Když seržant Dave Bannion (Glenn Ford) vyšetřuje překvapivou sebevraždu jednoho ze svých kolegů, naráží na jisté nejasnosti. Mrtvý zřejmě pracoval pro Mikea Laganu (Alexander Scourby): zkorumpovaného šefa městské správy - a jak se Dave domnívá - zároveň hlavu městské mafie. Když seržantovi začnou klást do cesty překážky i jeho nadřízení, pustí se do případu s o to větší vervou... Podle novinového seriálu Williama McGiverna. (Pohrobek)

ilclassico

Nemůžu si pomoct, ale Langova režie je jenom rutinní. "M" (1931) stále nedostižní. Scénář střídá dobré scény s těmi horšími, až trapnými. Ani herci, kromě Forda a snad Marvina, tomu moc nepomohli. Mírné zklamání. V rámci žánru za 3,5. ()

Auvajs

(Neprozřetelně) naivní (ovšem svědomitý a zásadový) policejní vyšetřovatel. "Podezřelé" zásahy nadřízených. Pár vražd k tomu. (A pár mocných mafiánů k tomu.) Vzhledem k tomu, jak mi vše přišlo předvídatelné (a kolik obdobných filmů jsem viděl - a to tento žánr nijak nevyhledávám): nijak přesvědčivý noir. ~~~ 54% ()

pollstro

Kriminální film-noir, který je svým obsahem domovem mnoha žánrových témat a námětů, jako je městská kriminalita, násilí, pomsta a zločinecký syndikát v síti korupce, který vytváří lineárně-akčně orientovaný příběhový styl vyprávění s přímými odkazy na nadcházející žánr policejních filmů. Lang opakovaně využívá příběh boje proti osudovým silám s částečnou sociální kritikou společnosti a přesnou charakterizací postav se zvýšenou pozorností v jednotlivých výrazech tváří a psychologickým detailním vykreslením, kterému podřizuje vizuální kompozici, aby zbytečně neodvracel pozornost od vyprávění. Neutuchající akce podněcovaná nenávistí a pomstou, přičemž celkový vývoj je koncipován s důmyslně logickou, nekompromisní a dramatickou pozorností, která zvyšuje emocionální sílu příběhu a morální přesah. Hlavní hrdina je symbolem naděje americké společnosti - průměrný občan, který se staví proti nespravedlnosti systému. Zároveň se Lang záměrně vyhýbá nesmyslnému fanatickému chování a stále udržuje rozumnou kontrolu nad celém dění. Žánrový zástupce s téměř bolestivou přesností motivu zločinu, společnosti, násilí, pomsty, symboliky žen a protichůdnosti citových postojů, které dohromady vytváří základy nového filmového žánru. ()

Ferguson

Na filmu mi vadilo, že smrt manželky a matky malé holčičky se obešla víceméně bez nějaké znatelnějšího dopadu na psychiku hlavního hrdiny či dcery. Když už takto "nesmyslnou" scénu do filmu dám (proč kazit pohodový noir "vraždou" manželky/matky), tak to přece musím nějak rozehrát. Není možné, aby za pět filmu došlo k urovnání citů a dcera se chovala, jako kdyby se nic nestalo.... ()