Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

kingik

Nic proti tomu, že Jim Jarmusch je nezávislý filmař. Nic proti tomu, že Johnny Depp hrál dříve v takových filmech. Pro mě, jako pro diváka, by měl být film hlavně poutavý a sere pes, jestli je černobílý, levný nebo jakýkoliv jiný. Tento film totiž je antiwesternem, ale mě divácky neoslovil. Nepotřebuji vidět podruhé. 40% ()

Snorlax

Chlápek, co měl místo rukou nůžky, jede ve vlaku. Nic se neděje. Do toho zní elektrická kytara. Následují titulky. Pak má ten chlápek v rukou kolt a zastřelí jiného chlápka. K tomu stále zní kytara. A za zvuků skvělé Youngovi hudby začne ten chlápek, co se také kdysi promenoval v továrně na čokoládu, prchat před všemi a před vším. Film to není špatný, má i určitou hloubku, jenže především má délku a tu vzhledem ke scénáři velmi přemrštěnou. ()

Šakal

Toto je poprvé, co se mi nedostává slov. NÁDHERNÝ poetický snímek Jima Jarmushe za FANTASTICKÉHO doprovodu hudby Neila Younga a brilantní Müllerovi kamery. To, že je snímek černobílý ho posouvá ještě o úroveň výš. Johnny Depp jako William Blake naprosto ODZBROJUJÍCÍ. Přesně ten typ snímku, u kterého je mi už teď jasné, že s každým dalším jeho shlédnutím v něm budu objevovat stále nové a nové věci a zamilovávat se do něj více a více. Dlouhou dobu jsem shlédnutí tohoto snímku odkládal, hledajíce odvahu a tu správnou náladu a jsem moc rád, že jsem si s ním dával tak načas a počkal si na ten " správný okamžik " , kdy se u mě sešlo " vše potřebné. " Bez nejmenšího přemýšlení, po delší odmlce, " sahám " do své TOP - ky. p.s. nepamatuji se, kdy naposledy jsem byl takto spokojený se zakončením snímku, přestože jsem se neubránil pocitu smutku, že je již KONEC. A tak jediné co vyčítám tomuto snímku je " bolení hlavy " způsobené rozhodováním, který snímek z mé TOP-ky to " odnese "...... ()

Webb

Melancholicky pomalá povídka o Billy Blakeovi, muži, který se narodil pro věčnou tmu, fyzicky balancujicí mezi životem a smrtí, duševně je více mrtvý než živý. Dead Man je symbolistický film o naprosté zbytečnosti životní existence, má krásný černobílý obraz zachycený kamerou, který by velice dobře posloužil i pro zachycení fotografických momentek. [9,5/10] (12 Gauge, JVC, Miramax, Newmarket, Pandora) (Čb. /// Produkce: Demetra J. MacBride /// Scénář: Jim Jarmusch /// Kamera: Robby Müller /// Hudba: Neil Young) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Na Jarmusha musíte mať nielen náladu, ale aj genetické predispozície. Ja ich nemám a preto mám od neho radšej tie filmy, ktoré majú "normálnejšie", resp. všeobecnejšie posolstvá a vyznenie. Dead man je bohužial ten druhý prípad. Jarmush je klasicky pomalý, melancholický a nie príliš dejový. Chápem, že sú z toho mnohí paf, ale nie som si istý úprimnosťou všetkých intelektuálov, ktorí Jarmusha zbožňujú, pretože je to spoločenská povinnosť. Ja sa radšej znova zasmejem na Stranger than paradise. VIDENÉ ZNOVA 8/2018: William prechádza jednou z najrazantnejších charakterových premien, aké som kedy v zánri videl, takže iba logicky zvyšujem hodnotenie. ()

francis

Náročné. Obrazově dokonalé, myšlenkově hluboké, stylově bezchybné, hudebně nezapomenutelné, herecky úsporné a přesto až neuvěřitelně působivé. Od začátku až do konce. Nejlepší film, jaký jsem kdy viděl. ()

Frajer42

No to je jasné. To byli jednou pan režisér se svojí bandou na houbách v lese. Samozřejmě se mezi nimi nenašel žádný houbař a tu houbovou knížku s obrázky a popisy hub nechali v autě...Brzy poté vznikl tento film. Jiné vysvětlení mě nenapadá. Musím se přiznat, že to co jsem zhruba od tohoto filmu očekával se ani vzdáleně nepodobá tomu, co se mi dostalo vidět. Tvůrci orginalitou vskutku nešetřili. Vše doprovází velmi jednoduchá hudba, kterou bych po kratším tréninku zvládl zprostředkovat také. Ovšem tahle hudba se vám strašně brzy zaryje hluboko pod kůži. Johnny Depp je své roli úžasný a myslím si, že má na úspěchu filmu více než velkou zásluhu. Ovšem velmi koukatelný je i Gary Farmer, o jehož existenci jsem před tímto snímkem neměl ani ponětí. Jeho role indiána Nikoho je však skvostná. Asi začínám kriplovatět, ale mě tahle Deppova pouť prostě bavila. Ačkoliv tu zcela zásadní žánrové zařazení filmu jako komedie zcela schází, tak jsem se několikrát zasmál. Samozřejmě už jsem zde zaslal stížnost, takže pokud se tu najednou žánr komedie v horní liště objeví, tak budete vědět čí je to zásluha. To byla ale pouze mírná odbočka. Teď bych rád zakončil tento komentář nějakým konečným verdiktem a hodnocením. Rád bych dal 4*, ale když se nad filmem hluboce zamyslím, tak mi to přijde za to, co jsem viděl trochu moc. Takže se budu přeci jenom raději držet při zemi. 3* jsou však povinností. P.S. Žánr komedie sem přidán nebude, protože na IMDb neshledali tento film dostatečně vtipným. ()

boshke

Laaangweilig! Hodinu deset jsem vydržel, pak jsem to vzdal. Jestli mělo poté přijít něco zásadního, co by můj názor radikálně změnilo, o čemž pochybuji, pak je to pouze Jarmuschova chyba, že nedokázal udržet můj zájem déle... 10% ()

swamp

Dead man se pro mě stal synonymem neuskutečnitelnosti. Zas a znova jsem se na tento film Jima Jarmusche začínal dívat, ale vždy mi do něj něco zasáhlo (deus ex machina:). Nakonec však odhodlání zkouknout snímek celý dosáhlo maxima a s přítelkyní jsme si dokonce v onen finální den koupili pavoučka, kterému jsme dali právě jméno Dead man. :) Toliko ke kuriozitám. :P Režisér připravil poeticky laděnou polívčičku, přidal špetku černého humoru a osolil ji Johnny Deppem. Výborná. ;) "Fuck me?! Fuck you!" ()

Fingon

Po několikerém zklamání už beru filmy v TOPech s rezervou. To naštěstí není případ Mrtvého muže. Johnny Depp je naprosto k sežrání (proboha, co to píšu); westerny právě nemusím, ale tohle pojetí vůbec není špatné. Jedinou (ale pořádnou) výtku mám jen vůči hudbě, která mi lezla na nervy opravdu moc. ()

Ant

Jim Jarmush se vskutku činil. Film to není pro každého, ale fanoušci nezávislých a divných filmů, si budou připadat jako v ráji. Navíc herecké obsazení je přinejmenším neobyčejné. ()

nascendi

Zvláštny a zaujímavý film. Pred jeho sledovaním som mal trochu obavy, pretože od Jima Jarmuscha som predtým videl iba jeden film, Johnny Depp ma doteraz osobitne nezaujal a diapazón hodnotení mojich obľúbencov bol v rozpätí jednej až piatich hviezdičiek. Určite je to film, ktorým Jim Jarmusch vkročil na neprebádané územie. Nedokážem odhadnúť, či bude mať nasledovníkov, v každom prípade považujem jeho pokus za pozoruhodný a nezabudnuteľný počin. Nerozumiem celkom komentárom, označujúcim tento film za nudný. Mne nuda pri sledovaní filmov s takou úžasnou atmosférou, provokujúcou hudbou a do detailov stvárneným prostredím nehrozí, aj keď neprekypujú akčnými scénami a dynamickým dejom. Na prvé pozretie tri hviezdičky, nevylučujem však zmenu pri ďalšom zhliadnutí. ()

Slartibarkfast

Můj devítistý komentář bohužel nezačnu slovy chvály. Mrtvý muž je nudný a neskutečně táhlý jako hlen, který vám přilne k tváři, když vás oslintá váš padesátikilový pes, nebo tchyně na oslavě narozenin vašeho parchanta. Johny Depp tu vlastně ani moc nehraje. Spíš většinou pospává a sem tam prohodí nějakou tu hlášku, ze kterých pak zarytým fanouškům filmu postávají a vlhnou přirození. Vlastně ani ty hlášky nestojí za moc. Nechápal jsem komentáře ostatních s jejich velkohubými přesahy a úsporným herectvím. Těšil jsem se na geniální dílo, nabité skvělými herci, ale nedočkal jsem se. Westerny, jako ty s Clintem, už zkrátka nikdy nikdo nenatočí. A tenhle podivný černobílý bastard, který snad chtěl sdělit víc, než mohlo být pochopeno, se bude vždy jen krčit v jejich stínu. Alespoň, že to bylo místy úsměvné. 50% ()

Arsenal83

Čiernobiele prevedenie nevadilo, začiatok zaujal, od momentu stretnutia s Indiánom záujem upadol. Depp už v roku 1995 hral to, čo hral aj neskôr - čistá mimika Jacka Sparrowa krížená s Osamelým jazdcom. Najmä toho Osamelého jazdca si tu začal skúšať. Film sa na konci stal až filozofickou nudou, akcia nulová, v podstate žiadna. ()

Vitason

Johnny Depp se po neúspěšné žádosti o práci zaplete do milenecké hádky, která končí smrtí zbývajících aktérů. S kulkou v hrudi a indiánem, který si říká Ticho, se vydává na melancholickou cestu krásnou krajinou. Dalším průvodcem jsou šílené zvuky kytary, které kontrastují se skvělými černobílými záběry. Celkově je film trochu šílený, umírá prakticky každý, kdo se s Deppem setká, přestřelky působí chvílemi až komicky. Klasický minimalistický film od Jarmusche se skvělou kamerou a Deppem. Škoda, že i s kopou nudy. ()

Bachy

Hodně zajímavý film s osobitým stylem posunu děje. Psychowestern je asi nejtrefnější označení. Dějově je to pro mě bohužel jen na dvě hvězdy, ale za trio pronásledovatelů musím jednu přičíst a ta čtvrtá a nejzářivější je za Iggyho Popa. Celou dobu jsem čekal, koho bude hrát a doufal, že bude mít dost prostoru a výsledek mě mile překvapil. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)