Spáč

Sleeper

Komedie / Sci-Fi

USA, 1973, 89 min

Dle mého názoru solidně nadhodnocená nejapná blbost, která je mi sice v zásadě sympatická, ale nemůžu ji hodnotit výše (tři hvězdy víc než dost), jelikož na mě působí příliš sebestředným dojmem. Jinými slovy - na to, jak slabým scénářem disponuje, se zde vyskytuje nadmíru řekněme až trapných fórků, leckdy (resp. vždycky) postrádajících jakoukoli jinou pointu, nežli zesměšnit co se dá. Ono by to možná ani tolik nevadilo, kdyby se sám Woody nestavěl do role úplného trotla, protože pak i ty inteligentní vtipy vyznívají poněkud rozpačitě, ale na to už si u něj zřejmě budu muset zvyknout. Navíc se nedokážu zbavit dojmu, že divadelní zpracování by tomuhle dílu slušelo mnohem více.(13.11.2008)

Nedokázala bych stát v klidu při natáčení tohoto filmu za kamerou, protože bych neustále přerušovala natáčení svým neprofesionálním chováním, tedy neustálým smíchem. Takže by mě museli asi nějakým způsobem pokutovat. Woody Allen předvádí úžasné šílenosti, při kterých je prostě nemožné se nezasmát. To by musel být člověk dokonalý ignorant. Woody převlek za robota neměl chybu a to jeho cupitání bylo perfektní. Diane Keaton ho perfektně doplňovala. Asi se nad tímto snímkem nějak moc rozplývám, ale jsem jednoduše unesená a s tím se nedá nic dělat. Začala jsem Allena zbožňovat. Akorát nevím, jestli je lepší, když sedí na režisérské židličce nebo se pohybuje před kamerou. Nedokážu se v jeho případě rozhodnout. Jako satira je tenhle film naprosto dokonalý.(27.9.2011)

Za 4,5*. Do písmena e-x-c-e-l-e-n-t-n-á komédia, ktorá na bystrej báze pestrých inšpirácií nonšalantne roztáča rozkošný futuristický príbeh. Ťah na bránu bude nesčíselnekrát drsnejší ako exhibícia hlasiviek Diane Keaton, a to vám tu tak nezištne nehovorím pre žiadne srandičky, ale pretože to že sa už holt jedná o nejakú mieru drsnosti, hej?! Kreácie Allena a Keatonky a ich zabijácka súhra vystreľujú Spáča do komediálnych nebies a mne úbohej významne zavárajú pri hodnotení.(19.11.2008)

Přečtěte si pár hlášek, které zde mají vypsané někteří uživatelé. Přijdou vám vtipné? Mně ano. Bohužel, ve filmu mi to ale tak nepřišlo. Nevím proč, ale Sleeper pro mě zůstane filmem, jehož hlášky jsou lepší na papíře, než na plátně. Nevím, jestli to bylo tím, že by je Woody neuměl podat, nebo že by mi neseděl celý film, opravdu nevím. Smál jsem se málo, hodně málo na to, jak se Woody snaží a každou minutu sype další a další hlášku. Bohužel všechno to snažení vyšumělo do prázdna. Příběh je (jak už zmínil uživatel Matty) recyklace Woodyho staršího snímku Bananas, který se mi líbil podstatně víc. Hlavně proto, že tam ty vtipy byly opravdu vtipné i ve filmu, nejen na papíře. Lituju, Woody. Dneska jen za 50 % a to ještě o prsa vietnamské závodnice.(5.8.2012)

Výborný ústřední nápad roztažený do celovečerní grotesky. Allen výborně mixuje slovní i fyzický humor, přičemž u něj snad poprvé převažují groteskní pasáže beze slov. V celém filmu jde zaznamenat řada narážek na politické systémy, ale Allen se strefuje i do pseudo-intelektuálů a pro něj typicky i do sexu a vztahů, byť v omezené míře. Místy je to sice ujeté možná až moc, ale pořád zatraceně zábavné a nikdy trapné. Navíc jak Woody, tak i Diane Keaton předvádí výborný komediální výkon.(4.1.2010)

• - Natáčení probíhalo v Coloradu a Kalifornii. (Terva)

• - Jedná se o první film Woodyho Allena, který má jasnou dějovou linku se začátkem, středem a koncem. Jeho předešlé filmy byly pouhou šňůrou gagů. (jezurka42)

• - Spáč je jedním z mála Allenových pokusů na poli sci-fi. Své nápady týkající se filmu údajně konzultoval s renomovaným mistrem žánru Isaakem Asimovem. (ClintEastwood)