Mise

• Česko Misie (více)

Silné a velmi vzrušující drama, ve kterém hrají hlavní role nositelé Oscarů Robert De Niro (Lovec jelenů, Zuřící býk) a Jeremy Irons (Zvrat štěstěny, Příliš dokonalá podoba, Kafka). V hlubině amazonských pralesů se v 18. století usiluje bývalý obchodník vzdělávat zaostalé indiány. Když je život domorodých obyvatel ohrožen, musí se však obrátit k meči a zapomenout na modlitby... (Rangelone Film)

stilgar1

Státní a církevní moc se nikdy nepodařilo sjednotit. Připletou-li se do bojů mezi nimi ještě indiáni a šílený De Niro, tak to stojí za to. Krásný film, který svou již téměř tradičně dokonalou hudbou obohatil Ennio Morricone. ()

Smok

Film, v ktorom sa veľa nehovorí, ale mnoho sa povie. Budem zrejme len chváliť to, čo všetci ostatní, ale predovšetkým vďaka veľkolepej výprave a sugestívnej hudbe pána Morriconeho. ()

swamp

Mrazivá hudba Ennia Morriconeho, kajícný De Niro, věřící Irons. To vše dokáže utáhnout film takového kalibru.. ()

Mariin

Celkem ojedinělý film židovského agnostika Rolanda Joffé, který ukazuje úctyhodné působení jezuitských misionářů mezi divochy v Jižní Americe. Dnes je takřka povinností kritizovat a odsuzovat veškeré evropské kroky na novém kontinentě. Ale seznámit původní obyvatelstvo s Ježíšem Kristem, to bylo to nejlepší, co mohli Evropané Indiánům dát. Ve filmu je ukázáno, že jezuité nebyli žádní násilnící a otrokáři, pro ně měl Indián stejnou důstojnost jako běloch. Ale jak už to bývá, i sem se samozřejmě dostala spousta darebáků a zlatokopů (jako u všeho a vždy, i u nás v demoliberálním režimu), kterým jde úplně o něco jiného, než o opravdové dobro a lidské hodnoty...Film lze hodnotit nejvýše i po stránce hereckých výkonů, hudebního doprovodu a kamery. ()

nascendi

Po zhliadnutí filmu som ľutoval, že Kolumbus nestroskotal v polovičke cesty. Svet by nepoznal Yankeeov a teda by ich ani neposielal odvšadiaľ domov, nám by ostal Ennio Morricone a Indiánom ich svet, v ktorom nemusia rešpektovať, že nejaký cudzí Boh mení svoju vôľu častejšie ako vrtošivá ženská a dáva im to na vedomie prostredníctvom svojich perfídnych zástupcov na Zemi. Joffé by nenakrútil tento film a ja by som nemusel škrípať zvyškom chrupu nad tvrdohlavou naivitou jezuitskej verzie Ghándího, ktorý s monštranciou a zástupom indiánskych detí hrdinsky kráča v ústrety poslušným vojakom a ich guľkám. ()

eileen

Je málo takových filmů, které tak berou za srdce. V tomto funguje naprosto všechno, příliš se tam nemluví, ale přesto se nemůžete odtrhnout, to téma má neuvěřitelnou sílu a není tam nic přitažené za uši, kamera je nádherná, herecké výkony skvělé, Irons a de Niro, to je koncert, ale byla by všeho jen polovina, kdyby nebylo nádherné a přímo nadpozemské hudby Ennia Morriconeho. Kdyby nikdy nenapsal nic jiného, pro mě je bůh a akademie tenkrát udělala velkou chybu, že mu nedala sošku, nikdy nebyl a dle mého ani nebude tento soundtrack překonán. ()

Tomco

ked je na tomto filme nieco perfektne tak su to urcite herecke vykony roberta de nira a jeremy ironsa..pribeh?fajn.dojimavy, no trosku nudne spracovany..cakal som ovela viac..niekedy by som nemal najprv citat hodnotenia a az potom sleodvat film..potom ma moze cakat taketo mierne rozcarovanie.film je vsak stale na slusnych 80%. ()

Willy Kufalt

Jestli mě něco na Misii strhlo, tak určitě scény dobrodružného putování pralesem, ať už šlo o plavbu podél řeky, výstupy po skalách, vláčení nákladu, velkou akci k závěru... i prosté seznamování domorodců s flétnou kdesi na úvod má svou podmanivou atmosféru. Mám pocit, že Roland Joffé se těmi dlouhými záběry na dění v exotické přírodě musel jednoznačně inspirovat soudobými filmy Wernera Herzoga... důležité však je, že svou atmosférou a realistickým provedením fungují. Naštěstí tvoří velkou část filmu, takže společně s příběhem hlavních postav postupně vykřesali hodně poutavý zážitek. Nesporně zajímavý je i další zpracování tématu střetu domorodé kultury s moderními vykořisťovately, včetně rozehraného pozadí kolonializace. Nicméně skoro pokaždé, když se snímek přesunul z džungle do interiérů nebo jiných prostředí, měl jsem pocit, že Misie ztrácí na atmosféře a nevyváženě se táhne (ač pár myšlenkově silných dialogů a výkon Jeremyho Ironse to zachraňují). S výjimkou diskuze na dvoře o tom, zda mají divocí domorodci blíž k lidem nebo zvířatům, mě většina zbylých scén už tolik nestrhla a celá politická linie mě pořádně zasáhla až s příchodem závěru. [75%] ()

Rocky62

Pokud si chce divák plnohodnotně vychutnat Misi, musí v první řadě mít velkou slabost pro Roberta De Nira a hudba génia Morriconeho ho musí hladit na duši. Na tom ostatním, už tolik nezáleží, neboť na těchto předpokladech stojí ona výjimečnost celého filmu. Pozadu však nezůstávají ani ostatní atributy, vedoucí k zaručenému pocitu divákovy spokojenosti. Zarmoucený nádech spolu s výpravou a prvotřídní prací kameramana má nezpochybnitelnou tendenci dostat diváka do nepopsatelné euforie. Skutečně vytříbená filmařina a skvost mezi historickými opusy. ()

klerik

Klasika s úžasnou hudbou. Priznám sa však, že som očakával niečo komplikovanejšie. Finále málo v sebe (takmer) pôobivosť POSLEDNĚHO MOHYKÁNA, ale základná myšlienka misií a ich politiky mi prišla len tak nadhodená a poenchaná na pospas... Jeremy Irons pôsobí opäť trošku prehrávajúco (aj vďaka tomu ako je jeho postava napísaná), ale to už je asi súčasť jeho hreckého prejavu... ()

classic

Roland Joffé, je pre mňa - režisérom 2. filmov, ktoré uznávam, vôbec, ktoré sú u neho kvalitatívne vyrovnané s nepopierateľnou atraktivitou pre diváka, jednak, spomínaná - Misia a Vražedné polia, obidva filmy spája - geniálna kamera - Chrisa Mengesa, ktorú by som umiestnil do siene slávy. V Misii dominuje, najmä HUDBA - Ennia Morriconeho, ktorá poskytuje - vzrušujúci balzam na dušu, jeden z najlepších soundtrackov, a u majstra, sa jedná, hádam, o najlepšiu hudbu. Zvuk je vynikajúci, samotná výprava a atmosféra, dodáva snímku - extrémnu silu. Herecké výkony sú bravúrne - Bobby De Niro, je už dávno - hviezdou jasnej žiarivosti, niekoľko úloh, ktoré si zahral pred Misiou, mu zabezpečili nehynúcu slávu, trebárs - Zúriaci býk, Lovec jeleňov, Krstný otec 2. a pod, dnes sa pohybuje v zvláštnych produkciách, ale nemožno mu odoprieť, čo má predtým, Jeremy Irons, je herec, ktorý sa svojmu kolegovi - vyrovnáva, zaujal ma ! Síce, nie je tak slávny, ako Bobby, ale aj tak - obidvaja predvádzajú herecký koncert. Strhujúce, je najmä finále, keď sa problémy do seba nahrnú, vyžiadajú si množstvo obetí na čele s nevinnými obyvateľmi, ktorí chceli len ostať žiť na mieste, kde je to pre nich normálne. Emotívny a dojemný film, najmä kvôli božskej hudbe - Morriconeho. ()

marhoul

Tak předně: nejkrásnější o,s.t. všech dob! Morricone složil něco, co je božské! Film je extratřída! Misie je mimořádná, strhující, dojemná a nezapomenutelná! Howgh! ()

packa

Když mi bylo nějakých 14, šli jsme se školou do kina na nějaký film Čas probuzení, a já jsem přes počáteční velkou averzi ke snímku, ve kterém nehraje žádný svalovec pochopil, že nejlepšími herci nejsou Arnold a Sylvester, nýbrž úplně jiní... De Niro mě šokoval a ukázal mi skutečné herectví. O pár měsíců později dávali v televizi jakýsi film Misie, už už chtěla máti přepnout, když se v úvodních titulcích objevilo jméno Robert De Niro. Přepnut jsem kategoricky zakázal, byť se to matce zrovna dvakrát nelíbilo.... a na konci filmu jsme bečeli celá rodina. K Misii mám sentimentální vztah, je to můj nejoblíbenější historický snímek, za který se budu rvát. Co nezapomenu do konce života, jsou De Nirovy oči - když na lupičské výpravě musel, už jako kněz, zabít strážce, aby nedošlo k jejich prozrazení. Ten strnulý pohled, kdy si uvědomil, že právě v tom okamžiku, v zájmu vyššího dobra, musel hodit přes palubu svoji čerstvě nabytou víru a stát se opět tím, kým už nikdy nechtěl být, vrahem Mendozou. Ale zároveň z těch očí vyzařovalo přesvědčení, že jiné cesty nebylo a že tak to zřejmě chtěl Bůh. Před Robertem De Nirem smekám, stejně jako před výkonem Jeremyho Ironse, ale i Liama Neesona, Raye McAnnalyho a dalších. Pozn.: jsem ateista. ()

Šandík

Naprosto neuvěřitelný film. Působí téměř reportážně, obsahuje skvělé herecké výkony, nesmírně silný příběh založený na skutečných událostech a to navíc s velkým porozuměním pro historická fakta i jednotlivé reálie... Jediné co mi na něm úplně nesedělo (prosím nekamenujte mě) byla Morriconeho hudba, neboť stylově nesedí k době v níž se film odehrává... Celkový dojem: 90% ()

KrestanFilms

Film, kterému jsem se dlouho vyhýbal. Film, který mi kdekdo nutil. Film, který jsem tedy skoukl. Film, který mi nic nedal... Tento komentář se mnoha lidem líbit nebude, ale je to můj názor a na ten mám právo. Historie mě nikdy nezajímala, takže nevím, jaká byla skutečnost. Dle filmu je ale postava De Nira celou dobu tak trochu mimo (ikdyž na chvíli to vypadalo slibně) a ani mě nezajímala. Jediné, co jsem na příběhu našel kladného byla osoba kněze Gabriela, která tam ale byla víceméně potlačena na vedlejší kolej. U filmu by mělo být varování od 18ti let - film obsahuje nahotiny (nahoře bez, děti celé) a zbytečně rozpracované jatka v závěru. Více raději dodávat nebudu - nemám náladu číst hromady nespokojených reakcí fanoušků filmu... ()

Ivoshek

Hodně povedený film o dvou chlapících, kteří vyrazí do amazonské džungle obracet místní divochy na víru. Film má naprosto skvělou kameru a hudbu od Ennia Morriconeho - záběry třeba na vodopády a přírodu obecně jsou dechberoucí. Střet dvou podob expanzivní kultury s přírodními lidmi. Hodně dobrý film. ()

Jinny

Roland Joffé je otravný režisér a natočil potencionálně zajímavý příběh ubíjejícím stylem. Během sledování Misie si klidně odskočte na malou nebo udělat kafe - na obrazovce se stejně nic neděje. Snad nejhorší na Misii je fakt, že je přesně taková, jak podle námětu čekáváte. Bohužel i jindy všemocná Morriconeho hudba je tu vyplýtvaná během úvodní dvacetiminutovky, pak už se jen opakuje, jelikož se jedná asi jen o tři zapamatovelná hudební témata. Jednu hvězdu dávám ze charismatické obsazení, ačkoliv pánům Ironsovi, De Nirovi a Neesonovi jsem ty kněze věřila asi tolik jako Garymu Oldmanovi v jiném Joffého filmu - Šarlatovém písmu. Druhou hvězdu dávám za ten tolik nadějný úvod. ()

poz3n

Mise je přesně ten velkofilm, který je perfektní ve všech svých ohledech, jen ne v tom základním. Neuchvátil mě svým příběhem. Božská kamera a božské scenérie, prvotřídní herecké obsazení, velkolepá hudba, precizní režie. Krásně se na to kouká a krásně se u toho nudí. 7/10 ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration