Americký vlkodlak v Londýně

An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

Americký vlkolak v Londýne

Horor / Komedie

Velká Británie / USA, 1981, 97 min (Director's cut: 92 min)

Reziser John Landis /Bratri Bluesovi/ natocil len priemerny werevolf film, ktory opat nestastne kombinuje horor s komediou. A zub casu sa podpisal aj na tomto filme : roku 1981 sa to mohlo zdat strasidelne, terau ani nie. Prvu hodinu sa dohromady nic nedeje /snad len prechod slatinami mal nieco do seba/, a potom sa rozbehne filmova jazda. Ale nekvalitna a hodne priemerna. Su tu vsak 3 sceny, pre ktore sa oplati film vidiet /metro, premena a masaker v londynskych uliciach/. 66 %(29.8.2015)

Potenciál by tu bol. Slušný námet a scenár však potápa slabšie spracovanie a priemerné herecké výkony. Na druhú stranu, to najlepšie na filme sú príjemná atmosféra 80. rokov a výborne zvládnuté masky, vrátane vlkolačej premeny, ktorá by pokojne mohla konkurovať tomu najlepšiemu i zo súčasnosti. Aj v tomto smere sa mi však zdal potenciál nevyužitý, mordovačky vĺčika boli zvyčajne mimo záber, alebo strašne odfláknuté, čo je veľká škoda. Lepší priemer. 65/100(5.5.2015)

10x dražší než kolega The Howling (1981), ale pro mě lehce horší. A vůbec nejde o příběh. Ten je uspokojivý, nekouká se na něj úplně špatně. Nejde vůbec také o masky. I když přeměna z člověka na vlkodlaka byla pro mě daleko lepší a působivější v The Howling (1981), tak zde je namaskovaný roztrhaný Jack parádní a i na ostatních je vidět kus dobré práce. Hlavní aspekt, který mi zde nejvíce chybí, je absence atmosféry. I když beru v potaz komediální stránku, tak atmosféra je až na nulové hranici a tak je člověku pak tak nějak jedno, že vlkodlak běhá a vraždí po Londýně a i final scénu bere bez větších emocí. Což je podle mě škoda.(28.4.2013)

Kvalitný horor s jemným humorom, ktorý ma chytil a nadchol hneď od začiatku. Zatiaľ asi najlepší svojho druhu čo som videl. Neviem prečo to ostatných hodnotiacich minulo. Príbeh o premene muža na werewolfa, ktorého odvezú po zranení podobnou beštiou z vidieckej dedinky do londýnskej nemocnice, kde sa zamiluje do peknej, fešnej sestričky, s ktorou sa po prepustení dáva do kopy, navnadí. Avšak nie všetko ide podľa jeho romantických predstáv. Zvieracie pudy sa začínajú drať na povrch! Rýchly spád, výborná jemná hudba (najprv vás upokojí, začnete si ju pobrukovať, aby následne mohlo prísť vyvrcholenie), napätá atmosféra a triky na tej najvyššej úrovni, urobili z filmu nie jednohubku, ale ťažkú večeru, ktorá vám v noci nedá spať. Hercov som moc nepoznal, ale hneď som si ich zamiloval. Boli výborní v každej scéne a vďaka veľmi kvalitnej réžii Johna Landisa, ktorý jednoznačne vedel čo chce, môžem s kľudným svedomím dať plné výstavné hodnotenie.(5.1.2007)

Strašidelné scény sú naozaj strašidelné. Úž len to Metro... brrr! Ale ten humor ich katastrofálne znehodnocuje. Toto nie je ani hororová komédia, ani komediálny horor. Je to schizofrenická zmeska, ktorá mohla byť buď výborným, atmosferickým hororom, alebo zábavnou, parodickou komédiou. Keby si najskôr dala prášky.(13.2.2003)

• - Na konci závěrečných titulků je blahopřání ke sňatku princezny Diany a prince Charlese : Lycanthrope Films Limited wishes to extend its heartfelt congratulions to lady Diana Spencer and His Royal Highness the Prince of Wales on the occasion of their marriage - July 29th 1981. (mahler)

• - Americký vlkodlak v Londýně je první film v historii, který dostal Oscara za nejlepší masky (Make Up). Tato kategorie byla vytvořena právě v roce 1981. (FilmFan24)

• - Režisér John Landis se objeví na konci filmu coby vousatý muž který je sražen autem a proletí skrz skleněnou výlohu. (mahler)