Spáč

Sleeper

Komedie / Sci-Fi

USA, 1973, 89 min

Woodyho Allena moc nemusím, ale tato komedie se povedla. Na to, že se děj odehrává v budoucnosti 2173 a na rok natáčení 1973 propracované takřka do detailů. Docela by mě zajímalo, jak by tuto budoucnost vzali diváci právě v takovém roce v jakém se odehrává. Film utekl jak voda a nenudil jsem se. ( Hodnocení: 7/10 )(30.5.2013)

Výtečná sci-fi parodie, neodolatelně stylová a ujetá. Fascinující je způsob, jakým Allen dehonestuje náznaky orwellismu v námětu a jakým rozbíjí jakoukoli šanci k případné dobrodružnosti děje. "Akční" sekvence, pojaté jako groteska, jsou vskutku výtečné, stejně jako všudypřítomné výsměšné ostří, kterým Allen skrze "budoucí" paroduje "jsoucí". Je to inteligentní, je to ujeté a ano... místy je to poněkud nudné a bezradné... nicméně! Ty zážehy scénáristického i režijního důvtipu stojí opravdu za to. Je zvláštní, jak se to, čemu se Spáč pochichtává (ať už žánrově nebo celospolečensky), zůstalo aktuální i po třiceti letech. Proto se dá na Allenův příspěvek k žánru sci-fi stále dívat bez pachuti staroby na jazyku.(22.9.2005)

Extrémně absurdní sci-fi Allenovská komedie :) Chvíli Chaplinovská groteska(scéna s banánovou šlupkou je až nepopsatelně úžasná), chvíli "bondovka"(útěk před policií na jezeře ve vesmírném obleku), sci-fi parodie a konverzační humor, který mi byl schopný roztrhnout bránici. Od člověka co natočil Annie Hall, Hanu a její sestry atd bych něco tak ztřeštěného opravdu nečekal!(2.7.2010)

Povedená sci-fi groteska, kde Woody Allen řádí jako Chaplin v dobách své největší slávy. Mladý Miles se jednoho dne zastaví v nemocnici na běžném zákroku, kde mu má být odstraněn vřed. Shodou okolností je pak ale zmrazen a probuzen v budoucnosti roku 2173. Ovesné lupínky jsou velice nezdravé, kouření tabáku se doporučuje (dokonce v nemocnicích), lékaři píchají květinám injekce, pěstuje se obří zelenina a ovoce a ani sex už není co byl. V roli Allenova filmového partnera se představí mladá (a krásná) Diane Keaton a může začít velké dobrodružství, neboť oba uprchlíci se schovávají před rukou zákona, aby jim nebyl přeměněn mozek. Allen, který se podílel na scénáři (a samozřejmě režíruje) nenechává na nikom ze 70. let minulého století nit suchou a pouští se do politických otázek, naváží se do náboženství, kultury, sexu atd. Povedený, nesmírně zábavný film.(13.2.2011)

Tak sme našli v Allenovej filmografii aj scifíčko. Robí si tu srandu z množstva dystopických filmov a románov, ale nezabúda ani na prepracovaný design a architektúru rokom presne určenej budúcnosti. V tomto žánri ešte viac vynikne jeho autorstvo, pretože ak blázon pobehuje medzi ešte väčšími bláznami v bláznivej budúcnosti a aj tak ho nezaujíma nič iné ako sex, vystupuje tento kontrast viac do popredia ako v New Yorkských interiéroch.(26.5.2012)

• - Woody Allen konzultoval film se spisovatelem scifi (Ben Bova), zda jsou jeho futuristické vize proveditelné. (Kulmon)

• - Při scéně na jezeře, kdy Luna Schlosser (Diane Keaton) leží na Milesovi Monroevi (Woody Allen, je zřetelně vidět změna její obuvi. Futuristická "kopyta" byla na okamžik změněna na obyčejné tenisky. (baribal)

• - Playboy, který se ve filmu objeví, pochází z listopadu 1972 a na jeho obálce je Lenna Sjooblom. (Kulmon)