První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (Cinemart)

Kiisaki

Mistrně odvedený a nudný film. Po technické stránce jde o bravurní snímek, který mapuje americkou stranu vesmírného závodu - v tomto ohledu jde o film skutečně naučný a zajímavý. Nemohu si však pomoci - seberoztřesenější close-upy a sebedojemnější vzpomínky na mrtvou dcerku ve mně totiž nevyvolaly hlubší emoce. Bylo to zdlouhavé, sterilní a nebýt pár kvalitních vyhrocených momentů a hezkého Goslinga, možná bych v sále usnula. Ve výsledku působí celý film jako průměrné dokudrama s neobvykle velkým rozpočtem. ()

brumbrum

Dobri herci, to je tak vsetko. Pekna konina, let na Mesiac a potazne aj film o nom. Neil dokola spomina na dcerku a na tych par stastnych chvil s rodinkou. Sledovat vyse dvoch hodin, ako smutne kuka spod helmy zrkadliacej vesmir, je silny tabak. Ze popri tom zaboril bagandzu do prachu Mesiaca: no a co? Co mal z toho a co z toho malo ludstvo? Kam sme sa akoze posunuli? Ze sme slapli trocha za atomsferu? Kolko beznych ludi si dokaze predstavit velkost nasej slnecnej sustavy? A nasej galaxie? A ostatnych galaxii? Komplet kravina riskovat zivot otca rodiny v sardinkovej skatulke hodenej mimo stratosferu, len na to, amici zapolitizovali rusakom ako machri. Tie miliardy $ mali dat hladujucim detom, lenze za to este prezidenta nikto nikdy nezvolil. Kazdeho z nas caka coskoro neskutocny prelet casovou dimenziou, mimo nasho planetrarneho systemu, mimo hmoty, cas a priestor. To je to prave dobrodruzstvo a nie poondiata NASA. A namiesto, aby sme sa na ten hodne sukromny let bez spiatocnej letenky poriadne tuna za tych par rokov nachystali, staviame si radsej plechove krabicky a presuchame sa s odretymi usami par milimetrov prec od kazdodenneho zivota, kde nam zostava tak malo casu spravit nieco rozumne pre bezprostredne okolie. Podla mna cele slabe, aj namet, aj film. 2*, ze uhrali tak debilny pribeh relativne obstojne ()

Rathalos

Zivotopisna drama podla skutocnej udalosti zamerana na prveho cloveka na mesiaci Neila Amstronga a popravde som sklamany,cakal som ovela viac,v prvom rade mi nesedel na tuto rolu Ryan Gosling,nepresvedcil ma o svojich hereckych kvalitach,dalej mohla byt kratsia stopaz a bolo to natocene tak nejako chladne,vobec som tento film neprecitil,kedze to bola taka mega-udalost,pri podobnych zalezitostiach ako Armageddon alebo Apollo 13 som bol dojaty a neubranil som sa slzam a tu vobec ziadne pocity,uz aj napriklad La la land ma vobec neohuril a nechytil za srdce,reziser Damien Chazelle jednoducho zatial nie je podla mojho gusta,cize pre mna je to len priemer,nic viac,nic menej,slabsie tri hviezdicky...:-) ()

Hapretor

Nedokoukáno ... strašně táhlé... ubíjející ... depresivní ... Gosling se však své role zhostil bravurně ... v jeho podání byl pan Armstrong charismatický, inteligentní a s totálně ocelovými nervy ... pravá osobnost ... ()

agassi68

Konečne aj civilne pojatý historický okamih. Nezaškodí sa pozrieť aj za paraván a vidieť za tým všetkým človeka z jeho starosťami aj radosťami. Gosling s tou svojou minimálnou mimikou sa na rolu Armstronga skvele hodil.. ()

MikeeTheory

Velkolepé téma, komorní podání. Kdo by to byl řekl. Damien Chazelle ale ví, co dělá. Za pomocí pečlivě vybudované atmosféry a naprosto dechberoucí hudby Justina Hurwitze se mu podařilo zaútočit na divákovy emoce a vytvořit tak velmi silný a překvapivě intimní zážitek. ()

Rockerman

Fascinující podívaná, ve které má divák jednu velkou výhodu. Film pojednává o tom, co předcházelo úspěšné misi Apolla 11. Všechny ty testy, vzlety i pády, úspěchy i nezdary. Havárie se šťastným koncem i tragédie. A přestože i samotný let na Měsíc je velmi dramatický a napínavý, každý divák ví jistě, že to musí dobře dopadnout. Ryan Gosling výborný a celé ty více než dvě hodiny utekly, jako voda, neboť to bylo stále zajímavé. Film není nominován na Oscara a to mě při všem tom americkém okázalém vlastenectví překvapuje. ()

BOURQUE

Film zachytávajúci najdôležitejšie momenty kariéry Neila Armstronga, prvého muža na mesiaci. Hneď na začiatku musím povedať, že Chazeelove filmy mám rád a vždy sa na nich teším. Jeho aktuálne dielo však mi príde trošku „prehnané“, a to v slova zmyslu: „so snahou byť až príliš umelecký“. Z môjho pohľadu je to príliš roztiahnutý a „nepochopiteľne“ predlžený. Na druhej strane zase miestami niektoré časti nie sú zachytené „detailnejšie“ (napríklad viac času na Mesiaci a návrat domov). Predovšetkým Chazelle sa však evidentne chcel zamerať na Neila ako človeka a tu hneď začína zachytením jednej veľmi tragickej časti jeho života. Zobrazenie „zvyšku“ jeho (osobného) života je potom spíš povrchný a priemerný, bez väčšej hĺbky. Ale... Neila hrá (opäť/stále veľmi) charizmatický R. Gosling. A ten (podobne ako Neil NASAu) to zachraňuje! Hrá dobre a citom, v niektorých scénach absolútne vystačí so svojou mimikou. A je dobré, že Chazelle mu k tomu nechal potrebný priestor. Za možný nedostatok filmu je možné považovať to, že nedisponuje s výraznejšou vedľajšou postavou. Mala by to byť Neilova manželka (alebo jeho blízky kolega, prípadne nadriadený), ale ani u jednej z nich necítim/nevidím tú „iskru“. Napriek spomínaným „nedostatkom“, film „First Man“ zaslúži pozornosť, hlavne pre filmových fanúšikov vesmíru a cestovania vo vesmíre. No musia byť pripravený na pomerne pomaly plynúci a „artovo“ orientovaný film. P.S.: Obrazy poslednej scény sú venované pre romantiku a „art“. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

MickeyStuma

USA vs. SSSR. Studená válka v plném proudu na všech frontách a odvětvích. Ano, a týkalo se to i dobývání vesmíru. Soupeření, kdo kde bude první, mnohdy mělo co do činění až s přílišnou hysterií. Už něco o tom odvyprávěl snímek z roku 1983 ´Správná posádka´ který byl zaměřen na americký pilotovaný kosmický projekt mající za cíl dopravit člověka do vesmíru. Nyní máme možnost shlédnou podobný filmový počin, tentokrát s vesmírným projektem cesty na Měsíc. Je sice o něco kratší než ten předchozí, ale zpracováním stejně tak dobrý. Ne-li přímo vynikající. Vlastně je to taková životopisná etuda Neila Armstronga na poli vesmírného dobrodružství. Tedy od nelehkého výcviku až po výstup na Měsíční povrch za projevu slavné věty pojednávající o malém kroku člověka, ale obrovském pro lidstvo. O výpravě Apolla 11 samozřejmě už ledasco vzniklo a připomenout lze třeba snímek z roku 2000 ´Mise v ohrožení´ pojednávající o snaze zajistit radiový přenos z vesmíru lidem do televizních obrazovek. Dobývání měsíce tedy tentokrát v té nejryzejší podobě a vskutku neuvěřitelných padesát let od události. Snímek je natočen s naprostým respektem k dané osobě a nutno uznat, že u scény výstupu na Měsíc se po divácké stránce tají dech stejně tak okázale, jako ve své době u televizních obrazovek. Příběh je nabitý událostmi a detaily týkající se tohoto projektu a hlavně co se týče Neila Armstronga, podpořené dobrými hereckými výkony, dobrou výpravou a vizuálními efekty. Jako obvykle z toho číší typický americký patriotismus, ale film jako takový je prostě nezpochybnitelný. ()

Evander

Zajímavý film popisující život jedné z významných osobností minulého století, Neila Armstronga. Jeho život zasvěcený zejména letu do kosmu je velmi zajímavý, ať už z pohledu životních událostí, které formovaly jeho osobnost nebo z druhé strany dopad jeho oddanosti kosmickému programu na jeho rodinný život. Na druhé straně máme film, který je jistě řemeslně skvěle zpracovaný, ale upřímně si myslím, že by mohl být poutavější, kratší a emočně bohatší s ohledem na téma, kterého se týká. Takto mi na dokument přijde málo dokumentární a na drama málo dramatický (síla skutečného příběhu ve filmu není znát tolik, jak by měla), jinými slovy, filmu by významně prospěla větší vyhraněnost. Po zhlédnutí prvního člověka mám pocit, že se jeho tvůrci nedokázali rozhodnout pro jeden žánr a tak z filmu vzniknul trošku kočkopes, ale nic ve zlém :-) Film je rozhodně silně nadprůměrný a jeho zhlédnutí lze doporučit. Jen si myslím, že mohl být i citelně lepší... 78% ()

Folky

Je to krásně natočené a Gosling hraje výborně, ale k čemu mi to je, když je to tolik nezáživné až nudné. ()

GOREGASM

Wooow. Damien Chazelle mě potřetí dostal do kolen. Miluju a rád si znovu zopakuju ten realistický feeling, který jsem při sledování Armstronga, respektive Goslinga měl a průběžně si začal víc a víc uvědomovat o jak přelomovou etapu v historii vědy na naší planetě šlo. Chazelle umí tento pocit navodit velmi autentickým pojetím všeho, co se týká kosmonautiky, rodinný život Armstronga v jeho rukou není vyumělkovaná dramatizace, ale nejen díky Goslingovi, emoce prožíváme a korunu tomu dokonalému zážitku dává velmi jemná a citlivě dávkovaná vizuální estetika, kdy se vám hlavou budou honit myšlenky, proč jste chtěli být kosmonautem jne těch pár měsíců v dětství. 100% ()

helloween93

Gosling na podzim roku 2017 v kinech vyhořel se sequelem Blade Runnera a o rok později v tu samou dobu mu propadl i First Man, mapující přistání na Měsíci. Přepálená stopáž, hodina a půl jsou cajdáky a v poslední půl hodině je pár záběrů na Měsíc. Akce je natočená nudně a úvodní Goslingův let k atmosféře je asi nejlepší a nejnapínavější scéna filmu. Gosling hraje zase emo postavu, která má minimum emocí, režisér Chazelle v tomto filmu nenatočil jedinou scénu, která by vyvolala v divákovi nějaké emoce. Nechápu, jak někdo může tenhle propadák nazývat filmem roku, když se tam nic zajímavého nestane. Pro Universal komerčně nepříliš úspěšný film, který v kinech propadl. 2* ()

Pat_rick_fan

Intímna, komorná dráma, ktorá z môjho pohľadu naozaj úmyselne kašle na nejaký patriotický element a zaujíma ju čisto osobný. Výtvarne krásne podmanivé dielko (Chazelle sa nezaprie), kde dominuje parížska modrá farba, komunikujúc po celý čas prítomnú melanchóliu. Ako film z vesmírneho prostredia je to pre mňa máličko nedostačujúce, ale pre všetky ostané zložky to odpúšťam a Damiena už oficiálne považujem za imaginárneho kamaráta. ()

KOOHA

Jako byl to hrob...film o misích Gemini a Apollo a to ne zrovna dobře poklobanej. Špatně uchopenej, nic neříkající. To, že se mu povedl Whiplash a La La Land z něho nedělejte poloboha. Tenhle film prostě na to nemá. ()

FanKalEl

Damien Chazelle sa snaží každým svojim filmom zaujať a osloviť ďalšiu a ďalšiu skupinu ľudí. Jednoznačne sa mu to darí no tento film napriek tomu že ma celkom zaujímal, išiel mimo mňa oproti Whiplashu kde sa to už povedať nedá. Remeselne to je ale na jednotku a je to bez zbytočných klišé ktoré vykvitli predošlé jesenné hity z vesmíru. ()

akvidzerp

Spojeni Damien Chazelle a Justin Hurwitz funguje. Hudba skvele vystihuje naladu jednotlivych scen. Cista radost. Z pristani na Mesici a pohledu na mesicni krajinu me jeste ted simra okolo zaludku. ()

KafuR

3,5*. Civilní sonda do hlouby astronautovy duše aneb co vše předcházelo slavné větě o malém kroku pro člověka atd.. Film se chvályhodně na míle daleko vyhýbá jakémukoli patosu a americká vlajka na pozadí vlaje jenom proto, že tak to opravdu bylo a nic víc. Při úspěšném přistání by se dalo střihnout na oslavující lidi z NASA anebo radující se americký národ, ale proč? Není opravdu lepší vychutnat si to v tichu a pomalými krůčky při vzpomínkách na svou rodinu jako ten První člověk? Trochu prostříhat ke konci už vražednou stopáž, méně konverzačních chvilek a rychlejší konec a bylo by to bez výhrad. ()

Dimo

Apollo 13 - Apollo 18 = Apollo 11? Vůbec ne. Hodně komorní, až soukromé rodinné drama, než film sledující historickou souvislost. Ta je tu jen jako kulisa, nicméně snímek láká právě na tu technickou část, což může být zrada, pro některé diváky. Líbí se mi, jak Ryan postavil svou kariéru na neherectví, ale o tři parníky lépe, než Nicolas Cage. Jsem zvědav, kdy mu to přestanou lidi žrát. Film to opravdu není špatný, některé momenty jsou překrásné, jak vizuálem, tak dramatičností, ale hodně se na ně čeká. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)