Lolita

Emigrant z Evropy Humbert Humbert je po příjezdu do města Ramsdale v New Hampshiru zasažen amorovým šípem a plánuje se oženit s Charlottou Hazeovou. Avšak jen proto, aby byl navždy blízko svému miláčku – Charlottině předčasně vyspělé dceři Lolitě! Filmař Stanley Kubrick prozkoumává téma sexuální posedlosti (námět, ke kterému se vrátí o 37 let později ve filmu Eyes Wide Shut) v této hořce komické a dojemně jímavé adaptaci románu Vladimíra Nabokova. James Mason hraje záludného a pošetilého Humberta, ženatého z nouze s Charlottou (Shelley Winters), který musí soupeřit s všudypřítomným a otravným Clarem Quiltym (téměř chameleonský Peter Sellers), když jeho duši polapí bezstarostná dospívající dívka (Sue Lyon) s oním „nádherným, poetickým a melodickým jménem“ – Lolita. (Magic Box)

Sonick

Bylo to docela zajímavý, italskej dabing velice slušnej :) a lolitka celkem pěkná. Ale Bože, ty vlasy její matky! To byla hrůza. Jo, a další černobílej film až zas raději někdy příště. ()

sibskyn

Nejhorší Kubrick. Není tam vidět mistrův talet a všechno je to fádní a uzívané. Vlastně se mi, už kniha ani nelíbila, ale pořád jsem myslel, že mistr, to nějak svým nadáním zachrání a bude to slušný film. No nestalo, ani bych nepoznal, že to točil on. A Lolita, my příjde na proplesknutí, už od první chvíle. ()

axcris

Cukrová, chrumkavá a pubertálna, oficiálne dvanásťročná papuľnatá blondínečka. Kto by si svoje jemné, zvrhlé chúťky nechával len pre seba? To slabšie fantazírovanie si s telom “dieťaťa“ nemôže predsa nikomu ublížiť... V mojom prípade, bohužiaľ, že len slabšie. Tak isto úspešný, ako aj kontroverzný román Lolita má tie správne štipky niečoho, čomu hovorím ľudská slabosť. Mužská prirodzenosť. Román som nečítal a tak neviem, ako sa Cubrick s Nabokovom držali knižnej predlohy ale vadilo mi...tak povediac chýbalo...Ten skutočný bod zlomu, ten bod pri ktorom sa emócie pretrhnú a ústa nepôjdu zavrieť s nemorálnosti. Vždy keď sa k nemu priblíži, otáča sa okolo neho, dráždi ho, ale napokon sa otočí naspäť. Hercov radosť počúvať, ako sa aj na nich pozerať. Zohrialo len na 5minútovú sviečku. ()

buchannon

Verze s Jeremy Ironsem je rozhodně lepší. Ale holt když je to starý film od Kubricka, tak prostě "musí" mít od vás takovéto hodnocení. ()

Sophie.Bell

Tyjo, tak po četbě knížky i po zhlédnutí Lyneova filmu mi tohle přijde jako velkej fail. Čekala jsem, že když psal scénář sám Nabokov, tak tam snad nebude nic špatně, ale bohužel. Naprosto se nepovedlo vystihnout vztah mezi Lo a Humbertem, není mezi nima žádná chemie. Kromě toho Lolita vůbec neni nymfickou, působí jako hrozná slusnacka, která se občas prostě chová pubertalne, o Humbertovi nevíme ani to, proč má pedofilni sklony. Scénář obsahuje spoustu nepodstatnych scén a soustředí se na nedůležité linie příběhu (například první třetina filmu je vlastne pouhé vyprávění o Charlotte a její žárlivosti atp, místo toho, aby predstavila postavy Humberta a Lo, které jsou pro celý příběh tisíckrát důležitější). Achach. Jsem dosti zklamaná. ()

Karlitooo

Zajimavej archetyp Lolity. Trochu tomu chybi asi jako cetba Shakespeara, velmi prirozene propracovane ale jaksi dobove vycpele. V podstate souhlasim s komentarema Oskara a B!shopa. ()

Belerofonu

Film s vyníkající atmosférou, která je Kubrickovi vlastní. Herci jako by v obrazu dýchali. Ona skandálnost je sice trochu utlumena ale tak rafinovaně že je to vlastně jedno. ()

Bombadil

Díky úžasnému Peteru Sellersovi mi to víc než drama připomínalo komedii.Byl tam jako třešnička na dortu,který dvě a pů hodiny pekl mistr Stanley Kubrick. ()

gizi

Nejdřív jsem viděl verzi z roku 1997, která se mi moc líbila. Pak jsem četl román, pak viděl ještě jednou novou verzi, pak viděl tuto verzi a nyní opět tuto verzi. Musím říct, že oba filmy i kniha jsou moc dobré a těžko říct, co je lepší. Dřív jsem zastával názor, že víc se mi líbí novější verze, teď jsem na vážkách. Obě představitelky Lolity jsou opravdu moc pěkné a vhodně vybrané. U této verze mi vůbec nepřišlo, že trvá skoro 2,5 hodiny. Kubrick je prostě mistr režisér. 90%. A ještě jsem zapomněl zmínit skvělý výkon Petera Sellerse, kde předvedl svůj talent. Právě mě napadlo, že dánský film Zabití má v podstatě úplně stejné zobrazení životní situace, kdy se starší muž zamiluje do příliš mladé holky, která prostě ještě neví, co chce a věkový rozdíl je nepřekonatelnou bariérou - ty holky to nakonec táhne ke svým vrstevníkům a ti staří páprdové jsou jen koule na noze. ()

fratros

Souhlasím s Civalem. Oproti remakeu je to hodně slabé a na samotného Kubricka taky. Navíc mě neustále otravovali ty komediální prvky, které ani v profilu filmu nejsou zahrnuty. Přišlo mi to spíš tedy jako komedie než drama. ()

Hrobař

Po shlédnutí bych se nejspíš do knihy nepustil. Dialogy a vůbec uvěřitelnost celého příběhu je prostě lehce za hranou což výslednému emocionálnímu vypětí v závěru notně ubírá, stále se však jedná o výbornou filmařinu a samozřejmě kontroverzní námět. ()

Lusy44

Stejně jako novější zpracování knihy je tohle hodně dobrý film. Dokonce bych řekla, že tato verze je ještě o malinko lepší než ta z roku 1997. Každá má své osobní kouzlo a zejména tato. Erotikou nabité scény, kde nikdy není nic vidět to kouzlo podtrhují. Dlouhé scény s minutami ticha jsou tajemné a právě kouzelné. Jediné co mi vadí je samotná Lolita, která by měla být podle mého názoru fyzicky mladší, přece jen to má být ještě holka. Ta v novější verzi mi přijde více holčičí. Jinak velice hezký film! ()

Serjoza

Kubrickem zfilmované Nabokovovo veledílo jsem si představoval úplně jinak. Kde je nekorektnost a provokace? Kde je scéna, která by předvedla pana Humberta takového, jaký byl doopravdy, úchylného a posedlého? A proč je konec prozrazen hned po prvních pěti minutách? Režie je dobrá, ale Stanley Kubrick už natočil mnohem lepší filmy. Tohle mě prostě nevzalo. ()

teckax

Nabokova Lolita je příběh o muži, který se stal otrokem silných sexuálních tužeb probuzených dvanáctiletou holčičkou své domácí. Chtíč s vůní zakázaného ovoce byl natolik silný, že Humbert nemohl spát, jíst, žít, dýchat, dokud Lolitu nezískal, byl ochotný udělat cokoli, aby se jí mohl dotýkat, dokonce i zabít. Předčasně vyspělá Lolita si toho byla moc dobře vědomá a s ženskou vynalézavostí a dětskou naivitou toho zvesela využívala. ... no a všechny tyhle zakázané a zvrhlé touhy mi v tom filmu chyběly.... Humbert vypadal jak gumovej panák, ženský napříč všemi rolemi nechutně přehrávaly. Vzhledem k legendám, které jsem o Kubrickovi slyšela jsem jen a jen zklamaná... ()

Tezuka

Musím říct, že jsem docela pozitivně překvapen. Tento film jsem si pustil jen z toho důvodu, že jsem se dočetl o smrti Sue Lyon, která se právě rolí Lolity proslavila a která na svoji dobu byla mimořádně okouzlující ženou. Knižní adaptaci Nabokova jsem nečetl, takže jsem moc neznal detaily děje, přesto mě zaujala hlavní myšlenka. Moc nerozumím tomu proč film vzbudil tolik kontroverze, jelikož zde nebylo na dnešní poměry nic pohoršujícího, snad jen kromě oné hlavní myšlenky posedlosti mladou dívkou, které ve filmu nebylo ani 12 let jako v knize. Jelikož se jedná o film, bylo zde upuštěno od všech lechtivých a emočních scén, které tak barvitě údajně líčí kniha, čímž je výsledný děj výrazně ochuzen a ztrácí svoji naturalistickou podobu. Mezi Humbertem a Lolitou nedochází ani k náznaku nějakého kontaktu, takže jejich vztah lze spíše přirovnat k rovině otec-dcera než hořečná posedlost staršího muže mladou dívkou. To co však ochudilo děj, je skvěle doplňováno dialogy, které byly naprosto vynikající. Angličtina byla krásně srozumitelná a barvitá, takže jsem nemusel být tak koncentrovaný, abych něčemu porozuměl. Sue byla opravdu nádherná a okouzlující a jsem rád, že jsem ji mohl alespoň takhle vzdát hold. ()

Hombre8

Na svou dobu a místo vzniku (superpuritánská Amerika) nesmírně odvážný film, přesto, že z dnešního pohledu se může jevit značně nudný a nezajímavý. Což také tak trochu je. Je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o rok 1961 a v té době se jinde točily úplně jiné snímky. Možná proto je film černobílý. Studio asi s velkou sledovaností nepočítalo. ()

Marcecek

Od Kubricka mierne slabší počin, ale čo je u neho priemer je u priemerného režiséra nadpriemer, dúfam, že mi je rozumieť. Knihu som nečítal, novšiu verziu príbehu zatiaľ nevidel, takže nejaké porovnávanie ide bokom. Čo musím vo filme vyzdvihnúť je Peter Sellers, ktorý vnáša do filmu komický prvok a berie si film pre seba. Film ako celok funguje, ale akokeby nevedel, či chce byť komédiou, drámou, telenovelou, či všetkým súčasne. V hlavnej role James Mason, čo ja viem štandartný výkon, nevyniká. Nemám z filmu dojem škandálnosti, chýba mi tam, snáď to nevyznie blbo, viac pikantných scén, aby to malo nejakú váhu, bez toho je vzťah hlavných postáv plytký. Ale ako som napísal priemer od Kubricka = kvalitne zrežírovaný snímok s vynikajúcim Peterom Sellersom o posadnutosti staršieho muža mladou kosťou, ktorý má svoje chyby, ale určite stojí za zhliadnutie. ()

Dupac

Prudérní dozvuk padesátých let, čili předloha mínus otevřeně erotická přitažlivost Humberta Humberta mínus milenecký vztah k nevlastní dcerušce, což dělá z vypravěče příběhu dost nevýraznou postavu a popisuje rozpad vztahu, který vlastně ani nezačal. K tomu lehce leklý výkon stárnoucího pana Masona, kterému Peter Sellers ukradnul nejen Lolitu, ale každou scénu, ve které se objevil. Výsledkem je pro mě asi nejslabší Kubrick, i tak ale o torpédoborec před pozdějším myšlenkově úplně vybrakovaným remakem. ()