Americký vlkodlak v Londýně

An American Werewolf in London

• slovenský

Americký vlkolak v Londýne

Horor / Komedie / Romantický

Velká Británie, 1981, 97 min (Director's cut: 92 min)

Já tomu prostě musím dát plné hodnocení, i když je to poněkud slabá pětečka a zřejmě tu budu za blázna, ale co už:) Je to vůbec poprvé, co vlkodlačí horor hodnotím "doplnejch", protože mezi ostatními horory o vlkodlacích je pro mne An American Werewolf in London úplná elita. O pětečce jsem rovněž přemýšlela i u prvního dílu série Moje sestra vlkodlak, který mě také velmi mile potěšil, ale nakonec mi tam přece jen něco chybělo, nebo spíš překáželo a to nadměrné množství místy trapného humoru, který jsem nezkousla. To jsem malinko a záměrně odbočila k jinému vlkodlačímu filmu, ale nedá mi to nesrovnat:) A v tomto filmu byl humor podáván v přiměřeném množství a naštěstí film nijak zvlášť nekazil. Jde ale o to, co komu přijde víc směšné, páč všem se zavděčit nikdy nelze. Jsou scény, u kterých jedni smíchy brečí, druzí si nervózně koušou nehty a ti další se na takové ptákoviny raději ani nedívají:) A ještě k An American Werewolf in London... zapomeňte na stříbrné kulky, páč jediná legenda, která se statečně drží pravidla je proměna ve vlkodlaka za úplňku, která zde byla naprosto dokonalá. Pokud vás kousne velký rozzuřený vlk křížený s člověkem čili vlkodlak:) a neusmrtí vás, obávejte se každého úplňku, protože se "něco" stane a pokud vás usmrtí, nepodléhejte panice. Stane se z vás nemrtvý a bloudit po světě budete vesele dál.(2.3.2009)

Priamociare, jednoduche, trochu derave a predsa uzasne zabavne. Tak ako mnoho dalsich hororovych becok s osemdesiatych rokov, ktore sa tocili s nadsadzkou, humorom a velkym nadsenim. Dobre vytypovany , sympaticky herci, stylova hudba, uzasne specialne efekty a az prekvapivo velkolepe finale odohravajuce sa v centre Londyna. Co by som si od osemdesiatkoveho hororu mohol viac priat. (8.5/10).(8.10.2008)

U Amerického vlkodlaka v Londýně je bezpochyby nutné hned na prvním místě vyzdvihnout naprosto dechberoucí masky a speciální triky, které posloužily k velice autentické přeměně ve vlkodlaka. I když tento film vzniknul na počátku dekády 80. let, tak i přesto budí práce s maskami a efekty respekt. Dále pak může zaujmout pěkně hororová atmosféra a to jak v rašeliništích, tak v Londýně. Závěrečná megabouračka daleko převyšuje kdejaké psedudopokusy v Kobře 11. Zkrátka snímek, který mě v rámci hereckého obsazení a dialogů nijak neoslnil, ale jako milovník vlkodlačích filmů jsem si zde našel své.(8.9.2012)

“"Fee-fi-fo-fum, I smell the blood of an English man." Těžké, těžké tohohle Americkýho vlkodlaka v Londýně hodnotit, naprosto chápu, že v osmdesátých letech to musela být pecka jako kráva, ten film má totiž všechno, co na osmdesátkách milujeme anebo nesnášíme. Navíc masky a efekty jsou fakt vypečený, to se ani nehodí psát, že jakože na tu dobu a bla bla bla, protože v tomhle směru film předběhl svou dobu a i současný kousky by se od něj mohly učit, Jenže ten příběh... To fakt ne toto, začátek, kdy se ti dva cápci (btw je úplně jedno, že jsou z USA, stejně tak dobře by mohli být třeba z Mongolska) procházejí po anglických venkovských blatech a narazí na hospodu s pentáčem na zdi a štamgastem Rikem Mayallem, je ještě fajn, ale od napadení vlkodlaka už je to jedna velká haluz. Každopádně tenhle song tam sedl jak prdel na hrnec :-)(17.4.2015)

"Královna Alžběta je chlap a princ Charles je teplouš!" Horor, nebo komedie? A není to jedno? Po úvodu z anglického vidlákova - jako vystřiženém z Peckinpahových Strašáků - sledujeme počínání jednoho obyčejného Američana, kterému se jen tak mimochodem zjevuje jeho mrtvý kámoš a který se za úplňku mění ve vlkodlaka. K tomu přidejte i parádní efekty ve stylu Věci a Mouchy, vtipné vedlejší postavy a dobrou atmosféru a mimořádný horor je na světě. P.S. Probuzení v zoo je scéna jako ze života.(16.1.2011)

• - Americký vlkodlak v Londýně je první film v historii, který dostal Oscara za nejlepší masky (Make Up). Tato kategorie byla vytvořena právě v roce 1981. (FilmFan24)

• - Režisér John Landis se objeví na konci filmu coby vousatý muž který je sražen autem a proletí skrz skleněnou výlohu. (mahler)

• - Scénář byl napsán už v roce 1969. (mahler)