Pásky z Nagana

• USA The Nagano Tapes (více)

crha

V té době to fakt bylo nejvíc. Ale už se tolik lidí z toho Nagana zkurvilo...Tenkrát bozi a dneska půlka z nich dementů. Málokdo se mi z nich nezhnusil...skoro z každého se nakonec stal nějakým způsobem zmrd, jen z Haška rybář a myslivec. ()

Nerd4Dreaming

Takhle má vypadat dokument o Naganu. Ikdyž jsem stále toho názoru že by se ta naše vyhrá neměla tak prožívat.. Konec konců zlatý medaile v hokeji na zimní olympiádě se rozdávají co čtyři roky. ()

Olík

Asi bych začal tím, že mne právě skončených 73 minut nechalo zcela chladným. Proč se o tom vůbec zmiňuji? Zaregistroval jsem spoustu reakci (i z mého blízkého okolí) o slzách na krajíčku…no tak já nic. Co se týče podobných témat, tak mám asi raději strožejší dokumenty, které se zabývají primárně onou událostí….tj. tenhle zápas dali góly tenhle, tenhle a tamten. Vůbec jsem nepobral úvodní minimedailonek vybraných tří hráčů, zdůrazňování Svobodovy (Freedomovy) emigrace nebo prostor pro pana Žantovského. Na opačnou stranu bych vyzvednul účast person jako např. Hull, Lindros, Fleury, Jašin nebo kanadský trenér Crawford. Tak to je pecička, především Fleury (jak je jeho dobrým zvykem) se řídí úslovím, co na srdci to na jazyku. Jinak mne to neustálé tlačení do kontextu našeho a Ruského „přátelství“ spíše iritovalo, než dodávalo dokumentu plusové body. Já vím, nikdy jsem nebyl oním typickým fanouškem, který si přesně pamatuje, na jaké židli seděl, když Petr Svoboda dosáhl svého nejslavnějšího gólu, ale i tak mne moje dojmy z Pásků z Nagána překvapily. Sportovní dokument slušný….ale to je tak vše. ()

Ombak▼Penari

Kdyby se z dokumentárního filmu dal postavit pomník, tak Nagano Tapes by byla pyramida. Dokonalé mrazení z každého okamžiku, jedna velká cesta slávy. Parádní práce. ()

Evander

Pásky z Nagana jsou hezky udělaným filmem o nezapomenutelném českém hokejovém úspěchu na olympijských hrách v Naganu. Velice rád na turnaj zavzpomínám, velmi se mi líbí rozhovory s účastníky turnaje, líbí se mi i celkové zpracování filmu, jen mám silný pocit, že ten politický podtext tam být nemusel, respektive že se k této slávě vůbec nehodí, protože to je právě to, co z nás dělá "ublížený, malý národ" neschopný se vyrovnat se svou minulostí. Osobně mám raději dokumenty, které tento náš obrovský úspěch oslavují bez potřeby se litovat. I přesto všechno hodnotím plným počtem, protože Nagano pro mě byla srdcovka a nevynechal jsem ani minutu z velkolepých vystoupení našich hrdinů. ()

korok

Asi nejlepší hokejový dokument, který jsem kdy viděl. Skvěle natočený, až dojemně a to i z pohledu Kanaďanů, Američanů, Rusů. Nejen o Naganu a našem největším sportovním vítězství v historii ale je zde i omáčka v podobě představení situace za bolševismu, historické rivalitě s Ruskem, Světový pohár 1996 a samozřejmě o NHL. Spousta parádních záběrů ve vysokém rozlišení, které jsem dosud v takové kvalitě neviděl. Člověk tento obrovský úspěch doceňuje až s odstupem času. V té době, jako dvanáctiletý kluk,  jsem to bral jako zcela normální záležitost, že jsou naši hokejisté a fotbalisté jedni z nejlepších na světě. Chyba lávky. Dnes už pouze s nostalgií vzpomínáme, protože podobné úspěchy jsou v nedohlednu. P.S.: Dodnes nemohu zapomenout příslušným učitelkám, že nás nenechaly se dívat, ve škole, na zápas s Američany a Kanaďany a při zápase s Kanadou nám nedovolily ani minirádio se sluchátky, pod pohrůžkou kázeňských trestů. Jedno vím jistě. To učivo z těch hodin si stejně už nepamatuji, ale to co bych si pamatoval celý život, to nám nebylo, z důvodů přehnané zásadovosti, umožněno. Ještě, že to finále s Ruskem se hrálo o víkendu. :-) ()

Kingjiri

Hodně se mi líbilo, jak scénář úspěšně přiblížoval divákům z řad cizinců konotace, který turnaj v ČR vzhledem k totalitě měl. Technická stránka supr a filmařina sympaticky hravá (předěly s "páskama", práce s hudbou nebo filtrama). Jestli se něco v českym filmovym rybníčku daří, tak produkovat solidní dokumenty. The Nagano Tapes pak patří k tomu nejlepšímu v rámci žánru a bude bavit každýho bez ohledu na to, jestli ho hokej zajímá nebo ne. ()

Ozzy2

Bohuzel, chvilemi to vy padalo jako Jagr' s tapes.Škoda, mohlo dostat prostor vice hracu.A to zrovna dnes, kdy si Jágr dělá parádní ostudu.Oceňuji hlavně záběry z draftu, kde vidime mladíčka Maria, silne byly okamziky zdrceného Waynea, jinak ty stokrát omleté záběry byly stále emotivní i po 20 letech.Hokej uz sleduji minimálně, protože nic tak silneho se už prl naši generaci opakova nemůže.Snad jen zlatý hattrick se tomu může z dálky rovnat...ale spíš ne..Hvezdu dolu za Jagra, ktery nesleze z obrazu. ()

Hpatrik

Samozřejmě si přesně pamatuju co jsem dělal v semifinále a finále při olympijském Naganu. Tohle byla opravdu vyjímečná a nezapomenutelná událost, a přesně tak se i prožívala. Jinak samozřejmě skvělý dokument, který obsahuje všechno podstatné i méně podstatné, hlavně však spoustu krásné nostalgie... ()

dalziel

Nakoľko som sa celý rok 1998 oddával povinnej vojenskej službe o Nagane a turnaji storočia v hokeji ako by som ani nevedel.Konečne dokument ktorý mi to pekne zhrnul. ()

Bystrozraký

Dokumentů o hokeji je tuna, avšak tento počin převyšuje všechny! Řemeslně výborný, přišlo mi, že všechny podstatné a duležité momenty tu byly zmíněny a ukázány. Rozhovory českých hráčů a i jejich tehdejších protivníků se mi hodně líbily a dobře dokument dokreslovaly. Bohužel jsem se v roce konání turnaje století narodil a nemohl jsem ho prožít tak, jak ho tehdy lidé prožili, ale díky tomuto dokumentu, mi přijde, že jsem ho teď, alešpoň trochu taky zažil. Jako u všech hokejových dokumentů za mě plný počet hvězd. Kdyby šlo dát ještě jednu, tak si budu následně ztěžovat, že jich ještě není dost. ()

Schlierkamp

Český dokumentární film o hokejovém turnaji století na zimních olympijských hrách v Naganu v roce 1998, kde se podařilo českým hokejistům vyhrát zlaté medaile. Dokument, jenž natočil O. Hudeček ke příležitosti dvacátého výročí od slavného vítězství, se však nezabývá jen hokejovým turnajem, věnuje se také politickým a společenským změnám v době, která turnaji předcházela. Hokejový turnaj století v japonském Naganu se tak nazývá proto, neboť během olympijského klání byla poprvé přerušena nejlepší hokejová liga, severoamerická NHL, a na soupiskách jednotlivých mužstev se tak mohli objevit vskutku ti nejlepší hráči, což se nikdy předtím nestalo. V dokumentu, jenž největší sportovní úspěch v celé československé hokejové historii popisuje s nadhledem a odstupem dvaceti let, se objevují zajímavé rozhovory s přímými účastníky turnaje, trenéry či hokejovými funkcionáři. Na začátku je popisován příběh českého hokejového obránce P. Svobody, jenž se rozhodl v roce 1984 na zahraničním juniorském hokejovém turnaji emigrovat, ihned získal místo ve slavném klubu Montreal Canadiens a po docela překvapivé nominaci rozhodl svou legendární střelou olympijské finále proti Rusku. Co se týká samotného hokejového turnaje, největší pozornost je pochopitelně věnována vyřazovací části, kdy český tým postupně přehrál všechny favority a zaslouženě získal své první olympijské hokejové zlato. Z rozhovorů s favorizovanými Američany a Kanaďany vyplývá, jak mnoho toužili po vítězství a jak hluboké bylo jejich zklamání po vyřazení, přičemž obě světové hokejové velmoci plné největších hvězd NHL, včetně nejlepšího hokejisty všech dob W. Gretzkého, uznaly kvality českého týmu a jejich hry, pouze Kanaďané se ústy E. Lindrose a T. Fleuryho pozastavovali nad nespravedlností ukončení semifinálového zápasu v samostatných nájezdech, ačkoli byli většinu hrací doby horší tým. Ruskému týmu a poraženému finalistovi byla věnována pozornost docela malá, v dokumentu se objevil pouze krátký rozhovor s A. Jašinem. Masivní a ojedinělá podpora českých fanoušků a veřejnosti zajisté také přispěla k jedinečnému a zázračnému úspěchu českých hokejistů, ze kterých se do jednoho staly nesmrtelné legendy, a i po dvaceti letech se těm, kteří tuto dobu mohli zažít, vrací slzy dojetí do očí. ()

NightPorter

Tak se mi zda, ze tu vsichni nehodnoti dokument o naganu, ale nagano... komentare jsou plny zazitku z ty doby... coz je dost divny, ale asi se holt od toho ty emoce a to srdicko neda odstrihnout :-D je to vyborny, ale za me je treba lepsi Zlatej turnaj stoleti od CT, a uplne nejvic Zlatokopove z Wembley, i kdyz mozna je to jen tim, ze jsem oba videl tisickrat... ()

Fat'Fatal

Nezapomenutelný turnaj století. Co hráč Kanady, Ruska, USA, to pojem, legenda hokeje. Díky za to. Pohledy Crawforda, bad boye Fleuryho, Hulla, Jágra, Lindrose, to stojí za to. Uvidíme, jestli někdy ještě budeme opět ve finále Olympijských her. A pokud ano, ať jsou tam Rusové a ať hraje Svoboda. ()

Blaogranas

Mám pocit, že drtivá většina to tady vidí spíše nostalgicky. Za mě se dal dokument udělat lépe. Nechat mluvit více protagonistů a méně Fleuryho, který akorát znehodnotil naše vítězství skrze nájezdy. Sportovní úspěch jistě za 5*, ale filmově podle mě s rezervami. ()