Dozvědět se pravdu znamená navždy ztratit iluze. Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… Slovenský film režisérky Mariany Čengel-Solčanské je politickým thrillerem, natočeným podle skutečných událostí, jež v polovině 90. let otřásly republikou a jež mají dodnes neblahý vliv na slovenskou společnost i tamní politickou scénu. (Česká televize)

rigby

Pokus o politický thriller se podle mého názoru moc nepodařil. Chybí trocha života, napětí, zápletka. Působí to spíše uspávajícím dojmem. Televizní film na nedělní podvečer. Divák si z toho nic neodnese, jen rozpačitý dojem. ()

brasek

Divák, ktorý o skutočnom príbehu únosu prezidentovho syna nevie nič bude mať zmätok z tohto filmu. Z väčšej časti je príbeh nesúrodý, herecký prejav vo viacerých prípadov nie je dobrý (umelé úsmevy, dialógy blbých...), naozaj to pripomína rozpačitú televíznu produkciu druhoradého charakteru. ()

hony23

Maroš Kramár v roli Mečiara, který v boji o politickou moc naplánoval únos prezidentova syna. Téma jako hrom na dechberoucí politický thriller bohužel zůstalo nevyužito díky nesourodému scénáři a rozpačité režii, přesto film ukazuje slovenské politické Palermo 90. let nazývané jako mečiarismus v plné nahotě. Je s podivem, že se taková lidská kreatura těšila ve své zemi tak velké přízni, že ho vynesla až na premiérský post. A jelikož i čeští voliči jsou ve velké většině ignoranti, kteří se nezajímají a veřejné dění a volí jen na základě emocí, můžeme se za pár let dočkat podobně výživného filmu na téma babišismus v Čechách. ()

ZetDaElO

Námet, ktorý by si zaslúžil vysokorozpočtové hollywoodské spracovanie. Ak by to mal pod palcom Fincher, bol by z toho film desaťročia, takto je to len rozpačitý obraz o slovenskej kinematografií. Poznámka na záver: neviem si predstaviť, že by film pozeral niekto, kto nemá ani len šajnu o historických súvislostiach príbehu - taký človek musel byť počas filmu nepekne stratený.. 5/10 ()

Thailon

Bohuzial najdominantnejsim pocitom z celeho filmu, napriek jeho zavaznej teme, bolo trapno. Drviva vacsina hercov zo svojich postav spravila komicke karikatury, pricom vitazom je Chalanisko v podani Ondrika. A ak nepoznate pozadie temy filmu, tak dej svojimi skratkami a roztriestenostou je tazsie pochopit. Esteze tam bola Rebeka Polakova. Tam su tie 2* ()

Vieriq78

Jediná jedna dobre nastrihaná scéna. Herci nič moc. Obsah zmätočne podaný...*** za snahu či odvahu niečo priblížiť. Všetci o tom hovorili ale úprimne, keď to mám objektivne hodnotiť, to že sa to stalo na Slovensku v nedávnej minulosti je síce závažné a šokujúce, ale k dobrému a kvalitnému dielu to ešte má predsa len ďaleko. 2+ ()

joseee

Slovenské snímky majú na čsfd hodnotenie nižšie ako filmy s Luďkom Sobotom, 65 % je toho dôkazom pretože Únos je celkom dobrý a najmä dôležitý film. Pripomína čo bolo normálom v 90. rokoch. Škoda niektorých vyložene slabých výkonov Kramára a Hanáka. ()

bonovox

Slovenský film v posledních rokoch výrazne napreduje, čoho dôkazom je aj Únos, ktorý efektne predkladá pre každého slováka známy politický príbeh z dôb nedávno minulých. Prišlo mi to však příliš umelé (asi kvôli známim hercom) a mnoho zachraňuje kvalitná kamera a výprava. ()

Kozlowski8

Politický thriller, popisující skutečné události okolo únosu syna slovenského prezidenta - důsledku boje o politickou moc v nově vzniklé samostatné Slovenské republice. Zajímavý thriller, který nepostrádal napětí a temnou atmosféru, ale kterému naopak trochu chyběla uspořádanost a přehlednost a taky lepší herecké představení. 60%. ()

HellsAngel

Téma, ktorá sa priam pýtala na filmové plátna, no z pochopiteľných dôvodov takéto niečo roky vzniknúť nemohlo, aj keby sa tak ako v tomto prípade nespomenulo konkrétne ani jedno papalášske meno (veľmi šikovná kľučka, za ktorú treba tvorcov pochváliť). Film ako taký je ale so svojou príbehovou štruktúrou príliš roztrieštený a nekonzistentný, čo zhadzuje tých pár ozaj dobrých a hutných momentov, ktoré sa tam nachádzajú. Škoda, toto nám mohli závidieť i v zahraničí. ()

werxix

Myslím si, že u tohoto filmu byla až trestuhodně promarněna příležitost zúčtovat s minulostí. Načež jsme dostali místy dobrý, ale jinak velice nezáživný film, který se horko těžko přelouskává do konce. Veliká škoda. Takové téma, jako politika divokých 90. let na Slovensku plus únos prezidenta, či plastičtější pokus o vyobrazení Mečiara mi tu však chybí, či to není hodnověrně zprostředkováno. ()

bigmatko

Slovenskému ani českému filmu som už veľmi dlho nedal lepšie hodnotenie. únos je zvláštny pre mna ťažko definovateľný film. Politická krimi dráma, ktorá nemá nejaké výrazné tempo a ku koncu sa mi zdalo že film trvá už tri hodiny. Kvalitu príbehu vystihuje predovšetkým myšlienka a samotná fikcia prípadu únosu prezidentovho syna. Celý film sa budete zamýšlať ako je možné že také veci sa mohli stať a zároveň či a v akom rozsahu sa také veci dejú aj teraz. Pravda je skrytá a dej filmu sa s ňou pohráva. Pomalé tempo, nevýrazné dialógy miestami dokumentárny štýl. Odkazy na skutočné osoby a skutočné udalosti sú vo forme politickej paródie. Mladšie ročníky by si pred filmom asi mali prečítať aspoň základnú chronológiu udalostí, ktorá je k dispozícií na internete lebo inak nebudú vedieť kto je kto a o čo tam vlastne ide. osvieženie pamäti neuškodí ani starším divákom. Film sa oplatí vidieť. ()

zipS

Vladko, Ivan a ostatni zainteresovani... nezabudame .. a vdaka tomuto filmu ani nezabudneme. "Keď ho kopneš do gúľ, dám ti pusu na čelo" ()

adako

Keď si človek odmyslí všetok spoločenský kontext, je to dosť slabý film. Príbeh na seba nadväzuje príliš skokovito a útržkovito, nie je nijak výrazne napínavý, väčšina scén s veľkým potenciálom má nulovú atmosféru, hlavne v prvej polke sú herecké výkony vedľajších hercov miestami tak zlé až to bolí. Má jedinú silnú scénu (vražda Róberta Remiáša samozrejme), ostatné nula bodov. Celkovo to však spôsobilo že ma tento film sklamal ešte v jednej veci - od tejto tématiky som očakával že pôjdem z kina nasratý na celý svet kvôli tomu čo sa udialo. To sa nestalo, beriem to však tak že politický thriller sa na slovensku ešte len rodí. Sú však aj veci hodné pochvaly - dobre sa na to pozerá (zábery sú pekné, majú závan svojej vlastnej estetiky) a Maroš Kramár je perfektný, škoda že ho nebolo viac. Toľko k samotnému filmu, potom je tu ešte spoločenský kontext, to že väčšina scén a príbehu bola podľa skutočnosti a hlavne to že predovšetkým vďaka tomuto filmu to vyzerá že sa konečne niečo bude diať, že Mečiarove amnestie budú zrušené a bude sa môcť po dvadsiatich rokoch vyšetriť a potrestať vinníkov. Za film samotný teda 2 hviezdy, plus jedna za spoločenské súvislosti. ()

Capri2016

Tento film, by mal vidiet kazdy Slovak, aby bud si pripomenul 90 roky alebo ich spoznal. Ja som mala okolo 25 (cize ako vacsina hlavnych hrdinov) a az teraz som si uvedomila do detailu niektore skutocnosti. Ako hovori Remeiasova matka - je smutne, ze niektore skutky a vrazda Remiasa zostala nepotrestana (viac ako 20 rokov), ale veru ze Bozie mlyny melu pomaly, ale iste. Ja verim v to iste a tiez verim v karmu. Co sa tyka obsahu tak by som hodnotila film na 80%, ale co sa tyka filmoveho spracovania - musim povedat, ze napriklad film "Cerveny kapitan" ma zaujal viac (a ten tiez bol z 90 rokov). Preto hodnotim skor 60%. Ale aj v tomto filme boli niektore velmi solidne vykony - najlepsie boli vykony Dana Heribana (ktory dokaze takychto hajzlikov, podobne ako ako v Hornej Dolnej zahrat bravurne a proste ma znova pobavil) a Milana Ondrika (ktory dokazal Chalaniska, alebo Lexu zahrat tiez vyborne, ze pri kazdej scene sa mi stitil). Bohuzial hlavna hrdinka - herecka Rebeka Polakova - ma nepresvedcila a dovtedy som ju nepoznala ako herecku a asi som o nic neprisla. Taky sedy priemer z hladiska filmarciny, ale urcite film na pozretie kvoli nametu! ()

RomanaDode

Film som si začala skutočne vychutnávať až keď z obrazu zmizol Maroš Kramár. Jeho herecké výkony by mali zostať len v Ordinácií ale z komplexného hľadiska bol film na slovenské pomery veľmi dobrý.Vykreslená realita 90. rokov minulého storočia vo mne vyvolávala zmiešané pocity, tak ako aj celá atmosféra filmu. A zostáva len dúfať, že aj na psa príde mráz! ()

Jard

Jeden z najlepších slovenskích filmov vôbec. Výborné herecké obsadenie aj scenár. Konečne sa ukázala pravda aj vďaka filmovému spracovaniu. 90% ()