Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

mcleod

Film oproti výborné knize pár ne moc povedených věcí přidal (třeba jsem nepochopil účel toho únosu spisovatele), pár mých oblíbených pasáží naopak vypustil (větší část rozhovoru s Walterem Fischerem nebo některé okamžiky ze zmateného putování), ale to asi nemohu autorům filmu zazlívat, nějak tu knihu zadaptovat museli. Postavy hodně odpovídaly mým představám při četbě knihy včetně té jejich určité nesympatičnosti (která má podle mého své opodstatnění). Skvělá byla také pomalu budovaná atmosféra a určitá "civilnost" příběhu, která mu dodává na děsu... ačkoli si myslím, že některé klíčové okamžiky byly představeny až moc zrychleně (nevím, jestli se nečtenáři v příběhu mohli dostatečně orientovat) a neškodilo by tedy na těchto místech ještě více zpomalit a něco jiného naopak vypustit. Celkově ale atmosféru filmu, adaptaci příběhu i režisérskou práci hodnotím hodně pozitivně (proto mě taky dost překvapuje tak mizerné hodnocení, což se mi stalo už u druhého výborného slovenského výtvoru, které nemají v české kinematografii srovnání... ale člověk je k domácímu asi vždy trochu kritičtější). ()

Autogram

Trochu sa naši tvorcovia inšpirovali českými zahadami zo seriálu Labyrint, len sa tvária skromnejšie. Menší rozpočet, menej hercov menej zvučných mien, ale nakoniec celkom pozerateľné mysteriózne krimi. Po prvej časti za tri. (18.9.2019) –––– Druhá časť je lepšia, skutočne hororová, atmosféra slušne hustne, ale koniec som nejako nepobral. Ak to mali byť (spoiler) nejaké iné dimenzie a cestovanie medzi nimi, tak by to chcelo trochu jasnejšie vysvetlenie a krajší záver. (24.9.2019) –––– Chápeš? Ten článok možno zmení všetko. –––– Mali by ste sa vidieť. Záhady, mystika, konšpirácie. Parazitické huby živiace sa zdravým rozumom. ()

Tft

Kdybych měl ukázat jako příklad jeden film z našich vod, který by definoval co děláme špatně pro napodobení západní hororové tvorby, Trhlina by rozhodně nebyla špatná volba. Na druhou stranu jsem rád, že u nás můžou vznikat žánrové filmy a někdo má vůbec snahu a chuť je dělat, jen by to chtělo trochu víc osobitější přístup. Trhlina je až moc rozvláčná, především v první polovině, která se zaměřuje na psychologii postav. První půlka je vražedně pomalá a zbytečně dlouhá. Než se film dostane do své druhé hororovější poloviny, diváka otupí a druhá část filmu tím ztrácí na efektivnosti. Budování napětí je hezká věc, ale musí se dělat dobře a hlavně konstantně. Další problém jsou postavy, které jsou nesympatické, jejich osud se tak stává lhostejností a finále filmu kvůli tomu tak nějak vyšumí. Trhlina nefunguje ani jako psychologický horor ani jako duchařina v lese, byl bych radši, kdyby se tvůrci vydali 100% jedním směrem namísto téhle rozpůlenosti. Nicméně za shlédnutí film stojí, už jen kvůli tomu, že moc žánrovek u nás nevzniká a je potřeba jejich tvorbu podporovat. Takže zapomeňte na všechno co jsem napsal a hurá do toho. ()

Jaro.Krafcik

Prečo nieje pri filme priradený žáner sci-fi? Žeby úrad práce niekomu našiel absolventskú prax, ešte k tomu staršiemu mužovi. To je celkom sci-fi samo o sebe. Trhlina ale fakt nebol zlým filmom a na to že to vyprodukovali Slováci to bolo pozeratelné. Chválim dobrú atmosféru a kameru. Prostredie len ukazuje aké máme na Slovensku pekne lokácie. Určite lepšie ako slabá čiara, od toho istého režiséra. 3* ()

Pedross800

Musím přiznat, že na konci jsem na to čuměl jak tele na vrata a nevěděl co si o tom myslet a jestli jsem vůbec pochopil vo co go. Každopádně za super atmosféru i začátek v opuštěném blázinci, fajn herce i to bloudění lesem si to zaslouží pozitivní hodnocení. A ten konec nekonec je vlastně fajn v duchu mysteriozna :-) ()

MencaCZ

Pokud by se film více držel literární předlohy, nebyl by tak zmatený. Je v něm do značné míry změněn charakter postav i děj samotný. Uplně špatný ale není, například kamera tísnivou atmosféru dle mne navozuje zdařile. ()

Skeksis odpad!

Jozef Karika nemá vykrádať názvy! Keď už musí mať rovnaký názov svojej knihy ako niektorý slovenský autor, tak sa aspoň spýtam, či je to v poriadku. Film bol nanič. ()

jefff

Velmi rozpolcené dojmy budí slovenská Trhlina. Místy skvělé atmosférické momenty střídají televizně natočené dialogy nebo komparsové scény. Kvalita se tu střídá s nekvalitou a výsledek je trochu rozpolcený. Vyložený průšvih ale Karikova adaptace není. ()

zsn

Příjemná atmosféra. Prostředí léčebny dokonalé, ovšem to, co se dělo od vstupu do lesa... Ztratila jsem se absolutně v ději a nevím už, o čem to bylo. I tak na místní poměry špička. Slováci mají vždy lepší filmy než my a jsem ráda, že se alespoň oni pouští do hororů. My umíme tvořit filmy jen o retardovaných, ožralých a jiných zaostalých dementech - o "kvalitní" sortě naší ubohé společnosti, kterou v těchto snímcích navíc zesmešňujeme, a tím si děláme legraci sami ze sebe - jako celkové kvalitě českého národu. ()

Pucimka

Bohužel filmu chybí jakýkoliv dramaturgický koncept. Přitom ostatní složky filmu jsou skvělé. Velká, velká škoda. ()

Warsheek

Tomuto žánru se bohužel poslední dobou vyhýbám. Chybí mi tedy možnost srovnání s jinými snímky. S radostní ale prohlašuji, že Trhlina na mě fungovala skvěle. Atmosféra mě chytla za koule a nepustila. Názorový rozkol mezi bloudícími dobrodruhy byl skvělým kořením. Podzimní pochmurné lesy skvěle doladily mystično. Pokud by konec příběhu alespoň trochu nadzvednul sukni tomu onomu čemusi, neváhal bych s plným hodnocením. ()

Dakken

Absolútne zničenie pôvodnej knižnej predlohy, ktorá bola kvalitne spracovaná, čitateľa bavila a občas aj vystrašila. Preto som dúfal v kvalitný slovenský triler, no prenesenie knihy na plátno bolo katastrofálne prevedené a odklony od predlohy nepochopiteľné. Karika je majster knižného horou na Slovensku a kniha nepotrebovala žiadne zmeny, nie takéto a koniec sa vôbec nepodaril, skôr poriadne nasral. ()

Soweek

Jestli je slovenská senzace opravdu senzací musí posoudit každý sám. Na filmu je opravdu hodně vidět, že hrozně moc chce být tím nejstrašidelnějším hororem v dějinách kinematografie, avšak skutek trochu utekl. Snímku jasně chybí větší investice, která by mu pomohla minimálně polovinu nápadů zobrazit tak, jak by měly být zobrazené. No a to nejhlavnější, chybí mu kvalitní herci, režie, zvuk, výprava... no asi všechno co tak filmu může chybět. I přes to se Bebjakovi ale nějakým divným způsobem daří držet atmosféru, díky které film dokoukáte do konce, což musím ocenit alespoň těma dvěma hvězdama. ()

marrjaana

Taková slabší ukázka toho, že někdy i film může být lepší než kniha (i když ne třeba o moc a ano ten film je opravdu lepší než ta kniha) ()

herr_carter

Škoda, že čobolům není místy téměř rozumět v jejich klasické drmolivé slovenské hatmatilce (nebo jsem prostě pozdějí ročník narození). Film mě ale jinak bavil, byl napínavý a hezky ve stylu babizny z Blair, listnaté lesy, panika mezi maníky atd. Velká škoda, že není natočený ve stylu FF, to bych asi uvažoval ještě o jedné * navíc......................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Yeosol

Na nase krajany to ma solidni atmosferu, docel dobry herce, ale ono se tam toho zase az tolik nedeje. Tri hvezdy davam za to, ze tento zanr je v nasich krajich a hajich pomerne vzacnou zalezitosti. :-) I tak jde ale v celku o fajn vec, na jeden vecer. ()

Melios

/SPOILERY!/ Slovenský Bermudský trojuholník. Slovenská urban legendažijúca aj vzhľadom na fakt, že už bola niekoľkonásobne vyvrátená a nemenovaný český bloger nazývajúci sa Howadoor sa už neraz priznal, že jeho pôvodné reportáže od ktorých sa väčšina bezmozgových ľudí odráža neboli pravdivé. Známa kniha od veterána svojho žánru - Jozefa Kariky sa len priživuje na už existujúcom fenoméne, no kompletizuje ho a dáva mu nový rozmer. Preto pre mňa ani nebolo prekvapením, že sa o tom fakt natočili film. Už teraz môžem povedať, že Pán režisér Peter Bebjak (viz. film Čiara) je naozaj talentovaný režisér a bol si istý do čoho ide. V jeho podaní sa film dokázal vymaniť z obyčajného podpriemerného námetu a dokázal byť niečim iným. Po technickej stránke Pán Bebjak odviedol veľmi dobrú prácu a film vyzerá omnoho lepšie než som čakal. Bohužiaľ scenár režisérovi vôbec nesekunduje. Je vidieť, že sa hlavný scenárista nevedel rozhodnúť či chce zachovať knižnú zápletku kompletnú, alebo si ju prerobí podľa seba či dokonca sa snaží celú záhadu sám vysvetliť. Príbeh je približne rovnaký, no je tu zopár scenáristických kiksov, ktoré to veľmi potápajú. Napríklad únos Jozefa Kariku pomocou banánu zabaleného do novín (to ma celkom pobavilo) a jeho následným zakomponovaním do príbehu, čo sa dá vyložiť ako protirečenie si s predlohou kde je Jozef Karika len neutrálny pozorovateľ. Často sa vo filme stane,že sa akurát scenárista nevie rozhodnúť, čo zrovna bude platiť a tak sa stane, že zo začiatku platí kniha (ak si odmyslím únos) potom zrazu v príbehu prestane jestvovať Mia a nakoniec sa znova vráti k tvrdeniu, že neexistuje Dávid. Finálna dohra filmu je super, pretože v knižne predlohe nič také nie je a páči sa mi nápad vyriešiť túto záhadu (dokonca to dáva aj zmysel). To, že teda si nakoniec od Karika vypýta Mia podpis vytvára celkom zaujímavý filmový paradox, ktorý vám bude ešte dlho vŕtať v hlave a budete si hovoriť, čo sa vlastne stalo - ak ste to ešte nepochopili film je naschvál spravený, aby ste ho ihneď nepobrali. Herecké výkony sú na Slovenské pomery veľmi dobré (hlavne chválim Dávida Hartla a Tomáša Maštalíra) a postavám uveríte, že ich chovanie nie je len generické klišé. VERDIKT: Trhlina je ukážkou super réžie spojenou s produkciou a kamerou, ktorú ako výsledok potápa hlavne nedoriešený scenár, ktorý sa hrá na všetko, čo si zmyslí (aj na hollywoodske horory, čo ani náhodou nie je) a ani sa nesnaží opraviť obrovské dejové chyby originálnej predlohy. Takže vo výsledku je to skvelý Slovenský film (jeden z najlepších, čo som videl) zničený scenárom a ako hovorí názov - je to plné Trhlín. Preto som bohužiaľ nútený udeliť len 60% a Známku: C, ale je to veľmi dobrý Slovenský film, ktorý by som si ešte niekedy rád znova pozrel, ale asi by som ho nikomu dobrovoľne neodporúčal. Proste moje Guilty Pleasure..."Dej si pozor na les, ať tě nespolkne hýkal!... ()

netahlo

Snaha tam byla, Bebjak je taky celkem sympatickej reziser, ale kdo proboha vybiral casting??? Strasny ochotnici! Kdyz pominu, ze tenhle hororovy styl se vycerpal uz nekdy pred dvaceti lety, tak herci jsou jednoznacne jeho nejvetsi slabinou. Skoda. ()

Luciášek

Moc jsem se na film těšila, ale bohužel se ukázalo, že je to vlastně jen taková narychlo spíchnutá vykrádačka Blair Witch a podobných příběhů. Je to škoda, protože chvílemi to vypadalo opravdu dobře. PS. Jedna hvězda za zmínku o projektu MISSING 411 Davida Paulidese. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží