Spáč

Sleeper

Komedie / Sci-Fi

USA, 1973, 89 min

Allenov zárez do sci-fi žánru. Ťažko povedať či je jeho ranná, blázniva, sexuálne podfarbená ranná tvorba lepšia ako jeho neskoršie inteligentnejšie, vtipné a neurotické diela. Každopádne sa jedná o veľmi výrazného tvorcu. Už v Spáčovi sa objavujú prvky, ktoré budú pre jeho tvorbu typické - minimálne parodizácia diel - najvýraznejšia v podobe Električky do stanice Túžba. Veľmi príjemnou postavou sa stáva Diane Keaton, ktorá ma prvýkrát vo filme neiritovala a ktorá bola Allenovi veľmi rovnocennou dialógovou protivníčkou. Spáč má typickú výstavbu Allenového diela - začne niekde inde, končí niekde inde a pritom je stále o tom istom. Osobne mám radšej jeho neskoršiu tvorbu, aj keď musím priznať, že som sa na niektorých veciach naozaj skvelo bavil. Atentát na nos bol nezabudnuteľný. Ďalší môj zárez do tvorby tohto originálneho režiséra a scenáristu, ktorý sa stáva s každým svojim filmom lepším a dospelejším.(29.1.2012)

Konecne! Pomalu jsem prestaval verit, ze nekdy od Woodyho uvidim neco kvalitniho. Netvrdim, ze je to buhvijaky masterpiece, ale rozhodne je to mnohem zajimavejsi a zabavnejsi, nez nudne vztahove patlaniny typicke pro jeho pozdejsi tvorbu. Sleeper je jediny Woodyho film (z tech co jsem videl), jenz se tomuto stereotypu prevazne vyhyba a jde svou vlastni cestou. Jedna se o v podstate povedenou scifi komedii s dostatecnym poctem chytrych napadu a narazek. Co me ale vubec nesedlo bylo pojmuti celeho filmu jako jakesi "taskarice". Woodymu asi nedoslo, ze komedie se da natocit i serioznim zpusobem, aniz by vyznela tak trapne. Asi nejhorsi na tom vsem je absolutne nevhodna a otravna jazzova hudba, ktera pusobi jako pest na oko, tentokrat dokonce vic, nez Woodyho herectvi, ktere nebylo az tak katastrofalne na presdrzku jako u jeho ostatnich filmu. "Do you know that "God" spelled backwards is "dog"?"6/10(13.9.2009)

Satira o budoucí vizi planety, parodie se znatelnými prvky němých grotesek. Samozřejmě o zábavu není nouze a o hlášky také ne ("Neběhají tu nějaká futuristická zvířata? Třeba krabi s hlavou sociálního pracovníka"). Také se ohromě povedli všichni ti roboti, orgasmostroje, klonovací stroje, nafukovací oblečky, postmoderní automobily, obří zelenina apod. Zváště scéna, kdy je Woody převlečen za robota je vynikající a opravdu vtipná.(21.9.2005)

V první řadě výborná a neutuchající zábava. Allen řádí jako pominutý, se svým vyjukaným výrazem kraluje každé scéně a nenechává diváka ani na chvíli vydechnout. Když už se nesmějeme jeho netradiční vizi budoucnosti, která doslova srší originální nápady a pohrává si s celou řadou tehdejších společenských zvyků, zaručeně nás dostane některá z nezapomenutelných hlášek, jež se na nás v průběhu filmu chrlí ze všech stran. Navíc úžasný sci-fi nádech dodává snímku úplně jiný rozměr, s bláznivým Allenovým pojetím si skvěle rozumí a některé scény jsou tak geniálně promyšlené a hlavně zahrané, že bych snad i předl blahem, kdybych se zároveň hlasitě nesmál. Co sejde na tom, že příběh není zase tak špičkový, když u kormidla sedí někdo s takovou fantazií?(6.3.2012)

Kombinace klasické grotesky a Allenova rukopisu. Na můj vkus je film až příliš neučesaný, všechno je totiž zaměřeno na gagy (mnohdy šílené), které ne vždy fungují. Někomu může tahle ujetost vyhovovat, mně to ale přišlo místy až příliš crazy, to ale neznamená, že bych se nebavil (po verbální stránce je film opět na velmi vysoké úrovni). Závěrem bych vyzvedl výkon Diane Keaton, která je Woodymu více než rovnocenným spoluhráčem - lepší komičku neznám! 7/10(9.11.2009)

• - Natáčení probíhalo v Coloradu a Kalifornii. (Terva)

• - V hudebním doprovodu hraje Woody Allen na klarinet. (formelin)

• - Při scéně na jezeře, kdy Luna Schlosser (Diane Keaton) leží na Milesovi Monroevi (Woody Allen, je zřetelně vidět změna její obuvi. Futuristická "kopyta" byla na okamžik změněna na obyčejné tenisky. (baribal)