Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (222)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Kupa politické i kulturní satiry, která si na mušku bere konservativce, jejich odpůrce, církev i morálku (Jak může ale Allen vědět, že po smrti člověka nebolí hlava?). Schytá to de Gaulle, Čankajšek i Vůdce se svým vlčákem. Bohužel je film rozčleněn na místa typicky "allenovská" a silně groteskní, kde se Woody znatelně hledal a nejlepší tu je jeho hudební doprovod. Příjemnou stránkou filmu je ovšem Diane Keaton, které snad odpustím i to celkem povedené parodování Marlona Branda - ještě, že se o to nepokusil Woody. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

"Věřím jen ve dvě věci, v sex a smrt, ale po smrti ti aspoň není nevolno". Naprosto špičková sci-fi komedie, která alespoň mou bránici nenechala chvíli v klidu. Zkuste si třeba představit scénu, kdy Woody Allen hodlá s Diane Keaton klonovat velkého vůdce a k dispozici má jen jeho nos, pár bot, kravatu a fusekle. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Jak jinak než strefování se do všeho možného. Woody si příznačně ke svým začátkům utahuje z nejrůznějších politických názorů a zároveň vzdává poctu svému oblíbenému žánru neprvoplánové grotesky s přesahem. Když se navíc s radostí dívám na první odrežírovanou spolupráci s Diane a vychutnávám jejich situační humor, jsem jako obvykle nadšen. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Výtečná sci-fi parodie, neodolatelně stylová a ujetá. Fascinující je způsob, jakým Allen dehonestuje náznaky orwellismu v námětu a jakým rozbíjí jakoukoli šanci k případné dobrodružnosti děje. "Akční" sekvence, pojaté jako groteska, jsou vskutku výtečné, stejně jako všudypřítomné výsměšné ostří, kterým Allen skrze "budoucí" paroduje "jsoucí". Je to inteligentní, je to ujeté a ano... místy je to poněkud nudné a bezradné... nicméně! Ty zážehy scénáristického i režijního důvtipu stojí opravdu za to. Je zvláštní, jak se to, čemu se Spáč pochichtává (ať už žánrově nebo celospolečensky), zůstalo aktuální i po třiceti letech. Proto se dá na Allenův příspěvek k žánru sci-fi stále dívat bez pachuti staroby na jazyku. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Další skvěle ujetá komedie od Woodyho s Woodym. Tahle je navíc obohacena o sci-fi výpravu a různé filmové odkazy. Některé vtípky a hlášky jsou opět nezapomenutlené: "Nikdy bych sexuálně neobtěžoval slepce." A woodyho výkon i režie jsou super. Ale další gigantický klad tohohle filmu je bezvadně ujetá Diane Keaton, které to dokonce i seklo. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (23)

  • Přístroj orgasmatron ve filmu je inspirován orgonovou komorou, kterou na základě pseudovědecké teorie sestrojil rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik Wilhelm Reich. Reichovy orgonové komory měly umožnit tomu, kdo se do nich nechal zavřít, v sobě koncentrovat jakousi tajnou životní sílu - orgonovou energii. Jeho teorie byly svého času vlivné a řada lidí, včetně řady intelektuálů a celebrit, tyto komory vlastnily. Právě to chtěl Allen nejspíš parodovat. (KlonyIlony)
  • Woody Allen konzultoval film se spisovatelem scifi (Ben Bova), zda jsou jeho futuristické vize proveditelné. (Kulmon)
  • Poslední posprodukční změny, které zkomprimovaly 35 hodin filmového záběru do 90 minutového filmu, byly dokončeny pouze dva dny před premiérou snímku. (jezurka42)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama