Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

latvar

V prvé řadě musím vyzdvihnout výbornou hudbu(hlavně v úvodu). Z filmu mám divné pocity, chvílemi jsem měl chuť to vypnout a pak jsem se zase dost bavil. Zbytečné mě přišly samurajské citáty, které film často přerušovaly, bez nich bych to viděl kladněj. 55% ()

milancecil

"....A každý den, bez ustání se považuj za mrtvého. V tom tkví podstata cesty Samuraje" ano, právě takovým velmi výmluvným úryvkem z knihy Hagakure - Cesta Samuraje nás diváky uvádí do děje svého vyprávění nájemný zabiják s přezdívkou Ghost Dog, skvěle herecky podaný mým velkým oblíbencem, s bravůrou mu již vlastní, Forestem Whitakerem, žije si jen tak sám, v utajení, velmi prostě v dřevěném přístavku na střeše jednoho z domů, vzdálený běhu všední každodennosti a událostí tam dole, pod ním, v ulicích velkoměstské periférie, sám, jen se společností hejna holubů, o které se s takovou něžnou péčí stará, ano, právě tak nám Jim Jarmush na úvod představuje velmi zvláštní postavu muže, je sice zabijákem, tedy člověkem z kriminálního okraje společnosti a měli bychom jím tedy spíše právě proto opovrhovat, ale není to vůbec tak snadné, když právě díky nastavení událostí příběhu začnou nepotlačitelně převažovat sympatie a ty mne osobně až do samého, spíše očekávatelného, tragického vyústění nikdy zatím neopustily, ano, tak mistrně je na nás diváky příběh nastaven a nemůžeme jinak, než snad stát právě po boku tohoto neochvějně přímočaře jednajícího muže a společně s ním jít za nemilosrdnou pomstou k lidem, kteří tak zlovolně a krutě zasáhli do jeho malého střešního ráje, do toho hájeného světa, tam blízko oblakům, kde se on v myšlenkách volně vznášel, jakoby společně se svým tak milovaným ptactvem, ano, je to opravdu velmi zvláštní dílo, i když naplněné tak početným, krvavým násilím, přesto s pozoruhodnou, jakoby právě tím ladným, holubím letem povznášející, nadoblačně vzletnou poetikou. ()

Hollohlaway

Kdysi dávno shlédnuto, a nyní zopakováno. Mlčenlivý zabiják Foresta Whitakera je typická postava Jima Jarmusche, plná odkazů a náznaků na jiná díla. Skvělé portfolio postav, např. úžasný zmrzlinář a komunikace mezi ním a Ghost Dogem, kamera, dialogy...lahůdka. Plus neopakovatelná muzika. ()

Ramones77

Nezávislé filmy mám hodně rád a Jim Jarmusch je skutečný mistr svého oboru. Výběr hlavní role se povedl přímo na jedničku a Forestu Whitakerovi sedla dokonale. Celý film podkresluje vynikající hudba a snímá krásná kamera. Takhle si předtavuji opravdovou nezávislárnu. ()

standsiller

V centre stojí koncentrácia človeka v mihavom prúde veľkomesta. Bežný prípad obyvateľa metropoly s obtiažnou identifikáciou vlastnej osobnosti medzi všetkými ostatnými... a tu sa to začína - gangstermi. Hlavne v prípade , pokiaľ samotný čierny " samuraj " mal byť už dávno mŕtvy a vydáva sa na smrtiplnú cestu, aby pomstil vlastnú smrť. ()

Daddko

1* za pravú atmosféru amerických miest na prelome Milénia. Len škoda že sa do filmu nedá začleniť ten puch. Zlaté Slovensko. ()

Smileface

Jarmush jako nezávislý tvůrce snad nikdy nezklame.Tohle dílko se opravdu zdařilo,stejně jako jeho přechozí "Mrtvý muž" ()

vincent

Atmosféra, hudba, postavy, humor - to všetko vo svojskom podaní pána majstra Jarmuscha. Film, ktorý dokáže vtiahnuť, a tým lepšie a inovatívnejšie premýšľať o postavách a príbehu. Takéto filmy sa len tak nevidia a ak sa niekedy postaví múzeum filmov 20. storočia, tak Jarmusch by tam mal mať osobitné miesto. Skrátim to: Pán režisér a jeho brilatné 100% dielo. ()

Maynard.

Těmhletem umělcům jako je Jim Jarmusch nikdy nepřijdu na chuť. Jejich způsob vyprávění příběhu mi vůbec nesedí. Sice sem se o tu jednu hvězdu bavil více než u prapodivnýho Mrtvého muže, ale pořád je to pro mě pořádná porce nudy. Nuda, která je zde doprovázená celou dobu úděsnou černošskou muzikou, která je pro mě téměř odpudivá. Film beru spíše jako k pobavení, páč kde jinde se vidí obtloustlí gangsteři, kteří nahání hrůzu a respekt asi tak jako strašák v kukuřičným poli. Do toho všeho hlavní hrdina se vzhledem "jedno voko - kam deš? Druhý - na pivo" :o), který mi byl celou dobu značně nesympatický. Jediný, co se mi jakž takž líbilo, tak jeho nejlepší kamarádství s Francouzským zmrzlinářem, se kterým si nerozumněl ani jedno slovíčko, to sem se jako bavil. Ale řadit tneto film mezi mafiánský, či snad samurajský je stejně ujetý jako poslouchat RAP a nerozumět ani slůvko anglicky. No a navíc ty časté samurajské citáty... Podobným "uměleckým" filmům nepřijdu nikdy na chuť, je to pro mě španělská vesnice. Puente ove chůna, sice jen matně tuším co to znamená, sice je to mimo mísu, no ale líbí se mi to :o) ()

mohamedsfinger

Tenhle film jsem hledal. Jim Jarmusch mistrovsky poskládal dohromady příběh dost podivného nájemného vraha se spoustou odkazů a filmových žánrů, které všude zapadají naprasto dokonale. Máme tady taky asi nejzajímavější italskou mafii vůbec, která neplatí nájem a poslouchá Public enemy, dále ukecaného zmrzlináře, který umí jen francouzsky, a přesto si s ním pokecáte, no, a taky zvědavou holčičku-knihomolku. Ti všichni nás společně s famozním Forestem Whitakerem provedou cestou samuraje v Americe. Ten vrcholný zážitek se nám ale dostává také díky nádherné kameře a skvělému soundtracku od RZA, takže odhoďte, prosím, své předsudky k hip hopu. ()

ranp

Zajímavý film s inteligentním hlavním hrdinou, který vždy dovede provést svou práci precizně a v tichosti. I on však bohužel jednou udělal chybu, čímž vyvolal hněv mocných lidí. Ve chvíli, kdy pronásledovatelé ublížili Ghost Dogovým holubům, si v podstatě předplatili svou smrt. Události pak nabraly rychlý spád. Snímek je výbornou kombinací akce a jakéhosi "ciltivého duchovna." Forest Whitaker tu přesvědčil o svých hereckých kvalitách. Každopádně jde o neobvyklý film, jehož zhlédnutí můžu ostatním jen doporučit. ()

solskjaer

Zcela průměrný film, pro mne nezáživný, místy silně nudný. Forest Whitaker je moc dobrý herec, ale tahle role mu prostě nesedla, roli samuraje, i když trochu jinak myšleného, jsem mu nevěřil ani chvilku, navíc jsem se někdy musel fakt smát jeho plnotučným pohybům. Každopádně jednu věc bych vyzdvihl a to je soundtrack RZA a hlavně úvodní písnička při krádeži Lexuse. ()

kenkaku

Pamatuju si že film jsme viděl poprvé v jednom menším kině (respektive pokusu o kino protože tam byli židličky místo sedaček) a možná i ta komorní atmosféra pomohla tomu že na mě film udělal velký dojem. Několik dní jsem ho vůbec nemohl vyhnat z hlavy a dokonce jsem i i knížku Hagakure kvůli tomu sehnal a také přečetl. Co dodat. Neskutečně podmanivý film se specifickým soundrackem který patří také mezi ty nejoblíbenější (přestože nejsem extra fanda žánru). ()

Sdoom

Vlastně vcelku průměrný příběh o pomstě z gangsterského prostředí, jenže je tu naprosto skvělý Forest Whitaker a soundtrack od RZA, který dodává ději skvělý feeling. ()

herr_carter

"But it makes me think about Indians.They've got names like Red Cloud, Crazy Horse,Running Bear, Black Elk...That kind of shit. - Indians, niggers... same thing!"..................bezvadně ujetý film z dílny ještě ujetějšího J.Jarmusche, viděno v jihlavském filmovém klubu kdysi dávno.................. moje hodnocení = 9 z 10. ()

GeorgeHans

Geniálny samuraj Forest Whitaker, prepracovaná mafia, či výborná kamera robia z tohto filmu výbornú záležitosť. Hudbu, objavujúcu sa v tomto filme fakt nemusím, ale tu mi nevadila ani v najmenšom. A najlepšie sú scény s najlepším priateľom. ()

Han22

Krásný film, se samurajským hitmanem Forestem Whitakerem, který dodržuje kodex samurajů až do úplného konce a perfektními oldschool mafiány. Líbily se mi zde všechny ty zdánlivě nepodstatné a krásné scény - rozhovory se zmrzlinářem, přátelství s malou dívkou, schůze mafiánů i naprosto bezchybné scény zabíjení. Forestovi jsem mrtštného samuraje moc nevěřil - ale jen na začátku. Ukázal mi, že i přes svoji tloušťku dokáže vnitřně zahrát postavu, na kterou nemá fyzičku. Jediný co mi vadilo byla (pro mě) veliká podobnost se starším Leonem a tady by Ghost Dog prohrál - Leon byl působivější, tragičtější, dojemější. A taky mi film hodně kazily otřesné hiphopové písničky, ale to už je jen otázka hudebního vkusu. Jinak krásný film. ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva