Modré stíny

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(4)

Čtyřdílná minisérie Modré stíny navazuje na trilogii Případ pro exorcistu. Vyšetřovatelé se tentokrát dostanou k případu zastřeleného docenta. Toho jednoho rána nalezne uklízečka mrtvého přímo v jeho vlastní pracovně. Kriminalisté tak budou řešit, zda vražda souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy, a také to, co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zneškodnil přímo na půdě univerzity. Pátrání po tom, kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta, zavede hrdiny mnohem dál, než by sami čekali. (Česká televize)

Jirkacek

Modré stíny se nenápadně pohybovaly naším obývákem po dva večery, během kterých jsme zvládli shlédnout všechny čtyři díly tohoto seriálu. Na toto pokračování trilogie Případ pro exorcistu - který se mi líbil na tři hvězdy - jsme se doma docela těšili. Důvodem byl stejně jako u první řady fakt, že se Detektivové od Nejsvětější Trojice pohybovali opět v domovské Olomouci a okolí, které tak dobře známe. Bohužel jsme byli celkem zklamáni samotným příběhem modrých stínů, protože se víceméně jednalo o politiku, kterou opravdu nemám rád. Kriminalisté totiž řešili vraždu docenta univerzity Palackého, který zjistil možný finanční podvod při rekonstrukci historické budovy, z čehož obvinil gestora, jehož si zahrál slovenský herec Martin Huba. Během vyšetřování případu mu na paty šlapal tým vedený nesympatickou neherečkou Klárou Melíškovou, příjemným Stanislavem Majerem a jejich šéfem Miroslavem Krobotem. Ten opět pouštěl na své potencionální podezřelé hrůzu, která se přenesla také k nám domů. Ano, tak příšerný je tento herec. Další do party byla opět Tereza Voříšková, která si na rozdíl od první řady v této druhé zahrála docela dost. Viděli jsme ji nejen při práci, ale také zde byl rozvinut její soukromý život, který nebyl tedy zrovna ideální. Novicem v týmu byl David Novotný, který si zde zahrál úplatného policistu, který tak nějak přirozeně zapadl do party převážných nesympaťáků. Více prostoru zde dostal Tomáš Dastlík, věčně žvýkající gumu, který se mi opět líbil ve své roli. Politické machinace a hospodářské podvody v Modrých stínech byly hodně nezáživné, docela mne však zajímalo, jestli se někdo z reálných lidí v tomto miniseriálu našel, protože ty postavy byla až moc konkrétní. Taky jsem si říkal, jestli to někomu nevadilo či zda je na tomto příběhu nějaké to pověstné zrno pravdy. Bohužel i v této řadě jsme si vyslechli mnoho nudných až amatérských dialogů a za uši mne tahala ta pražština z úst moravských policistů. Musím však ocenit práci kameramana, jehož některé záběry byly velmi zajímavé. Když jsme se konečně dobrali do posledního dílu, rozuzlení bylo celkem dramatické, ale málo uvěřitelné a v žádném případě nemohlo zachránit několik desítek minut předchozí nudy. S láskou jsem vzpomínal na výborný sedmidílný Labyrint režiséra Stracha.......Modré stíny si tak u mne vysloužily pouze dvě modré hvězdičky ** a to zejména za dvě sympatické postavy detektivů a za druhé za to, že i v druhé řadě se vše odehrávalo v Olomouci. Přes toto nepříliš pozitivní povídání jsme se těšili na třetí řadu Detektivů od Nejsvětější Trojice s názvem Pět mrtvých psů. ()

Pluto_petr

Dílo s hodně zvláštním vizuálem, na který je potřeba si zvyknout. Místy trochu natahovaný příběh je svou kvalitou jako na houpačce, obzvlášť první díl je hodně rozvláčný a občas má problémy udržet divákovu pozornost, také třetí díl se v části celkem zbytečně odpoutává od hlavní linie. Celkově mě to ale nakonec po původním zklamání chytlo a musím říct, že výsledek stojí za shlédnutí a je to o hodně kvalitativně výš, než Případ pro exorcistu. ()

wooloong

Co se týče příběhu, hodnotila bych výše, ale kazila to místy velmi nepříjemná kamera a hlavně podivná zvuková stopa. Přepálená hudba, tiché dialogy, pak najednou hlasitý výbuch emocí (dilema mezi tím, že chci slyšet, o čem si osoby povídají, a tím, že tenhle řev určitě není příjemný sousedům), hlasitá hudba v pozadí se špatně nasnímaným tichým dialogem. Možná to byl nějaký pochybný umělecký záměr, ale pak by si to mohl pan umělec zkoušet na jiném žánru, k detektivce se to nehodí. ()

zuzam

Přehnané umělecké ztvárnění, podivná kamera a extrémně špatný zvuk na mne působilo tak rušivě, že jsem se skoro nemohla soustředit na krimi zápletku. ()

A_Shearer

Upřímně čumim. Za mě nejpůsobivější česká seriálová detektivka za dlouhou dobu. Pořád to balancuje na hraně nějaký komediálnosti, absurdnosti a zároveň drsný školy. Policisté jsou pořád trochu mimo, na schizofrenní hraně mezi trouby a drsňáky, takže si k nim člověk nevypracuje nějaký extra vztah, ale přesto to funguje. Všechny postavy včetně Barana jsou totiž tak nějak dobře nejednoznačné. Velkou roli hrají i herecké výkony. Decentní Huba je skvělý a Melíšková, kterou jinak příliš nemusim, předvádí svůj snad nejlepší výkon. Scéna mezi Krobotem a Melíškovou na chatě je absolutně exkluzivní a Krobot tam roztančí svůj strnulý výraz k dokonalosti. "Já to myslim vážně, jen to vážně neumim říct." I soukromá linka milostného trojuhelníku, což je věc, která mě normálně otravuje, je výjimečně silná. Udivuje mě, že tu něco takovýho vzniklo i jak nezaslouženě nízký to má hodnocení. ()

Newark

Tuto řadu natáčeli snad na kalkulačky. Některé scény jsou příšerně digitálně přesvícené a některé jsou natočené za dobrých podmínek a na dobré kamery. Zvuk je příšerný. Některým postavám není rozumět. Herci jsou takoví toporní o proti první sérii (případ pro exorcistu). Všechny scény jsou dost nekonzistentní. Ale příběh je dobrý. Scénář je dost kvalitní, proto se na to dá koukat a člověka to i baví (ale né tolik). ()

Negrus

Herci za mne v poho, ale díly dlouhé, nudné. Zvuk jakože art, milion ruchů a hercům není rozumět. Ale naprostý masakr je ten vizuál. Hoodně ubereme kontrast, přidáme jas, a umění je na světě. Celou dobu mne ten plytký vybledlý obraz neskutečně štval. A hudba u titulků, to bylo co?? Dvě hvězdy s odřenýma ušima.. ()