Mladý princ (I. Palúch) opouští po smrti rodičů osamělou tvrz a vydává se do světa na zkušenou. V lese a v hospodě ho přepadne Černý princ (F. Velecký), podaří se mu utéct jen díky mluvícímu koníkovi, kterého se před Černým princem zastal. Ten ho odnese až k zámeckému parku, kde pozná krásnou dívku, je jí princezna Slavěna (M. Vášáryová). Princ vstoupí na radu koníka do služeb krále jako němý zahradník, který vyráží jen zvuky Ba a Ja. Dostane proto přezdívku Bajaja a stane se věrným přítelem princezny. Když oslavuje Slavěna své osmnácté narozeniny, přihlásí se tři ženichové, je mezi nimi i Černý princ. Nečekaně se ozve i ženich čtvrtý – strašlivý tříhlavý drak. Bajaja v rytířské zbroji se jako jediný s věrným koníkem pustí do boje s drakem… Antonín Kachlík se pokusil nahradit pohádkovou baladičnost životní realitou a zlidštit pohádková schémata dobra, zla, krásy, vypočítavosti a falše. Jeho Bajaja je ve skutečnosti hodný chlapec a princezna Slavěna má celou řadu rysů prosté zamilované dívenky. Černý rytíř není v podstatě nikdo jiný než loupeživý lapka a pan král ustaraný otec, hledající pro dceru vhodného ženicha, který by ho současně zbavil jeho královských starostí. (Česká televize)

Frajer42 odpad!

Jedna z nejhorších pohádek, s jakou moje oko kdy přišlo do styku. Mám pocit, že úplně všechno bylo špatně. Od odporného střihu přes katastrofální výběr herců až po šíleně nezajímavý příběh. Magdu Vášáryovou jsem před dvěma dny viděl horlivě ukazovat kůzlátka a nyní jsem se musel bleskurychle přeorientovat a koukat se na ni jako na princeznu. Mimochodem na princeznu, které ta role značně nesvědčila. Ještě více ovšem nesvědčila role prince Ivanovi Palúchovi. Ze všeho nejvíce mě ovšem iritoval ten přemoudřelý kůň. Který rozumný člověk, by si nechal radit od koně? Kůň má sice větší hlavu, ale již bylo prokázáno, že to o ničem nevypovídá. A ten závěrečný souboj s 30kilovými meči, to mělo být jako co? Ta taškařice s drakem se měla raději odehrát daleko mimo dosahu všech kamer. Existuje horší pohádka? Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka harfuska. ()

nash.

Nebýt toho nepříliš povedeného loutkového draka, byla by to výborná, místy skoro akční, a svým téměř syrovým nádechem netradiční pohádka. Od úvodu, kdy princ zamkne prázdný hrad, strčí klíč pod rohožku a s uzlíčkem přes rameno vyrazí do světa, po závěr, kdy jsou padouch i jeho banda bez milosti naházeni přes hradby do strže. Působivá atmosféra, dobře gradující boj dobra se zlem vedený hned v několika rovinách, nechybí na pohádku poněkud kontroverzní momenty (bičování koně), a navíc fajn princ, který konečně nevypadá jako typický zhýčkaný hezoun. ()

PetrPan

A mně se ten loutkovej drak líbil a líbí:) Bajaja by si zasloužil český remake ( nebo i americkej s pořádným T-Rexem:), ale doufám, že to nenapadne Zdeňka T. ()

WANDRWALL

Pohádku kazí špatně vyhotovený drak,hračka, která celé drama zlehčuje. Pěkný rytířský soubo, kde se mi nejvíc líbí herec Augusta, který vyniká nad Ivanem Palúchem. Že by mohl manželství mezi Vašáryovou a Palúchem klapat, tomu snad nevěří ani největší optimista. ()

klerik

Niektoré časti zúfalo dlhé a bez dramatického náboja. Kým inde sú trikové scény s drakom postupom času vtipné, tu sú tak otravne natočené, že sú trápne... Poteší netradičná miera brutality (dokonca aj hlava draka je od krvi a na zemi sa ešte metá ), ale samotné súboje sú slabé (o to viac si tvorcovia užili nekompromisné zhadzovanie zloduchov z hradieb). Krátke, a pritom strašne dlhé... ()

heyda

Slabý průměr mezi pohádkami. Konkurence je veliká. Máme spoustu překrásných pohádek a tahle bohužel nebyla odvedena poctivě. ()

Flakotaso

Nechápu, proč je tenhle kousek tak podhodnocovaný. Disponuje na pohádku hodně temnou atmosférou, navíc za kamerou kouzlí Macák krásné obrazy. To byly časy, kdy měly i pohádky uměleckou hodnotu...když dneska vidím hnusnou digitální kameru v každé nové pohádce, tak je mi na blití. A hlavně je zde jedna z mála opravdu hezkých princezen-Magda Vašáryová. Drsný závěr s vyhazováním záporáků přes hradby taky stojí za to. ()

SOLOM.

Tato pohádka je sice z průměrných vod, ale i tak své kvality určitě má. Především pak v podobě pohledné Magdě Vášáryové a mluvícím koni, který se mi na tom všem líbil asi nejvíc. Ochotnické rytířské souboje už tak dobré nebyli, stejně jako výkon představitele Bajaji, ovšem to shazování vojáků z hradeb mi v dětství až nahánělo husí kůži – stejně jako samotná saň. Dnes už se jejímu vzhledu většina diváků jen zasměje, ale coby malému dítěti dokázala nahnat hrůzu… ()

Ištván87

Tahle trojka z Markety Lazarové ve mě vyvolává vzpomínky na dětství. Resp. tenhle film je vyvolává... Tenkrát jsem měl z toho draka i vcelku nahnáno. Takže jednu hvězdičku přidávám... ()

vypravěč

Citlivě adaptované pohádce ze sbírky Boženy Němcové chybí vhodné obsazení. Přesvědčivý je jen moudrý bělouš, jehož výstižné a laskavé vedení sebestředností pokoušeného prince poskytlo i životní hereckou příležitost Martinu Štěpánkovi, jenž jí neoslyšel, a tak tento jeho dabing zastiňuje snad vše, co kdy ve filmu vytvořil. ()

Tommassi3

"Neviděli jsme její svatbu, uvidíme alespoň její funus.." Slovo cynika jednoho vždycky potěší..;) Ne už však ušmudlaný Princ Bajaja od bratov, od jehož zhlédnutí si na Kachlíkovu tvorbu dávám pořádnýho [bacha(cha)].. ()

Terva

Dlouho jsem si nemohl vzpomenout v jaké pohádce byl ten hrůzostrašný drak. Až dnes jsem to zjistil. Samozřejmě, že už není hrůzostrašný. Jen strašná a smích budící loutka. Dokonce, aby jí mohl Bajaja setnout alespoň jednu hlavu musela se tříhlavá saň sehnout až k němu. To konečné zranění prince bych spíš dal za vinu jeho neopatrnosti - prostě se mi zdálo, že se chudák seknul tím mečem sám a nepřisuzoval bych to agresivnímu drakovi. Závěrečná bitva na nádvoří byla zmatená i pro herce, protože se tam mezi sebou perou i dva, kteří v předcházejícím záběru bojovali bok po boku. Chvilkama jsem se i nudil. ()

Kryton

Slabší pohádka s nepříliš sympatickým hlavním hrdinou. V dnešním světle pohádek jake se dnes dělají je to ještě pořád nadprůměrná pohádka. ()

NinonL

Přestože tato pohádka je nadmíru strašidelná, je v ní hodně poezie. To jsem dokázala ocenit až v dospělosti, proto nyní dávám nadprůměrné hodnocení. ()