Ledová bouře

Ľadová búrka

• Kanada

• Austrálie

USA / Francie, 1997, 112 min

Po všech stránkách dobře zvládnutý filmařský kousek, po jehož shlédnutí mi však chybělo nějaké „secvaknutí“ nebo „zapadnutí“ zkrátka nějaká katarze, která by definitvně navodila nějaký jednoznačný závěr a uzavřela osudy zůčastněných postav. Ne snad, že bych neměl rád nejednoznačné filmy, ale v případě tohoto, jako by cosi chybělo. Ve formě, v jaké je film nyní, působí režisér pouze jako nic nevysvětlující pozorovatel čehosi, co zničehonic skončí. Ale to je víceméně subjektivní pocit a je možné, že to co se mi nepozdává je režisérský záměr. Každopádně co se týče ostatního, není moc co vytýkat. Ang Lee umí zachytit všechny možné emoce a pocity. Mimochodem asi nejvíc se mi líbíl dům uprostřed lesa v němž žijí Carverovi. po všech stránkách architektonický skvost.(11.7.2012)

..keď je Vám pri filme ľadovo zima, keď máte pocit, že nikto nikoho nechápe, nikto nikoho nemá rád..až nakoniec úplne z(a)mrznete a je Vám tak ťažko, že až. Jeden z najsmutnejších filmov aké som kedy videl, úplne zásadný Ang Lee a herecká zostava, ktorá proste nemá obdoby. Fenomenálna záležitosť !!!!!(19.1.2009)

Tak tenhle film je mojí totální srdcovkou a nikdy nezapomenu, když jsem ho viděla poprvé někdy o víkendu v noci na ČT2. Při přepínání programy mě zaujal mladičký Tobey Maguire, následovaný Elijahem Woodem a Christinou Ricci a příběh si mě získal natolik, že jsem si musela koupit i knížku Ricka Moodyho, jejíž adaptací je tento film (a rozhodně nemůžu říct, že by film nebo kniha byli lepší, obojí je skvělé). Obyčejný příběh obyčejných rodin a osudy, které zatřepou s rodinou Hoodových se mě natolik dotkli, že je už ze srdce neodstraním a to i přesto, že jsem film poprvé viděla jako náctiletá a už tenkrát jsem dokázala ocenit myšlenku snímku.(27.9.2011)

Citlivě zrežírovaný nenápadný psychologický film o mezilidských vztazích se opírá hlavně o výborné obsazení: vedle problémů dospělých (Kline, Weaver, Allen) je velice dobře vykreslen i svět dospívajících (Maguire, Wood, Ricci, Hann-Byrd). Scénář (James Schamus) dostal cenu v Cannes, Sigourney Weaver pak cenu BAFTA a byla nominována na Zlatý glóbus.(3.8.2003)

Mistr David Fincher jednou prohlásil, že „co je to režie poznáte, až když zapadá slunce, vy musíte natočit pět záběrů a víte, že stihnete jenom dva.“ Takový Ang Lee zvládne stylově, tematicky i žánrově odlišné tituly, jeho pohled je vesměs vždy neotřelý. K tomu nabídne komplexní charaktery a netriviální pojetí konfliktů mezi hrdiny. Když vsadí na postavy, má často vyhráno. Ostatně jako tady. Intimní Lee. Režijně znovu velmi silný.(14.2.2016)

• - Roli ve filmu odmítla Natalie Portman, příběh se jí zdál moc temný. (Roman.Ticka)

• - Film vyhrál cenu za nejlepší scénář na filmovém festivalu v Cannes.

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. května 1997 na filmovém festivalu v Cannes. (BMW12)