Americký vlkodlak v Londýně

An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

Americký vlkolak v Londýne

Horor / Komedie

Velká Británie / USA, 1981, 97 min (Director's cut: 92 min)

Vlkodlačie horory vždy boli v hľadáčiku môjho záujmu a ,,Americký vlkolak v Londýne" je pojem a za akýsi reštart lykantropickej tématiky si zaslúži byť nekorunovaným kultom s presahom do viacerých žánrov. Vidieť ho raz bolo mojou vlčou povinnosťou a boli to práve očakávané rozpory, ktoré ma týždeň od pozretia predsa len nútia zosmoliť tu niekoľko riadkov. Sklamanie? Nuž patrím k tým mnohým, ktorí nepovažujú skĺbenie hororu a komédie za najsprávnejší krok, aj keď uznávam, že soundtrack zo zámerne vybratými songami dodával filmu príjemný šmrnc, zbavil ho starosvetskosti, ktorá by inak tento žánrový rozkol zničila. Humorné pasáže (ak nimi naozaj boli) mi komické nijako neprišli, nezasmial som sa ani raz a spomínané hororové scény, s výnimkou atmosferického úvodného útoku, rovnako na mňa nemali výraznejší účinok hrôzy. Zbytočnými vidím aj postavy dvojice vyšetrovateľov, prípadne chlapca z nemocnice. O prvých Oscarom ocenených maskách už bolo popísaného dosť. Okrem scény premeny by dnes už príliš neuspeli, make-up Davidovho kamaráta srší svojou lacnou latexovosťou. Vlkolak, podľa vzoru starých hororov, plne odhalený až v závere len potvrdzuje, že tie najlepšie filmové monštrá vznikali vždy za pomoci jednoduchých trikov a dobrých maskérov, nie v dobe súčasných, všemocných CGI efektov. (1024. hodnotenie, 118. komentár k filmu)(21.8.2013)

Má to atmosféru (především na vidláckém venkově), má to sympatický komediální nadhled a z celého filmu čiší jaký je Landis fanoušek starých horrorů od Universalu. Na letitého (1935!) londýnského bratříčka to samozřejmě nemá, byť i tady se nalezne pár (doslova) pasáží, které patří do zlatého fondu vlkodlačích filmů.(24.8.2010)

10x dražší než kolega The Howling (1981), ale pro mě lehce horší. A vůbec nejde o příběh. Ten je uspokojivý, nekouká se na něj úplně špatně. Nejde vůbec také o masky. I když přeměna z člověka na vlkodlaka byla pro mě daleko lepší a působivější v The Howling (1981), tak zde je namaskovaný roztrhaný Jack parádní a i na ostatních je vidět kus dobré práce. Hlavní aspekt, který mi zde nejvíce chybí, je absence atmosféry. I když beru v potaz komediální stránku, tak atmosféra je až na nulové hranici a tak je člověku pak tak nějak jedno, že vlkodlak běhá a vraždí po Londýně a i final scénu bere bez větších emocí. Což je podle mě škoda.(28.4.2013)

Musím vyzdvihnout maskérské umění, protože scény přeměny člověka ve vlkodlaka jsou prostě výborné (dá se říct i na dnešní dobu). Bohužel celkové vyznění filmu je dost rozpačité (jak už uvedli jiní), režisér si nedokázal "vybrat" jestli chce natočit horor, nebo komedii. Ale každopádně dívat se na to rozhodně dá,už kvůli zmiňované proměně a taky maskám mrtvol.(21.3.2004)

"Americký vlkodlak v Londýne" sa stal už klasickým dielom werewolf-horrorovej produkcie. Divák tu môže zhliadnúť jednu z najdetailnejších vlkodlačích premien. No inak je to len bežné horrorové béčko s plytkým scenárom, akých sa v 80.-tych rokoch natočili stovky. Dvaja mladí Američania sú pri svojom výlete do odľahlých anglických bažín napadnutý vlkodlakom. David Kessler tento útok prežije, ale sám sa potom stáva pri splne Mesiaca krvylačnou beštiou. ***(27.12.2008)

• - Režisér John Landis po natáčení filmu prohlásil: "Snažil jsem se zrealizovat aktuální verzi starého filmu." (ClintEastwood)

• - Na konci závěrečných titulků je blahopřání ke sňatku princezny Diany a prince Charlese : Lycanthrope Films Limited wishes to extend its heartfelt congratulions to lady Diana Spencer and His Royal Highness the Prince of Wales on the occasion of their marriage - July 29th 1981. (mahler)

• - Americký vlkodlak v Londýně je první film v historii, který dostal Oscara za nejlepší masky (Make Up). Tato kategorie byla vytvořena právě v roce 1981. (FilmFan24)