Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia. (oficiální text distributora)

popkec

Kubrick prostě umí. 50 let starý film který sice neohromí žádnými efektivními válečními scénami nebo triky jako dnešní filmy, ale zaujme výborným scénářem, námětem, hereckými výkony a skvěle napsanými dialogy. Za celých 90minut film jsem se nenudil, scény jsou zkrátka plné napětí a do poslední chvíle jsem netušil jak to nakonec dopadne. To co bych filmu vyčetl je úplná závěr který se mi zrovna nezamlouval, přesto ale film rozhodně doporučuji a řekl bych že se jedná o jeden z nejpovedenějších filmů tohoto slavného režiséra. ()

zdenny

Generálové, politici a další elity si vymyslí válku, poté udělují vojákům rozkazy (někdy naprosto nesplnitelné) a potom si mezi sebou rozdávají metály a řády. Jistě, někdo musí vyprojektovat dům, aby potom někdo další mohl dávat zedníkům a ostatním dělníkům příkazy, co a jak mají dělat. Ale domy chtějí i ti dělníci. Válku nikoli. Ti vysoko postavení to berou jako hru a někteří tomu i propadnou - obdoba dnešní závislosti na onlineovkách. A tací potom chtějí úspěch i za cenu obrovských ztrát. Takovým potom už není proti srsti zavelet střelbu do vlastních řad. Takoví si totiž pletou realitu s hrou a zaměňují živé lidi s dřevěnými figurkami. Takoví potom po válce - v době míru - nám chtějí vládnout. Takoví se potom honosí tituly a řády - nedbalí krve za nehty. A proti nim logicky musí stát ti, kterým nejsou osudy jejich vojáků - a lidských životů vůbec - lhostejné. Ti, jenž jsou čestní a udatní. Ti, kteří si ty metály zaslouží daleko více, daleko více proto, že chrabrost se může projevit pouze na bojišti. Nikoli za šachovým stolem. A proto buďme rádi, že mezi námi jsou Kirkové Douglasové. Takoví, kteří pochodeň lidství nenechají uhasnout. Pomáhejme jim. ()

nevermore

Míň známý Kubrick, ale fakt perfektní. Odsouzenci především to sehráli velice dobře. Má to atmosféru jak ďas. Co dodat víc. ()

Nyck

Natočit před 58 lety takovou scénu postupu na Mraveniště, to chce skutečný talent. Málokdo v současnosti by to asi takhle natočil. ()

VanTom

Děsivě sarkastická protiválečná agitka zveličuje nesmyslnost a odlidštěnost války v absurdní soudní frašce, kterou by nikdo rozumný nemohl připustit. Sobeckým důstojníkům však nejde o nic jiného než o vlastní úspěch a kariéru, proto nesplnění sebenesmyslnějších rozkazů svádí na ty nejnižší, postradatelné vojáky (třeba obviněním ze zbabělosti). Že ty samolibé, bohorovné papaláše budete nenávidět! Kromě jasné myšlenky také Kubrick inscenuje velice působivou bitevní vřavu při bezúspěšné zteči v zablácených zákopech, která i po letech bere dech. ()

svobik

Suverénně nejslabší moment Kubrickovy kariéry. V životě bych nepomyslel, že se budu někdy cítit u sledování jeho filmu trapně... tak jako v závěru Paths of Glory. ()

s.e.p.p

Přes trochu uzívaných prvních 20 minut jsem se dostával až napodruhé a taky proto jsem myslel, že se Stezky slávy zařadí mezi klasiky, které mě naprosto minuly. Druhá polovina ale byla výborná. 75% ()

ghatos

Na svou dobu odvážný útok na francouzskou armádu. Vojenská válečná taktika absolutního plýtvání lidským materiálem byla (je) hanebná. Francie to pocítila výrazně bolestivě. Kirk Douglas proti válečnému soukolí musí bojovat též na domácí byrokratické frontě. Vede si skvěle. 71%. ()

vyfuk

Kubrick je dobrý režisér, ale mě zatím úplně ohromil pouze jedním filmem a to Osvícením. Olověná vesta byla další kůlka Kubrickova skvělého újmu, který mi tolik nesedl. Začátek Stezky slávy byl vysloveně originální a pěkný. Nicméně opět se příběh vrhl do typického Kubricka. Film je tedy pěkný, ale není to to co to bylo na začátku. ()

Autogram

Vojna sa podľa tohto filmu dá viesť aj takmer bez nepriateľa. Pár gumových hláv si vystačí so svojimi nápadmi samo na vytvorenie absurdného pekla. A absurdnosť je zavŕšená nemeckou pesničkou so slzami, čoho zmysel mi bez znalosti nemčiny trochu unikol. –––– Zdravím, vojak. Pripravený zabiť ďalších Nemcov? –––– Spôsob, ako udržať disciplínu, je občas niekoho zastreliť. ()

JohnSmith

Velice dobrý válečný film s výborným Douglasem. Kubrickovi stačilo necelých 90 minut, aby efektivně ukázal hrůzy první světové války a špinavost vrchního velení. ()

U.Tarare

Pro mě to bylo nejlepší Stanleyho dílo, co jsem doposud viděl. Prostý příběh, jednoduchá zápletka, brilantně natočeno bez zbytečných "uměleckých" scén (většinou vyzdvihované, mnou kritizované), které se vyskytují v pozdějších Kubrickovo dílech. ()

Aqualung

Zase jeden pokus, který se zabývá beznadějí.Beznadějí v řešení konfilktu mezi vojenským systémem a etikou, či racionalitou.Je to opět charakterní a silný jedinec, nicméně velitel a tedy voják a na druhé straně generálská uniforma, která se zabývá jen vlastní ješitností.Oba se pak nutně střetávají a spor logicky přechází do osobní roviny, která je balena do profesní obálky.Film nepřekvapuje.Výsledek je jasný, nicméně poukazuje na cosi o čem jsem se zmínil zpočátku.A proti tomui je nutno stále bojovat.Ale tohle tu bude dokud budou armády armádami.A armády tady budou, pokud bude existoval lidská blbost, a ta je, jak známo, věčná.Takže.......Ach jo.Ale film je dobrý. ()

Beer Ceps

Film, který není o válce, ale o nepříteli. Né o nepříteli na bojišti, ale ve vlastních řadách... Kubrick dokázal zachytit nejrealističtější chování postav před jistou smrtí, jaké jsem kdy ve filmu viděl a Kirk je pro mě jeden z nejlepších herců minulého století. Pro mě zatím nejlepší Kubrick. ()

Sheffield

Kirk Douglas měl pravdu, tenhle film bude vždycky dobrý. První světová bez příkras, kde stezky slávy vedou do hrobu. "You're an idealist, and I pity you as I would the village idiot." ()

solskjaer

Dokonalé. Kubrick prostě vždy uměl a jeho díla budou navždy nepřekonatelná. U toho snímku obvzláště oceňuji tu vyhrocenou atmosféru, která mě vtáhla do děje ještě pevněji a jetě silněji. Kirk Douglas si zde střihl jednu z nejlepších rolí v kteréjsem ho kdy viděl a generál Mireau byl prostě dokonale odpudivej! Válka je fakt na pytel. ()

ethos

Vojnova klasika od kubricka sa mi fakt pacila. Cely ten sud, v ktorom odsudili vojakov za to ze sa nedali bezhlavo zabit bol krasne natoceny a uplne to zobrazilo nechutnost a zvrhlost tychto politicky vykonstruovanych procesov. Vojnu som uz videl aj akcnejsiu ale tie dialogy stali za to. ()

ArdathBay

Mistrovské dílo, které nezestárlo ani o vteřinu od svého natočení v roce 1957. Kdo neviděl neuvěří ( pokud není kubrickovec jako já a LeG!oN ). Jediná bitva odehrávající se ve filmu je impozantní a brilantně nasnímana. Všechny scény jsou nádherně nasvíceny ( dokonalá je ve vězení, kde sedí kněz a před ním klečí odsouzený voják a modlí se a sluneční svit prochází skrz okno za jeho zády ). Obsazení Kirka Douglase bylo dalším plusem. DVD má vycezilovaný obraz a zvuk což by Kubrick jako perfektcionalista kvitoval s poděkováním. Stezky slávy jsou jeden z nejlepších příkladů nesmyslnosti válek a důkazem (film je inspirován skutečnými událostmi), že ve válce, kde moc má vyšší šarže, můžete přijít o život i když plníte stoprocentně rozkazy svého velitele a padne na vás los (ve francouzské armádě má losování tradici). ()

ZkuKol

Kirk Douglas a Stanley Kubrick, jedniné dvě věci, které jsem o tomto filu věděl dopředu a poznal jsem, že na kvalitní snímek to stačilo bohatě. Kirk je herecká persona a dokazuje to v každé vteřině, kterou na plátně stráví. Na Kubrickově režii je vidět, že v roce 1957 byl mladou krví a válečné scény (jichž ve filmu není příliš, přece jen se v příběhu perou se soudním dramatem a humanistickým poselstvím) jsou natočeny mnohem dynamičtěji, přehledněji a hlavně zajímavěji, než v klasických válečných filmech své doby. Bohužel příběh i charaktery jsou občas až příliš schématické, nebo slouží jako ikony. Porozuměl jsem, že je to dobou a také režisérovým cílem, přesto mi to občas přišlo až příliš. Též ostatní obsazení je nevyvážené, skvělý Kirk a odsouzený desátník a vysloveně parodický bojácný odsouzenec a politicky laskavější generál na mě působil spíš jako úlisný trhovec, než jako voják, co ví co chce a dokáže s ostatními manipulovat tak. aby to dostal. Nadprůměrné vojenské drama, jenž zaujme,ale stále je cítit, ža ani Kubrick učený z nebe nespadl... 75% ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)