Takhle nějak bych si představoval dokonalou symbiózu Hřebejkovy tragikomedie a Menzelovy poetiky. Jeden z klenotů československého filmu, který mi dlouho unikal. Ačkoli jsem předlohu Oty Pavla nečetl, podle zdejších komentářů to vypadá, že ani v tomto bodě nezůstal film nic dlužen. Excelentně vyprávěný příběh ze života českožidovské rodiny v dobách podzimu a následného pádu První republiky, spojeného s životem v Protektorátu. Strhující příběh ze života plného velkých zvratů, podnikatelských plánů, radosti a zmaru. Lidskost, závist, přátelství a láska, přetvářka i odpuštění. To je směs všech citů, které film mimoděk nabízí. Krásně přirozeně a bez zbytečného patosu. Skvělý Karel Heřmánek v hlavní roli. 88%(13.10.2011)

Pozoruhodný byl způsob, kterým Ota Pavel dospěl ze sportovního novináře slibných reportážních próz (DUKLA MEZI MRAKODRAPY) nejprve k beletrizaci životních osudů vrcholových sportovců (SYN CELEROVÉHO KRÁLE) a posléze i vlastního života. To však bohužel v době, kdy se začal uzavírat tragický příběh jeho života mezi lékařskou ordinací a občanskou existencí. Poetické vidění světa, vlastní tomuto mistru pera, beze zbytku - nikoliv poprvé ani naposled ve své skvělé filmografii - ztvárnil Karel Kachyňa. Totéž platí i v tomto případě také o Kachyňovi scénáristovi. Poetický obraz prvorepublikové reality popisovaný na životních osudech rodiny, jejíž postavy nemají daleko k hrabalovským hrdinům, dotváří skvěllé postižení genia loci Poberounčí dnes nazývaného Krajem Oty Pavla. Silné a původní je i vidění protektorátní reality, v němž se kombinuje dětský pohled "zdola" s tím věcným, oproštěným. Kombinace hrůz a zoufalého vzepětí sil u těch, které nepostihla péče nacistického "nového řádu", je dalším rozměrem skvělého díla. Mimořádné jsou i kreace Heřmánkova, Hrušínského a jak se zdá, i přehlížené Marty Vančurové. Myslící divák je tímto obrazem moudré, soudné pošetilosti nadšen a Pavel dnes na pomyslných nebesích desáté Múzy podává ruku svému autorskému druhu. A to přesto, že od premiéry uplynulo "pouze" dvacet let a fous.(1.1.2008)

Mohlo snad spojení Karla Kachyni s předlohou od Oty Pavla dopadnout jinak? Nemluvě o vynikajících hereckých výkonech Karla Heřmánka a Rudolfa Hrušínského. Scéna s představováním vysavače či celá situace kolem rybníka je už asi natolik legendární, že není třeba je více rozmazávat. A pointa se smrtí krásných srnců je neskutečně silná.(25.5.2017)

Cve, málokdy se stane, že by mě nějaká školní projekce bavila. Tohle je ale výtečnej nádhernej snímek a všechny pauzy mezi promítáním ve škole u mě vystupňovaly napětí na maximum. Pamatuju se, že sem se na to kdysi koukal s dědou a nic mi to nedalo, ale ted sem si ho fakt zamiloval! No a Karel Heřmánek je tu geniální.(25.12.2005)

Tenhle film jsem videl hodnekrat, ale nikdy ne celej, co si tak pamatuju, videl jsem to vzdy jen ze zacatku a jedina scena, na kterou se pamatuju, je vylov prazdnyho rybnika. Az ted jsem ho videl celej a zaverecna pulhodinka je docela sila. Tech uvodnich 60 minut je mila komedie se skvelym a charismatickym Hermankem ve sve zivotni roli. Mozna je tu trochu moc zaberu na prodavani vysavacu, ale vzdy to dokaze pobavit a do toho zabery pekny prirody. Nicmene na poslednich 30 minut film zvazni a zvazni i Hermanek, kterej pak hraje jeste o fous lip. Sice tu neni nejak zvlast velky mnozstvi zasadnich scen, ale ty, co tu jsou, stoji za to. Navic je tu spousta skvelejch ceskejch hercu. Neni to uplne cistejch 5*, ale rad je dam.(19.3.2007)

• - Tatínek Oty Pavla byl židovský obchodník, který miloval rybaření a stejně jako ve filmu a v knize se jmenoval Leo Popper. Tím, že dal svým synům na cestu do koncentračního tábora maso, jim zachránil život. [Zdroj: Lifee.cz] (Bioscop)

• - Obraz muže v Nejezchlebově (Lubor Tokoš) ateliéru, o kterém Leo Popper (Karel Heřmánek) prohlásí, že by jej musel přesvědčit ke koupi vysavače a ledničky tím, aby to udělal pro vlast, se objevil v seriálu Kriminálka Anděl (od r. 2008) v epizodě "Slečna smrt" při spiritistické seanci. (offlineman)

• - Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1987. (orkadimenza)