Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie (Iva Janžurová), učitelka na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti arogantnímu strůjci lokálního zla (Martin Hofmann) nepomůže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), sežene si zbraň a rozhodne se udělat to, co většinu z nás občas napadne, ale hned tu myšlenku rozumně zapudíme. Brzy však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky – přesto, že jí bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška), dává cenné životní rady: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ (Cinemart)

rublik05

Podle velmi nadějného a zábavného traileru jsem očekával po dlouhé době dobrou českou komedii, ovšem jak se ukázalo, měli filmaři raději u traileru zůstat. I přes dobré obsazení (vsázel jsem zejména na Luďana) se jedná o další českou trapnou slátaninu. Děj o mstící se staré učitelce je protkaný naprosto nesmyslnými, trapnými a zbytečnými scénami, které by se ujaly možná tak ve školce děckám k usínání. Totálně zpackaný scénář, dialogy místy jak z ústavu, nelogické chování. Nebýt několika fakt vtipných scén a zejména díky Luďanovi, který film trochu drží nad vodou, dal bych odpad. 1/10. ()

radeckator

Jako kdyby scénář psali dva naprosto odlišní autoři. Jeden s lehkostí chytré černé situační komedie, druhý upoceně udřený nekonečným plytkým televizním seriálem. Výsledkem je průměrný kočkopes, na který za pár hodin zapomenete. ()

Inozuka

Harry Brown střihnutý Tarantinem a Limonádovým Joem ... Vedle fakt hloupých a bezúčelných částí, mezi nimiž bezesporu vítězí trapností nabitá scéna s Koukalovou, je tu i hodně fakt vtipných nápadů a na český film i povedeného černého humoru. V bahně současné produkce alespoň něco, co člověka nedonutí lapat po dechu a dovolí mu se párkrát zasmát. Hofmann samozřejmě vede, i když v podstatě opakuje stejného hajzlíka z Trpaslíka, zdárně mu však sekunduje vcelku uvěřitelný Liška. A samozřejmě brokovnice jako dobrá volba ... ()

Psycho.R

Po úžasné Teorii tygra jsem se na Teroristku hodně těšil, zvlášť, když jsem viděl, že hlavní roli má mít paní Janžurová. Ovšem pak jsem byl, bohužel, nemile překvapen. Tato výborná herečka je ve filmu, na hlavní roli, celkem málo. Každopádně k celkovému pocitu z filmu - myslím, že scénář by i mohl fungovat, potíž je v tom, že se v něm neustále střídá druh humoru a to dost rozdílného. Asi bych s tím ani neměl problém, ten vidím jinde a to v režii Radka Bajgara. Ve filmu je přesně vidět, na jaký styl srandy má Bajgar talent. Situace, kdy "teroristka" jde s flintou na Martina Hofmanna a věc se začne náležitě komplikovat až do absurdních rovin, mi přišla hodně zábavná. Ovšem s tím zcela nekompatibilní jsem viděl scénu s Hofmannem u vodu na konci. To bylo spíš jako z Kmotra. Nebýt kolísání vtipnosti a špatného načasování bonmotů, mohlo jít o film s velkým potenciálem. ()

LordMysti

Asi se řadím k tomu táboru, kterému přišel příběh poměrně hodně infantilní. Ne nebylo to vyloženě špatný, poselství zahrádkářů bylo jasné, i tak to prostě nebyl můj šálek. Dvě hvězdy si film ale zaslouží, nebyl to vyloženě propadák jako většina českých filmů poslední doby... ()

E lan

No to se prostě nepovedlo. Hlavním problém je nevyrovnaný a vlastně i hloupý scénář. Herecké výkony pak také pokulhávají, což by člověk v tomto obsazení nečekal. Bohužel... ()

kukkik

Výborná česká komedie se skvělým hereckým obsazením. Konečně začínají čeští filmaři chápat, v čem byla (a je ) síla českého herectví a filmů. Nejsou to drahé efekty ve stylu Hollywoodu, respektive jejich chabé napodobeniny, ani dramatické scény či scenérie.. Nejlepší české filmy jsou ty, které jdou prakticky beze změny převést do divadelní podoby. Málo herců, pár prostředí k natáčení, žádná šílená výprava, a především propracované dialogy, scénář a dobrý český humor. Tohle je podle mě dobře uchopený námět a výborně zpracovaná komedie plná absurdního humoru 4/5 ()

Likan7

Teorií tygra se Bajgar trefil. Teroristka je úplně mimo. Na papíře to možná vypadalo dobře, ale jakoby se Bajgar nemohl rozhodnout, jestli půjde film víc do drama nebo komedie. Ve finále je z toho takový divný mišmaš, který má nejdelší a nejnudnější finále co si umím představit. Janžurová byla ale překvapivě snesitelná a Hofmann si tu roli mafiána, který si může všechno dovolit, taky užil. ()

Monggol

Jasne, brané ako čistá komédia, dajme tomu, že dve a pol až tri. Ovšem zase, ja to nechápem. To tie slovenské herečky bafajú českých producentov alebo ako? Nič osobne proti Svarinskej, ale zas na úlohu, ktorú mohla hrať kludne Češka zbytočne obsadili Slovenku. A tak je to vo viacerých českých filmoch. A keď vidím niekde v českých filmoch Pauhofovu alebo Vicu Kerekes dostávam svrbivú vyrážku. ()

Khamsin

Zabité. A teď nemyslím Macha. Tématika změny z idealistky na tvrdou pragmatičku a vzetí spravedlnosti do vlastních rukou je pro mě, z hlediska diváckého, strašně lákavá. Tato tématika se jistě dá dobře zpracovat jak v dramatu, tak v komedii. Nechápu však, proč je film komedií až od druhé poloviny, a to komedií vyvedenou ad absurdum. A to z ničeho nic. Do té doby poměrně čistokrevné drama se mění ve sled naprosto nelogických rozhodnutí a situací. Stává se z toho takový podivný spletenec, který bohužel není mezi filmy naší domácí tvorby 21. století nic ojedinělého. Obrovská škoda i vzhledem k Ivě Janžurové, která svoji postavu hraje velice dobře. Tohle bylo scénáristicky neuvěřitelně nezvládnuté. >| ()

gemi

Jako, v základu dobré, ale chybí tomu lehkost. Nejdřív se to tváří docela vážně, ale pak to skouzne k sebeparodii. Chtělo by to najít balanc někde uprostřed. ()

Wyrdas

Tohle na mě zapůsobilo. Nikdy jsem neviděl film, který by tak absolutně balancoval na hraně komedie a dramatu. Komedie tu je schovaná v absurditě okamžiku a drama je všude, kde nechcete hledat komedii. Za mě a to myslím upřímně vážně, tohle byl jediný funkční národní film v téměř nekonečném Covid maratonu našich filmů a proto mu musím dát nejvyšší hodnocení. Není to 100%, ale plný počet hvězd ano. Doporučuji film nebrat moc vážně a nechat se nerušeně unášet na jeho vlnách, ta balance žánrů je fascinující a upřímně, herecké výkony byli na náš poměr až překvapivě dobré. Takže ano, těch pět je zasloužených. ()

Kingjiri

Já teda nechápu, co tu někteří v bijáku hledaj za jinotaje. Ale já ho celej bral jako černou komedii, kdy člověk sáhne po poněkud radikílnim řešení, aby se zbavil svojí frustrace ze stavu věcí, který jinym způsobem nemůže změnit a nakonec si ho tak i vcelku užil. Jen je teda škoda první poloviny, kdy se toho moc neděje a bez motobiatlonu nebo Koukalový bych se fakt obešel. Ale od přímý konfrontace Janžurová - Hoffman hodně slušná a nahláškovaná jízda. A ani mi nijak nevadil Liška ve svý klasický roli prosťáčka, naopak jsem ho tentokrát uvítal. Se záživnějšim úvodem bych se čtvrtou hvězdou vůbec neváhal, takhle tři jistý hvězdy. ()

Myslivir

Pod pokličku českých komedií se snažím moc nenahlížet. Jejich nejviditelnější a divácky nejúspěšnější odnož - komedie romantické, mnohdy s tématy ženství - mi totiž na tento žánr nevrhají zrovna nejlepší světlo. Stačilo mi vidět trailer na Po čem muži touží 2, Ženy v běhu či Sladký život, a bylo mi jasné, že snižovat počet mozkových buněk si můžu i něčím jiným. Spousta dnešních komedií už ani nevyužívá hřejivou nostalgii a mladickou trapnost, jako třeba kdysi Snowboarďáci s báječnou Luckou Vondráčkovou, jejíž úsměv mi přivodil zhruba takovýto stav. Komediální chytré satiře kritizující dobu normalizace de facto odzvonilo taky a přešlo se na zkroušená dramata (např. nedávné Slovo). A ten zbytek komedií se holt pere s prvky jiných žánrů, jimiž se snaží se obohatit. Takže podobně jako Přišla v noci využívá “hororu”, Teroristka čerpá z tradic parodie, gangsterky a westernu. Osobně mi však snímek nemá mnoho co nabídnout. Není zde jediný herec, který by film prodal - Janžurová bohužel většinu času hraje s takovým podivně jakoby neupřímným stařeckým výrazem (ale vsadím se, že za pár desítek let budu mít stejnej), a Hofmann svými rádoby intelektuálními pomluvami k Bohu působí spíše nuceně, přičemž zbytek herců se jen tak nějak motá kolem. Příběhové sázky postrádají patřičný základ - osud chatařské osady dostatečně nezaujme, mimo jiné hlavně proto, že sama osada je vyobrazena extrémně fragmentárně (důležité jsou stejně jen domy dvou hlavních postav a nějaká random místa jako lom nebo hospoda). Naštěstí určité vykupující kvality se ve filmu přece jen najdou. Dojde na několik až podezřele kvalitních dronových záběrů, poslední třetina slušně odsýpá a humor taky zafunguje, zejména v závěru, kdy třeba padouchova smrt připomíná fatalitu z Mortal Kombatu a samý konec se překlene do účtujícího filmu, v němž se malá komunita musí spojit proti nepříteli - ať už to je mafiánský podnikatel, zlomyslný myslivec nebo cyklista. ()

Ondr0n

Teroristku jsem si i přes její chyby vcelku užil a to hlavně díky sympatickému obsazení v čele s úžasnou Ivou Janžurovou. Film je však nekonzistentní, kvalitních vtipů není mnoho, pár věcí nedává moc smysl a finále není zdaleka tak bláznivé jak bych čekal. Nehledě na kvality snímku si však Teroristky cením, jelikož do české kinematografie, která stojí a padá s romantickými komediemi, vnesla něco nového. ()

ForGump

Snaha českých tvůrců otrávit můj život pokračuje dalším letošním filmem, který se jmenuje Teroristka a chtěl by se podobat něčemu od Tarantina. Tím ovšem šáhl někam, kam v mém zcela subjektivním případě neměl. Jako věrný ovečkoidní divák rodáka z Tennessee jsem se cítil velice špatně, protože jeho filmy, a v tomto případě vskutku mělo jít o černou komedii, fungují výrazně na scenáristické úrovni, na dialogické úrovni a ve svém interním světě, v němž věci, které se dějí, dávají smysl a neopomíjejí elementární společenské nastavení. A co čert nechtěl Radek Bajgar viděl několik filmů od Tarantina a pod taktovkou ČT v osobách dramaturgů a kreativní producentů (či jak tam tomu dneska říkají) Michala Reitlera či Jaroslava Sedláčka naservíroval zatraceně znepokojující paskvil, u kterého se divák, který půjde na to od tvůrců Teorie tygra, bude cítit na půl zmateně a na půl ve světě, kde běhají jeho oblíbení herci. Film zakládá humor na nikoliv vejdělkovsko - hoffmanovském sexistickém humoru (ačkoliv sexistické prase tu zastoupeno je), nýbrž na kreativním vymýšlení bizarních a v konečném důsledku nevtipných záležitostech, jako myslivci na terenních motocyklech s mladými ridiči zakládající nový sport, podobný biatlonu a tvorbě jakési nové vojenské jednotky Dukla Chatařská oblast (tenhle název jsem si vymyslel, ten ve filmu není). Hlavní postavou je sedmdesátiletá učitelka důchodkyně, které pije krev (ale pozor díky Janžurové to není aspoň karikatura důchodkyně jako z Ulice) místní řekněme vlivný občan Mach, který má celou oblast pod palcem a z různých, byť i debilních důvodů s ním spí téměř všechny ženské postavy v tomto filmu. A nejracionálnější řešení, jak se ho zbavit je vzít po drobných marných diskuzích s ním zbraň a vykonat osobně zemský boží soud. Ve světě, kde asi nemají různé instituce, přes něž by se šlo dovolávat spravedlnosti. No nicméně na to kašlu, tohle tvůrce totiž vůbec nepálí, těm bude stačit pozdější shrábnutí tržeb, protože rozhodně mají diváci Novy a podobně důvod vyrazit po Ženách v běhu znovu do kina. Jenže je tady ta druhá část problému. Teroristka chce být i černou komedií, jejíž nejsignifikatnější prvky mají přijít především v závěrečných 30 minutách, předtím tu je pár pohřbených náznaků jako postava kterou hraje Liška, či Svarinská, která očividně také chce řešit problémy radikálně, ale její psychopatie je poněkud nerozvinutá i pod tíhou dalších dějů. Zpět ale k závěru, kde dojde na scénu toho gro, co je v traileru, kde se absolutně prokáže, jak scenáristicky, režijně a technicky není Bajgarův snímek schopen přenést to, čím by rád byl, pokud si pamatujete na bizarní zavěrečnou scénu ze Sokolova Krásna, tak asi na nějakém takovém principu. Ten závěr přeskakuje mezi několika nesourodými polohami, v nichž se prostě zásadně projevuje hlavně dialogizační šílenství, kdy se asi dvakrát ze 100 vět strefí přesně do té správné. Ambice něco takového natočit ovšem přesahuje samotný um tvůrců, protože jsem přesvědčený, že něco jako je zásadní scéna z vily by dokázal někdo jiný natočit poměrně efektněji a bez zápachu té českosti. Jenomže tohle vše je poněkud jedno, když se žánr jaksi chce násilně přerodit. V tom tkví můj největší problém s Teroristkou. Byl bych ochoten na ten film přistoupit, kdyby měl jakousi vnitřní zákonitost a byl konzistentní, z níž by po celý film neslezl, ale to bohužel nemá a tím pádem to není funkční celek, jemuž chybí podstatně vybroušenější dialogy a celkově i humor, jemuž by se dalo skutečně smát, nemluvě i o nápaditější hudbě a podstatně lepších technických profesích, které prostě na některé scény nestačí. Vycházejí z toho opravdu jen ucházející herecké výkony Hofmanna a především Janžurové, jíž by ale slušela znovu nějaká ta dramatická role z pera Alice Nellis například. 20% () (méně) (více)

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Čeští filmaři si rozdělili peníze

Čeští filmaři si rozdělili peníze

15.06.2018

Státní fond kinematografie čerstvě rozdělil celkem 65 milionů mezi devítku vybraných filmových projektů. Největší částku 15 milionů korun obdržel chystaný snímek Davida Ondříčka (Ve stínu) Zátopek,… (více)