Mrazivá pomsta

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Norsko / Kanada, 2019, 118 min

Neviděl jsem remake, takže jsem rád, že hodnotím obejktivně bez srovnávání. Je to příjemný mix černého humoru s brutalitou a akcí, na kterém sice je vtipná jeho přiznaně předvídatelná repetitivnost, ale nakonec se utopí v dlouhé stopáži. Neeson celkem mdlý, ale na roli se to hodí. Jsou to lepší tři hvězdy, ale na hodinky jsem v sále koukal, takže...(20.2.2019)

Liam Neeson účtuje s mafiány, kteří mu zabili syna. Nebožtíky postupně odkládá do blízké řeky s vysokým vodopádem, takže chlapcům chvíli trvá, než si všimnou že parťáci se někam vypařili. Po prvních třech mrtvolkách chlapci začnou podezřívat konkurenční indiánský gang a usnadní tak Neesonovi zabijáckou práci. Zpočátku ryze pochmurné, postupně naštěstí přibývá černohumorných hlášek a absurdních situací, přičemž nikdy nechybí lidský prvek. Což funguje velmi fajn, jelikož se mísí nekorektnost s člověčenstvím v solidně fungující kombinaci.(20.2.2019)

Skandinávskou verzi jsem neviděla a jak se znám, líbila by se mi víc. Ale ani toto zpracování mě nijak nepohoršilo, zábava dobrá, moje oblíbená Laura Dern zahrála sice pomálu, ale za to silně, Liam Neeson byl tradičně fajn. Film pokládám spíše za černou komedii, která se na velkém plátně moc pěkně vyjímá.(22.2.2019)

Po americké verzi Nedotknutelných dorazil do kin další remake! Tentokrát se předělává nórský film Boj sněžného pluhu s mafií na kterém je zajímavý fakt, že remake v českém překladu známý jako Mrazivá pomsta režíruje stejný člověk jako originál- Hans Petter Moland! A Stellana Skarsgarda v hlavní roli střídá Liam Neeson a já původní film neviděl, takže to má u mně Mrazivá pomsta v podstatě snazší než právě Američtí Nedotknutelní. A jestli něco Mrazivá pomsta dokázala u mně dokázala tak rozhodně to, že mám chuť okamžitě dohnat originál! Mrazivá pomsta je totiž zajímavý film. A dle traileru na originál je až na několik drobností téměř věrný originálu. Ve finále do kin dorazil americký remake, který je ve výsledku bizarní černou komedií a hodně originální projekt právě v rámci Hollywoodu. Mrazivá pomsta je plná humoru, která není pro každého. Do jisté míry ten film chce aby se člověk smál lidem, kteří se dějí ošklivě věci. I v tom sále se ve finále nesmáli všichni a dává to smysl. jelikož Mrazivá pomsta není film pro každého. Celý děj taky není žádnou normální věci a ubírá se směry, který se každému nemusí líbit. Celá nedotaženost děje je vlastně problém: Liam Neeson prostě mstí svého syna a jde přes mrtvoly, do toho se tam objeví dost zajímavých podzápletek (vyšetřovatelka, jak Neeson funguje se svojí ženou v podání Laury Dern, synek hlavního zloducha), které ale nejsou vytěženy tak jak by si zasloužili. Především postava manželky v podání Laury Dern je celkem vyklizená z cesty a je to škoda. Co se týče vizuálních nápadů to ale šlape, Liam Neeson si zase střihl sympatického hlavního hrdinu a a záporák v podání Toma Batemana je tak crazy, že by se mohl Bateman z fleku ucházet o roli Jokera. Vlastně každá postava je zajímavá, třeba poskoci hlavního záporáka jsou snadno rozeznatelní a o každém z nich se něco dozvíme. A i když ve finále dostanou co si zaslouží, diváka vlastně začne bavit s nimi trávit čas i když jsou to nelidské svině. Navíc to má zajímavou pointu v tom, že dojde k takové menší válce mezi jedním čistě White-America drogovým kartelem a druhým čistě Indiánským drogovým kartelem. Celé to ve finále dost připomene Wind River od Taylora Sheridana, akorát se to znatelně vydává jiným směrem. A i když je celá ta indánská linka zajímavá, prostě se člověk nezbaví pocitu, že je nedotažená. Mrazivá pomsta je výsledku fajn akčňák, která dokazuje, že když má člověk slušnou vlastní vizi dá se natočit. Je jen škoda, že k plné dokonalosti chybí několik nedotažených zápletek, dějových kiksů a trochu slabší finále. Zkusí Hans Peter Moland natočit i do třetice novou variaci na Boj sněžného pluhu s mafií a zkusí to třeba v Čechách s Karlem Rodenem v hlavní roli? Bůh ví....(20.2.2019)

ak by sa pôvodného scenára chytil Tarantino tak by to mohlo byť naozaj výnimočné krvavé divadlo prešpikované čiernym humorom a hláškami. Mrazivá pomsta sa k tomu dokonca aj približuje. Nečakal som že to bude taký pomerne zábavný film. Liam je síce naštvaný ako v iných rodinných filmoch, ale v prostredí zasnežených hôr dodal zabíjaniu dramatickosť, ktorú som u neho doposiaľ nevidel. určite sa pokúsim vzhliadnuť aj Severský originál, ktorý je podľa ukážok vernou predlohou Mrazivej pomsty a dokonca má aj rovnakého režiséra. Film je taká nenápadná štýlovka, nie je to klasický film kde sa Liam naserie a elegantne pozabíja každého kto mu skríži cestu. Zápletka ide hlbšie a ponúka kopec nečakaných zvratov a udalostí až do takej miery, že to pokojne môžem označiť za čiernu komédiu.(22.2.2019)

• - V New Yorku zrušili slavnostní premiéru na červeném koberci kvůli rasistické kauze britského herce Liama Neesona, který má ve snímku hlavní roli. Herec se v rozhovoru pro The Independent přiznal, že kdysi chtěl zabít černocha poté, co muž tmavé pleti znásilnil jemu blízkou osobu. Reportéři se o zrušení premiéry dozvěděli dvě hodiny před jejím oficiálním začátkem. Tato kauza měla také dopad na finanční stránku filmu v USA, kde si film po prvním víkendu promítání odnesl jen 10,8 milionů amerických dolarů. (Waltz)

• - Film je remakem filmu Boj sněžného pluhu s mafií (2014). Zajímavostí je, že oba filmy natočil režisér Hans Petter Moland. (CarloRizzi)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 25 (freelex)