Reklama

Reklama

Ohrožení Britannicu

  • Česko Ohrožení Britanniku (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (132)

Roseinka 

všechny recenze uživatele

Moje hodnocení asi nebude úplně objektivní. Miluju lodě, ale mám mořskou nemoc. Ve filmech jí ale nevnímám a nevadí mi to. Jenže tenhle film jsem viděla s kocovinou, takže jak se tam ta loď pořád houpala, tak jsem musela pořád zavírat oči, protože mi z toho bylo ještě víc zle. Spoustu scén jsem tedy vnímala jen slovy, co se říkalo. Ale ty napínavé scény jsem si nenechala ujít a docela mě bavily. Předpokládám, že přestřižení drátu u bomby tady možná poprvé vzniklo. Zajímavé. ()

Godhaj 

všechny recenze uživatele

,,You’re clever man, Juggernaut.“ O tomto filmu jsem nevěděl vůbec nic, ale po zhlédnutí musím uznat, že se jedná o parádní sedmdesátkový dobrodružný film, žánrovou lahůdku. Velmi se mi líbilo, kolik prostoru dostalo technické provedení celé operace na záchranu lodi. V hlavních rolích je to herecky zcela přesné, nejsou tu žádné emocionální výbuchy a výlevy. Až z toho má člověk pocit, že sleduje dokument. Jen malé děti mi přišly trochu moc afektované a bez nich a jejich matky by se film určitě obešel. Pochválit musím také asynchronní zvuk a obraz. Například, když nějaká postava vysvětluje plán, co se bude dělat, vidí již divák, jak daná situace probíhá. Vytváří to dojem systematičnosti, zároveň to urychluje děj, aniž by tím došlo ke zkratkovitému vykreslení celé situace. Juggernaut je prostě důkaz, že výborný film lze vystavět jen na uvěřitelném napětí, nikoliv akci. ()

Reklama

mh.mail 

všechny recenze uživatele

60% - Jako dítě mě to dost bralo. Teď už míň, ale pořád dobře napínavé. Který drát mám přestřihnout - modrý nebo červený? Nevím, jestli je tohle první film, kde se toto dilema řešilo, ale viděl jsem to od té doby již několikrát a už to na mě působí jako klišé. Zde jsem to viděl poprvé a ani jsem nedutal. ()

LEATHERFAC 

všechny recenze uživatele

Napínavý námět plus plejáda nejlepších herců své doby plus atraktivní prostředí obří lodi uprostřed chladného oceánu, které hrozí, že půjde se všemi pasažéry ke dnu. Tak proč to na mě sakra nefunguje? A já se po většinu filmu nudil? Napětí vyvolávají pouze okamžiky stříhání drátů, kdy hrozí výbuch - což je logické. Ale jinak? Nula. Odpověď je zřejmě zakopaná v režii. Richard Lester je totiž tak trochu břídil. Což prokázal  například zkurvením druhého Supermana. Protože natočit z takových ingrediencí tak nudný film, to už chce opravdu antitalent. Co víc - víme, že dobrý thriler dělá hlavně dobrý záporák že... No mít k dispozici Sharifa, Hemmingse, Hopkinse, Holma, Glovera a jejich obsazením je v podstatě téměř nevyužít a zároveň do zásadní role záporáka a hlavního zloducha obsadit nezajímavého moulu bez špetky charismatu - to je skoro zločin. Naštěstí pro nás všechny - tento trapný castingový omyl o pár let později napravil Jonathan D. v Mlčení jehňátek. Ostatně taky ten důvod k zabití 1200 lidí mi přišel trochu absurdní - bééé oni mě dali do důchodu protože jsem starý bééé, tak se jim pomstím... uhhh no nevím. Jinak celým filmem proplouvá celá řada podivných vedlejších rolí, které asociují nějaký pozdější příběh který ale nepřijde. Například milenka kapitána a jeho podivně chladný vztah k ní, tlustý snaživý bavič, mamina s otravnýma děckama, chlap, který chodí sem a tam po lodi, ale nikdy nic neřekne a další. No je to smutně ne zpackaný film, ale velmi velmi nevyužitý potenciál. Škoda. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Akú volíš? Červenú či modrú? Červenočiernu a tým pádom je jasné, že tento film nemohol nikdy naplno uspokojiť moje filmové chute. Príliš klasické, spoliehajúce sa na "hlášky" cynickej postavy a orientované na väčšinového dobového diváka. Djkoma v komentári píše, že nedostatočná hĺbka príbehu v konečnom dôsledku nehrá tak dôležitú úlohu. Vo filme založenom na príbehu by práveže mala hrať, a ak sa tento spolieha len na efekt (hoci originálny) je to dosť málo. No: tak na tri hviezdy. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (11)

  • Na začátku snímku zní známá skladba „Auld Lang Syne“ („Valčík na rozloučenou“). (majky19)
  • Film byl inspirován skutečnou událostí z roku 1972. Rejdařství Cunard Line kontaktoval neznámý muž s tím, že na loď Queen Elizabeth 2 rozmístil bomby. Cunard hodlal vyděrači zaplatit, ale britská vláda to nedovolila a poslala na loď speciální jednotku. Na lodi žádné bomby nebyly a ve spolupráci s FBI byl vyděrač později zatčen. (Robbi)
  • Pre kanceláriu chladného šéfa lodiarstva Nicholasa Portera (Ian Holm) si filmári vybrali priestor v nemocnici sv. Tomáša v Lambethe. Rozhodol pekný výhľad na rieku Temžu. (classic)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno