Klasický příběh podle knihy Charlese Dickense v dvouoscarovém zpracování Davida Leana. Hrdinou je (jako u Dickense tradičně) malý sirotek, tentokrát Pip. (HOODY)

GodComplex

Moje jedina zkusenost s Charlesem Dickensem byl zatim Oliver Twist, ktereho nesnasim, takze jsem zacal panikarit, kdyz se to opet cele rozjizdelo v cele s nejakym anglickym spratkem, ale postupne scenar ziskava na zajimavosti a je to navrat do doby, kdy jeste filmy byvaly postavene ciste na kvalitnim pribehu. Cernobily David Lean take neni k zahozeni, ale hype typu 5. nejlepsi britsky film vsech dob si muze dat klidne pohov. 6/10 ()

Orlau32

Tady si musím položit otázku, který film je lepší. Zda ten z r.1946 anebo remake z r.1974 ? Těžko říci, oba jsem viděla a nedokáži se rozhodnout. ()

kaylin

Nemám moc rád příběhy Charlese Dickense, ale snímku "Nadějné vyhlídky" se prostě nemůže vzít, že je dobrý. Je dobře natočený, dobře zahraný a nakonec má scény, které s vámi hnou, i když toho Dickense nemusíte. Tady je ukázáno, že ty příběhy o sirotcích a chudácích, co to nakonec náhodou někam dotáhnou, mají smysl a jsou dobré. ()

dr.Orlok

Přes všechny zjevné klady této adaptace (např. jedna z úvodních scén kdy utíkajícímu mladému Pipovi díky důmyslnému zvuku "radí" zvířata a vrzající vrata) jsou zde pr mě minimálně dva problémy - jedním je představitel jednadvacetiletého Pipa, který mírně řečeno věkově neodpovídá postavě, kterou ztvárňuje. Druhým a větším je oproti knize výrazně změněný konec filmu, který vlastně popírá vyznění knihy, kdy hrdinovy zbydou právě a jen "velké naděje" a zůstane sám. (Při hledání na internetu jsem však zjistil, že i Dickens si sám původním koncem neby jistý a přepsal i verzi optimističtější) ()

majo25

Určite lepšie a záživnejšie spracovanie ako to z roku 2012, ktoré som mal možnosť vidieť. Davin Lean na režisérskej stoličke nesklamal, ale film stojí predovšetkým na skvelých hereckých výkonoch. Darmo, stará britská herecká škola sa hneď pozná - Mills, Guinness, Currie, Simmonsová a tiež množstvo predstaviteľov drobných rolí. Trochu som mal problém, keď peknučkú mladú Simmonsovú vymenili za staršiu herečku, ktorá už nebola to pravé orechové. Ani sa na Simmonsovú nepodobala, mala aj úplne inú postavu, ani čo do krásy nespĺňala potrebné parametre. Každopádne, klasickému námetu svedčí aj klasické spracovanie, čo sa mi osvedčilo už toľkokrát. ()

Han22

Zajímavá podívaná. Většinou mě tyhle černobílé adaptace knižních klasik docela nudí a Nadějné vyhlídky nejsou zas tak velkou výjimkou, ale musím uznat, že ten film (či původní Dickensův román) měl něco do sebe. Zejména první třetina, neradostné Pipovo dětství, setkání s děsivým trestancem a návštěvy v rozpadajícím se domě u rozpadající se paní Havishamové a kruté dívky Estelly měly atmosféru téměř hororovou. Dospělá pasáž je sice klasické načinčané kostýmní drama s tragicky obsazeným Pipem (mladíka hraje skoro 40letý herec) a ošklivou Estellou, nicméně v těch správných okamžicích umí Lean udělat dramatickou scénu (střetnutí na moři, závěrečné stržení závěsů) a happyend mě vyloženě potěšil. Takže za mě slabší 4*. PS: Ve vedlejší roli slavný Alec Guiness ve svém prvním filmu. Historický film roku 1946. ()

tereza_p

LFŠ 2012: Důkaz toho, že vůbec neuškodí vrátit se občas o víc jak půlstoletí zpáky co se vzniku filmů týče. ()

Rozjimatel

Klasické (v tom najlepšom slova zmysle) spracovanie anglickej klasiky. Už od samého začiatku filmu mi udreli do očí dve veci, za ktoré film zožal Oscarov: nádherná, atmosferická kamera (napr. úchvatný nočný cintorín zahalený do hmly) a ohromne atmosferické prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva (napr. úchvatný nočný cintorín zahalený do hmly). Keď k tomu pripočítam ten za každých okolností elegantný spôsob reči, ktorým sa postavy vyjadrujú, dojem začína byť dokonalý. Výborné je aj herecké obsadenie takmer všetkých postáv, žiaľ, práve okrem hlavného hrdinu, ktorého predstaviteľ (John Mills) je na svoju rolu príliš starý (Takmer 20 rokov? Akože, odtiaľ potiaľ!). Detský herecký predstaviteľ (Tony Wager) je naopak skvelý. Rovnako trochu pokrivkáva aj staršia predstaviteľka hlavnej hrdinky (Valerie Hobson) za svojou perfektnou mladšou kolegyňou (Jean Simmons). Nie je to ale niečo, čo by mi dokázalo pokaziť skvelý dojem z filmu. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

arthur.22

Dívat se na film jako na věrnou adaptaci Dickensovy knihy, asi by mě čekalo velké zklamání, ale kamarád mi tohle zpracování doporučil jako pohádku ála Burton.. a dobře udělal. Nechme stranou fakt, že to není nejšťastnější označení pro něco, co vzniklo dávno před Burtonem. Pohádka to je a je mnohem pohádkovější než předloha. Nešťastně (možná..) zvolený herec v hlavní roli, přehnaně stylizované kostýmy (ty cylindry!) a účesy (pan Wemmick, óóó).. a slečna Havishamová (chci být jako ona!), to všechno můžeme a nemusíme brát tak úplně vážně. Stejně tak alternativní zakončení. Pro mě legrace od začátku až do konce. 4,5 * ()

JimiH

Perfektní zpracování literární klasiky. Lean opravdu s citem vystihl přeměnu ostýchavého Pipa v snobského a vydržovaného džentlemena. Nádherná výprava, skvělí herci a svědomitý přepis dělají z filmu pomyslný vzor pro ostatní adaptátory. ()

IXOXI

Škoda příliš velkého zjednodušení oproti knize a zbytečně změněného konce. Velká rozmanitost postav se scvrkla a změna Pipa z chlapce na 38 letého Johna Millse, který hrál dvacetiletého příšerně bije do očí. Nejlepší herecký výkon podle mě podala Jean Simmons v roli mladé Estelly, které nemohu nic vytknout. Další věrně zpracovanou postavou je právník Jaggers, který se projevuje svými velmi charakteristickými osobitými rysy z původní předlohy. ()

Marek 11

Výborná adaptace Dickensova románu, která se sice nedrží zcela věrně knižní předlohy, ale nabízí vyvážený poměr napětí a romance. To vše v mistrné režii Davida Leana s dokonalým citem pro detail. K navození atmosféry ponurých venkovských blat velmi napomáhá hudba. V pasážích odehrávajících v se Londýně zaujmou hezké kostýmy. Herecké obsazení je, tak jak již bývá u Leana zvykem, velmi silné. John Mills je výrazně starší než postava, kterou ztvárňuje, ale zvládá ji s velkým přehledem. Alec Guinness hrál Herberta Pocketa na divadle a roli si zopakoval i ve filmu. Jedná se o první spolupráci Leana s Guinnessem, poté měli spolu tu čest ještě v pěti dalších případech. K přemýšlení vybízí povahová proměna Pipa, kdy se z původně velmi servilního chlapce stává povýšenecký mladík. Pip si je svého snobského chování dobře vědom, ale není schopen se mu ubránit. Za změnou Pipovy povahy stojí vliv peněz a prostředí v kterém se nachází. Jako by přísun peněz a přístup do vyšší společnosti s sebou nesl i nutné přizpůsobení se pravidlům. Procitnutí přichází, až když se Pip dozví, kdo je jeho sponzorem. Tomu zjištění se však nejdříve zdráhá uvěřit. ()

Gig

Spolu s Oliverem Twistem od stejného režiséra se jedná o jedno z nejlepších zpracovaní knih Charlese Dickense. ()

kejmy

Věrně zpracovaná Dickensova klasika. V pravém slova smyslu adaptace. Film tak oplývá klady, a zároveň trpí zápory románu. Věrná řemeslná práce, není co vytknout. ()