Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

D.Moore

"New York Times z roku 1990: Papežova manželka porodila dvojčata" aneb Allenova satirická sci-fi parodie kdečeho. Okouzlily mě hlavně akční scény natočené ve stylu klasických grotesek, které se povedly vážně na výbornou, moc se mi líbila i Allenova němá komika v části, kdy se vydával za robotického sluhu. Vyloženě nudných míst bylo sice poskrovnu, ale co naplat, byla tam. I tak to jsou čtyři čisté hvězdy. ()

mat.ilda

Krom zjištění, že Woody Allen snad nikdy nebyl mladý, jsem se přesvědčila o tom, že do jeho filmů se nedozrává, raná tvorba je pro mě charakterizována velkými propady, střídanými zklamáním a zřídkavým zaujetím a škoda, že ani tato chaotická sci-fi satira v groteskním kabátku nedokázala prokletí prolomit. Nic, jdu si stáhnout Friga na mašině... ()

ScarPoul

Allenov zárez do sci-fi žánru. Ťažko povedať či je jeho ranná, blázniva, sexuálne podfarbená ranná tvorba lepšia ako jeho neskoršie inteligentnejšie, vtipné a neurotické diela. Každopádne sa jedná o veľmi výrazného tvorcu. Už v Spáčovi sa objavujú prvky, ktoré budú pre jeho tvorbu typické - minimálne parodizácia diel - najvýraznejšia v podobe Električky do stanice Túžba. Veľmi príjemnou postavou sa stáva Diane Keaton, ktorá ma prvýkrát vo filme neiritovala a ktorá bola Allenovi veľmi rovnocennou dialógovou protivníčkou. Spáč má typickú výstavbu Allenového diela - začne niekde inde, končí niekde inde a pritom je stále o tom istom. Osobne mám radšej jeho neskoršiu tvorbu, aj keď musím priznať, že som sa na niektorých veciach naozaj skvelo bavil. Atentát na nos bol nezabudnuteľný. Ďalší môj zárez do tvorby tohto originálneho režiséra a scenáristu, ktorý sa stáva s každým svojim filmom lepším a dospelejším. ()

Anderton

Tak sme našli v Allenovej filmografii aj scifíčko. Robí si tu srandu z množstva dystopických filmov a románov, ale nezabúda ani na prepracovaný design a architektúru rokom presne určenej budúcnosti. V tomto žánri ešte viac vynikne jeho autorstvo, pretože ak blázon pobehuje medzi ešte väčšími bláznami v bláznivej budúcnosti a aj tak ho nezaujíma nič iné ako sex, vystupuje tento kontrast viac do popredia ako v New Yorkských interiéroch. ()

Richie666

Dle mého názoru solidně nadhodnocená nejapná blbost, která je mi sice v zásadě sympatická, ale nemůžu ji hodnotit výše (tři hvězdy víc než dost), jelikož na mě působí příliš sebestředným dojmem. Jinými slovy - na to, jak slabým scénářem disponuje, se zde vyskytuje nadmíru řekněme až trapných fórků, leckdy (resp. vždycky) postrádajících jakoukoli jinou pointu, nežli zesměšnit co se dá. Ono by to možná ani tolik nevadilo, kdyby se sám Woody nestavěl do role úplného trotla, protože pak i ty inteligentní vtipy vyznívají poněkud rozpačitě, ale na to už si u něj zřejmě budu muset zvyknout. Navíc se nedokážu zbavit dojmu, že divadelní zpracování by tomuhle dílu slušelo mnohem více. ()

• Jedná se o první film Woodyho Allena, který má jasnou dějovou linku se začátkem, středem a koncem. Jeho předešlé filmy byly pouhou šňůrou gagů. (jezurka42)
  • Film je volně založený na klasickém sci-fi románu "When The Sleeper Wakes" (Až spáč procitne) od H. G. Wellse. (formelin)
  • Spáč je jedním z mála Allenových pokusů na poli sci-fi. Své nápady týkající se filmu údajně konzultoval s renomovaným mistrem žánru Isaakem Asimovem. (ClintEastwood)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN