Modré stíny

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(4)

Čtyřdílná minisérie Modré stíny navazuje na trilogii Případ pro exorcistu. Vyšetřovatelé se tentokrát dostanou k případu zastřeleného docenta. Toho jednoho rána nalezne uklízečka mrtvého přímo v jeho vlastní pracovně. Kriminalisté tak budou řešit, zda vražda souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy, a také to, co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zneškodnil přímo na půdě univerzity. Pátrání po tom, kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta, zavede hrdiny mnohem dál, než by sami čekali. (Česká televize)

pekas

Po komentáři uživatele "honajz" nemám skoro vůbec co dodat. Otřesná kamera, zvuk, Melíšková, Voříšková. Jestli si někdo namlouvá, že tohle je umění, tak akorát znechutit diváka a poplatníka ČT. Jednu hvězdu dávám za výkon Davida Novotného, Martina Huby, Dastlík a Majer taky ušli. 10% ()

lolaloka

Modré stíny...Mohlo se to spíš jmenovat Svit v oku.Ta roztřesená kamera -takhle asi vypadá i moje kamera, když natáčím rodinu při rodinných více či méně zábavných sešlostech a bud se u toho řehtám anebo usínám. To že zaostřeno bylo téměř vždy naopak, než jsme zvyklí...to už působilo opravdu zmateně. . Originální byla hudba. Co se týče herců, nejsympatičtější výkon byl Majerův. Melíšková se sice tvářila celý seriál stejně připitoměle, ale nakonec ukázala,že hlasivky umí použít i jinak než přišišláváním. Její výkony byly bohužel nepřesvědčivé a chvílemi směšné. To už jsem víc věřila Voříškové, že chce mermomocí s Novotným bejby :-). Působí to tak nějak rozporuplně. Čekala jsem odposlech v těch hodinách a ne tak amatersky přilepené na židli. Ale jinak to bylo roztomilé :-) Jako Viktor Tauš sám. Takže za 3. ()

macetoma

Dávám tři hvězdy. Na českou tvorbu zajímavé, odvážné, takové umělecké a navíc dobří herci. Prostě něco jiného. Ale přepálená kamera mě docela štvala - chvílemi jsem přemýšlel, že vzhledem k obrazu by seriálu slušel název "Bílé stíny". ()

iz67

Na českou krimi nadstandartní. Nemůžu říct, že by se napětí dalo krájet, ale vtáhlo mě to. Je tam samozřejmě spousta směšností a věcí, tahajících za uši, hlavně těch, které chtějí být hodně z reálu (rozhovory a prostředí z různých profesí [bezpečnostní agentura, vysoká škola]; rádoby tepání politických zlořádů kopáním do mrtvol [Gelnar = Langer]; atd.). Naopak je tam spousta surrealisticky vtipných vztahových detailů, které fungují (Lábus umlčený a řízený při rozhovoru vlastní ženou, výlev Voříškové s počtem příbuzných, a mnoho dalších). A vyvrcholení, to je už úplná haluz po Česku (vlastně všichni mají svou pravdu), které nakonec tvůrci jakž takž (byť to nevypadalo) ustáli. Dojem nepatricnosti všech postav bez rozdílu, jak černé šedé či bílé, na konci série je geniální. Stále daleko od kvality seveřanů, ale naštěstí i od průměrných českých krimi trapností. Třeba jednou budu moct napsat, že česká detektivka není protimluv. ()

regentor

Modré špíny. Celá řada událostí našich dějin za posledních 25 let je zobrazena konáním party kolem "modrého ptáka" .Sdružením bezskrupolozních tvorů ,veksláků , intrikánů nebo obyčejnýh zločinců kteří účelově vytvořili politickou stranu , která měla a má krýt jejich kriminální činnost.O tom jak pantáta zakladatel povídal, že nezná špinavé peníze nebo je potřeba na chvíli "zhasnout" zde psát dál nehodlám, ovšem zmínit toto v kontextu třídílné minisérie je potřeba. S ohledem na mnoho dalších událostí, kterých jsme byli v naší zemi svědky , nevěřím ani na okamžik, že hlavní producent celého snímku prozřel a sevíruje nám příběh , který ilustruje dění v časech dřívějších. Veřejnoprávní instituce jen plní další "zakázku" stejně tak jako policajti a další instituce. Samotný příběh je spíš novinářskou kauzou než krimi dramatem ,postavený na podezřeních o nekalých praktikách nejen na univerzitě.Způsob vyšetřování pak zase ukázkou jak udělat nudnou story oblečenou do hávu dávno zašlé aktraktivity i aktuálnosti.Přesah je však zjevný.Čechoslovakismus nevymřel. Martin Huba v roli kvestora musí být Slovák i kdyby čert na koze jel i když hraje Čecha.Pochopit proč jsou neustále tyto snahy vyvíjeny je asi tím skutečným dramatem který je uveden v rámci zařazení snímku do žánru.Nic proti vesměs velmi kvalitním slovenským hercům, jen to dlouhodobě dělá dojem :dneska my tobě , zítra ty nám.Česká televize má evidentně pokyn rozvíjet toto Perpetuum mobile nejen co se týká obsazení ale především ve vazbách kdo a co bude točit(za kolik) Každý projekt se určitě nepovede i jinde , ovšem té účelovosti a nevyvozování závěrů je na straně hlavního producenta až příliš. Dokud však bude v jejím čele "modrý svazák" nečekám změnu. Snímek jako takový odpadový není ale jeho zpracování , herecké výkony a především přesvícená expozice jsou nad rámec toho co jsme my , koncesionáři , za to zaplatili. ()

Solverino

Opět velmi průměrné a zbytečně dlouhé. Příběh samotný a jeho rozuzlení mi přišlo silně překombinovaný a ke konci to už jenom nudilo. Sestříhat na 3 díly by bohatě stačilo. P.S. a dostudovat reálie, že by chodil plukovník buď v uniformě bez výlože je nesmysl a pak měl na sobě dokonce uniformu s "našpendleným" podplukovníkem je ještě větší blbost. No hlouposti pana režiséra to dost stahujou dolu. ()

ostravak30

Po podprůměrné minisérii Případ pro exorcistu přichází totálně zpackaná šílenost v podobě Modrých stínů. Ani nevím, co je vlastně horší. Celá pointa se táhne kolem podivných zakázek pro univerzitu a po shlédnutí čtyř dílů si myslím, že do dvou, maximálně třech dílů by se to vešlo. Bohužel krom hlavní zápletky si hrdinové řeší i své vlastní problémy, které ale okrajově s případem souvisí. Takže zatímco předtím šlo o fakt, že šéf byl v podstatě rasista, xenofob a trpěl předsudky, zde policisté porušují v podstatě veškeré nařízení a pravidla,  překračují pravomoci a velmi často se chovají jako naprostí diletanti a amatéři. K tomu si připočtěme neskutečně špatnou kameru a jas v mnoha záběrech jsem také nepochopil. Už samotný scénář byl příšerný, ale překonaly to dialogy, které se v podstatě nedaly poslouchat. Další věcí je též zvolené téma. O provázanosti podsvětí, politiky, veřejné instituce a podnikatelského prostředí. Jenže to víme...minimálně od 90. let. Otázkou je co s tím. I zde skončilo vše více méně po česku. Ministr rezignuje z nějakých důvodů, vedoucí pracovník v tichosti odstoupí a aby se nenarušila pověst instituce, všechno se v tichosti tutlá. Otázkou tak je, co s tím? To ale žádný autor a ani filmaři neřeší a řešení nenabízí. Jenže takových témat tu je již dost a nic objevného ani zde vymyšleno nebylo. Snad jedinou chvalitebnou věcí je fakt, že tvůrci správně upozornili na to, že řada socialistických policistů a estébáků převlékla kabát a klidně si pokračovala dál, třeba i na vysokých postech a týkalo se to i politiků či různých podnikatelů. Ale v kombinaci s umělecky pojatým způsobem filmařiny, která do kriminálky či detektivky nepatří, jde o těžko koukatelnou záležitost. ()

subic

Případ to byl složitej a čert nám ho byl dlužnej. Vedl sice k odvolání ministra, ale... Je to o level lepší, než předchozí Případ pro exorcistu (2015). Klára Melíšková skvělá a ještě ostřejší, Stanislav Majer slušný, Tereza Ramba dostala 2x přes držku, Tomáš Dastlík už není jen nýmand do počtu, takže tým je teď ještě kompaktnější. Na plukovníka Miroslava Krobota se provalilo jeho členství v STB, tak předčasně sám rezignoval. Kavka "Bimbo" David Novotný, i když tu měl spíš zápornou roli, v závěru ukázal svůj charakter. Vedlejší roli a hlavního podezřelého tu má Martin Huba a ten válel naprosto skvěle. Takže mně se to celkem líbilo. Dva díly jsou za 3, 2 za 4, takže celkově 7/10. ()

DanielaE

První díl se mi líbil hodně. Ústřední duo + Krobot super, Voříšková už míň, protože prostě děvče, které vypadá na 20, zásadně hraje zkušené detektivky. Špaček v roli zhuleného santusáka pobavil. Ovšem všemu vévodil Huba, u kterého bych si tipla, že předobraz čerpal na MinFinu. Jen jsem nepochopila ten zvuk. To bylo, jak když se koukám na film pro pamětníky. ()

p.i.t.b.u.l odpad!

Může to být zajímavé, ale styl jak je první díl natočen, mě dohání k šílenství. Po chvíli sledování se mi začala točit hlava. Kamera je snad nejhorší co jsem za poslední dobu viděl. Zdá se mi že tvůrci mají v oblibě bisty a detaily hlav. Nedokážu si jinak vysvětlit, proč herec není vidět celý. Místo toho aby byli vidět postavy, raději nám kamera zprostředkuje detaily stropu. Nechápu proč se kamera pořád pohupuje, proč u postavy nejsou vidět nohy a převládá záběr na vrch místnosti. Proč se mám dívat na týl člověka, když mluví? Vůbec to nechápu. Jakýkoli studentský film natočený na mobilní telefon měl větší kvalitu. Jestli to je záměr, tak u mě to nefunguje. ()

hwnd odpad!

První díl tedy nezaujal. Divný zvuk zastřel možná zajímavý děj, který jsem díky tomo skoro nechytal. Tak uvidím, třeba to další díl rozjede. Po třetím dílu snižuji hodnocení, to je opravdu pekelná kvalita. Kameraman asi něco hulil, ty detailní třesoucí se panoramatické záběry na lidi, to je dobrej útok na mozek. Zvuk se proti prvnímu sice zlepšil, ale... No prostě tikající scéna v třetí epizodě, to je kandidát na odpad. A kouzelný je, že ty chyby skvěle odvádějí diváka od samotného děje. Tak poslední díl ukáže.... ()

Benjamin_L

Po technické stránce hrůza. Dementní kamera - opravdu je nutné se dívat polovinu filmu na strop, zatímco ve spodní čtvrtině obrazovky jsou mluvící hlavy? Do toho zase střih na až příliš detailní obličeje zabrané rozklepanou kamerou. To vše s nějakým pitomým přesvíceným filtrem. Zvuk katastrofální - místo dialogů je slyšet jen nějaké nezřetelné huhlání. Mizerný střih. Možná si někdo řekl, že to bude cool, ale jako celek to vůbec nefunguje a špatně se na to dívá. Edit: Seriál nabral v závěru solidní spád a přinesl nejedno překvapení. Je škoda, že působí tak amatérsky a jeho první polovina je k uzoufání nudná. ()

Joostas

Vše v mlze jako retro Bonnie and Clyde,nikomu není rozumět.Záměr,aby to bylo künstlich? Povinné penzum politické příměsi. Kurz u.gut: Nezdařená napodobenina severské krimi se záblesky hereckých rozinek.Vše se tváří jako společenskokritický triller,ale ve výsledku rutinní plagiát. ()

spotczek

Dívalo se na to dobře, už to byla opravdu detektivka. Jen mě zklamal poslední díl a vlastně rozluštění celého případu. Autoři v podstatě předjímají naši polistopadovou "blbou náladu". A prosím, mohl by mi někdo vysvětlit, proč se to celé jmenuje Modré stíny?! ()