Mrazivá pomsta

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Norsko / Kanada, 2019, 118 min

Ze všech Neesonovek akčního charakteru z poslední dekády určitě nejzábavnější a nejnápaditější kousek. Bavily mě nenápadný vtípky při dramatických scénách nebo poskoci hlavních bossů, co za zády svejch šéfů dělaj blbosti a kecaj o kravinách. Taky to má pěkný a v rámci žánru neokoukaný scenérie. Víc takovejch filmů. 80%(4.5.2019)

• mzss1

Viděno v kině. Mám DOST! Ani nejsem schopen vztyčit nějaké to procento k dobru. Tak jako tak je to ODPAD jak vyšitý. Pamatuji si loňský ENTEBBE, kterému jsem dal také odpad (prvně v kině). No a čeho jsem se dočkal nyní ? Mého druhého odpadu v kině! To už je opravdu něco špatného v této dimenzi. Jak to mám sakra popsat ? Má to mít černý humor ? No já teda nevím, mě přijde, že to byl nějaký pokus o mix žánrů – a těžce se to nepovedlo. Ani ten Liam Neeson, kterého zbožňuji, to moc nevytrhl. Zde mu role vůbec nesedla a ani to moc dobře nezahrál – asi za to ani chudák nemohl. Celé to bylo suché, bez nápadu, bez vtipného momentu. Žádná přestřelka či vyvraždovačka nebyla zajímavá, prostě nic. Filmy s černým humorem mám rád, ale tohle ? Jedna trapná postava střídala druhou. Především hlavní záporák byl totální kokot. I to mělo spoustu nudných dialogů, které sem naprosto nepatřily. V úvodu si Neeson podá tři gaunery (opět nic co by mě bavilo, nuda) a poté se už v podstatě nic výrazného neděje. Ani to finále za nic nestojí. Dějová linie s indiány ? Bože dyť tahle tématika indiánů ? Sami se ztrapňovali. I když to mělo být odlehčené s tím oním černým humorem. A ani se už nepozastavuji, že je to tu na CSFD v červené barvě. Asi nemám vkus, nevím. Chtěl jsem se po dlouhé práci v kině odreagovat a ona se z toho stala taková sračka.(27.2.2019)

Teda já myslím, že to buďto mělo být vtipnější, nebo drsnější (případně oboje). Takhle je to tak na půl cesty mezi Taken (srovnání se přímo nabízí) a V Bruggách, přičemž oba zmíněné jsou přecejen jiná liga. Přesto se mi film moc líbíl a šíleně kladně hodnotím některé kreativní invence (např. křížky s přezdívkou, když některá z hlavních postav natáhne bačkory).(9.5.2019)

Cold Pursuit mě ve výsledku bavil ještě o kousek více než jeho skandinávský předobraz, což je dáno zejména tím, že úplně jeho stejná práce s humorem a trapností je zde aplikována na americké reálie, ve kterých je vtip většinou následován odmlkou na smích, takže onen severský humor zde působí ještě nepatřičněji. Několik scén vytáhne vtip do až nesnesitelné trapnosti než se z ní stane opět vtip, přibývání náhrobků, zpětně odhalujících náboženskou příslušnost mrtvol jednoznačně motivuje k tomu zneužít film na drinking game a občasné závany zašlé mafiánské hrdosti (sbohem Wingmane) nutí zasalutovat k plátnu. Navíc koulující se mafiánský Indiány (mezi které se omylem vmísil i jeden Ind) nemáte na stole každý den. My kind of entertainment.(25.5.2019)

Hned v první řadě napíši, že jsem neviděl originál, a možná proto jsem si dokázal tento film náležitě užít. Mrazivá pomsta je příjemná černohumorná komedie plná přepálené brutality a absurdních dialogů a scén. A pokud se na to tento styl naladíte, tak si lze film velmi dobře užít. Hans Petter Moland ví moc dobře co dělá, přeci jenom to točí podruhé, jen má na to více peněz a Liama Neesona k tomu. A je vidět, že to oba zmíněné pány dost bavilo. Moland si hraje se střihem, vyprávěním, s titulky a nebo použitou hudbou, a je to hodně zábavné a samotné dialogy mají šmrnc a jsou vtipné. Liam Neeson tyhle otcovské postavy umí, a zde je radost na něho koukat. Celé se to tváří, že to není zas tak přehnané, přesto je to přehnané na tolik, aby to nešlo brát vážně. Laura Dern má menší roli, ale je fajn. Dost mě potěšil Tom Bateman, který příjemně přehrává a snaží se aby jeho postava byla co nejújetěší. Emmy Rossum se mi v této roli hodně líbila a bavil mě celý její herecký výkon. Film je hodně vtipný, má spoustu zábavný momentů, které jsou zakončeny absurdní pointou, jenž to celé podtrhuje. Líbilo se mi jaké mají záporáci přezdívky, protože jsou opravdu dost vtipné a místy trefné. Mrazivá pomsta je oddychová komedie plná černého humoru a brutality, a chtít od ní něco jiného a nebo více by bylo zbytečné.(27.2.2019)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 25 (freelex)

• - Film je remakem filmu Boj sněžného pluhu s mafií (2014). Zajímavostí je, že oba filmy natočil režisér Hans Petter Moland. (CarloRizzi)

• - V New Yorku zrušili slavnostní premiéru na červeném koberci kvůli rasistické kauze britského herce Liama Neesona, který má ve snímku hlavní roli. Herec se v rozhovoru pro The Independent přiznal, že kdysi chtěl zabít černocha poté, co muž tmavé pleti znásilnil jemu blízkou osobu. Reportéři se o zrušení premiéry dozvěděli dvě hodiny před jejím oficiálním začátkem. Tato kauza měla také dopad na finanční stránku filmu v USA, kde si film po prvním víkendu promítání odnesl jen 10,8 milionů amerických dolarů. (Waltz)