Spider-Man: Paralelní světy

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2018, 117 min

Souznil jsem s většinou při startu reklamní kempaně, jelikož se mi nový Spider-man čistě z pohledu animace vůbec nelíbil a tehdy by mě vůbec nenapadlo, že bych na to mohl jít do kina, spíše to ve mně žádné extra naděje nevzbuzovalo. Ovšem musím konstatovat, že Spidey od dvou oblíbených všeumětelů Lorda a Millera je film nabitý pozitivní energií, tak neuvěřitelně hravý a přeplněný neskutečnými nápady, že je teméř zázrak, že se to povedlo. Z, již zmíněné, animace mě zpočátku bolela hlava, ale po dvaceti minutách s tím člověk plně splyne a najednou to přestane vadit. Naopak se mi to začlo hodně líbit a plně chápu, proč k tomuto způsobu tvůrci přistoupili. Příběhově je to svěží taktéž, Peter Parker ve filmu je, ovšem hlavním hrdinou je Miles Morales, tolik opomíjený Spider-man na mainstreamovém poli. Jelikož sleduji, resp sledoval jsem, animovaný seriál Ultimate Spider-man, adaptace komiksové linky Web Warriors pro mne není žádnou novinkou, ovšem dovedu si představit, že na spoustu lidí v kině to může působit malinko přeplácaně - dle zdejšího hodnocení tomu ovšem nic moc nenasvědčuje a já všem mohu doporučit konečně pořádný animák pro všechny věkové skupiny, který má duši a člověku zlepší náladu. PS : Doporučuji návštěvu Cinema city a verzi s titulky, už jen proto, že na Nicolase Cage (resp jeho hlas) v kině už jen tak nenarazíte.(22.12.2018)

Achjo. Já přemýšlela jak nejlépe vystihnu pocity z filmu a on už to za mě udělal pepo. Tak si přečtěte jeho komentář. Souhlasím totiž s úplně vším, co napsal. (Až na to, že já mám Deadpoola moc ráda :D ) https://www.csfd.cz/film/54763-spider-man-paralelni-svety/komentare/?comment=11068281(7.12.2018)

Díky bohu, není to další úplně stejný komiksový film. Vizuální stránka je poměrně zajímavá, v průběhu snímku přichází s mnoha nápady a občas překvapí příjemně neotřelým záběrováním. Na druhou stranu, že by to byla až taková revoluce, aby se způsob animace měl nechat patentovat a aby se o tom mluvilo další týdny... Nemění to ale nic na tom, že tohle je podle mě určitě jedna z cest, jakou by se současný otravný komiksový film měl ubírat. Alespoň pokud se bavíme o formě. Zásadní problém pro mě ale zůstává příběh. Nudil jsem se stejně jako u jakéhokoliv jiného komiksového filmu v posledních letech. Chvílemi jsem se nudil až tak, že mě linie příběhu přestala úplně zajímat. Ale v tomto případě je problém spíš ve mně, než v samotném filmu. Daný žánr prostě takhle scenáristicky funguje a to, co je pro mě povrchní změť dějových zvratů a zápletek, je asi přirozený komiksový setting. Ve výsledku tedy divácká nuda, filmový průměr, ale zcela jistě správná cesta pro daný žánr. 5/10(19.12.2018)

Po řadě poněkud únavných a podobných si marvelovek je tu animovaný Spider-Man a... je všechno, co člověk od dobrého komiksového filmu čeká. Je především vizuálně krásný, moderní a celkově technicky prvotřídní film. To by samo o sobě nestačilo, ale zároveň má uvolněnou atmosféru, aniž by se sám snižoval na frašku. Miles Morales je teenager, ale zároveň sympatický teenager, který na nové schopnosti reaguje přesně tak, jak čekáte, a zvládá je zprvu opravdu mizerně. Přesto se mým oblíbencem stal spíš Peter Parker, tentokrát v roli, v jaké jsme ho ještě neviděli, a naštěstí bez origin story. Kvalitní film a kvalitní komedie, na které je vidět, že byla dělaná s láskou.(1.1.2019)

Ač se k filmu vracím s několika denním odstupem, tak jsou emoce, které ve mně Sony vyvolalo naprosto autentické. Až na epileptický začátek Spider-Verse potvrzuje domněnku, kterou jsem si vytvořil při prvním traileru. Neortodoxní a dokonalá animace totiž bez problému strčí do kapsy 3 Venomy (ty filmové), a nastavuje extrémně vysoko laťku i skvělým DC animákům. Scénáristické duo, které má společně na svědomí například druhou Jump Street (navíc Phil Lord napsal i dokonalé "Trakaře" a Lego Movie) vytvořilo neuvěřitelně komplexní svět plný sympatických postav, emocí i skvělého příběhu.Nejvíce prostoru pak logicky dostává Miles Morales (jehož strejda se objevil i v Homecomingu - Donald Glover) a klasický Spidey (Peter Parker). Chemie jednoduše funguje, a navíc se nevytrácí ani ve chvíli, kdy dorazí Spider-Gwen a v 2/3 filmu i zbytek pavoučího ansámblu. Tam potěší hlavně Peter Porker (skvělý český překlad Petera Párka). Noir a Peni už nemají dostatečný prostor na to, aby vynikli. Cameo Stana Lee je potom jedním z nejsmutnějších momentů filmové historie a doslova vás donutí k pláči. Co více říct... Amy "Packal" to výjimečně dokázala a já jsem přímo nadšen!(24.12.2018)

• - Několik týdnů před premiérou bylo oznámeno započetí prací na pokračování společně se spin-offem s ženskými hrdinkami. (Sydonai)

• - Paralelní vesmír, ze kterého je Peter B. Parker, je vesmír, který se už na filmová plátna dostal. Jedná se o vesmír Earth-616, podle kterého byly natočeny filmy The Amazing Spider-Man. (UncleMorty)

• - V potitulkové scéně se objevil Spiderman 2099, kterého jsme mohli prvně vidět v roce 1992 v „The Amazing Spider-Man #365“ a „Spider-Man 2099 #1“. Miguel O'Hara schopnosti získal při práci v Alchemaxu v budoucnosti, kdy měl vyvinout super vojáka. Nedopatřením získá pavoučí schopnosti po vzoru Petera Parkera, ale má i schopnosti navíc. Třeba dokáže paralyzovat nepřátele svým jedem. (3T)