Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

strundik

sice vynikající herecké výkony ať už od mladičké Kirsten Dunst nebo od ostřílených herců Pitta s Cruisem, ale o to slabší příběh filmu.... ()

wocicko

Cruise je nejlepší upír vůbec (i když k tomu jistě přispěl dabing Dlouhého :-) Film má na americkou produkci velmi dobrou výpravu a kostýmy. Co ale bylo fakt strašné, byl herecký výkon Pitta a Banderas se fakt nehodí na teplého upíra... Ale i přes to velmi dobrý upírský film. ()

Lancelot

Filmu předcházela dobrá pověst a skutečně, se zaujetím jsem hltal každou minutu. Snímek mne opravdově vtáhl do děje a nenechal na pochybách, že se dívám na něco výjimečného. Avšak potíž nastala v posledních cca 20 minutách, kdy se mi film jevil jako zcela nekonzistentní. Poslední chvíle před titulkami považuji za katastrofu, kterou si film nezasloužil. ()

elanista1

Veľmi som nepochopil túto filozoficko- metaforickú hororovú drámu. Pri počúvaní tých dialógov neviete či si momentálne vyznávajú lásku alebo sa chcú zabiť...pre mňa osobne je to katastrofa, ale chápem že sa tento film ľuďom páči; mne nie. ()

pollyx

Dosť nuda. Až do konca som vydržala len preto, že som sa na to pozerala v noci v autobuse a program za okienkom (tma) bol ešte o trochu nudnejší. Ak by v tom hrali iní herci, asi by som dala prednosť tomu výhľadu z okna... Celkom sa mi ale páčil záver, nebol gýčový, a preto nakoniec dávam tri namiesto pôvodne zamýšľaných dvoch hviezdičiek. ()

madam.art

Film jsem dřív ignorovala ze dvou důvodů - a) vyhýbám se upírské tematice, b) nemám ráda chlapy s dlouhými vlasy. Dala jsem snímku šanci kvůli Neilu Jordanovi. Velice se vyplatilo. Výborný Cruise a Kirsten. Zajímavý příběh a krásná výprava. Nelituji, i když mi vyprávění v některých momentech drhlo. A také se stále snažím rozklíčovat, jaké byly vztahy mezi hlavními hrdiny - vzhledem k erotickému nádechu dialogů, pohledů, jednání. Ve všech směrech jsou na hranici většinově přijímané morálky. ()

Drozdo57

Viac psychologický film ako fantasy. Veľmi ťažký film na pozeranie, ktorý podľa mňa veľká časť divákov nepochopí. Preto je film trochu nedocenený. Lestat de Lioncourt je najlepšia filmová rola Toma Cruisa. ()

Oxyk

Twilight? nah, tohle je pořádnej film o upírech. Nemůžu si pomoct, ale miluji všechny fantasy/sci-fi filmy s Tomčou. Interview s upírem byl opravdu příjemný zážitek, film je skvěle propracovaný příběhově. Mohu jen a jen doporučit 5/5 ()

pollstro

Citlivý a poměrně zajímavý příběh ze života upírů a to konkrétně z jejich osobního pohledu, vyprávějící o jejich vnitřním souboji, pocitech, utrpení a filozofických myšlenek odvíjejících se z jejich nesmrtelného života a neustále touze po lidské krvi, která s sebou samozřejmě nese oběti a je potřeba se s tímto nějak srovnat a smířit se. Bohužel Interview with the Vampire je typickým příkladem toho, že to, co může fungovat v knize, nemusí nutně platit i pro film. Sledovat dvou hodinové, neustále se opakující omílání pořád toho samého, tj. jak je život upírá náročný a nespravedlivý, nedokáže v celkovém výsledku nabídnout absolutně vůbec nic a už po 30 minutách začne tohle téma zkrátka nudit a to je při filmu, který se tomuhle věnuje celou svojí stopáži, absolutně neomluvitelné a zároveň to svědčí o tom, že tahle rovina příběhu je odfláknutá. Přitom celková vizuální stránka filmu, od prostředí až po kostýmy, je skutečně povedená a všechny ty prvky romantismu jsou opravdu skvělé, což k takovému příběhu prostě sedí. Zároveň je pro mě nechápavé, jak mohlo na takhle povrchní příběh kývnout tolik známých herců, viz Tom Cruise, Brad Pitt a Antonio Banderas, které přitom s naprostým přehledem zastiňuje mladičká Kirsten Dunst, která ve své roli upířího dítěte ohromí každého. Přitom ten nápad v podobě rozhovoru mezi upírem a redaktorem, kterému vypráví svůj životní příběh, není zas tak špatný a rozhodně by se na tom dal postavit zajímavý příběh, nebýt takhle prázdného a nic neříkajícího scénáře. Tahle citace absolutně vystihuje můj celkový dojem z filmu. "Oh Louis, Louis. Still whining, Louis. Have you heard enough? I've had to listen to that for centuries." ()

Nikolas__

Ten film mě ze začátku velice chytnul a asi tři čtvrtě hodiny i bavil (těch minimálně třicet minut určitě), jen se potom dostavilo velké zklamání. Nechápu proč jsou většinou zrovna ty opěvované horory tak nijaké... nebo jak to říct. Docela mě to štve, na Interview jsem se upřímně fakt těšil. Tenhle film by možná fungoval jako nadprůměrná jednohubka na večer, ale má na to příliš rozvleklý děj. A to je právě to co mi na tom celém vadí nejvíce, děj filmu je rozdělen na moc malé množství důležitých pasáží, v druhé polovině už jen nudí a děj nikdy nepřijde s ničím originálním nebo zajímavým. Herci mi přišli taktéž docela otrávení, přitom hlavní postava tak působit měla, jen nevím nakolik to Brad Pitt zahrál tak, jak se po něm chtělo. Vizuály pěkné a postupně to prostě ztratilo na šťávě. Nadprůměrné fantasy to určitě je, ale horory s upíry znám lepší. 65% ()

spqr

druhy naj. film o upiroch (po Draculovi 1992), vyborne kostymy, vyprava, herecke obsadenie, hudba (Guns 'n Roses| super, ()

OsuDNR

Úžastný film ktorý som zožral hneď na začiatku.Úžastná atmosféra,úžastné herecké výkony,výborné ponatie úpirov spravilo z tohto filmu jednu úžastnú snimku ktorá vo mne nechala nezabudnutelný zážitok par hororových scén pri ktorých som nedychal.Celý film ma vtiahol do seba. Jeden z mojich najoblúbenejších filmov.5* ()

cici24

Pro mě společně s Drakulou od F.F. Coppoly je to nejlepší film s upíry a to jen, že si na nic nehraje. Je syrový, je okouzlující a není tam žádný hrdina, který by je zabíjel. Pravda ale je, že Pitt zastínil Cruise a že Banderas byl démonický...hudba byla vyníkající a podtrhovala osudy hlavních hrdinů...scéna v divadle, kdy domnělí herci si pohrají s dívčinou je nezapomenutelná, jakožto Cruis tančící s mrtvolou...... ()

Katy19

Pitt, Cruise a Banderas - tři upíři, kvůli kterým bych se taky stala "skoro" nesmrtelnou. Hezky natočený příběh a poutavý děj, při kterém mám vždy mrazení v zádech. ()

bulawaio

Dost roztahané a zdlouhavé, kdy se člověk místy až neskutečně nudí. Rozhodně by filmu prospěl výživnější příběh a ubrat trochu těch stále dokola sebelitujících dialogů. Čekal jsem alespoň velké finále s nějakým větším rozuzlením či pointou. Nenašel jsem to. Na druhou stranu stylizace prostředí a to vše okolo je skvělé. Nicméně film jako takový, bez hvězdného hereckého obsazení a dobrého rozpočtu, by byl jen hodně nudnou šedí. ()

Lady Grey

Rozhodně se nebojím dát tomuto filmu plné hodnocení. Jedná se o klasickou ukázku v tomto žánru (pominu-li, že zde upírům nevadí česnek a kříže, což by se dalo logicky vyvodit jako "babské" pověry z minulosti). Za zmínku stojí skvělé herecké obsazení filmu, temná atmosféra, a příběh, který může působit jako stokrát ohrané klišé o někom, kdo se stal tím, čím nakonec nechtěl, i když si tuto cestu zvolil, v celkovém důsledku vyplývá jako zajímavý a rozhodně člověka udrží u obrazovky i v pozdní noční hodinu, aniž by v půlce usnul. Jiskřivá atmosféra s nádechem erotiky mezi jednotlivými postavami už jen působí jako třešnička na dortu. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)