Spáč

Sleeper

Komedie / Sci-Fi

USA, 1973, 89 min

Výborný, byť trochu nevyrovnaný film. Zkombinovat sci-fi s groteskou je dosti neuvěřitelný nápad a asi jen málokdo, by se tohoto bláznivého úkolu zhostil lépe. Místy jsem doslova řval smíchy, což se mi při sledování filmů nestává až tak často. Gagy s Woodym jako královnou krásy a jim podobné jsou rozhodně tím nejlepším, co jsem kdy viděl. Geniální a přitom chytré fóry zase snesou srovnání například s Monty Pythony. Ǔžasné jsou i všechny ty šlehy na naši (a především americkou) všednodennost. Ostatně, kouzelný je Woody i ve chvíli, kdy prostě hraje sám sebe přesně tak, jak ho známe z mnoha jiných jeho vztahových filmů. Tak trochu je tu ovšem od každého kousek a je znát, že se Woody teprve učil dát filmu ten správný prostor, výraz a formát. Na druhou stranu, roztomilá je ta klukovská radost z prostého vymýšlení bláznivě ujetých fórů, třeba uklouznutí na gigantické slupce od banánů, vaření v kuchyni budoucnosti nebo ono rozomilé "kosmické" krejčovství. Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Marigold, gudaulin, Tosim, Pohrobek(14.4.2011)

U Allena mám nejraději jeho klasické komediální romance. Sleeper patří mezi ty snímky, jež se vůbec nedrží při zemi a jsou tudíž dost ujeté. I u tohoto filmu jsem se královsky bavil, ale přeci jen mi tam chybí to co u Allena hledám, přesah do skutečného života. A zdá se, že Woody tehdy ještě nebyl až tak vyzrálý filmař. Film místy nepůsobí celistvě a některé scény jsou v něm nadybtečné. Každopádně pořád se jedná o velice kvalitní a vtipný počin. Allen coby robot, nebo lidé sjíždějící se z orbu, jsou nezapomenutelné momenty.(2.3.2011)

Pro Woodyho Allena není scifi zrovna typický žánr. Na první pohled. Na ten druhý ovšem zjistíme, že je film zcela allenovský ve smyslu jeho narážek na sex a mentality jeho snímků. Jak hezky zní z úst Diane Keaton: "Mám doktorát z orálního sexu." Pokud zde Woody přinesl nějakou inovaci, tak to byla jeho futuristická stylizace do dob němého filmu. Jeho robotí pohyby alá Chaplin či Keaton jsou nezapomenutelné. Stejně tak hudba némě éry. ________ Všimněme si klonování, které ve filmu hraje roli. V roce 1973 to bylo skutečné scifi, které Woody umístil do roku 2173, dnes je film z tohoto hlediska vlastně překonán. Věda jde kupředu mnohem rychleji.(28.10.2009)

Přečtěte si pár hlášek, které zde mají vypsané někteří uživatelé. Přijdou vám vtipné? Mně ano. Bohužel, ve filmu mi to ale tak nepřišlo. Nevím proč, ale Sleeper pro mě zůstane filmem, jehož hlášky jsou lepší na papíře, než na plátně. Nevím, jestli to bylo tím, že by je Woody neuměl podat, nebo že by mi neseděl celý film, opravdu nevím. Smál jsem se málo, hodně málo na to, jak se Woody snaží a každou minutu sype další a další hlášku. Bohužel všechno to snažení vyšumělo do prázdna. Příběh je (jak už zmínil uživatel Matty) recyklace Woodyho staršího snímku Bananas, který se mi líbil podstatně víc. Hlavně proto, že tam ty vtipy byly opravdu vtipné i ve filmu, nejen na papíře. Lituju, Woody. Dneska jen za 50 % a to ještě o prsa vietnamské závodnice.(5.8.2012)

Jak jinak než strefování se do všeho možného. Woody si příznačně ke svým začátkům utahuje z nejrůznějších politických názorů a zároveň vzdává poctu svému oblíbenému žánru neprvoplánové grotesky s přesahem. Když se navíc s radostí dívám na první odrežírovanou spolupráci s Diane a vychutnávám jejich situační humor, jsem jako obvykle nadšen.(19.9.2005)

• - Přístroj orgasmatron ve filmu je inspirován orgonovou komorou, kterou na základě pseudovědecké teorie sestrojil rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik Wilhelm Reich. Reichovy orgonové komory měly umožnit tomu, kdo se do nich nechal zavřít, v sobě koncentrovat jakousi tajnou životní sílu - orgonovou energii. Jeho teorie byly svého času vlivné a řada lidí, včetně řady intelektuálů a celebrit, tyto komory vlastnily. Právě to chtěl Allen nejspíš parodovat. (KlonyIlony)

• - Časopis Premeire zařadil film v roce 2006 mezi 50 nejlepších komedií všech dob. (Kulmon)

• - Spáč je jedním z mála Allenových pokusů na poli sci-fi. Své nápady týkající se filmu údajně konzultoval s renomovaným mistrem žánru Isaakem Asimovem. (ClintEastwood)