Reklama

Reklama

Ohrožení Britannicu

  • Česko Ohrožení Britanniku (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (132)

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Lester v expozici skvěle pracuje s filmovou zkratkou, stačí mu za sebe nastříhat sled krátkých epizod z paluby lodi, aby bez dlouhého okecávání představil všechny postavy a vystihl jejich charakter. Poté se jede podle řemeslné rutiny, kterou ozvláštňuje hlavně Richard Harris, jenž by bombu dokázal deaktivovat jenom díky svému charismatu. Není to perla žánru, ale ta typicky britská odměřenost dává filmu správnou porci napětí. ()

Robbi 

všechny recenze uživatele

Podobně jako PŘEJEZD KASANDRA se jedná o vyvážený snímek a ač stejné pojetí (uvězněná skupina lidí, které hrozí záhuba), nesklouzla do klišovité podoby. Především mistrně vypjaté scény - když vyděrač diktuje své požadavky a obrazem vidíme, jak posádka dělá preventivní kroky, scéna prvního cvakání drátků (ne ono závěrečné, ale vlastně rozběh, který však dokáže stejně naponout) i onen emotivní konflikt mezi Fallonem (R. Harris) a kapitánem (O. Sharif), který končí hozenou lahví a památnou větou: "Všude, kam přijdu, zanechávám za sebou stopy". Sluší se poznamenat, že vedle Harrise a Sharifa si tu skvěle zahrál i "zvětšeninový" David Hemmings, a roli Anthony Hopkinse bych rozhodně neviděl jako menší. Za zmínku stojí i fakt, že právě Hopkinsův inspektor McCleod měl důvod ke spěchu, protože na lodi měl svou manželku Susan (Caroline Mortimer) a dvě děti. A proč měl film originální titul Juggernaut? Takovým jménem se vyděrač představoval rejdaři. ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tohle už je taková stará, lety prověření katastroficko thrillerová záležitost spíš pro oldschol diváky. Chápu, že dnešnímu divákovi to může přijít nudné, protože to nehraje co nejvíc na efekt ani tu neuvidí destrukci za miliardy. Dřív se prostě tyhle filmy dělali jinak, Pracovalo se především z postupným budováním atmosféry a nervydrásajícím napětím samozřejmě podpořený hereckou elitou tehdejší doby. Takže modrej nebo červenej drát? Juggernaut je určitě chytrej chlap, ale Fallon je zas šampión! 80% ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem to před pár dny a ještě hrozně dávno v 70.letech.Myslím, že nejden výborné herecké obsazení, ale i zpracování tématu bylo zárukou kvalitního zážitku.Schéma těchto filmů je vždy stejné, ale tenhle se povedl mimořádně.A i dnes se na to dalo koukat.Základem je opět boj dobra se zlem,obarveno je to konfliktem etiky a kapitálu, a to celé pak umocňují herecké výkony protagonistů.Přiznám, že jsem se těšil spíše, než na příběh, tak na jednotlivé herce, které má moc rád. ()

Roseinka 

všechny recenze uživatele

Moje hodnocení asi nebude úplně objektivní. Miluju lodě, ale mám mořskou nemoc. Ve filmech jí ale nevnímám a nevadí mi to. Jenže tenhle film jsem viděla s kocovinou, takže jak se tam ta loď pořád houpala, tak jsem musela pořád zavírat oči, protože mi z toho bylo ještě víc zle. Spoustu scén jsem tedy vnímala jen slovy, co se říkalo. Ale ty napínavé scény jsem si nenechala ujít a docela mě bavily. Předpokládám, že přestřižení drátu u bomby tady možná poprvé vzniklo. Zajímavé. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (11)

  • Známý "beatlerežisér" Richard Lester se na režijní stoličku posadil až po odchodu Bryana Forbese a Dona Taylora. Lester společně s Alanem Platerem upravil i původní scénář Richarda Alana Simmonse. Ten se na znamení nesouhlasu se změnami odmítl nechat uvést v titulcích filmu svým skutečným jménem, takže ho tam najdeme pod pseudonymem Richard De Koker. (Robbi)
  • Film byl inspirován skutečnou událostí z roku 1972. Rejdařství Cunard Line kontaktoval neznámý muž s tím, že na loď Queen Elizabeth 2 rozmístil bomby. Cunard hodlal vyděrači zaplatit, ale britská vláda to nedovolila a poslala na loď speciální jednotku. Na lodi žádné bomby nebyly a ve spolupráci s FBI byl vyděrač později zatčen. (Robbi)
  • Jméno Britannic se objevilo na několika britských lodích, nejslavnější ale určitě byl Britannic, postavený jako sesterská loď slavného Titanicu a Olympicu. Patřil rejdařství White Star Line a byl dokončen v době, kdy vypukla I. světová válka. Byl změněn na lazaretní parník a potopil se při své páté plavbě roku 1916 najela na německou minu. Spekulovalo se ale i o jiné verzi, podle níž byl natočen televizní film Britannic. (Robbi)

Reklama

Reklama