uveriteľne. Ja som túto dobu celú prežil pomerne naplno a vnímal som svet gangsrtov v mojom okolí takmer na vlastnej koži. Treba však vyzdvihnúť odvahu a vôľu tento film natočiť, je v ňom kus pravdy aj keď celú nepozná asi nikto... Za mňa 65% ()

hujerita

Chcelo by to troška lepšiu réžiu, ale inak celková spokojnosť. Rozpisovať sa o deji nieje treba a o tom čo sa stalo, a v podstate aj stále deje, ale v inej rovine, nieje treba.Kaziť si deň tým, že sa rozčúlim nieje treba :-) Škoda toho premrhaného a na druhej strane ma Mariana príjemne prekvapila, hoci mohla prekvapiť skvelým filmom ešte viac. Hlavné postavy zahrané super. Najviac ma potešil Milan Ondrík a dano Heriban (radosť pozerať) ()