Ztracený svět

Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1998, 93 min

Bob Keen

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Jean LaFleur

Barry Gravelle

Murray Shostak

Scénografie:

Sylvain Gingras
  • tron

Film ako od Mongolov. Zlé triky, úbohí herci, výprava v podobe kanadských lesov a ani tá minutáž mi na dobrodružstvo s takýmto názvom nesedí. Aj keď, pozerať sa na to o nejakú hodinu viac... uff, nepríjemná predstava. Najhoršie je, že táto nevydarená adaptácia môže odradiť potenciálneho čitateľa od knižnej predlohy sira Doylea (ktorá nie je geniálna, ale ani príšerná, takže si ju v pohode prečítajte).(15.12.2004)

• Niktorius

Takhle nějak vypadá dno filmařské popelnice. Sir Arthur Conan Doyle se musí točit v hrobě jako káča, jestli vidí co Bob Keen a melody bojs stvořili. Co se týče děje a hlavních postav, tvůrci oproti knize provedli podstatné změny. Eh..změny...spíš bych řekl, že to kardinálně zprznili a Ztracený svět tak disponuje scénářem, jenž jako by z pera vypadl Paulu Andersonovi v obzvlášť špatné formě. Herci a režie jsou tragikomičtí. A triky? to snad ani nemyslí vážně. Zvláštní (de)fekty totiž mnohdy nedosahují ani úrovně Cesty do pravěku (vážně)! Osobně doufám, že už nám nikdy nebude Nova tuhle celuloidovou obdobu toaleťáku podstrkovat.(19.8.2007)

• B!shop

Fuj no to byla kravina. Daleko lepsi nez tenhle film je stejnojmenny serial, ktery je aspon zabavny a ma celkem sympaticke predstavitele. To co je tady je banda topornejch strejcu + dve nic moc holky. Samotny dinosari pak vypadaj jako z hrackarstvi. Pribeh se snazi bejt napinavej, jenze prevazna cast nudi, takze bud podrimujete nebo zirate kdo moh vymyslet tak debilni scenar. Navic tu je spousta nelogicnosti (jako treba, ze Summerlee poskakuje po jeskyni a nikoho nevzbudi) a blby dialogy. Ale abych jen nekritizoval, bylo fajn, ze neprezily vsichni a i ke konci kdyz uz to vse vypada v suchu, tak chcipaj. Skouknout se to da, ale je to spis jak nakej podprumernej televizni film, nez film podle knizni predlohy.(22.5.2005)

• Maq

Ne, není to nijak extrémně blbé. To hodnocení je hodně ovlivněno směrem dolů kvůli laciným trikům. --- Já jsem na tomto filmu ocenil dvě věci. Zaprvé, titulky mě docela vážně ujistily, že záběry, v nichž byli dinosauří zdánlivě v nebezpečí, byly trikové a během natáčení nebyl žádný dinosaurus zneužit ani zraněn. Tak to mě uklidnilo a pobavilo za jednu hvězdičku. --- A za druhé jsem při chudičkém ději přemýšlel, proč byl ten film natočen. Nemyslím umělce a řemeslníky, ti koneckonců všichni makají za prachy. Ale co investor? Kdo vloží prachy do takového předem beznadějného podniku? --- Opět závěrečné titulky napověděly - jakási kanadská instituce na podporu filmu nějak pomohla. Takže tasili kačky z daňového poplatníka! Stejně si ale myslím, že hlavním důvodem byla nějaká daňová optimalizace. --- Tak aspoň ta se snad hošanům povedla...(20.7.2015)

• Petike

Maple White síce dostane trochu viac priestoru a nápad so zasadením náhornej planiny do Mongolska (čítaj : Britskej Kolumbie - aby tvorcovia nemuseli cestovať do reálnej džungle) je vcelku haluzný, ale inak je toto desivá kravina, ktorá má s knižnou predlohou asi taký súvis, ako Hamlet s hemendexom. Viaceré špeciálne efekty (hlavne ku koncu filmu) sú špeciálnymi asi v takom zmysle, v akom sú v Česku naše "osobitné školy" eufemisticky označované za "speciální". ;-)) Dobrá rada pre milovníkov Doylovej predlohy : Pozrite si radšej prvú adaptáciu z roku 1926 alebo BBCčkársku z roku 2001. Tie jediné za niečo stoja. P.S. Malá kuriozita : V tomto čude i o čosi lepšej seriálovej adaptácii hraje Summerleeho Michael Sinelnikoff. Žeby mal fetiš pre túto predlohu ? Alebo sa účasťou v seriáli nebodaj snažil o reparát ? :-))(7.9.2011)

• - Michael Sinelnikoff, který se objevil coby Arthur Sumerlee, si stejnou postavu zahrál o rok později v seriálu Ztracený svět (od r. 1999). (doktofaust)

• - Dobrodružná americká sci-fi snímka, ktorá je ďalšou z mnohých adaptácií slávneho románu Sira Arthura Conana Doylea, vznikla v roku 1998, keď ju podľa scenára Jeana LaFleura natočil maskér, príležitostný režisér a expert na špeciálne efekty Bob Keen (začínal ako tvorca špeciálnych efektov na takých filmoch ako Hviezdne vojny IV - Nová nádej, Votrelec alebo Superman). (ash99)