V roce 1963, v době studené války a závodů v dobývání kosmu mezi SSSR a USA, plánují Rusové výstup kosmonautů do vesmíru z lodi Voschod -2. První prototyp, bezpilotní družice, bude určen k testování. Start Voschodu je určen na rok 1967. Američané však oznámí, že také chystají výstup do vesmíru. Generalita se rozhodne vyslat loď s kosmonauty již v roce 1965, aby si SSSR zajistil světové prvenství. Pro let jsou vybráni dva zkušení piloti, Alexej Leonov a Pavel Beljajev. Konstrukční kancelář Sergeje Koroljova urychlí práce. Bezpilotní družice je vynesena na orbitu, kde simuluje pokusný výstup, ale nakonec se družice na oběžné dráze rozpadne. Konstruktér Koroljov nechce riskovat životy kosmonautů, ale vedení SSSR trvá na svém. Voschod-2 není doveden k dokonalosti. Skafandry jsou podle pilotů neohebné, ale oba jsou ochotni pro vlast riskovat. 18. března 1965 vesmírná loď s Leonovem a Beljajevem na palubě odstartuje z Bajkonuru. Let je normální a Voschod-2 dosáhne orbity. Leonov upoutaný lanem vstoupí přes vzduchovou komoru do vesmíru a vznáší se opojně ve volném prostoru. Zanedlouho mu stoupne tlak, puls i teplota a nemůže se vrátit k modulu. Beljajev s ní ztratí spojení. V letovém středisku se autority dohadují, co dál. Generál Nikolaj Kamanin je proto, aby se vzduchová komora odstřelila, i když v tom případě Leonov zahyne ve volném prostoru. Leonovi se mezitím podaří zachytit modulu. Nafoukl se mu skafandr a nemůže ohýbat ruce, nohy a prsty. Dostane se do komory hlavou napřed. Poklop do vesmíru se však nedovře a Leonov vyvine velké úsilí, aby ho zavřel. Když ho Beljajev přitáhne do kabiny, Leonov omdlí. Beljajev ho resuscituje. Ze Země jim blahopřejí nejvyšší představitelé SSSR. Chystá se návrat na Zemi a je odstřelena komora, což otočí modul o dvacet stupňů. Podle přístrojů je v kabině dvakrát vyšší tlak, systém tam totiž pumpuje čistý kyslík, protože v plášti modulu vznikla mikrotrhlina. Jedna jediná jiskra a kosmonauti by mohli uhořet. Hrozí jim otrava kyslíkem a začínají se u nich projevovat zrakové halucinace. Musejí rozříznout potah kabiny a odpojit kompenzační čidlo. To se jim podaří, ale oba upadnou do bezvědomí... (TV Prima)

dkas

Tak tohle mě opravdu překvapilo. Film takříkajíc "jaksepatří" :) Má totiž vsjo, tedy vše, jak má být. Je tu drama, je tu napětí, je tu humor, jsou tu výborné herecké výkony, výborná hudba, technicky na vysoké výši. Jak příběh plyne, napětí se stupňuje. Narážky na Sovětský svaz mi přišly spíše, že si z toho dělali legraci. Ale kdo ví... Nicméně hodně povedené! ()

Toshio

Myslím, že jako celoživotní rusobijec ale zároveň rusoznalec si mohu dovolit tento film komentovat. Film je z roku 2018, novější ruské filmy víceméně obecně neobsahují nějakou šílenou propagandu či agitku. Režim V.V. Pičína je sám často k sovětskému vedení kritický. Proto, pokud někdo viděl v tomto filmu nějakou šílenou propagandu, tak já jsem neviděl téměř žádnou. Naopak je vidět jak se tam vedení "ruské NASA" obává vezění, tak jako radista-amatér kdesi v tajze. Existuje mnoho skvělých ruských filmů. Otázka je, co budou točit teď, když ty svině napadly Ukrainu. Rusové jsou nemocný národ. Po současné eskalaci podle mě nebude vůle ani rozpočet na točení dalších dobrých filmů. Kažopádně tento film doporučuji všem. ()

Rebeca

Původně jsem hodnotila na 80 %, ale je to tak bravurně,  puntičkářsky (a technicky dokonale) vypracované, s nádhernou muzikou, že nad velikášskými ruskými gesty, postoji a projevy pouze mávnu rukou... Nakonec - v té době to byl nebývalý úspěch, takže určitý druh pýchy (nebo spíš hrdosti) je na místě a projevilo se to i v jazyku tohoto snímku. ()

curfew77

Pěkné, jakkoli na můj vkus už tenhle film místy tlačí zbytečně na pilu a dramatizuje ještě o něco víc, než spřízněný GAGARIN: PĚRVYJ V KOSME. Nejsilnější je totiž snímek stejně tam, kde se nemusí světlice vystřelit pár vteřin před otočením helikoptéry, ale tam, kde při sledování skoro zapomenete, že jde o film, a ne o dokument nebo přímý přenos. Opět skvělá výprava, dobové přilby, stíhačky, autobusy vypadají fantasticky, moduly lodí jakbysmet. A samotní kosmonauti jsou na konci mnohem víc bad ass, než jejich herečtí představitelé :) 60 %. ()

Mamlas

Prvních 44 minut keců jsem přetočil a pak se chvíli díval. Jediná zápletka zamotané lano a nedovřený poklop. Desítky minut tohle sledovat mě vůbec nebavilo. Vypnuto. (15%) ()

helrohir

Tak Rusi týmto filmom dokázali, že pri porovnávaní so západnými produkciami dokážu excelovať nielen na poli vojnových filmov, ale aj vesmírnych dobrodružstiev. Film má prakticky všetko, čo by mal podobne ladný snímok obsahovať, vrátane silného príbehu, strhujúceho vizuálu aj vydarených efektov. Oproti takej "Gravitácii" má aj výhodu, že je to všetko podľa skutočných udalostí a všetko je podané naozaj čo najrealistickejším spôsobom. Dojem trochu kazí naťahovaný "socialistický" úvod, ale inak tento film môžem len odporučiť. 80%. ()

solisoli

Je vidieť, že Ruská kinematografia sa nie len technicky, ale aj finančne zmáha. Slušná kamera a vizuálne triky na úrovni. Scenár a dramaturgia už nie svetoborná. Samotný štýl diela s nádychom typickej sovietskej mentality až na Vladimira Iljina, ktorý sa tu prezentuje vysoko profesionálne a herecky bezchybne. Veľmi rozťahané, kde vyvolanie dramatickosti je nereálne, nadsadené až nepravdepodobné, aby to znelo, ako skutočný príbeh. Asi tak -4 ()

Mamutol

Nechápu, proč tohle nešlo do našich kin. Začátek filmu je poplatný své době, ale zároveň se autoři nebáli tu ruskou agitku do filmu dát, takže nemám problém. Ovšem po technické stránce je to malý klenot ve světě filmů o dobývání vesmíru. Klobouk dolů. Plnej počet jsem dal už před cca 1,5 rokem. ()

maraHCV

Nebýt té klasické Ruské propagandy prvních 40 minut,byl by to nadprůměrný film!Smyšlené hlášky Koroljova typů "Náš národ musí mít pouta,jinak by se rozbil na padrt" jsou cynická a urážlivá vůči tomuto geniovi své doby(Koroljov byl odsouzen na 10 let v gulagu)!Jinak opravdu kvalita se vším všudy,šel bych s hodnocení výš ale hold kluci z Ruska se pořád ještě učí. ()

natalanka

Od začátku do konce napínavé a skvěle natočené. Hodně se mi líbilo. Upoutalo mě to od první do poslední minuty a i když vím, že po přistání přežili... tak pátrání po dvou lidech někde v opuštěném lese jsem očima jen popoháněla :-) :-) ()

Spielbergo

Nikdy nepochopím, jak první kosmonauti mohli mít tak malý skafandry. Jak se jim tam vešly ty obrovský koule, co měli... "Můžeš lítat a malovat, ale malovat a lítat, to už moc nejde..." ()

Lewaso

Skvělá atmosféra 60. let bez patosu a zbytečného přibarvování. Děj nikam nespěchá, a tak je možné pomalu sledovat všechny detaily příběhu. ()

stanyko

Film na pozadi popisujuci rezim a dobu presne taku aka bola a s minimom patosu, aky je v americkych protajskoch neurekom. Film ma vtipne a trpkejsie momenty, v kazdom pripade ide o verne podanie udalosti pred, pocas a po prvom vystupe cloveka do otvoreneho kozmu. Kazdy sci-fi fanusik musi vidiet. ()

rigby

Po Gagarinovi další skvělý kousek z Ruska. Perfektně natočený film, od prvních minut až do samého závěru šlape jako hodinky, stále je na co se dívat. V některých situacích jsem dokonce zapomněl i dýchat, protože napětí se dalo krájet. Jen pár minut bylo zaplněno zbytečnými slovy, zejména začátek, který se opravdu moc nepovedl. Zbytečně protahovaný byl také konec. Ale jinak je to téměř na výbornou. A myslím, že bychom se mohli těšit na další kousek, přece jen témat mají Rusové až moc a svět to zajímá. 4+ ()