Český celovečerní hraný film. Vyprávějí se v něm osudy obyvatel jednoho pražského činžáku na konečné stanici tramvaje. Studentka Olina se tu zamiluje do magistra Martince, který bydlí v podnájmu u Kovandových, a teprve když s ním čeká dítě, poznává jeho povrchnost, neboť Martinec se ji snaží přinutit k tomu, aby se porodu vyhnula. Olina však chce mít dítě, i za tu cenu, že bude svobodnou matkou. Souběžně s Olininým osudem je vyprávěn osud malé Haničky, jejíž otec je opilec a o kterou se po smrti babičky starají bezdětní manželé Kovandovi. Tyto dva ústřední motivy se prolínají s osudy několika dalších obyvatel činžáku. (Filmový přehled)

Don Carlos

Miluju starý filmy a tenhle se mezi nimi vyjímá. Nejlepší záběr filmu - dítě vybíhá z kostela a schází po starých schodech. ()

Schlierkamp

Československé psychologické drama o lidech z jednoho domu. Musím se příznat, snímek mě moc nenadchl. Přestože některé postavy byly ztvárněny velmi kvalitně (zejména alkoholik v podání M. Růžka), očekával jsem něco víc. V. Ráž si zahrál nesympatického sobeckého člověka, který se snaží přesvědčit svou partnerku, aby šla na potrat. Některé postavy mi přišly úplně zbytečné, nepochopil jsem poselství J. Kemra ani P. Haničince. Od této dvojce režisérů jsem zvyklý na lepší filmy. ()

anitae

Smyčka tramvaje, jeden rok života místních obyvatel. Krásná mladá Alena Krezmannová se zamiluje do magistra, ale pak raději zůstane těhotná sama. Malá holka, která má za otce alkoholika, kterou vychovává babička a poté bezdětní manželé. A nakonec třeba zdravotní sestra čekající na zavřeného manžela. ()

Biopler

Netradičný film v tých časoch, avšak spracovaním veľmi príjemný kus, ktorý je pomyselným priekopníkom československého neorealizmu. Veľmi zaujmú presní herci, hlavne chlapi stroskotanci - alkoholik v podaní Martina Růžeka resp. nemorálny sebec v podaní Vladimíra Ráža. Väčšie pochopenie som nenašiel pre postavu Brzobohatého stvárnenú Pepom Kemrom. Ináč, dobrá hračka keď Kemr hrá Brzobohatého. No, veď to aj tak vyzeralo... Film je však krásne civilný a komorný, aj keď na konci neuzatvára rozpitvané dejové linky. Aj taký bol život kdesi tam kde končí linka tramvaje. ()

BigBang

Paní Očenášová je v tomto filmu moc krásná; zaujalo mě, že hrála jen v několika filmech, avšak mezi nimi ve věčném "Dnes naposled" a v tomto. S Dnes naposled spojuje i postava p. Ráže; též zde hraje slabošského šmejda - zde možná více šmejda a méně slabošského. Krásný psychologický film; smutné scény s malou holčičkou. Pozoruhodné reálie: žena sdělí mužovi, že je těhotná, a na oslavu se nalámou; pak jí on řekne, ať jde na potrat, a pak ji vyzve, ať si zatancujou. Zajímalo by mě, jestli by tehdy mohli reálně vychovávat dítě sousedi. ()

Monggol

Nečakane dobrý film, keďže - vzhľadom na dobu vzniku celkom prekvapivo - absentovala socialistická agitka. Také problémy zo života, hlavne teda ženské postavy sa tam riešili. Vynikajúci bol notorik, ktorého hral Martin Růžek. Inak je radosť sledovať takýchto distingvovaných hercov ako Růžek alebo Karel Höger (Zde jsou lvi), keď hrajú oprsklých a ožralých neotesancov. ()

Belsazar

"Člověk musí být skromný", jak řekl nenápadně dokonalý (nikoliv dokonale nenápadný) Josef Kemr v tomto skvělém filmu. / "Protože chlapům se nežije tak těžko." / 5 * snad za všechno. ()

IvonaK

Naprosto originální a nepředvídatelné drama a zcela žasnu jaký to mělo nepředvídatelný konec. Aji ty vztahy co tam byly a kvalitní herecké obsazení. To všechno se semele jen tam na Konečné. ()

Pavel_Pan

Mohl to být náhoda, že většina neorealistických tendencí měla kvalitní předlohu. Ale nebyla, podstata tohoto stylu nepotřebovala mělčiny. Nebylo by kde topit a zachraňovat. Nakonec by nebylo ani co pozorovat. Ale že 12 a méně let po válce existovala paměť až chyběl krapítek nadhledu může být pro někoho nepřehlédnutelné. Mně to nevadí; Dle mého je potřeba čas od času hrát na určité struny, aby člověk zůstal člověkem, schopným alespoň elementárního duchovního růstu. ()

maoc

Nemám rád tu depresivní atmosféru zmaru, kterou ještě podporuje schizoidní hudba, ale jsem schopen ocenit kvalitní film a výborný scénář. Ráž hraje tak slizkého bezcitného chladného a odporného chlapa, že se nad sebou musím introspektivně zamyslet. A scéna v kostele, to byla tehdy odvaha! ()

Pitryx

Sběr příběhů různých lidí. Mám pocit, že ani jeden příběh nebyl uzavřen. Ve filmu není nic, co by stálo ze nějakou zvláštní pozornost. Je zbytečně dlouhý a zvuk varhan vám sejme reproduktor. Dávám dvacet, aniž vím, za co si to tento snímek zasloužil. ()

pOne

Tak hluboce prokreslené postavy se nevidí v každém filmu. Dobré herecké výkony, místy zajímavá hudba a kamera. Všechno do sebe (dějově) krásně zapadá. Milé překvapení. Skoro bych uvažoval o *****. ()

caMen

Doba jiná, problémy ovšem stejné. Někoho konečná děsí, jiný má rád, že vidí les. Mám pocit, že jsem zase po delší době viděl poctivou filmařinu. ()

Dvojirakri

Velmi povedený snímek s neokoukanou herečkou v hlavní roli. V režisérské dvojici K+K lze už zcela poznat veliký potenciál, který bude o pár let později korunován cenou nejvyšší. Hudební složka od Zdeňka Lišky také zatím nedosahuje pozdějších kvalit, hudba je přiměřená, nepovznáší film výše, ani není degradující, zkrátka je "akorátní". Všichni jsou ve svých rolích přesní, hlavně Erhard Martin a ta malá holčička. Nejvíc mě pobavila situace s chlapcem Ferdou na policejní stanici, který je zde asi jako doma. Příjemný film na nedělní odpoledne. ()

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)