Most přes řeku Kwai

• Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

Petoss1

Po dlhom čase film môjho najobľúbenejšieho žánru. Nejde o tradičnú vojnu v tomto prípade medzi Japoncami a Spojencami ale vojnu dvoch plukovníkov v zajateckom tábore. Výborná "pískajúca" melódia a výkon Alexa Guinnessa. Paráda! 90% ()

Sandstorm

Nezapomenutelná psychologická válka amerického a japonského plukovníka podtržená hereckým koncertem obou představitelů, především motivační proslovy Aleca Guinnesse jsou pastvou pro uši. Když k tomu přičteme poctivou filmařinu bez CGI a podobných dnešních "vychytávek" a povedený konec, který jsem osobně nečekal, musím dát plné hodnocení. ()

Attta

Vynikající válečný film pyšnící se genialitou a výborným příběhem. Pamatuju si už když jsem byl malý tak na mě film udělal dojem a žral jsem ho až do titulků a ani teď tomu není jinak! ()

joker.george

Zachraňuje to shazovačnost, s jakou film přistupuje k válce a postavy velitelů, kteří hluboce věří ve svůj úsudek, svou neomylnost a nedokáží už vidět věci jinak. Ale aby dokázal zburcovat nebo úderněji podal svoje poselství, tak na to ubíhá příliš jednosměrně a bezkonfliktně. ()

ad

Film z války, který daleko víc než o ní vypráví o lidech a jejich posedlostech. Absurdnost závěru mě dostala. ()

exitak

Dlouho jsem se na tento film chystal a úplně mě učarovala ta úžasná atmosféra a klidnost vyprávění která jde ruku v ruce s charaktery postav. Většinou mě staré filmy až tak neosloví ale tomuhle se to povedlo na výbornou. O kvalitách z ryze filmařského hlediska snad ani nemá cenu abych mluvit. Madness! :) ()

Kwaichi

Vo vojne sa nebojovalo len na frontoch, ale úplne všade, dokonca aj v zajateckých táboroch. Tam mnohokrát išlo hlavne o psychický a morálny súboj veliteľov. Film poukazuje na skutočnú podstatu vojny a jej nezmyselnosť, človek najskôr niečo vystavia a v zápätí to všetko zničí. No v tom spočíva neustály kolobeh diania vo vesmíre. PS: Môj nickname nemá nič spoločné s týmto príbehom. ()

C0r0ner

Dva lidé vládnou celému filmu a jejich mentální souboj je i přes značnou minutáž zábavný od začátku do konce. Závěr a prozření hlavního hrdiny je pouze bonus a ve výsledku nedůležitá tečka za psychologickou válkou, která se sice objevila ve více filmech, ale asi jenom tady byla tím hlavním a nosným pro celý film. 90% ()

tomtomtoma

Most přes řeku Kwai patří ke slavným válečným filmům a epicky vyprávěné příběhy diváci téměř vždy glosují s nadšením a povděkem. A skutečně i dnes dokáže konzumace thajského válečného dobrodružství navodit příjemné stavy, lahodící oku. Most přes řeku Kwai obsahuje vše potřebné k pokušení, kochá se divokou scenérií tropické džungle, laská se s chrabrým hrdinstvím skutečných mužů, ženská smyslnost stimuluje mužský vjem zraku a cynický výraz komunikace i osudu je vítán s uspokojením. Ovšem řadit monumentální podívanou mezi psychologické filmy není šťastné zvolení, neb výraz, gesto, ani tvrdohlavá paličatost nejsou psychologií, ani niterným stavem úzkosti lidské duše. David Lean si mohl dovolit, díky původu na straně vítězné mocnosti, popustit uzdu vyjadřování ve stylu suchého anglického humoru, ironie je smíchána s nadutou povýšeností, snobstvím i zvláštním smyslem pro povinnost i pořádek a letí přes zelené peklo k občasnému odlehčení noty oslavy válečného hrdinství. Hlavním bohatýrem anglické avantýry druhé světové války je americký muž Shears (příjemný William Holden), kapitán americké armády v japonském zajateckém táboře a major britské tajné válečné operace. Život touží po pohodlí a náruči ženské tělesnosti, ale osud je cynicky zaujat svojí vlastní podstatou. Smutným hrdinou zajetí je plukovník Nicholson (sympatický Alec Guinness), zásadově tvrdohlavý velitel zajaté britské jednotky. Princip je důležitější než skutečnost a vítězství umanutosti si zakládá na poctivosti a dodržení právního statutu nařízeného vzdání se nepříteli. Důležitou postavou válečných hrátek je major Warden (zajímavý Jack Hawkins), vitální instruktor britské speciální jednotky a velící důstojník utajené válečné expedice. Splnění smělého plánu je prvořadým úkolem, nehledíc na životy jednotlivců. Významnou postavou je plukovník Saito (příjemný Sessue Hajakawa), velitel japonského zajateckého tábora v Thajsku a vězni trápený stavitel železničního mostu. Dokončení důležitého úkolu ve stanovený čas je nejzásadnější osobní otázkou života a smrti, ústupky jsou nezbytností. K výraznějším postavám patří major Clipton (sympatický James Donald), britský zajatec a táborový lékař. Zběsilé hrátky na život a na smrt působí bolení žaludku, přesto neváhá ukazovat ušlechtilou tvář. A k výraznějším patří také poručík Joyce (příjemný Geoffrey Horne), kanadský člen tajné válečné operace v srdci thajské divočiny. Očekávané splnění mise je zaskočeno absurdním vývojem událostí. Z dalších rolí: vrchní představitel britských speciálních složek plukovník Green (André Morell), zkušení stavitelé mostu z řad britských zajatců kapitán Reeves (Peter Williams) a major Hughes (John Boxer), zaslouženě přítulná zdravotní sestra (Ann Sears), shovívavý japonský kapitán Kanemacu (Heihačirô Ôkawa), zostuzený stavitel mostu poručík Miura (Keiičirô Kacumoto), či spřízněný thajský průvodce Yai (M.R.B. Chakrabandhu). Most přes řeku Kwai je klasikou monumentálně výpravných filmů exotické chuti, příjemně se na něj dívá díky ironii a působivosti, ale nedokáže a ani nemůže hlouběji uspokojit. () (méně) (více)

danecek24

15. Zlatý Glóbus za rok 1957 - cena (3) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Alec Guinness, *Nejlepší režie - David Lean + nominace (1) - Nejlepší herec ve vedlejší roli - Sessue Hayakawa ()

Zlosyn.dna

Film "Most cez rieku Kwai" pojednáva v podstate na vojnovom námete niekoľko existenciálnych otázok. Kde sú hranice ľudskej dôstojnosti, čo je to morálka, zásadovosť a iné...Toto sú otázky ktoré si po vzhiadnutí filmu kladiete. Charakterové antipóly predstavujú britský poručík Nicholson a americký vojak Shears ( nie japonský plukovník Saito, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať), ktorí sú skúšaní počas plnenia svojich úloh (Shears - útek a následný návrat v úlohe záchrancu, či Nicholson pri vdoroch a následnej výstavbe nepriateľského mostu). Shearsov vývoj charakteru smeruje tzv. "od nikoho k niekomu", vygradovaný v závere sebaobetovaním pri pokuse o záchranu pôvodného plánu na zničenie mostu Kwai. Naproti tomu plukovník Nicholson, zásadový a priamy človek, postupom času akosi stráca zo svojho charakteru, necháva sa strhnúť osudom zajatca, dokonca sa mu stáva nápomocným pod falošnou ideou budovateľa. Samozrejme je možný celkom odlišný výklad, ale ten si už musí každý spraviť sám. Film zaujal, donútil zamyslieť sa a snáď aj poučil. To, čo som do neho vkladal splnil. Napokon tých 7 Oscarov hovorí za veľa! ()

pakobylka

Dokonale propracovaný, nadčasový snímek o tvrdém a neústupném boji, který se vede především v psychologické rovině. Hloubková sonda do duše muže-vojáka, zarámovaná úchvatnými přírodními scenériemi, které ignorují válečné šílenství. Pokud se chlap nenechá zlomit, zaslouží si úctu a obdiv. Jestliže nenechá šlapat ani po svých mužích a kromě toho v nezáviděníhodném postavení prokáže svou i jejich všestrannou převahu - s odhodláním, které vyhlíží jako něco naprosto přirozeného a samozřejmého, jde o naprosto výjimečnou věc. Tudíž může být patřičně hrdý - na sebe, na ně ... i na výsledek společné práce. Jenom si musí dát dobrý pozor, aby to nepřehnal ... s tou hrdostí a tak ... aby nezapomněl, za jaký tým kope ... ()

Juto

Strhujúca dráma, odborne zostavená a šikovne zvládnutá vo všetkých smerov. To, čo povyšuje film na úroveň umeleckého triumfu producenta Sama Spiegela, je strhujúca zábava, ktorú ponúka, vrátane niektorých scén, ktoré budú zaradené medzi najlepšie filmové pamiatky. 9/10 ()

BoXBe

Závěrečné hořekování jedné z postav, která opakuje, že je to šílenství a jen pár minut předtím připomene, že válku vůbec nechápe, je hlavním poselstvím klasiky žánru i filmového plátna, Mostu přes Řeku Kwai. Dílo je to hutné, přesto i ve 21. století obsažné a má stále co říci. Na jedné straně stojí hrdost, pravidla a pýcha a na straně druhé člověk, který se potí při práci a dal by přednost ženám na pláži před vznešenými válečnými cíli. Že válečný stav naší planetu a její obyvatele přivedl před nespočetnou řadu absurních situací víme z mnoha uměleckých děl. Že nesmyslná rozhodnutí a absence znalosti co se to tu vlastně do čerta děje a proč, vedou k netušeným konsekvencím, víme také a to nejen díky Mostu přes řeku Kwai. Film je však perlou po mnoha stránkách a vůbec neškodí jej dokoukat i přes delší stopáž a trochu si na závěr popřemýšlet, o čem to vlastně celé bylo... ()

mortak

Tisíckrát lepší než kniha, která je spíše jen nahozením tématu. Spor dvou stejných typů důstojníků (viz scéna "vydírání" - Nicholson v peci reaguje vůdči doktorovi stejným způsobem jako chvíli předtím Saito) - oddanost západní kultury k zákonu (Nicholson) neustále vylepšovanému (nová Ženevská konvence) proti východní oddanosti strnulému řádu, který se neměnil po staletí (Saito) ústí ve "vítezství" vědění západu. To ztělesňuje anglický profesor, který se ve válce stal odborníkem přes destrukci. Humanismus zastupuje doktor, pro kterého je válečný koloběh stavba-destrukce jen prapodivným šílenstvím. A normální člověk si snaží chránit svou kůži - bohužel válečné mašinerii neuteče ani Shears. Pro mě vrcholné Leanovo dílo. ()

campix

Další z legendárních filmů z let minulých, který díky technickému pokroku a rozdíly mezi generacemi nedokáži plně ocenit. Samozřejmě je to skvělý film z prostředí zajateckého tábora, ale ubíjí ho docela dlouhá stopáž a ne až tak nervydrásající zápletka. Konec je velice povedený a závěrečný výbuch celkem efektní. Rozhodně stojí za to vidět. ()

majo25

Svojím spôsobom zážitok. 2. svetová vojna takmer bez zbraní, v ktorej dominuje zaujímavý príbeh zo zajateckého tábora vkliesneného do džungle juhovýchodnej Ázie. Hrdinný vzdor britského plukovníka a v zápetí podivná psychologická hračka v náručí vojny v perfektnom prevedení Aleca Guinessa - tú len tak skoro niečo neprekoná. Tie oskary si to zaslúžilo, pretože aj po rokoch je viac ako pozerateľná vojnová dráma. Hodnotenie: 80% ()

WolfR

Úžasný a velkolepý film o vojenských hodnotách, cílech a morálce. Velký film s velkým scénářem a památnými scénami, 5 hvězd. ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)