Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

Maurice

Nemám rád horory. Tohl mi spíš přišlo jako romantický drama., ale stejně je to pořád šíleně perverzní. Zamilovanej upír, kravina. Ale musel jsem se dívat až do konce. Kirsten Dunst je úžasná a roztomilá. ()

-ETIENNE-

Na môj vkus až príliš komerčne poňatý príbeh o upírovi, Bradovi Pittovi. Jednoducho sa mi v tejto úlohe vôbec nepáčil. A tiež, možno keby novinára hral River Phoenix namiesto Christiana Slatera, dal by som o hviezdu viac ale takto zostávam pri troch. Navyše ku koncu filmu som zaspal. Jediná vec tam podľa mňa stála za to, ale vážne : upírie divadlo nedivadlo, dokonalosť sama ()

Foglis

Nedávno jsem to viděl podruhé (předtím ještě kdysi dávno na VHS) a moc mě to nevzalo, přesto to není špatný film ()

JAzzeURo

Tak takhle nějak si představuji upíří film. Když jsem tento film viděl poprvé, strašně mne pohltil a musel jsem ho za ten večer shlédnout asi 3x. Nejlepší scénou je asi návrat Lestrata z bažin a hra na klavír vyděšené Kirsten Dunst a Bradu Pittovi. Pokud někdo má rád upíry tak jako já je pro něj nutnost tento film vidět. ()

m-Jan

nuda, nuda jen přerod Pitta je trošku zajímavější a přímo ukázaná sobeckost. Ale výkony na draka a scénář pro kočku ()

sun.eagle

Jeden z nejlepších upírských filmů vubec. Film ma dvě hodiny ale přal bych si aby trval věčně protože mi to uběhlo nějak rychle, ostatně jako u všeho co člověka baví. Už se teším až seženu i knihu. Škoda jen že je film tak nedoceněný. ()

Alouš

Báječná atmosféra, velmi dobé herecké výkony (jeden z mála filmů, kde Tom Cruise nepůsobí směšně) a silný příběh. ()

DaNQa

Podľa mňa najlepšia adaptácia upírskeho príbehu, ktorej na rozdiel od iných filmov, zaoberajúcich sa touto mytologickou tematikou nechýba aj hlbšia myšlienka. ()

bocy

Pekný film, ucelená dejová línia, ale u mňa tak maximálne tri a pól hviezdičky. Underworld sa mi páčil viac.:-) ()

senoritar

Jeden z nejlepších filmů s upírskou tématikou, jaký byl kdy natočen. Poprvé jsem ho viděla už před hodně lety a dostává mě stále stejně. Děj je napínavý a neztrácí tempo, navíc díky střídání lokalit a postav nikde nestagnuje, takže se nám otevírá 123 minut dokonalé zábavy. Herecké výkony jsou nad očekávání. Kirsten Dunst v jednom z nejlepších výkonů svého života, Tom Cruise dokazuje, proč se celá ta léta drží na špici a Antonio Banderas se také překonává. Brad Pitt podává svůj obvyklý uslzený výkon, nicméně na roli citlivého upíra Louise se hodil dokonale. ()

dragi

První třetinu to vypadlo celkem slibně, ale následně to bylo zdlouhavější a zdlouhavější až jsem málem usnul a to se mi před půlnocí opravdu nestává. ()

antuta

Tohle je jeden z nejznámějších filmů o upírech! Tohle jsem vyděla o svého bratrance a moc se mi to líbilo. Dopororučuji, aby se na tohle podíval každý milovník famtasy a hororu. Musím uznat, že tohle je daleko lepší než nějaké Stmívání! ()

anomaliana

Je pravda, že režisér pridal do Interview s upírom mojich najmenej obľúbených hercov ako Tom Cruise, Antonio Banderas ale i tak hodnotím film ako úžasný. Celkový dojem je perfektný a dojem najlepší. ()

-MaReK-

Balet. Takto jedným slovom charakterizujem tento film. Upíri, tancujúci medzi nádhernými kulisami, poeticky naladení a s úžasným nadhľadom, akoby žili v inom svete a pri tom nie, tu predvádzajú dokonalé výstupy plné vznešenosti a opájajú divákov svojou krásou. Vnímať noc upírim zrakom je dar a zároveň prekliatie, rovnako ako byť človekom. ()

panBroucek

Skvělá výprava, herecké výkony, scénář. Je parádní sledovat, jak se nenápadně v průběhu děje mění doba, ve které hlavní hrdinové žijí. A ještě jedno plus - mám rád filmy z otevřeným koncem. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)