Ztracený svět

Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1998, 93 min

Bob Keen

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Jean LaFleur

Barry Gravelle

Scénografie:

Sylvain Gingras
  • Z0oMb3E

Nádherné béčko. Asi jediný film pri ktorom ma mrzel fakt, že osobne nepoznám jeho knižnú predlohu. Ani nie tak z hľadiska vysvetlenia niektorých udalostí, ktoré sa vo filme nepodarilo zachytiť, ani nie tak z hľadiska striktnosti či vypustenia niektorých sekvencií, ale z hľadiska absurdity. Toľko, koľko sa jej podarilo tvorcom vtesnať do už klasického príbehu je až unikátne. Z hľadiska béčkovosti sa však nejedná o nijak úchvatný snímok. Otrasní neherci, detské efekty, rozpadajúce sa masky a dialógy, ktoré sú viac menej zbytočné. Dôvod prečo sú tieto filmy tak otrasné a dôvod prečo ich milujem. Odporúčať ho samozrejme nebudem, pretože v talóne mám väčšie echt kvalitky s dinami. A tam si pohľadov na ne užijete viac ako tu.(27.7.2011)

• MaartyS

Ako milovník Jurského parku a filmov s dinosaurami som sa na tento film tešil. Lenže hneď po prvých 30 minútach som bol, nemilo prekvapený. Tento film má otrasný scenár, chabé herecké výkony, a tie dinosaury to bolo niečo hrozné - úbohé efekty a navyše boli úplne mimo. Keď sa už rozhodli natočiť film s dinosaurami mali si radšej poriadne naštudovať ako vlastne tie dinosaury vyzerali a aké maju správanie, pretože to bolo niečo otrasné. Snažím sa nájsť aspoň niečo za čo by sa dala udeliť aspoň 1 hviezdička, ale nejde to. Hodnotenie odpad! je asi najpresnejšie.(4.10.2007)

• Niktorius

Takhle nějak vypadá dno filmařské popelnice. Sir Arthur Conan Doyle se musí točit v hrobě jako káča, jestli vidí co Bob Keen a melody bojs stvořili. Co se týče děje a hlavních postav, tvůrci oproti knize provedli podstatné změny. Eh..změny...spíš bych řekl, že to kardinálně zprznili a Ztracený svět tak disponuje scénářem, jenž jako by z pera vypadl Paulu Andersonovi v obzvlášť špatné formě. Herci a režie jsou tragikomičtí. A triky? to snad ani nemyslí vážně. Zvláštní (de)fekty totiž mnohdy nedosahují ani úrovně Cesty do pravěku (vážně)! Osobně doufám, že už nám nikdy nebude Nova tuhle celuloidovou obdobu toaleťáku podstrkovat.(19.8.2007)

• Petike

Maple White síce dostane trochu viac priestoru a nápad so zasadením náhornej planiny do Mongolska (čítaj : Britskej Kolumbie - aby tvorcovia nemuseli cestovať do reálnej džungle) je vcelku haluzný, ale inak je toto desivá kravina, ktorá má s knižnou predlohou asi taký súvis, ako Hamlet s hemendexom. Viaceré špeciálne efekty (hlavne ku koncu filmu) sú špeciálnymi asi v takom zmysle, v akom sú v Česku naše "osobitné školy" eufemisticky označované za "speciální". ;-)) Dobrá rada pre milovníkov Doylovej predlohy : Pozrite si radšej prvú adaptáciu z roku 1926 alebo BBCčkársku z roku 2001. Tie jediné za niečo stoja. P.S. Malá kuriozita : V tomto čude i o čosi lepšej seriálovej adaptácii hraje Summerleeho Michael Sinelnikoff. Žeby mal fetiš pre túto predlohu ? Alebo sa účasťou v seriáli nebodaj snažil o reparát ? :-))(7.9.2011)

• tron

Film ako od Mongolov. Zlé triky, úbohí herci, výprava v podobe kanadských lesov a ani tá minutáž mi na dobrodružstvo s takýmto názvom nesedí. Aj keď, pozerať sa na to o nejakú hodinu viac... uff, nepríjemná predstava. Najhoršie je, že táto nevydarená adaptácia môže odradiť potenciálneho čitateľa od knižnej predlohy sira Doylea (ktorá nie je geniálna, ale ani príšerná, takže si ju v pohode prečítajte).(15.12.2004)

• - Dobrodružná americká sci-fi snímka, ktorá je ďalšou z mnohých adaptácií slávneho románu Sira Arthura Conana Doylea, vznikla v roku 1998, keď ju podľa scenára Jeana LaFleura natočil maskér, príležitostný režisér a expert na špeciálne efekty Bob Keen (začínal ako tvorca špeciálnych efektov na takých filmoch ako Hviezdne vojny IV - Nová nádej, Votrelec alebo Superman). (ash99)

• - Michael Sinelnikoff, který se objevil coby Arthur Sumerlee, si stejnou postavu zahrál o rok později v seriálu Ztracený svět (od r. 1999). (doktofaust)