Spáč

Sleeper

Komedie / Sci-Fi

USA, 1973, 89 min

Sekl se a bohužel. Tohle je další z filmů, které jsem od Woodyho viděla. Těšila jsem se, protože jsem ze včera byla natěšená z Lásky a smrti, která mě dostala. Tohle ale přineslo rozpačitost a zklamání. Spolu s Darebáčky je to zatím asi nejhorší film, který jsem od Woodyho Allena viděla. Ač je to jinak skvělý režisér, tohle bylo šlápnutí vedle. Nebylo to vtipné, spíš jsem z celku měla rozpačité pocity. Gagy a dialogy - tolik typické věci - se zde sice najdou, ale i tak to nezmění můj názor. I moje oblíbená Diane to nezachránila.(18.6.2013)

Woody Allen a sci-fi? Absurdní, že? Přesto se mu podařilo do své parodie zařadit všechna základní témata: cestování v čase, klonování, roboty, orwellovský totalitní systém... A konečně taky našel dosud nepřekonanou partnerku a vlastní odraz v zrcadle: Diane Keatonovou. Poctivou komičku, které se dá svěřit hezká role a ne jen nahrávací part ozdobné krásky, jako to bylo dosud. Všimněte si, že třeba sekvence, v níž se neohrabaně pokoušejí realizovat plán na svržení diktátora, má svou jasnou variaci i v dalších společných komediích (od atentátu na Napoleona v Lásce a smrti po magnetofonovou léčku v Tajemné vraždě na Manhattanu). je mi moc líto, že toho nenatočili víc, protože roztomilejší komediální pár se na plátně neobjevil od dob Oldřicha Nového a Nataši Gollové. 80%(24.10.2005)

Woody Allen to na nás zase pěkně rozbalil a já měla pocit, že snad žádný jiný herec toho nenamluvil ve svých dosavadních filmech tolik, jako Woody zrovna v tomto:) Měla jsem dojem, že sledovat ho v němém filmu, by byl velkolepý zážitek. Woody kecá a hláškuje jak to jen jde, a díky skvělému scénáři i rychle plynoucímu ději snímek utekl jako voda. "Proboha, co to máte za vládu? To je horší, než v Kalifornii." :)(19.9.2012)

Další nadprůměrná Woodyho komedie, stejně jako ve snímku Seber Prachy A Zmiz stíhá jedna povedená hláška druhou, ale najdou se i hluchá místa. Věděli jste že: hlas zlému počítači propůjčil Douglas Rain, který tímto způsobem parodoval svoji roli počítače Hala9000 ve Vesmírné Oddysee a hymna rebelů je stejná jako ve filmu Banání z roku 1971.(7.6.2006)

Tak sme našli v Allenovej filmografii aj scifíčko. Robí si tu srandu z množstva dystopických filmov a románov, ale nezabúda ani na prepracovaný design a architektúru rokom presne určenej budúcnosti. V tomto žánri ešte viac vynikne jeho autorstvo, pretože ak blázon pobehuje medzi ešte väčšími bláznami v bláznivej budúcnosti a aj tak ho nezaujíma nič iné ako sex, vystupuje tento kontrast viac do popredia ako v New Yorkských interiéroch.(26.5.2012)

• - Playboy, který se ve filmu objeví, pochází z listopadu 1972 a na jeho obálce je Lenna Sjooblom. (Kulmon)

• - Film je volně založený na klasickém sci-fi románu "When The Sleeper Wakes" (Až spáč procitne) od H. G. Wellse. (formelin)

• - Druhý Allenův film, ve kterém se objevila Diane Keaton. Jejich milostný vztah skončil dříve, než začala v jeho filmech hrát. (Kulmon)