Americký vlkodlak v Londýně

An American Werewolf in London

• slovenský

Americký vlkolak v Londýne

Horor / Komedie

Velká Británie / USA, 1981, 97 min (Director's cut: 92 min)

• sidzej

Prvých 50 minút filmu až na úvodnú pasáž a zopár snových momentov neobsahuje žiadnu napínavú hororovú scénu, zato o romantiku nie je núdza. Stopáž tak vypĺňa nudné bľabotanie a nadbytočná vata. Po hodine príde zlom v podobe vlkodlačej premeny, ktorá rozhodne dych nevyrazí (čo by sme aj chceli od počiatku 80tych rokov) a strihová úsečnosť niektorých scén tiež filmu dvakrát neprospieva. Napätie a atmosféru kazia humorné vložky takže v konečnom dôsledku o horore nemôže byť reč. Pochváliť tak môžem akurát scénu v metre či záverečný masaker na Londýnskej ulici ale to je na celý film trochu málo. V celkovej bilancii som tak dostal čistý priemer, ktorý ani z ďaleka nenaplnil moje očakávania. 50%(17.9.2008)

Oscarová vlkodlačí proměna bývá citována snad ve všech filmových encyklopediích. Velmi zábavné, černohumorné, prostě britské. Pobaví zejména scéna v kině, kde Davidovi radí jeho oběti, jak by měl spáchat sebevraždu. Někteří kritici odsuzují zbytečně brutální automobilový masakr, mně ale přijde do filmu vhodně zapadající. Několik zdařilých gore efektů. Pozor, kdysi jedna z našich TV odvysílala televizní verzi, kde jsou všechny vystřihané....(24.8.2010)

Musím uznat, že je to opravdu zábavná podívaná, při které jsem se ani nenudil a o to přece jde, ne? Vlkodlak se opravdu povedl a dnes už legendární proměna se taky povedla. Celý film je prošpikován takovým stylem humoru, který mi sedí. Čtyři hvězdičky se možná budou zdát někomu až moc, ale já jsem si ten film užil a rozhodně ho považuji za nadprůměr mezi vlkodlačími filmy, i když je to trochu komedie.(15.3.2007)

První polovina filmu je téměř geniálně zpracovaná, tedy do chvíle, kdy se David začne prvně měnit ve vlkodlaka. Jenže po tomto přijde jen pár neslaných, nemastných vražd a ještě ke všemu to zbytečně sráží prvky komedie, které bych zrovna v tomto tématu vynechal. Navíc ten konec přišel až moc rychle. A to jsem byl na začátku na blatech fakt pokáknut skoro až na záda. Škoda.(17.12.2012)

Musím vyzdvihnout maskérské umění, protože scény přeměny člověka ve vlkodlaka jsou prostě výborné (dá se říct i na dnešní dobu). Bohužel celkové vyznění filmu je dost rozpačité (jak už uvedli jiní), režisér si nedokázal "vybrat" jestli chce natočit horor, nebo komedii. Ale každopádně dívat se na to rozhodně dá,už kvůli zmiňované proměně a taky maskám mrtvol.(21.3.2004)

• - Režisér John Landis po natáčení filmu prohlásil: "Snažil jsem se zrealizovat aktuální verzi starého filmu." (ClintEastwood)

• - Při natáčení filmu byl zasažen díky vizuálním efektům vrtulník a zahynuli 3 herci včetně dětí. (domkis)

• - Filmovanie prebiehalo v londýnskej štvrti Kensington. (dyfur)