Ztracený svět

Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1998, 93 min

Bob Keen

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Jean LaFleur

Barry Gravelle

Scénografie:

Sylvain Gingras
  • Niktorius

Takhle nějak vypadá dno filmařské popelnice. Sir Arthur Conan Doyle se musí točit v hrobě jako káča, jestli vidí co Bob Keen a melody bojs stvořili. Co se týče děje a hlavních postav, tvůrci oproti knize provedli podstatné změny. Eh..změny...spíš bych řekl, že to kardinálně zprznili a Ztracený svět tak disponuje scénářem, jenž jako by z pera vypadl Paulu Andersonovi v obzvlášť špatné formě. Herci a režie jsou tragikomičtí. A triky? to snad ani nemyslí vážně. Zvláštní (de)fekty totiž mnohdy nedosahují ani úrovně Cesty do pravěku (vážně)! Osobně doufám, že už nám nikdy nebude Nova tuhle celuloidovou obdobu toaleťáku podstrkovat.(19.8.2007)

• Le_Chuck

Milujem filmy o dinosauroch a aj všetko čo s tým je spojené a silno ma zasahujú produkty poškvrňujúce niečo čo mám rád. Navyše keď sa chce ešte niekto priživiť na cudzej kvalite. Vykrádačka najťajšeho kalibru s otrasným scénarom, ktorý vyzerá ako vystrihnutý zo seriálu. Dinosauri sú naozaj strašliví, ale takým inakším spôsom než asi tvorcovia mienili. Jednoducho málo bubákov je vidieť s kažého záberu, ale keby len to ! Nikto sa nemôže vyhovárať že nemal love, lebo talent sa kúpiť nedá. A ten evidentne chýbal celému štabu, ktorý spodil túto príšernosť.(6.7.2005)

• MaartyS

Ako milovník Jurského parku a filmov s dinosaurami som sa na tento film tešil. Lenže hneď po prvých 30 minútach som bol, nemilo prekvapený. Tento film má otrasný scenár, chabé herecké výkony, a tie dinosaury to bolo niečo hrozné - úbohé efekty a navyše boli úplne mimo. Keď sa už rozhodli natočiť film s dinosaurami mali si radšej poriadne naštudovať ako vlastne tie dinosaury vyzerali a aké maju správanie, pretože to bolo niečo otrasné. Snažím sa nájsť aspoň niečo za čo by sa dala udeliť aspoň 1 hviezdička, ale nejde to. Hodnotenie odpad! je asi najpresnejšie.(4.10.2007)

• Jello Biafra

Podradná adaptácia románu Arthura Conana Doyla sa vôbec knihy nedrží. Už len to že v knihe je stratený svet uprostred džungle Venezuely, tu sa nachádza v Mongolsku. Čo sa týka hercov tak je to súbor ochotníkov a svoje postavy nevedia zahrať. Navyše režisérovi sa film doslova rozpadáva pod rukami. Keby sa aspoň snažil o lepší prístup k tejto legendárnej knihe. Ale žiadne také, on s touto predlohou zachádza ako s nejakým béčkovým paperbackom. Postavám chýba charisma aké mali ich predobrazy v knihe. Ja osobne som Challengerovi v mdlom podaní Patricka Bergina želal smrť od začiatku až do konca. Skrátka neuveriteľný otrapa. O trikoch sa radšej nevyjadrujem. Tie im asi robili Vietnamci z miletičky. Film som videl pred 9 rokmi ked šiel na nove a od tej doby si ho bohužial pamätám. Ale dnes by som si ho rozhodne nepozrel.(11.2.2012)

• Maq

Ne, není to nijak extrémně blbé. To hodnocení je hodně ovlivněno směrem dolů kvůli laciným trikům. --- Já jsem na tomto filmu ocenil dvě věci. Zaprvé, titulky mě docela vážně ujistily, že záběry, v nichž byli dinosauří zdánlivě v nebezpečí, byly trikové a během natáčení nebyl žádný dinosaurus zneužit ani zraněn. Tak to mě uklidnilo a pobavilo za jednu hvězdičku. --- A za druhé jsem při chudičkém ději přemýšlel, proč byl ten film natočen. Nemyslím umělce a řemeslníky, ti koneckonců všichni makají za prachy. Ale co investor? Kdo vloží prachy do takového předem beznadějného podniku? --- Opět závěrečné titulky napověděly - jakási kanadská instituce na podporu filmu nějak pomohla. Takže tasili kačky z daňového poplatníka! Stejně si ale myslím, že hlavním důvodem byla nějaká daňová optimalizace. --- Tak aspoň ta se snad hošanům povedla...(20.7.2015)

• - Dobrodružná americká sci-fi snímka, ktorá je ďalšou z mnohých adaptácií slávneho románu Sira Arthura Conana Doylea, vznikla v roku 1998, keď ju podľa scenára Jeana LaFleura natočil maskér, príležitostný režisér a expert na špeciálne efekty Bob Keen (začínal ako tvorca špeciálnych efektov na takých filmoch ako Hviezdne vojny IV - Nová nádej, Votrelec alebo Superman). (ash99)

• - Michael Sinelnikoff, který se objevil coby Arthur Sumerlee, si stejnou postavu zahrál o rok později v seriálu Ztracený svět (od r. 1999). (doktofaust)