Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Tommass95

Jeden z nejzvláštnějších a nejzajímavějších filmů, co jsem kdy viděl doprovázen fantastickou hudbou a režíí génia Stanleyho Kubricka. Jasných 100% . ()

MikO_NR_1909

Spoločensko pesimistický, politicko alegorický, ľudsky nedôveryhodný a morálne ironický pohľad na svet. Najkontroverznejší ale zároveň ten najtrefnejší film zo všetkých. Mechanický pomaranč obsahuje hádam všetky druhy emócií a nálad v nehorázne pestrej symbióze metaforických myšlienok. Typický odraz nášho sveta, kde ľudský jedinec je konfrontovaný s neviditeľným zlom, jeho nástrahami a kde ho aj sám pácha. A toto keď je zharmonizované do úžasného celku, je to UNIKÁT. Záverečná Alexova veta "I was cured allright" neguje akýkoľvek vývoj jednotlivca či spoločnosti k svetlejším zajtrajškom. Mrazivý masterpiece, ktorý dokáže konkurovať aj dokonalej Vesmírnej odysey. Viac na mojej recenzii http://madsbendermovieblog.blogspot.sk/2014/02/kubrick-mechanicky-pomaranc-clockwork.html#more ()

Laxik

Jo jo, Kubrickův styl je nezaměnitelný a táhne z tohohle filmu stejně jako doutníkový smrad z Fidela. Ten chlap to má v oku, taková estetická citlivost se objeví jednou za tisíc let. Jenže já mu tyhle jeho šílenosti prostě nežeru. Po hippiesácké Vesmírné Odysseji přichází první hipsterský film všech dob, a i když mě tahle sociální pohádka svým vizuálem a hereckými projevy přikovala do křesla a udělala ze mě na moment katatonika, stejně tak mě tyhle dvě přemrštěné složky vytrhávaly z koncentrace. Všechny ty "Co to kur..." a "To snad nemůžou myslet vážně..." momenty mi tam vadily, a to bez ohledu na to, že tam byly právě kvůli tomu. Možná jsem nenáročný divák, ale nemám moc rád, když je se mnou vyjebáváno, nota bene, když mi je podsouvána laciná příhodnost nebo doslovnost, která u snímku opravdu zamrzí. Vážně, když už se dívám na něco takového, poslední, co chci, je doslovné vyjádření úplně všeho, které někdo zabalil do jakože symbolické undergroundové omáčky. Přemýšlel jsem o tomhle filmu, ne že ne, přemýšlel, ale nedopátral se skryté pravdy, ničeho nového ani hluboké myšlenky. Došel jsem jen k tomu, že je pořád lepší někoho tólčokovat a vyžívat se v tom, než aby mi někdo to tólčokování k zeblití znechutil a tím i znemožnil zvolit si mezi A a B. Taky se vám to zdá na film takového kalibru málo? ()

sta

První mistrův film, který jsem viděl - spojení dokonalé předlohy, geniální režie a nepopsatelné hudby... to je Mechanický Alex de Large. Mistrovské dílo světového filmu. ()

numi

Kubrick je bezpochyby génius, o tom žádná. Ale to jej neomlouvá. Ta hromada věcí, u které netuším, jestli je myslel vážně a nebo si z nás všech dělá jen řádnou prdel, ja tak veliká a tak zapáchající, že to přehlédnout (a necítit) nelze. Jde opravdu o tak geniální dílo a nebo jde jen o součet hovadin, ze kterých genialitu udělá až samotný divák, který ji tam za každou cenu najít chce? Jak daleko je nutné se přizpůsobovat společenským normám? Jak daleko je nutné se podřizovat společenskému kodexu, abychom v dnešním světě přežili bez toho, aniž by si na nás za zády ukazovali kolemjdoucí prstem? A jak daleko se necháme těmito kodexy řídit a manipulovat? "F*uck the system", řekl Kubrick, "f*ck the system" řekl i Fincher (Klub rváčů). Lze varování těchto dvou géniú jen tak přejít? Za všechny tyhle otázky, které ve mě Mechanický pomeranč vyvolal, dám dvě hvězdičky. Třetí přidám za ty pohyblivé obrázky. [leden 2007] ()

erased

Geniální film od geniálního režiséra podle geniální knihy. Omezená slovní zásoba? Jak jinak ale hodnotit příběh, který je brutální, vtipný, šílený, satirický a znepokojující zároveň? ()

Zelilu007

Přišli první minuty filmu a já začala být znechucena, až do takové míry, že jsem s tím chtěla hned skoncovat. Po dalších minutách jsem si říkala, že to možná jen přeskáču a film neohodnotím. Ale nakonec jsem se dívala a snažila poslouchat. První polovina filmu ukazuje brutality, které převážně vede Alex. Ať uz jen v jeho hlavě, ve které poslouchá svého milovaného Beethovena. Jakmile se začne s léčbou jsem docela ohromena, jak na mne film funguje. Chvílemi jsem mu některé násilí od jeho obětí i přála, ale pak jsem k Alexovi začala mít určité sympatie. Herec, co ho ztvárňuje podal pěkný herecký výkon. Malinko se mi tam nelíbily ty sci-fi prvnky. Jako by film jen rušily... Film to špatný není, ale není pro mne. Každopádně mám pocit, že kniha by se mi mohla líbit víc. ()

vorheese

Tři noci po shlédnutí tohoto synonyma pro naturalismus se vám bude usínat jen velmi těžko...a nakonec za to budete ještě rádi. ()

milicjant

Někde jsem slyšel, že genialita je schopnost člověka vytvářet vrcholná, nadčasová díla. Kubrick jako výjimečná osobnost tuto tezi bezezbytku vyplňuje. Jeho celkové pojetí Burghessova románu (fantastická kniha!) je tak osobité, až z toho občas přechází zrak a krvácí srdce. Tenkrát, když jsem si film poprvý pustil, jsem myslel, že koukám na nějaký starý porno... Dneska ten film miluju. (btw. slovíčko milicjant jsem poprvé zahlédl právě v knize A Clockwork Orange) ()

gogos

Jeden z nejlepších Kubrickových eposů. Dokonalá sonda do mysli zvrhlého mládí je plná absurdity, abstraktních výjevů, impozantního napojení na hudební stránku, především pak na dva ústřední songy. Scénáristicky vypiplané, herecky perfektně zahrané. Mechanický pomeranč má tempo, má říz, má napětí i poslání. Mechanický pomeranč má tradičně skvělou vizuální stránku, kostýmy a dekorace jsou kapitola sama pro sebe. Kubrick dokázal, že s dobrým nápadem se i za málo peněz dá sehrát velké divadlo. 5* ()

Makky

Mechanický pomaranč nudí... a často! Treba však podotknúť fakt, že ide rozhodne o jeden z najvýnimočnejších a najvýstrednejších filmov vôbec. Malcolm McDowell zajazdil životnú úlohu a mne sa páčil. Kubrickov fenomén treba vidieť! ()

Tony.cs

Tak hnusně syrové, úchylné, násilné, drsné, ponuré... já nemůžu dát pět, protože i když je to fascinující, tak mě to zároveň šíleně odpuzuje. Když prohlédnete do hloubky hedvábí, najdete i trhlinu. A nepotrestané zlo u mě nemůže dostat plný počet. ()

MajklCZsk

Co bych vám lhal, Mechanický pomeranč mě především uhranul ve své vizuální podmanivosti - stejně jako většina Kubrickových filmů. On to opět dokázal - slepil několik svých schématických postupů dohromady a vytvořil krásný kus filmového umění. Ze začátku jsem byl i plně rozhodnutý udělit tomuto skvostu pět hvězdiček, avšak jsem narazil na hlavní zápor tohoto filmu - hlavní charakter Alex se nikam neposouvá. Četl jsem knižní předlohu od Anthonyho Burgesse, která byla perfektní a tam se Alex právě naopak posune. [SPOILER] Po sebevražedném zážitku se opět vydává cestou zločince (jak je naznačeno i závěrem filmu), ale skrze setkání s Péťou, který je šťastně ženat a má dítě, Alex doznává klimaxu, kdy sám přijde na to, že páchat násilí už tak úplně není tím jeho pravým šálkem čaje. Naopak v Kubrickově verzi je stále stejným ničemou, chuligánem, úchylem a paznehtem společnosti [KONEC SPOILERU]. Myslím si, že Stanley nedokázal úplně přenést hlavní myšlenku literárního díla (tedy alespoň jeho závěru) a to, že k našemu postoji k násilí, jakémusi morálnímu rozhodnutí, musíme přijít sami. Nikdo nám toto nemůže vnutit násilnou formou. To je to, co mi na snímku chybí a mrzí mě, že to jinak skvělý režisér nedokázal tak úplně pochopit. Pak tedy chápu Burgessovo rozezlení nad touto adaptací, kdy se pak nestyděl Kubricka označit v novém vydání své knihy jakožto Lubricka. Ale jinak se vší zbylé formě jedná o nadprůměrné dílo, které vyniká vizuálně, hudebně i herecky (herec, který ztvárnil protagonistu, byl naprosto bezkonkurenční). Zkrátka slušný umělecký kus a hlavní předmět debat o násilí ve filmu a jeho rytmizaci a estetiku. ()

Kaluž

PROJEKT 100 2007!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I'm siiiinging in the rain! Kdo nepude, umře. ()

IllIlIlIIl

Pro mě světlá vyjímka Kubrickových filmů. Mechanický pomeranč je zajímavě zpracovaný film, nechybí tam humor, akčnost, orginalita, opravdu skvělá hudba, spád příběhu. M.McDowell zahrál svou roli skvěle a jeho vnitří vyprávěcí hlas byl nezapomenutelný. Příběh měl výbornou myšlenku, jen škoda konce, který nebyl špatný, ale věděl bych i o lepší možnosti závěru. Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli čtyři nebo pět hvězd, ale nakonec dávám tomuto kultovnímu filmu za pět. ()

Dr.Zhivago

Jak McDowell uvádí, Kubrickův humor "je velmi černý, až do krajnosti černý", a proto i Alexova postava musela být s tímto jeho smyslem pro humor v souladu. Kubrick Alexovy násilnické činy neustále elegantně stylizuje, za pomoci vtipného použití hudby (kupříkladu Beethovenovy Deváté) odvádí naši pozornost od toho, co by se muselo jevit jako nesnesitelná dávka brutality (sekvence znásilňování), a zároveň zobrazuje Alexovy oběti jako nepříjemné lidi-karikatury, zabydlené v nevkusných pop-artových brlozích. Alex jako fantaskní postava působí na onu temnou, živelně anarchistickou stránku, která se v každém člověku ukrývá, a rozněcuje lidskou touhu po okamžitém sexuálním ukojení, po uvolnění potlačovaných pudů, po touze pomstít se zbyrokratizovanému společenskému systému, po potřebě vzrušení a dobrodružství, neomezované jakýmikoli konvenčními ohledy. Z jiného hlediska je Mechanický pomeranč ironickým podobenstvím _ oproti Doktoru Divnoláskovi a 2001: Vesmírné odysseji o hodně pesimističtějším - o tom, jak se moderní člověk stává strojem s kontrolovaným myšlením a jak mohutnou agresivitu to v něm uvolňuje. ()

Remedy

U Kubricka jsem si už zvykl na skutečnost, že každý jeho film je vynikajícím způsobem propracovaný, komplexní a to jak po formální stránce, tak po obsahové. Proto mě z tohoto pohledu Mechanický pomeranč ani nijak zvlášť nepřekvapil, na druhou stranu ani v sebemenším detailu mě rovněž nezklamal. Ten rozdíl oproti již viděnému (v tuto chvíli Eyes Wide Shut a Shining) je v tom, že předtím jsem nevěděl, do čeho jdu a pohltil mě fakt, jak precizně, přesně a čistě je to celkově koncipované. Kdybych viděl jako první Mechanický pomeranč, věřím, že by mě "rozsekal" mnohonásobně víc (což bych možná měl problém ustát:)) Samotný film hodnotím jako geniální satiru, jejíž téma zdaleka nezůstává jen u násilí, ale zahrnuje rovněž média a zrůdně ohavnou moc politiky. Začínám si Kubricka nebezpečně oblibovat.)) ()

Maq

Jako obvykle, Kubrick promlouvá mnohem lépe obrazem než slovem. Je to zajisté věc názoru, ale mně ta stylizace spíš vadí. Mnohem spíše bych ocenil, kdyby se charaktery (nejen Alexova parta, ale třeba i jeho matka) vybarvily přirozeněji, prostřednictvím jejich jednání a dialogů. --- Myšlenka filmu je zdánlivě jasná (ostatně není nijak objevná), dá se však vyložit z různých pozic. V době tvorby filmu letěly společensko-kritické postoje. Já je vnímám jako svého druhu anarchismus, protože kritizovaly a odmítaly každou vládu, i liberální. Mně osobně bližší by bylo odhalení, že úsilí o vytvoření nové společnosti a „nového člověka“ je společné všech odrůdám socialismu. Tedy ovšem nejen bolševismu, ale i nacismu, fašismu, eurosocialismu atd. Burgessovy názory byly ovšem mnohem komplexnější, mj. i křesťanské (byl katolík), a na celém příběhu pokládám za nejpozoruhodnější (i proto, že Kubrick jej nevynechal) moment, kdy jedině a pouze KNĚZ bez velkého bádání a průzkumů veřejného mínění má od počátku po ruce jasný argument pro odmítnutí celého experimentu: Bůh dal člověku rozum a s ním i povinnost každého jednotlivce jednat odpovědně a nést následky svých činů. --- Všimněme si, že všichni hlasatelé „rovnosti“ se tuhle pravdu snaží nějak obejít: Ano, ale! Z důvodů rasy, kulturní odlišnosti, pohlaví, v zájmu společnosti, v zájmu pokroku, míru, ochrany toho či onoho, z hlediska takového či makového, za určitých okolností člověk za své činy tak docela neodpovídá a rovnosti je třeba napomoct skrze nerovná pravidla. Křesťanská etika stojí na univerzální odpovědnosti individua a nedá se ohnout podle aktuálních voličských preferencí či jiných pověr, potřeb a zájmů, a proto je všechny tak nebetyčně sere. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse