Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

hrumsrt

Tak dlouho se prokopáváte dál a dál až naleznete ve tvorbě ďábelského šikuly Stanleyho Kubricka kousek, který už mi nejen nepřijde tak autorský ale především ani tolik povedený.. Poprvé mám pocit, že jde o žánrové provedení, kde se newyorský velikán nechytá. A nějak přemýšlím jestli ho není na něco takového škoda.. Samozřejmě, co to povídám šlo o Kubrickův další krok k nesmrtelnosti a zase posunul svoji kvality o kousek výše, nicméně tyhle začátky mě u nějak tolik nefascinují a jako tvůrce mě začal zajímat a především bavit až tak o 10 let později.. Zabíjení je takový předskokan kultovních Ocean's Eleven, kteří dorazí poprvé až za 4 roky. Tohle ale není ono. Ve svých nejsilnějších momentech sice připomene legendární Podraz, ale jinak nestíhá.. Problémem jsou pro mě především zaměnitelné postavy, kterým zoufale chybí charizma... Onen ústřední příběh je solidně vyhrocený s prvky absurdna, ale chybí mu detailnější plán. Stejně tak tempo a gradace jsou docela ucházející, když se tak dlouho nic moc neděje, když v závěru to začne nabírat obrátky, ale to už je zkrátka pozdě a bohužel je to jakoby z ničeho.. Může být na vině kratší stopáž, anebo způsob jakým si tvůrci příběh rozvrhli, ale v součtu jsem byl poněkud zklamaný.. Zatím nejslabší, co jsem od Kubricka viděl a první jeho film, který postrádá něco navíc. 60% ()

Humprt Pum

Jeden z prvních filmů, ve kterých je Kubrick už hodně cítit. Ač jsou herci vedení k mírnému přehrávání, patřílo to k době. Scénář šlape, nejen pro vystavěný napínavý příběh, ale především pro konkrétní slova vsazená hercům do úst. Větičky, kterými si žena ironicky dobírá manžela-padavku jsou nezapomenutelné. Mít něco takového doma, zabíjím okamžitě. Závěr nechutně předvídatelný, to je asi jediná velká chyba. ()

Pierret

Dokonalé od začátku do konce. Kubrickův masterpiece v žánru, který obvykle umělecky nevyčnívá. Nejvíc se mi asi líbila scéna s penězy. Už kvůli ní musíte film vidět. ()

elanista1

Dobre vygradovane, od uvodnej predstavovacej nevyhnutnosti az po ocakavany naplnujuci zaver. Ale viac sa na mna nenalepilo. Je to prilis kratke na to, aby ste stihli sympatizovat s postavami, a prilis priame.Rychlo mi to vyprsi z hlavy. ()

CorvusBlek

Hodně, ale hodně moc mě štval ten popisný komentář po celou dobu filmu, ale tenkrát se to tak bohužel dělalo...Kubricka mám rád, ale po zhlédnutí jeho starších filmů jsem dospěl k názoru, že jeho pozdější díla byly daleko zásadnější a vyzrálejší. ()

kubilov

Ve srovnání se starším Vrahovým polibkem vychází Zabíjení zcela logicky o jednu až dvě třídy lépe, jelikož má konečně pořádný děj a o napětí ani nemluvě. Je rozhodně vidět, že se tomuto filmu Stanley Kubrick věnoval daleko pečlivěji, a přestože obsahuje hned několik nesrovnalostí a lehkých nelogičností, rozhodně zaujímá jednu z předních příček mezi filmy pozdní noirové éry a z Kubrickových začátků jde jednoznačně o nejlepší film. Sterling Hayden je správnej představitel starých gangsterek, charismatický a nesmlouvavý. ()

pollstro

Bezchybně zinscenovaný kriminální film-noir o přesně naplánovaném zločinu loupeže dvou miliónu dolarů z pokladny dostihové dráhy, který je svým sofistikovaným filmařským zpracováním skrz přerušenou časovou kontinuitu, nelineární zápletku a způsob vykreslení stejné akce z několika úhlů pohledů, zcela žánrovým kultovním klenotem. Retrospektivita v podání Kubricka funguje jako dokonale bezchybná skládačka, která z počátku může působit lehce nejistě, ale za pomocí jednoduchých filmařských postupů se velmi brzy usadí, a skrz stupňující se akci spojuje veškeré jednotlivé díly dohromady, aniž by se dopustil jakéhokoliv zmatečného příběhového přeskakování na místě. Napětí, které se s blížící vrcholovou akcí zvyšuje, zároveň funguje jako detailní a přesná charakterizace všech zúčastněných v silném kontrastním provedení. Kubrickova temná černobílá vize každého záběru, který je do detailu skvěle nasvícen a zachycen, je nezpochybnitelnou známkou toho, jak obrovským vizionářem byl. Formálně neuvěřitelně dospělý a nadčasový film, jenž svým zpracováním nabízí jedinečný filmový zážitek, který vrcholí neočekávaným a především ironickým závěrem zločineckého heistu. ()

Dexter666

Je to prvý film, ktorý som zo staršej Kubrickovej tvorby videl. Často, keď sa chystám na vysokohodnotené polstoročné filmovokluboidné počiny, mám strach, pretože som predsa len dieťa kinematografie deväťdesiatych rokov. Tento film ma však príjemne prekvapil hlavne tým, že vôbec nenudí, dej rýchlo napreduje, nikde sa zbytočne nezdržuje, jeho dynamiku mu môžu závidieť mnohé novodobé snímky. Krátkemu porovnaniu so súčasnosťou sa však u mňa nevyhne. Najviac mi pripomína Ocean's eleven. Sodenberghov film má omnoho viacej šarmu pri samotnej krádeži, necháva diváka viacej tápať, odhaľuje mu väčšinu podstatného až počas samotnej krádeže, avšak mieri niekam inam. Kvôli rozprávačskému štýlu to u Kubricka nie je možné. Kamera a réžia sú dokonalé, takisto skvelo napísané dialógy, ktorým nechýba nefalšovaná ráznosť, hlavne v podaní Sterlinga Haydena, ktorému sa herecky nikto vo filme ani len nepriblížil, snáď až na Joea Sawyera, ktorý má však dostane málo priestoru. Úžasné a novodobé je samozrejme aj spracovanie s opakovanými scénami počas vrcholenia deja. Jedinú výtku mám práve k zabíjaniu - názov mi k filmu vôbec nesedí. Zabíjanie samotné nezohráva vo filme dôležitú úlohu a keď sa objaví, je jeho najslabšou stránkou. Prestrelka v byte je zle zostrihaná, všetci sú mŕtvi asi za 2 a pol sekundy. Netvrdím, že mám rád tie súčasné filmy, v ktorých sa na jednu obeť minú minimálne tri zásobníky, kým padne, ale toto je trocha nerealistické a zle to kontrastuje s precíznym rozprávaním celého deja. Takisto smrť mrchy Fay je amatérska. Asi to bolo poznačené ešete dobou, neviem, v tomto je súčasná kinematografia ďalej a je to dobre. Záver filmu ma sklamal, je predvídateľný a hlúpy. Pravdupovediac, zle sa to mohlo skončiť aj inak. Napriek týmto neduhom, je to veľmi zapamätateľná a vysoko nadpriemerná snímka. 80% ()

Bruce_cz

Celej film jsem to Kubrickovi žral i s navijákem, výborně poskládané a do sebe zapadající klasická loupežná zápletka. Celou dobu jsem si říkal, jak to Stanley natřel všem podobným (novějším filmům) (např. Danny parťáci).. ale... velké ale... ten konec (dejme tomu ještě tu přestřelku - vyvraž'ďovačku.... ale ten debilní pes...) to už na mě bylo moc... to je jak běžet po svěží letní trávě a šlápnout do psího lejna... ()

peeko

Kubrick nenatočil monoho filmů, ale co film, to diamant. A tento patří mezi nejkrásnější. Dokonalost sama. Howg ()

Marchellonzo

Vzhledem k tomu, že jsem včera brzy vstával a odpoledne u první půlky filmu trochu přizavíral oči, se mi film moc líbil. Pomalý rozjezd vůbec nevadil a od zbytku snímku jsem potom už nemohl odtrhnout oči. Pěkně naplánovaný zločin, moje oblíbené retrospektivní pohledy na jednotlivé účastníky loupeže a finále, které mě dostalo. To vše pěkně natočené a provedené, takže určitě palec nahoru tomuhle staroušovi. ()

Rust_Francis

Poměrně krátký filmek, nicméně s vynikajícím tempem. Dá se říct, že zpracování tohoto snímku bylo jedním ze základních stavebních kamenů moderních gangsterek a filmů, ve kterých jde především o dokonalé přepadení, o perfektně naplánované loupeže nebo o promyšlené podrazy... tak jak je známe například v podobě Dannyho parťáků, Podfucku aj. Stanley na dobu, ve které byl film natáčen, přišel s opravdu originálním režijním pojetím filmu z kterého kinematografická scéna žije do dnes. Pátou hvězdu jsem musel dat jednoznačně za ten konec. "Dobrá, dejte ho odbavit." ()

axcris

Cubrick nám to ukázal ešte skorej, ako si to svet dokázal predstaviť. Zobral si do náručia klasický kriminálny príbeh, a vymodeloval z neho sakra napínavý začiatok jeho filmovej kariéry. Našli sa šikovný chlapi ktorý chceli (potrebovali) peniaze, a vymysleli si detailný plán, ako sa k nim dostať (samozrejme to bola férová cesta). Účinkujú tu aj ich polovičky, cez ktoré si môžeme lepšie vybaviť zlodejovo cítenie, a prečo to vlastne robia. Prirodzene, nefunguje vždy všetko podľa plánu, taktiež aj v živote. Máte ten silný pocit, že sa niečo pokazí, ale nenapadne Vás, s akou až smiešnou pointou to vyvrcholí? Režisér v tomto filme ukázal každý kúsok z ľudskosti. Dôvera, nevera, láska, chamtivosť, pomoc blížnym. Ale hlavne to všetko čo ľudia dokážu spraviť pre peniaze. Myslím, že tento úsudok zostane ešte dlho zakorenený v našom DNA podvedomí. Dialógy sú na Vás bombardované od začiatku na maximum, a áno sú dôležité. Po čase na vás pôsobia unavujúcim dojmom čo je mrzká škoda. Posnažte sa na ten film nepozerať ospalý. Záverečné prepadnutie Vám už otvorí oči dokorán, tu nebudete chcieť ani žmurknúť. Takto sa rodili legendy v 60. rokoch minulé storočia! Ukáže mi tento film niečo čo som ešte nevidel, niečo nové? Nie, neukáže, ukáže Vám to všetko z čoho to dnešné nové vzniklo. Klobúk dole. ()

stanlyOu

Najmenej osobitý Kubrick, stále ale veľmi inovatívny, hlavne prácou s kamerou a usmernením hercov. Krimi lahôdka s fajnovou a kľudnou atmosférou. The killing určite patrí do TOP 3 filmov ktoré som videl najviac krát v živote.   10/10 ()

F2003F

Na Killing je krásne vidieť ako sa začínala prejavovať Kubrickova majstrovská genialita. Svoj úchvatný scenár tu podáva tak záživne, že napriek jemnej strihovej zmätenosti, značnej miere klišé a takmer žiadnemu charakterizovaniu postáv si drží na veľmi vysokej úrovni pútavosť a výrazný dojem, aj keď dej plynie vysokou rýchlosťou mierne zabraňujúcou obsah nielenže vstrebávať, ale sa v ňom aj pozorne orientovať. Rád by som dal plné hodnotenie, no akú hodnotu by potom malo napríklad u Dr. Strangelove alebo zvyšku jeho majestátne bezkonkurenčnej a fenomenálnej tvorby. ()

Blažena

Co se mi na tomto filmu líbí, je, že tam nenajdete jedinou bezúčelnou postavu, hlášku nebo scénu. Je řečeno jen to, co je potřeba, a děj tak nabírá závratný spád (zvlášť ke konci). Je to žánrový film, tudíž já, která si v gangsterkách nelibuju, nemůžu pořádně ocemit atmosféru, kterou snímek má, na druhou stranu ji ale stoprocentně vnímám. Černobílost některých postav může někomu vadit, ale znovu opakuji, je to žánrový film, a myslím, že toto zjednodušení sem patří. Kdyby si lupiči promysleli plán, stejně jako to udělal Kubrick se svým scénářem, zcela jistě by jim krádež vyšla! ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci