Musel jsem sice překonat nudný a neumělý začátek naší první filmové zvukové veselohry, ale od chvíle, kdy si penzionovaný setník Vlasta Burian oblékl maršálskou uniformu, začal film běžet jako hodinky. Krásný příklad, jak může film povznést jeden famózní komik a také jeden chytlavý hit. V závěru už byl film tak rozběhnutý, že ho nezbrzdila ani přeskakující hudba, ani černá obrazovka místo chybějících titulků. Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=COSSfG4UmJI(19.7.2013)

parádá, smál jsem se dost, děj, asi jako každý u těchto starých filmů...(31.8.2010)

I když se sešli vynikající herci a Burian byl génius, přišlo mi, jak kdyby to celé stihli vymyslet a natočit za jedno odpoledne. Rozhodně už se dnes nebudeme za břicho popadat.(28.9.2010)

Miluju filmy s Vlastou Burianem. A C. a K. patří mezi velice oblíbené.(16.10.2010)

Místy hodně povedená komedie se skvělým Burianem, pěknou písničkou a dobrými vtipy ("co tu stojíte jako zmrzlé jelito v průjezdu"). Aby jste si film užili, musíte ale vypnout a ani chvíli nad ním nepřemýšlet.(11.12.2011)

Již v tomto snímku, jednom z prvních zvukových, se objevily prvky humoru postavené na mluveném slově, kterou pak později české komedie prosluly. Film má navíc, zejména v tehdejší době, vděčné téma, vojenskou mašinérii Rakousko-Uherska. Film je dalším důkazem toho, že jsme národ Švejků a uniforma nám vůbec není svatá. Burian byl báječný a celý film v podstatě stál na něm, jako ostatně i většina dalších jeho snímků.(18.4.2012)

"Co čumíte jako zmrzlá jitrnice v průjezdě!" A spoust dalších výborných hlášek z úst Vlasty Buriana v téhle sice moc neoriginální, ale pořád hodně zábavné komedii.(18.3.2011)

Burian opět skvělý, děj už tolik ne. S chutí jsem se na to podíval, ale musím se přiznat, že pokud na to náhodou nenatrefím v televizi, už se na to nepodívám. Ale jinak pohodový film. 55%.(6.5.2012)

Prvý zo série filmov tejto legendy, ktoré mám v pláne zhliadnuť. Určite to nebolo dokonalé, ale napriek tomu bol humor jedinečný a niektoré hlášky nezabudnuteľné. 75 %(16.10.2010)

• patrikus

Tento film odstartoval slavnou éru českých zvukových veseloher. Burian však ještě zdaleka není tam, kam se později dostal v dalších mnohem zdařilejších komediích. Tohle je jen první vánek. I přesto místy celkem zábavný.(5.10.2014)

Další z komedií krále českého humoru Vlasty Buriana..(18.12.2006)

Je to fajn film nejlepší tam je jak zpívá tu písničku "C a K Polní maršálek má hlavu jak exšálek" .(15.10.2011)

Shlédl jsem a byl jsem spokojen, nad míru co jsem očekával. Proč? Pan Burian opět předvedl pořádek, jak jsem již předznamenal v To neznáte Hadimršku. Tentokrát to snad bylo ještě silnější stylem výhružek, typu: Jestli to prozradíte, tak vás nechám zastřelit kanonem. V dnešní době již můžeme závidět procesí, jaké se vytvořilo kolem polního maršálka. Všechny ženy si vzali to nejlepší oblečení, protože to byla kulturní událost. Všimněte si a podívejte se na místa narození herců. Všichni se narodili v Rakousku-Uhersku. A právě tak skvěle nám zdokumentovali svoji dobu, nám jejich potomkům. Snad i my se dobře zhostíme podané ruky a dál poneseme číši, kterou nám tak skvěle vymodelovali a připravili ve světě filmové kultury první a nejlepší čeští herci v čele s panem Burianem, Plachtou a dalšími. Tento film mě závěrem velmi potěšil, neboť dopadl shovívavě a přiměřeně. Obludný a podlý špion byl nalezen. 4 hvězdy a klobou dolů...(30.9.2008)

Příběh záměny s vyšší autoritou, která je v podstatě stejná v případech Hrdinného kapitán Korkorána a Revizora, opět oživuje přirozeně komediální Burianův výstup a jeho úžasné výrazové schopnosti, které si tak často notovaly s Lamačovou režií a Wassermannovým scénářem.(13.12.2011)

Tak berme to jako rozjezd...je poněkud slabší, ale což, komik sám to pak mnohokrát odčinil...(21.9.2008)

Milý průkopnický film české kinematografie, jehož nedokonalosti vůbec nesnižuji kvalitu z požitku. I oko nepříliš pozorného diváka pozná znatelný přechod mezi němým a zvukovým filmem. Ze "studijního" hlediska to je však zajímavé pozorování. Stejně jako ranné výkony hvězd českého prvorepublikového filmu - Theodor Pištěk, Čeněk Šlégl, Jaroslav Marvan, Vlasta Burian aj. - tedy výborně poskládaná skupina herců, která se později potká ještě v mnoha filmech.(27.12.2008)

S porovnáním s jiným Burianovými filmy je tenhle malinko slabší.Ale pořád si na něj ráda udělám čas.Jo ten ,,c. a .k polní maršálek má hlavu jako esšálek"...(27.12.2008)

• Kragujevac

Na jeden z prvních Filmů Vlasty Buriana jsem se velmi těšil. Bohužel to nedopadlo podle mých představ. Vůbec mi nevadí staré komedie, ale tohle byla ohromná nuda. Když si vezmu, že z tématu C. a K. si dá krásně střílet, např.Švejk. Tak je to prostě zklamání. Vlasta Burian sice dělá co může, zpívá, blbne, ale ani jeho přísný pohled nedokáže zvýšit mé hodnocení.(4.9.2012)

Tradiční Vlasta v záměnové roli. Komedie nepostrádá skvělé písničky, ale celkově se nejedná o jednu z nejpodařenějších Burianových komedií.(24.12.2014)

Těžko porovnávat tuto komedii s dalšími, protože je to první zvukový film krále komiků v prvním zvukovém roce české kinematografie. Samozřejmě, že trpí dětskými nemocemi režijně i herecky, ale už zde je Burian opravdovým mistrem, takže nemohu dát méně než čtyři hvězdičky, protože ten film vždycky rád zhlédnu. Máňa Ženíšková se tu objevuje jako dcera svého manžela Theodora Pištěka, výraznou roli má Helena Monczáková, zajímavou roli Sepla, jednu z největších ve své bohaté filmografii má Jan W. Speerger. Slaboučký Jiří Hron toho moc v životě nenahrál a nebylo divu. Trvale se mi vrývají do paměti některé scény: zkouška písně se zvedajícím lustrem (vejš), šle velitele garnizóny, stoletý abstinent a stoosmnáctiletý ožrala a k obědu budou šunknfechtle.(1.7.2015)

• Rodin

Tento kousek je pro mě jedním z nejslabších filmů Vlasty Buriana. Kdyby tam nehrál Čeněk Šlégl, snad bych jednu dokonce i ubral. Nedokážu pochopit, jak je možné, že popularita tohoto kousku vedla ještě k natočení samostatné polské verze, s totožným dějem v totožných kulisách... Přiblblý prvoplánový humor korunovaný nebetyčně pitomou postavou pucfleka Cepla.(2.4.2010)