Sňatek princezny Verunky (Eliška Jansová) má zachránit království zchudlé kvůli bláznivým nápadům svého panovníka (Boleslav Polívka). A nápadníků má hned několik! Básník Alexandr Alexandrovič (Martin Myšička), ze kterého by i Puškin bledl závistí, dvouhlavý baron, vojevůdce a hudební skladatel v jednom Wajsman (Jaroslav Plesl), tajemný Markýz (Pavel Liška), vládnoucí kouzlem své matky, panovnice smrti Morany a podivínský vynálezce sir Klevr (Marek Taclík). Může být Ondra (Jiří Mádl), kluk toužící po tom stát se plavcem na divoké vodě, jejich důstojným soupeřem? (Česká televize)

Mlle

Oceňuji úmysl natočit odpočinkový příběh i pro diváky, kteří neočekávají předvídatelnou selanku plnou sic milých, ale stále stejně hloupých, chundelatých čertů, a všudypřítomný, nepříjemný hlas paní Mountfieldové. Alespoň ta snaha je v tom znát. Chtělo by to ale zkrátka asi vzít za trochu jiný konec. Režie i kamera si zaslouží pochvalu. Postava pricezny by vůbec nemusela být tak nezáživná, kdyby byla lépe herecky obsazena. Nad výběrem Elišky Jansové mi zůstává rozum stát, nedokážu najít nic, co by ji jen vzdáleně předurčovalo pro roli lehce extcentrické, neortodoxní a intelektuálně zajímavé postavy, kterou taky nehraje ani trochu dobře. Její licoměrná, měkká dikce rádoby dobrosrdečné osůbky prudce irituje. I hlavní mužský charakter plavce/prince, byť obdařen o několik ročníků výuky lepším hereckým projevem, je díky svému představiteli zatížen jakousi zbytečně přehrávanou teatrální nadsázkou (karikatura ještě hloupějšího hloupého Honzy jej přitažlivějším neučiní). Jen si představte, jak mohla promlouvat taková scéna společného pozorování hvězd v podání někoho s aspoň trochu příhodnějším hlasovým i mimickým projevem… anebo rozhovor s Vilmou v kleci – v jiném ztvárnění to mohly být silné momenty. Dvě hlavní prkenně hyperlidové postavy vyčnívají o to více ve srovnání s ostatními přirozenými hereckými výkony, mezi nimiž řada zkušených herců odvádí standardně excelentní práci (Cibulková, Trojan,…). To, co je na pohádce veskrze špatné a pro její neúspěch determinující, je ovšem scénář. I tam, kde dialogy celkem baví (švestky a Newton a podobně), vykazují zjevnou nedotaženost, těchto momentů je navíc vzhledem k tématu v pohádce trestuhodně málo. Koncepce příběhu je tak fádní a mdlá, že by neměla šanci zaujmout ani v tom nejlepším hereckém provedení. Neuvěřitelných 95 minut se na obrazovce odehrává vpodstatě stále to samé. Trojana, Polívky, ale i Stracha je pro takovéhle uspávanky škoda. ()

MiniMinion

No, nic moc. Strach má rozhodně na víc, ikdyž nevím, na kolik je tohle zklamání jeho vina. K plusům bych započítal obsazení, zejména Trojan, Myšička, Plesl (Dejvičáci to nikdy nezkazí), Taclík a Liška, ti byli skvělí. Jansová byla taky fajn. Mádl by v pohádce dobrý naposledy v Lásce rohaté (2009), tam byl vynikající, ovšem od té doby se zase nějak moc nepředvedl. Jinak na českou pohádku to mělo celkem netypické kulisy, což rozhodně nevadilo. Ovšem scénář pokulhával, Epstein je eso, ale tohle se mu nepovedlo. Hudba taky nic ohromujícího, ikdyž je fakt, že něco ohromujícího jsem stejně nečekal. Celkově doufám, že příště už Jirka Strach natočí něco lepšího. ()

Mallinali

Z toho mohla být rozprávka kvalitní jako Silvestr na dobře zásobeném dívčím internátu. Režijně je to to celkem zvládnuté, až tedy na Liškova záporáka. Stylizace se povedla, dobrá byla kamera a vyzařoval z toho Strachův jistý režijní rukopis. Líbí se mi i směr tvůrčího dua, které do svých pohádek dává skutečné české tradice (tady svatí, Morana a Živěna a samozřejmě ten věneček). Jenže hlavní problém je nepromakaný scénář. Já chápu, že smyslem Markýze byl protiklad k Mádlovi a asi i princezně, protože na všech se podepsali jejich rodiče, kteří jim bránili v rozletu (a přitom je stále mají rádi). Jenže postavit v pohádce hlavní konflikt na dementním a z principu trapném záporákovi, to je průšvih. Zvlášť nesmyslné je, když tenhle tragéd rozpoutá ve spíše vtipném příběhu drsnou morovou epidemii a pak ta epidemie stejně vyzní do ztracena. Takhle opravdu ne. Nedotažený je i druhý motiv konfliktu princeznina ultraracionálního (a přehnaně stylizovaného) intelektu se selským rozumem plavce Ondry, kombinovaný s nalezením vlastní nadpřirozené schopnosti. Vyšel z toho takový přeplácaný mišmaš, ze kterého vážně nejsem moudrý. Ke konci už ta nedoladěnost příběhu, který nevěděl čím vlastně být a co s načatými dějovými linkami, drásala oči. Jinak jsem byl spokojený i se stylizací nápadníků, Trojanem, dokonce i s Polívkovým králem a nakonec jsem překousl i netradiční pojetí princezny, i když mi to chvilku trvalo a nemyslím si, že to byl dobrý nápad (když zaměříte děj na princeznu, příběhu dost pomůže, pokud chápete co na ní všichni vedle zděděného království vidí). Takže dneska jen za tři, Bohu žel. ()

zdeny99

Zábavná pohádka, která je chvílemi moderní a chvílemi úplně prostá. Moderní v tom, že pan král vynalézá všecko možné. Od všelijakých kravin, přes létající balón až po parní stroj či film. Prostá je tím, že princezna hodí svatojánský věneček, který doputuje k obyčejnému klukovi a ten jej přivede za princeznou. Od ostatních pohádek se odlišuje i tím, že se odehrává na polorozpadlém zámku, až to vypadá, že jediné vybavení jsou dvě brnění na chodbě, která stále padají, když někdo kolem nich prochází. Zámek je zadlužen, a tak se musí princezna vdát. A jak to už bývá, nápadníci jsou častokrát divní, tentokrát až zvláštní. Někdo to hraje dobře, někdo naopak až přehrává. I proto princeznu nakonec získá s průměrným hereckým výkonem to mladý ucho Mádl. Za to Jansová v roli princezny zahrála ze všech nejlépe, ačkoliv její posedlost matematikou neznala mezí. Naopak Polívka v roli pana krále vypadal hodně senilně. Ty dlouhé šedé vlasy, ty jeho gatě a celý jeho zevnějšek, to bylo strašný. [5207. hodnocení, 334. komentář, 50%] ()

loki5

Občas je to celkem povedené, ale bohužel to jako většina pohádek poslední doby nedrží po kupě a je to jen sled nesouvislých scének. ()

Eluin

Spousta mých oblíbených herců + civilně pojatý pohádkový příběh. Jen mě zarazilo to množství hodnocení a komentářů v době, kdy pohádka ve své televizní premiéře sotva skončila (a nevěřím, že tolik lidí mělo tu možnost zhlédnout předpremiérovou projekci). ()

Rockerman

Pohádkový chaos pokračuje! Do Jiřího Stracha jsem vkládal naděje, že pozvedne slabší úroveň štědrovečerní pohádky, leč marně. Kombinace klasické pohádky a moderny nedopadlo nejlépe. Zase je tu snaha rozesmát za každou cenu, ale ne vždy se to povedlo, většinou to byl jen trapný pokus. Skoro vše co jsem napsal o včerejším Korunním princi, platí i pro Věneček. ()

hazaba

Ve srovnání se štědrovečerní pohádkou to bylo super, jinak spíše průměr, který v danou chvíli pobavil, ale za měsíc si na něj člověk nevzpomene. Chytrá a matematicky založená princezna, tatínek král vynálezce, který svým vynálezáním přivede království na buben, a potrhlý italský učitel jsou dozajista silné stránky pohádky, ostatní postavy jsou slabé a svatojánský věneček je v podstatě k ničemu, ale jak jsem psala v úvodu, docela jsem se bavila a místy to bylo napínavé tak, že jsem musela odložit pletení :-) ()

wictoria

Jiřího Stracha mám velice ráda a moc si ho vážím, pohádky jsou mým nejoblíbenějším žánrem.... ale toto bylo opravdu utrpení. Hodnotím až druhý den a nejsem schopná si vybavit nic, co by se mi na tom líbilo, snad jen ta princezna. A hudba, která se mi dřív u Strachových děl líbila už mi splývá v jedno (ať jsou to Tři životy, Ďáblova lest, Ztracená brána, Svatojánský věneček, příjde mi to stále totéž). Přestávám se těšit na nového Anděla Páně :( ()

Luk Skywalker

Tak tady Trojan a Liška zaváleli. Elišku Jansovou jsem viděl minulý rok na Vánoce ve vedlejší roli a má i jiné přednosti než matematiku :-). Dále tu byl (ne)plavec Mádl, který předvedl standard a trocha mysteriózna dodala Morana. Ale zpočátku mě to moc nebavilo. ()

Raziel_cz

Všechno, co je na Korunním princi dobře, je tady špatně. Epstein tentokrát ujel a můj jindy nejoblíbenější současný český režisér Jiří Strach jako by točil z donucení. Přitom obsazení luxusní. Podobné pocity jsem měl letos z Labyrintu. Škoda. ()

Olík

Tuzemský nešvar posledních let jako na piedestalu. Děj není zase tak podstatný, hlavně napráskat co nejvíc šišlajících, pitvořících se postav (ha, ha, ha, hi, hi, hi).....a některou z nich samozřejmě musí hrát Pavel Liška. K tomu nemastná neslaná princezna, král v podání poslední dobou unaveného Bolka Polívky, Jirka Mádl proti kterému jinak ani slovo, ale role princů, honzů a jiných čekatelů na půl království nejsou jeho " cup of coffee"....zkrátka to nefunguje po žádné stránce - štědrovečerní pohádka musí umět lépe. Jestli se pánové Strach s Epsteinem chtějí stejnou cestou vydat i s dvojkou Anděla páně, tak to potom anděl páně s námi. ()

rekkky

Hodnocení sráží absolutně nezábavný scénář a ostatní atributy bohužel nedokážou zvednou atraktivitu. Jedná se o slátaninu s minimálními ambicemi zabavit. Námět, který mohl zůstat v šuplíku, ale v dnešní době se točí i tvorba, která kupodivu projde schvalovacím procesem pro získání dotací a pro podporu z rozpočtu České televize, takže nic neobvyklého v českých končinách. ()

Dejnasp

Čekala jsem nějakou inteligentní a výpravnou pohádku, ale ani jedno tento snímek neměl. To jsou asi ta očekávání. Mnohé dialogy mi přišly padlé na hlavu a i přípěh, jak se zdál zprvu krásný, tak byl úplně nesmyslný. Kdyby režisér Strach uchopil příběh pořádně do ruk a nedopustil by, aby z toho vznikla taková nesmyslnost, tak to mohl být podařený kousek. Avšak nápad s věnečkěm, který přivede toho pravého byl nápaditý. Bohužel, toto asi nebude pohádka na kterou se znovu podívám. ()

Heroine odpad!

Tak tohle se nedá. Depresivní dojem z ničemných kostýmů a nedostatku komparzu jenom umocní to, že "krásný" kladný hrdina je třicetiletý debža, princezna je odporná, příběh je nelogický a debilní, každá jedna scéna je sprostě vykradená (říkejte si tomu citace, ale tohle je mimo), fuj a hnus. ()

Ezis

Pohádka, u které si umím představit, že by mě jako dítě okouzlila. Ale taky pohádka, ve které se pro mě vždycky k něčemu pozitivnímu našlo něco negativního. Eliška Jansová by klidně princezny mohla hrát častěji, vůbec bych se nezlobila. Ale Jiří Mádl se k ní vůbec nehodil. První polovina pohádky mně vzala dech. Ale druhá ne. Letecké záběry na řeku a zámek byly nádherné. Ale pak přišly umělé kulisy města. Byly tu skvělé vtipy. Ale taky spousta hloupých. Italský učitel Ivana Trojana byl hodně dobrý. Ale udělal z pohádky film pro dospělé, když se v závěru vrhnul na chůvu. Byla tu spousta pěkných, originálních motivů (voraři, záchrana pláště prasetem, výpočet pravděpodobnosti nalezení pravého ženicha). Ale taky spousta motivů zbytečných. Já bych ze Svatojánského věnečku vyndala Jiřího Mádla a pak ho rozdělila na dva filmy - na konverzační komedii pro dospělé a dramatickou pohádku pro děti. A byly by oba naprosto skvělé. Takhle je ale toho trochu moc a jak tu píší jiní uživatelé, vlastně není jasné, co chtěl scénárista sdělit, jaký příběh vyprávět. ()

MickeyStuma

Rozpadající se království a pan král v něm. Komoří mu radí provdat dceru někomu bohatému, neboť to zachrání nemovitost. No ano, motiv z vynikající pohádky ´S čerty nejsou žerty´. Pan král má ve své podstatě i stejnou povahu jako císař Rudolf II. ve velkofilmu ´Císařův pekař a pekařův císař´. Vynálezy a bádání, to je jejich. Když se sjedou nápadníci, svými charaktery velmi připomínají ty ve filmové pohádce ´Byl jednou jeden král´. To platí i pro scény, kdy se na stůl podává jídlo. A Ondra coby kuchtík? A plnění úkolů? No, dalo by se pokračovat dál a dál. Zkrátka tu máme opět pohádku, která přebírá velice známé scénky a situace ze starších dobrých pohádkových filmů. Scenáristická krize v oblasti pohádek je prostě nekonečná. Vyjímka však potvrzuje pravidlo. Třeba dějové použití postavy panovnice smrti Morany byla vcelku dobrá volba. Pro děti i názorná ukázka toho, jak se dříve plavilo dříví. Občas je tu i napětí, ale na až mrazivé, což je také k plusu. Pohádka je příjemná, uvolněná a co hlavně, pro děti jednoduchá. A to je hlavní. Jenom není celkově originální. ()