Most přes řeku Kwai

• Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

Marek1991

Vojnový epos, ktorý je doslova hollywoodskym filmovým šialenstvom. Naivné, akože hrdinské, pritom veľkolepé, mierne propagandistické a poukazujúce na nezmyselnosť vojny. Avšak ako film veľmi dobré na 50. roky, i keď by sa s tou dĺžkou dalo urobiť viac scén a viac sa s tým vyhrať. ()

Padme_Anakin

Se zpožděním sobě vlastním jsem se konečně dokopala k doplnění tohoto filmového restu a musím otevřeně přiznat, že nelituji, stálo to za to vidět.. Rozehraná psychologická bitva mezi Nicholsonem a Saitem mě doslova vcucla a nenechala mě vydechnout, neb jsem nedokázala odhadnout, kam se snímek posune.. Souhlasím s tím, že válka je šílenství a závěr mi to opět potvrdil, přesto mě to semlelo.. Za zmínku určitě stojí Alec Guinness, byl jedním slovem vynikající.. ()

corpsy

David Lean opäť dokazuje, že keď sa niečoho chopí, minimálne po remeselnej stránke pôjde o majstrovské dielo. A tak aj je. To pravé pre široké plátno. Mám však trochu výhrady k postavám, ktoré vo všeobecnosti niesu jedny z tých, ktoré by si človek zamiloval, teda aspoň nie v príbehu ako je tento. A vidieť to hlavne na plukovníkovi Nicholsonovi ( Alec Guinness ), ktorého postava je viac nesympatická, ako hodná našej priazne. ()

F.man

Nikdy jsem nebyl z Mostu přes řeku Kwai zase tak úplně odvařený, ale upřít Leanovy další skvělý zářez na poli velkofilmů, úžasnou první polovinu, herecké výkony, podtext (...) nemůžu. Určitě právem klasika, která má spoustu vážně parádních momentů a kterou si vždy rád užiju. I can think of a lot of things to call Saito, but "reasonable"... that's a new one. ()

Lokutus

Leanovo mistrovské dílo natočené podle bestselleru Pierra Boulleho zajistilo Alecu Guinnessovi právem status hvězdy a režiséra právem katapultovalo mezi světovou elitu. I když ho natáčení stálo manželství, ale výsledek stál rozhodně za to.. Nesmrtelná klasika, na kterou se při Oscarové ceremonii snesl plně po právu Zlatý oscarový déšť. ()

Alqarin

Poameričtěný floutek Shears v roli "exotické" ingredience a zároveň nositele části poselství příběhu tu původně skvělou strohou absurdnost knihy mírně degraduje až na úroveň jisté naivity (a Cliptonova závěrečná lamentace zdatně přisluhuje). V dobovém kontextu je ale tenhle naléhavý patetický podtón bez problému přijatelný a i ty další zpronevěry vůči předloze filmu prostě prominete, protože Most přes řeku Kwai je neskutečně hutné válečné drama se smrtící gradací a ultra charakterními herci. Zvláště Guinessův Nicholson byl nezapomenutelný. Za mě 4,5 hvězdy. ()

Asgy

Na mém žebříčku válečných filmů bude tento snímek určitě v horní polovině, ale ne úplně na špici. Plukovník Nicholson je zahraný dost přesvědčivě, až mě jeho postava občas vytáčela. Motiv, který si vojáci pískají zná snad každý, ale i tak to u mě není na pět hvězd. ()

Lamiczka

Velice kvalitně zpracovaný psychologicko-válečný snímek s řadou výborných hereckých rolí. Klasika je zkrátka klasika! ()

GodComplex

Wow, nemuzu uverit, ze ten film je z roku 1957. Tezko rict, nakolik zrestaurovanou verzi jsem videl, ale ta kinematografie, vizual a priroda jsou natolik barevne uchvatne, ze Avatar je proti tomu hadr. K tomu epicka psychologicka valecna story, dva legendarni herci a neskutecna chytlavost po cele skoro 3h. Nechapu jak mi tenhle klenot mohl unikat, protoze se to muze smele zaradit po bok anti-valecnych masterpiecu typu Apocalypse Now, nebo Full Metal Jacket. V ramci filmografie Davida Leana je to o nekolik urovni vys, nez prehodnoceny Lawrence Of Arabia. "Do not speak to me of rules. This is war! This is not a game of cricket!" 9/10 ()

Laxik

Válka plodí šílenství. Džungle plodí šílenství. Armáda plodí šílence. No a údělem šílených šílenců na tomto světě je buď mosty stavět nebo je bořit. A nejhorší ze všeho je, když si svůj úkol spletou. Tenhle film má úžasný nápad a všechno je v něm vlastně perfektní a dokonale chápu místní hodnocení. ALE! Ale ta stopáž na mě byla přeci jen příliš dlouhá. A druhým ale je konec. Když už vám je od poloviny filmu jasné, jak osudový konec nás vlastně čeká, až se střetne šílenec, co má most zbořit s šílencem, co ho zrovna postavil, není nic horšího, než nenaplněné očekávání nedotaženým koncem. Očekávání je svině a zkazilo mi konec. ()

Orlau32

Už v roce 1957, kdy u nás takové filmy vůbec nebylo možné zhlédnout, šla o tomto filmu zvěst, jako o něčem úžasném, co se jen tak nevidí a o neuvěřitelném hrdinství amerických vojáků v zajateckém japonském táboře. Čemu však náš režim nemohl zabránit, co přelétlo všechny hranice světa, to byla fantastická ústřední melodie tohoto filmu, která se hrála, pískala a dokonce ji měly zabudovanou ve svých klaksonech některá auta. Režisér DAVID LEAN natočil film, který překoná věky a který je prostě SUPERJEDNIČKA mezi válečnými filmy. Samozřejmě, že se na tom podílejí nezapomenutelné výkony superhvězd jako ALEC GUINNESS, WILLIAM HOLDEN (zlatý chlapec Hollywoodu). JACK HAWKINS, JAMES DONALD a ostatní herci, kteří hráli s maximálním nasazením pro věc. Je to dnes již kultovní film, který patří do "zlatého fondu" světové kinematografie. Zaslouženě dostal 7 OSCARŮ. ()

Alementina

Nechápu, nechápu... já byla u toho mostu, prošla jsem si všechny ty muzea, kde popisovali a ukazovali tu neskutečnou hrůzu lidí, lidský kostry v rouskach pracující do úmoru... A tohle byla pohadka!!! A ten konec, to neee... už z úcty ke všem, co tam zahynuli tohle je pro me velké NE. ()

blackrain

Výborné válečné drama. Britský plukovník Nicholson byl čestný, ctižádostivý, autoritativní a hrdý muž. Proti sobě měl japonského násilnického důstojníka Saitó. Velel stavbě startegického mostu. Nicholson považoval most za své dílo a byl na něj náležitě pyšný. Most byl demonstrací civilizační nadvlády Britů nad Japonci. Autorem knižní předlohy je francouzský spisovatel Pierre Francois Marie Louis Boulle. Psal díla ispirovaná válkou, špionáží a sci-fi. Ve svých dílech využíval vlastních zkušeností z bojů v druhé světové válce, kterých se aktivně zúčastnil. Bojoval v Číně a Indočíně, kde ho zajali a odvedli na nucené práce. I jeho další dílo bylo zfilmované a mělo u diváků úspěch. ()

SarumanKo

Film starý vyše 50 rokov a stále v ňom fungujú úžasné hudobné motívy a herecké výkony na čele s geniálnym Alecom Guinnessom. Je to dokonalý, dlhými rokmi overený a vybrúsený klenot kinematografie. Veľkoleposť sama! (95%) ()

kaylin

Film jsem až dnes viděl skutečně celý, i když dávno znám tu píseň, kterou tak proslavil. Konečně jsem mohl zhodnotit ale i samotný film a musím říct, že David Lean opět natočil něco neskutečně velkého. Ono je to vlastně jen o stavbě mostu, ale to prostě stačí. Je to skvělé, velkolepé a přitom lidsky krásné a dojemné. ()

Katzenklo

"Madness! Madness!" Mé první setkání s Davidem Leanem dopadlo trošičku rozpačitě. První polovina filmu je pocitová, soustředí se na psychologii britského důstojníka a mě osobně příliš nebavila. V druhé části se divákovi ovšem dostane toho, co může od válečného filmu očekávat; zvýší se napětí a také akce. Posledních dvacet minut je strhujících, netřeba slov. Filmu bych ovšem vytkl klišovité opakování některých frází a mouder v jeho průběhu. ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)