Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Iroquaise

ex post člověku vytane smysl věcí, které by se daly považovat za samozřejmou součást nějaké poetiky, nebo jak to říct...třeba velice specifická práce s mizascénou...nejen z hlediska nějaké hypnotičnosti ( barevné vzory koberců a tapet, takřka striktně nehororové, plošné svícení), ale také z hlediska specificky karikované, do satiry položené poetiky (barevnost kostýmů, ale i samotná herecká typologie a pojetí herectví jako takového)...Kubrick je perfekcionista a cynik...herci ho nezajímají, uchopuje je jako figury, výrazové prostředky ( viz. Nicholsonovo přepjaté herectví, viz. maska Shelley Duvall)...zajímá ho celek, koncept...ale tahle soustavnost a komplexnost ho nezbavuje ironického a dosti černého humoru ( "great party isn´t it " :)...velice zajímavé je uchopení postavy černého kuchaře - dlouho jsem si říkal, proč je ta postava takhle teatrálně pojatá...ve scéně na toaletách čistí číšník Jacku Torrancovi potřísněnou bundu a v dialogu se zmíní o "negrovi"...a to přesně Halloranova postava je - "negr"...čili černoch viděný prismatem bílé společnosti....zábavný, společenský a tolerovatelný ( maně mi tane na mysl první zvukovka Jazzový zpěvák)...a tím se dostávám k meritu věci....o čem to vlastně celé je...Kingova knížka je o rodině a problému, s nímž se musí vyrovnat...Kubrickův film je vybičovaný a do hororu posazený obraz americké rodiny a společnosti, kde jsou skutečné pocity a motivace postav tlumeny pod krustou společensky přijatelného chování...Kubrick to jedinečným způsobem otisknul do podoby mizanscény, která je velice přesně parcelovaná a tísnivá ( což už předvedl v Mechanickém pomeranči, ale tady doveld k dokonalosti)...Jack Torrance není vyložené monstrum, jeho chování je vyhřeznutím dlouhodobě potlačovaných potřeb...americká rodina a americký způsob života jsou tu líčeny jako cosi vyprázdněného, odlidštěného...jako past, která ústí ve zrůdné jevy....................................special edition mi jenom potvrzuje trend delších verzí...nejsem schopnej říct, do přesně tam bylo navíc...pár záběrů jsem chytil, ale půl hodiny nového materiálu jsem nezaregistroval ani náhodou....nemůžu říct, že bych se nudil, nebo že by film byl nastavovaný...ale v delší podobě se mi zdá být rytmicky rozředěný a ne tak opulentní a tísnivý...což je vlastně paradox...původně jsem si myslel, že čím dýl divák stráví s postavami v hotelu, tím víc film atmosféricky naroste... ()

Wayne

Musím říct, že po dokončení knihy jsem od filmu čekal mnohem víc. Pasáže na které jsem se nejvíce těšil, jelikož jsou v knize nejnapínavější a nejhrůzostrašnější, zde vůbec nejsou, což by nevadilo v případě, že by byli nahrazeny lepšími a zajímavějšími. To se nestalo. Po 146 minutách jsem sice musel znovu uznat, že Jack Nicholson je fantastický herec, ale to je asi tak všechno. Příběh se příliš točí kolem Jacka Torrance a ne tolik kolem Dannyho osvícení nebo kolem zla v hotelu, které je vlastně tím základem šílenství hlavního hrdiny a ne hrdina sám. Nejděsivější momenty vyvolává kamera, režie a dobře použitá hudba, ale je škoda, že potenciál knihy po příběhové stránce zůstal nevyužitý. ()

elanius

(93/2014) / Ťažko niečo dodať. Každá scéna jak z učebnice, zimomriavky prichádzajú s úvodnými titulkami, končia s tymi záverečnými. Dokonalá Shelley a pán Crothers. (10/10) ()

noriaki

Perfektní film a po Alienovi můj nejoblíbenější horor. Jestli jste ho ještě neviděli, podívejte se na něj. Popisovat jeho kvality je zbytečné a tak přidám jeden vtip. "Je pravda co se říká, že přistání Apolla 11 na Měsíci točil Stanley Kubrick. Bohužel NASA si nepomohla, protože je to takový perfekcionista, že trval na filmování v lokaci a přistání se muselo čtyřikrát opakovat." ()

Bobik9

88%, 55. nejlepší film a 58. nejoblíbenější film. Pro mě naprosto nepochopitelné. Jasně. Stanley Kubrick umí udělat vizuálně parádní dílo. Hotel, hory, prostředí, to všechno vypadá moc dobře. Hudba je výborná! Hororová stylovka prostě. A potom je tu ještě naprosto fantastický Jack Nicholson. Potud je to všechno v pořádku. Ovšem potom je tu spoustu velkých negativ. Za prvé jsem viděl 146 minut dlouhou verzi. A to se nedá. Protože 100 minut je to naprostá nuda! Žádný vývoj. Nic. Nuda. V podstatě to graduje tak pomalu, že to ani nepociťujete. U příběhu není těžké vymyslet, jak se bude vyvýjet a jak dopadne. A potom tady je Shelley Duvall, která je hnusná a nesympatická a naprosto mi tam vadila. ()

Dreaker.24

Geniálně navozený stísněný pocit samoty, no komu by z toho nehráblo ?… Skvělý scénář a vrcholný výkon Jacka Nicholsona, podobně jako v přeletu. ()

dANo

Jednoznačne horor s najväčšou umeleckou hodnotou! Kubrick so svojím úžasným citom pre vizuálne stvárnenie dokázal natočiť mrazivo vyzerajúce a brutálne psychologicky napínavé filmové dielo, ktoré sa veľkými písmenami zapísalo do filmovej histórie. Okrem toho si vo filme divák môže vychutnať ganialitu hereckého výkonu v podaní Jacka Nicholsona. ()

Master19

Tento v pravdě přelomový horor nastolil spoustu "vzorových" postupů, které byly a stále jsou využívány. Ve spoustě dalších filmů jsou tedy patrné náznaky toho, že autoři "Osvícení" minimálně jednou shlédli. Jack Nicholson je tu skutečně strašidelný a ve spojení se skvělou režií jde o opravdovou lahůdku. ()

nevermore

Nejlepší zážitek na první podívání...Nenechte se u toho nikým rušit ani mobilem nebo otravnými dětmi, chce to nastavit se na ten sprývný MODE. TOP3 Kubrick ()

Timak

Toto zpracování Kinga od Kubricka se mi zdá vcelku podařené. Ale přesto na knihu to nemá! Ani nemůže mít, ta je totiž skvělá! Jack Nicholson se na tuto roli hodí prfektně i role malého chlapce byla dobře zahraná. Škoda že film nemůže mít tak 6 hodin, protože by pojal mnohem více informací, které nám nabízí kniha. Celkově 3,5 * ()

sahe

Chlapec si hraje sám ve velkém opuštěném domě, vídá mrtvé lidi… Když v jedné chvíli na konci říká takovým tím hlasem "redrum"… "redrum"… aneb "murder" = vražda… Malý bezstarostný chlapec ve spárách svého zešíleného otce… i když tedy matka taky pěkná hysterka :-D Super Kubrickův film, zde je opravdu vidět režisérův cit pro film :-) ()

Wendy

Osvícení, aneb Tuhnutí krve v žilách v praxi: Jak moc filmově nekorektní je sledovat horor na dvě části a tu druhou vidět druhý den za denního světla? Omluvou mi budiž. že jsem byla vydeptaná a navzdory tomu i ospalá, a kdo by chtěl prospat polovinu tohohle filmu? Jako první jsem četla knihu, už někdy před rokem... A musím říct, že mám skutečně ráda obojí. Film se navíc od knihy v mnohých věcech liší, což zde není, jako u jiné literatury, na škodu. Dokonce i ten pochybný happyend v knize zde dopadl trochu jinak a byl o jednu smrt menší... No nic, Osvícení je skutečně vynikající horor (i když nemůžu s mnoha porovnávat) s vynikajícími hereckými výkony (napadlo mě, jaké to asi musí být pro herce, hrát něco takového...). Nemluve (teď už mluvě) o vynikající hudbě. A snad to napodruhé zvládnu vcelku. ()

Mihail123

Majstrovské dielo. Klenot vo svojom žánri. Film s GENIÁLNOU atmosférou, kde sa pocit úzkosti každou minútou stupňuje. Úchvatný Jack Nicholson a jeho monológy (Zlato, som doma!). Jednoducho špičkový horor. Vlastne čo sa dalo čakať od spojenia King a Kubrick? ()

fefee

Zvláštny film, aj po toľkých rokoch ma stále silu. Mám z neho ale rozporuplné pocity, miestami mi to prišlo trochu nudné až b-čkovité, ale napriek tomu to bolo záživné... zvláštne... ()

Mishqo

Nie je z tých horrorov z ktorých by ste sa klepali. Mal som z toho taký psycho pocit. Ale až ku koncu to začalo byť trošku viac hororovejšie. Z tohto film vám síce moc husia koža nebude naskakovať ale čo sa originality týka tak bezpochyby jeden z naj hororov. ()

swe

Pane Grady, já vás poznávám, vy jste rozsekal svoji ženu a dcery a pak jste si vystřelil brokovnicí mozek z hlavy, že je to tak? --- Na to si nepamatuji pane, ale možná by VAŠE žena a syn potřebovali pořádně „vyhubovat“… ()

Natabar

Nicholson není normální. Takže je jasné, kdo jediný mohl zahrát hl. roli v Shining. Úžasné, šílené, děsivé. ()

Petr23

Tak takhle výborně zahraný, natočený a hudbou podbarvený horor jsem už dlouho neviděl. I na své stáří nechybí skvělé herecké výkony (musím vyzdvihnout hlavně výkon Jacka Nicholsona), krásně stašidelná hudba, a perfektní kamera, stačí si vpomenout jak na mě působily scény když Danny jezdil po hotelu na tříkolce a kamera mu byla v patách. Ale hlavním tahounem snímku je bezesporu ta perfektní atmosféra, ten pocit naprousté izolace, a jak potom to všem lezlo na mozek, to byl prostě nepopsatelný zážitek. Navíc hodně nepředvídatelný konec, který si zaslouží přidat ještě jednu *.Určitě je to jedno z nejlépe natočených hororů podle Stevena Kinga co jsem kdy viděl. ()

Tereza666

Ano, ano, ano. Tleskám Jacku! Zatím nejlepší "psycho" film jaký jsem kdy viděla. Vydeptaný Nicholson byl vážně hnusný a celá atmosféra filmu působila ponuře. Jednoznačně úžasný filmový zážitek. Mám a vždycky jsem měla slabost pro Nicholsona a za tenhle výkon se to jen potvrdilo. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)