Lolita

Emigrant z Evropy Humbert Humbert je po příjezdu do města Ramsdale v New Hampshiru zasažen amorovým šípem a plánuje se oženit s Charlottou Hazeovou. Avšak jen proto, aby byl navždy blízko svému miláčku – Charlottině předčasně vyspělé dceři Lolitě! Filmař Stanley Kubrick prozkoumává téma sexuální posedlosti (námět, ke kterému se vrátí o 37 let později ve filmu Eyes Wide Shut) v této hořce komické a dojemně jímavé adaptaci románu Vladimíra Nabokova. James Mason hraje záludného a pošetilého Humberta, ženatého z nouze s Charlottou (Shelley Winters), který musí soupeřit s všudypřítomným a otravným Clarem Quiltym (téměř chameleonský Peter Sellers), když jeho duši polapí bezstarostná dospívající dívka (Sue Lyon) s oním „nádherným, poetickým a melodickým jménem“ – Lolita. (Magic Box)

JoHoo

Film rozhodně není tak skandální, jak jsem čekal. Kdyby ho Kubrick natočil o deset let později, bylo by to asi jedno z Top10 sick art movie dvacátýho století, ale takhle je to prostě jenom takový odlehčený zpracování úchylnýho románu. Přesto je to mistrovky zpracovaný. Vůbec mi nepřišlo, že to trvá skoro tři hodiny. Asi nejlepší Sellers, co jsem zatím viděl. Rozhodně stojí za shlídnutí. ()

silmariel

Dobra adaptace skvele knizky, skoda jenom trosku te rozvleklosti (i kdyz co si budeme nalhavat, kniha je v tomto ohledu stejna). Vyborny Peter Sellers ()

lacertacz

Jeden ze slabších Kubrickových počinů. Příliš podlehl vnějším tlakům a Lolitu oderotizoval, pozornost přesunul na kritiku maloměšťáctví. Sám o sobě by film nebyl špatný, ale dost dobře od od knihy odstřihnout nelze. A tu jednak dezinterpretoval, jednak příliš spoutal s konkrétní dobou. Kniha nezastarala ani dnes, Kubrickův film ano. ()

Pascale

Kubrickova Lolita mě vyloženě zklamala! Už jenom hereckým obsazením Lolity, v té době šestnáctileté Sue Lyon, která má hrát čtrnáctiletou Lolitu, ale která ve skutečnosti vypadá na dvacet. Typická Lolitina drzost a spratkovství se jí už vůbec nedá uvěřit (ačkoli se o něj zuřivě snaží) a spíš připomíná ustrašené štěně, které se tváří, že zvládne vyděsit bernardýna, a která pracně a vehementně maskuje svoje nezamaskovatelně dobré vychování nucenou „oprásklostí“. Taky svoje repliky odříkává monotónně, bez kapky herectví, a jakoby vždycky jen čekala, až její protějšek dopoví to svoje, aby na to okamžitě, bezmyšlenkovitě oddrčela odpověď, která tím pádem ztrácí veškeré zdání přirozené reakce. Za ostatní postavy, které mě ve filmu rozčilovaly, bych dál zmínila Humberta, který místy přehrává, a který ve druhé části filmu připomíná slepici a spíš homosexuála než pedofila, když Lolitě s takovou péčí a zaujetím lakuje nehty na nohou a bojí se aby se nerozmazaly (mimochodem to už si Kubrick přibásnil vážně trochu moc… ale asi zřejmě v 60. letech působilo lakování nehtů šíleně eroticky!). Clare Quilty v podobě Petera Sellerse hraje zcela mimo svojí knižní předlohu a Kubrick z něho udělal spíše cosi jako směšného užvaněného neškodného úchýlka bez charismatu a kapky tajemna! Ačkoli jsem se chtěla vyhnout srovnání s Lyneovou Lolitou z 1997, tak musím uznat, že i když svojí starší předchůdkyni silně kopíruje (některé scény jsou prakticky totožné), tak je pro mě pořád uvěřitelnější a opravdovější Nabokovovou Lolitou, kterou když jsem kdysi poprve viděla, tak mě tak navnadila, že jsem si hned musela přečíst i knihu. Kdybych byla poprve viděla Kubrickovu Lolitu, knihy bych se pravděpodobně nikdy nedotkla! ()

bratr_jezek

Kubrick umí filmovat lépe. Přesto si zaslouží ocenění za odvahu (kdo by čekal v Americe zfilmování kontroverzního ruského románu). Pro jistotu sice přidal hlavní hrdince věk na 15, přesto člověka z takové posedlosti předčasně vyspělou dívkou mrazí. Je za to odměněn unikátním pohledem do lidské duše posedlé "chtíčem" ()

eexDon

Für mich - 75%, - /rozvláčnost, mohlo to být tak o třetinu kratší a taky depresivnost/zřejmě jako kniha/, nicméně není to moc pozitivní film/, + /Peter - je potěšující vidět, že Peter uměl hrát i víc než Růžového Pantera a tady je velmi výrazný, hloubka, kopírující knihu a to, že jako psycho film to ještě navzdory stáří úplně nevyprchalo/, hodnocení - trochu roztahané psychologické drama, možná až thriller, jenž mě nějak vrcholně moc nezaujalo, AD- 3/5 ()

SunnyToby

Kubrickova Lolita výrazně lépe podává atmosféru než pozdější verze z roku 97. Sue Lyon je zároveň v této roli velmi sympatická. Přes svou kontroverzi se tedy Nabokova kniha dočkala úctyhodného filmového zpracování. Příběh se může ke konci zdát trochu zmatený, ale mnohem podstatnější jsou skvělé výkony herců s kterými budeme prožívat emoce jejich postav. ()

predoci

How did they ever make a movie of Lolita? - Zcela případná otázka. Kvality předlohy, jak si ji vybavuju, leží v mnohovrstevnaté ironii, neustálých aluzích, jazykové kráse a slovních hříčkách, tedy v něčem, co se těžko dá - a v mnohonásobně větší míře než v případě většiny jiných románů - převést na plátno. Kubrickova adaptace z Nabokovy knihy extrahuje ponejvíc děj a kontroverzní téma, což je přirozeně příliš málo na to, aby se jí kdy mohlo povést předloze dostát. A ani v těchto dvou ohledech s jí nedaří dosahovat intenzity textu: elegantní James Mason nedokáže předvést zčásti bestiální, zčásti komickou a zčásti intelektuální hloubku charakteru Humberta Humberta. Zdržíme-li se však srovnávání s knižní Lolitou, dostaneme pohlcující, skvěle zahraný příběh s fantasticky sžíravou Lolitou v samém středu a Humbertem jako nešťastným staříkem, který kolem ní gravituje, aniž by se k ní opravdu kdy mohl dostat. Skvělou okrajovou postavičku tvoří Charlotta Hazeová, perfektně zvládnuté ztělesnění čiré trapnosti a pitomého zklamání. Asi tak přibližně 90 %. ()

Eterna

Možná mě už nemůže k židli připoutat to, co poutalo jiné generace. Ale od Kubricka jsem prostě čekala něco, co mi Lolitu ukáže tak, jak jsem si ji vždycky představovala. (As jsem chtěla až moc nemravnosti?) Na mě tu bylo až moc minimalismu a moc málo osudovosti. Možná jsem až moc přecenila Humberta, protože Mason splnil moje očekávání právě do té míry, abych byla spokojená. Je mi jasné, že film nemůže být to, co kniha, nicméně, když mě ani po hodině a půl nepřestával pokoušet křížek v rohu obrazovku, věděla jsem, že tahle Lolita asi nebude můj šálek kávy. Byla jsem spokojená a místy i uchvácená Sellersem, nicméně na Kubricka je to málo! 70% ()

Lonelybiker

Stanley Kubrick mě zatím ve všech filmech dokázal přesvědčit o své filmařské jedinečnosti, Lolita se k ostatním ale bohužel nepřidá. Zřejmě taky proto, že jsem očekával něco trochu originálního kubrikovského. Když to zjednoduším, ve filmu sledujeme jen přetahování se dvou chlapíků ve středních letech o mladistvou milenku, přičemž jejich hra skončí vraždou. Stopáž je příliš natažená, než aby mě to bavilo a herci byli také jen průměrní. ()

GesikCZ

Myslím, že kdo nečetl knižní předlohu, tak bude v příběhu a v motivacích hlavních postav asi hodně plavat. Navíc se i přes enormní délku vůbec nepovedlo přenést atmosféru knihy do filmového zpracování, příběh trpí mnoha nesrovnalostmi a nedotaženostmi (Sue Lyon je sice okouzlující, ale vypadá tak na šestnáct, což naprosto rozbíjí základní motiv Nabokovova příběhu atd.). To je velká škoda, ale na druhou stranu jde zřejmě o úkol tak náročný, takřka nereálný, že bych byl spíše překvapen, kdyby se to Kubrickovi vlastně povedlo. Nechci snižovat kvality tohoto snímku, ale Lyneova verze z konce devadesátých let prostě stojí o několik stupínků výše. ()

Richmond

Natočené je to famózne, príbeh sa odvíja síce veľmi pomaly ale čo by sme chceli od čiernobieleho filmu a Kubricka. Mám však pocit, že vo filme boli vynechané práve tie vyhrotené momenty, na ktoré každý pomyslel hneď ako si prečítal o čom to je... teda mám na mysli momenty plynúce zo vzťahu profesora a Lolity. Mne sa zdalo akoby sa dve a pol hodiny nebolo na čo pozerať... 40% 2* ()

Hvezda1

Dvě a půl hodiny nudy. Hlavní hrdina nesympatický, psychicky labilní postarší pán a hlavní hrdinka mizerně hrající puberťačka. Chemie mezi hlavními protagonisty nulová a nevědět předem, oč mezi nimi vlastně jde, snad by to člověku ani nedocvaklo. Atmosféra knižní předlohy nebyla do filmu vůbec přenesena, Lolita vyobrazena jako nudná teenagerka, ačkoliv se s dějem filmu měla její povaha rozvinout ve vypočítavou malou "potvoru". Lyneova verze z roku 1997 tuto převálcovala ve všech směrech, včetně hereckého obsazení hlavních protagonistů. Jedna hvězda, a to ještě tak tak. ()

Markusak

Stanley Kubrick... Když nepočítám Osvícení, tak moje první zkušenost s Kubrickem a musím říct, že byl fakticky geniální. Napětí, které dokáže tvořit, je prostě dokonalý. Hrozně mě bavilo, jak dlouho se zdálo, že se ve filmu nic neděje a pak se děly zvraty jeden za druhým. Vlastně od začátku filmu se už něco dělo, ale až později ve filmu se to ukázalo. Nepřestane mě fascinovat, jak kamera působí jako fotografie. Málo střihů a dlouhé záběry. Nechávání kamery ve stejné pozici. Střídání kompozice v záběru. Obrazová symfonie. Skvělý herecké obsazený si umí Kubrick vybrat. Je vidět, jaký měl přesný cit kam koho obsadit. ()

Samuelitox

Toto bolo pre mňa prekvapenie, aj preto že je Lolita videná ako jeden z Kubrickových slabších filmov. No rozhodne nie pre mňa. Porovnávať Kubrickové filmy je obzvlášť ťažké kvôli tomu že sa nerád opakoval, každý jeho film je úplne iný. Film funguje hlavne vďaka hercom. James Mason je jednu chvíľu milujúca otcovská figúra a druhú zas úchyl. Sue Lyon pôsobí zrelo, koketne a uvedomujúca si svojich ženských atribút, čo občas  spôsobuje morálnu dilemu. Dôvod prečo tento film ľudia moc nemusia sú hlavne fanušici knihy ktorým vadí že Lolite nie je 12 ako v knihe ale bola ,,zostarnutá" na 14. Za mňa to bolo správne rozhodnutie. Myslím že by s Humbertom(James Mason) by bolo oveľa ťažšie súcitiť keď by mala 12.  Na dnešné pomery už film nie je tak škandálny ale viem si predstaviť ten hurhaj v 60tých rokoch. Jediné mínus je asi dĺžka, občas je celkom naťahovaný. Čo u skoro 3 hodinového filmu nie je zas tak prekvapivé. ()

nerw01110

Jeden ze slabších Kubrickových filmů. Sue Lyon svou roli hraje velmi přesvědčivě možná bych skoro řekl, že ani moc hrát nemusí. Od doby, kdy James Mason se změní ze sebejistého galantního chlapa v obcesního slídila, tak mě jeho role začla lézt na nervy. Slabší čast také je, kdy Lolita se skoro ani nepozastaví nad smrti své matky a road tripu je úplně v klidu. Něco v tom filmu funguje a něco ne. Určitě umí zaujmout, ale není to dotažené. Je to mix zajímavých scén a nelogických reakcí osob. ()

Nag0

Neverím, že som vsadil na Kubricka a prišiel absolútne o všetko. Áno, doba sa mení, morálne štandardy sa vyvíjajú tak ako aj tie technologické, ale kde Vesmírna Odysea starne ako dobré víno, Lolita starne ako vaječná majonéza. Filmu chýba toľko vecí, že netuším kde začať. Neoslovilo ma strnulé ústredné duo, scenár bez napätia, bez šťavy (ten starý pán sa toho dievčaťa ledva dotkne!), s hneď niekoľkými priblblými rozhodnutiami hlavných postáv bez akejkoľvek gradácie, či aspoň základnej motivácie k prezentovanému konaniu a krajne priblblé boli aj občasné komediálne prvky, ktoré sem absolútne nepatrili. Rozmýšľal som nad udelením jednej hviezdy za pána Sellersa, teda aspoň za jeho výstup v úvodnej scéne (obávam sa, že je to to najlepšie z celého filmu), ale to je len zlomok stopáže tohto vskutku nevyváženého, nudného a krajne nezaujímavého filmu, a teda musím pristúpiť k najnižšiemu hodnoteniu pre režiséra, ktorého inak veľmi uznávam. Zdá sa, že výnimky predsa len potvrdzujú pravidlo. ()

Ways

Nezaujal mne,,, Mnohem lepší verze z roku 1997, procítěná a ten příběh lze více srovnat s knihou, představami a jemnocitem autora... ()